Να τα μετρήσω?

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Καλησπέρα παιδιά.

Ανοίγω αυτό το thread γιατί με όλα αυτά που διαβάζω εδώ μέσα (και επειδή θέλω να μάθω) εξετάζω το ενδεχόμενο να μετρήσω τους χώρους μου. Είναι 2 χώροι, το σαλόνι και το γραφείο μου. Ένας φίλος μου έχει ένα umik 1 και λέω να ασχοληθώ.

Στο σαλόνι υπάρχουν 2 Β&W 803 S2 που οδηγούνται από 2 nc400. O ήχος δεν με ικανοποιεί γενικά καθόλου, ωστόσο δεν κάνω εκεί critical listening, το χρησιμοποιώ κυρίως για να βλέπω ταινίες. Είναι τοποθετημένα σε ισοσκελές τρίγωνο, περίπου 2.5 μέτρα και το toe-in είναι λίγο πιο ανοιχτό, δηλαδή το σημείο τομής βρίσκεται πίσω από το κεφάλι μου. Αυτό το έκανα για τα ψηλά τους 'ξυρίζουν' και δεν είναι ευχάριστο. Υπάρχουν μεγάλες υποχωρήσεις στην τοποθέτηση, η βασική είναι η ασσυμετρία που φαίνεται στα 2 ηχεία σε σχέση με την απόσταση από τον πίσω τοίχο. Δεν ξέρω τι είναι εφικτό να γίνει σε αυτόν τον χώρο.

1648293778536.jpg


Ο δεύτερος χώρος είναι το γραφείο μου που εκεί ακούω συνήθως μουσική. Από pc, με 2 tannoy reveal 5 και ένα Yamaha HS 8S. Ο ήχος πάνω είναι γενικά πολύ καλύτερος και σίγουρα επιδέχεται μεγάλης βελτίωσης, καθώς έχω κροσάρει το sub 'με το αυτί' και επίσης επειδή είναι πιο μαζεμένος σαν χώρος και πιο ιδιωτικός μπορώ να τον φροντίσω πιο εύκολα. Έχει και αυτός τα θέματα του βέβαια. Τους δορυφόρους σε κάποια φάση θα τους αλλάξω για κάτι καλύτερο.

Λέω να ξεκινήσω με το σαλόνι με μερικά sweeps στο REW. Τι να μετρήσω ακριβώς? Μερικές θέσεις γύρω από το σημείο ακρόασης (εκεί που κλίνει το τρίγωνο)? Θα μετρήσω το κάθε ηχείο ξεχωριστά μάλλον γιατί έχουν μεγάλη διαφορά στην απόδοση των χαμηλών. Στο αριστερό της φωτογραφίας, μάλλον συμβαίνει κάποιο cancelation στον χώρο. Γενικά θα με βοηθούσε για αρχή να μου πείτε τι θα θέλατε να δείτε. Ο βασικός μου σκοπός βέβαια είναι να φτιάξω τον δεύτερο χώρο (και να μάθω).
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Όπως βλέπω τη φωτογραφία, μπορούν να γίνουν 2 κινήσεις στα ηχεία για βελτίωση. Πόσο απέχουν τα tweeters μεταξύ τους;
 


Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Κατάλαβα ότι το αυτί σου απέχει από τα tweeters 2,5 μέτρα. Πόσο απέχει η θέση ακρόασης από τα ηχεία;
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Κατάλαβα ότι το αυτί σου απέχει από τα tweeters 2,5 μέτρα. Πόσο απέχει η θέση ακρόασης από τα ηχεία;
To ίδιο, ισόπλευρο τρίγωνο είναι. Εγραψα ισοσκελές, συγνώμη.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Α, ισόπλευρο, ωραία.
Τότε κάνε τα ηχεία να έχουν πολύ toe-in. Αυτό συνηθίζεται να κάνουμε, όχι αυτό που έκανες. Έτσι θα έχεις και λιγότερη όχληση από 1ες ανακλάσεις και μειωμένα πρίμα γιατί θα είσαι off-axis. Όταν τα μετρήσεις με ροζ θόρυβο και RTA στο REW θα κρίνεις πόσα πρίμα θα πρέπει να κόψεις από το ρυθμιστικό του ενισχυτή ή της πηγής σου.
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Ωραία. Θα τα μετρήσω και στις 2 κλίσεις, όπως είναι τώρα και με toe-in που φέρνει το σημείο τομής μπροστά απο μένα. Να πούμε μισό μέτρο?

Ρυθμιστικά δεν έχω, ένα dac είναι (SMSL SU-9) και 2 τελικοί.
 

Μηνύματα
27.229
Reaction score
25.203
Για αρχή βγάλε εκείνο το στρογγυλό πίσω από το ΑΡ ηχείο , και πες απόσταση του ΑΡ ηχείου από τον πλαϊνό του τοίχο.
Το κόβω κανά μέτρο , μπορεί και περισσότερο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
με toe-in που φέρνει το σημείο τομής μπροστά απο μένα. Να πούμε μισό μέτρο?
Καλά είναι 50cm, και λίγο παραπάνω δοκίμασε, 60-70cm.
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Για αρχή βγάλε εκείνο το στρογγυλό πίσω από το ΑΡ ηχείο , και πες απόσταση του ΑΡ ηχείου από τον πλαϊνό του τοίχο.
Το κόβω κανά μέτρο , μπορεί και περισσότερο.
Ποιόν τοίχο? Αν εννοείς της τηλεόρασης είναι στα 55cm. Και 93cm απο τον πίσω τοίχο, ίσως ξεγελάει η φωτογραφία.
 


Μηνύματα
154
Reaction score
397
Εκεί που είναι το φωτιστικό το όρθιο , τι είναι παράθυρο?
Μπαλκονόπορτα. Απόσταση απο το αριστερό ηχείο περίπου 1.5m.

Aν όλα πάνε καλά αύριο θα κάνω τις πρώτες μετρήσεις. Να σημειωθεί ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα βέβαια υπάρχει στα χαμηλά, όχι στα ψηλά. Απλά ανέφερα τα ψηλά για το toe in.
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Λοιπόν μέτρησα και τους 2 χώρους σήμερα. Θα επικεντροθώ στο σαλόνι τώρα. Γενικά ή κάτι πήγε λάθος στις μετρήσεις ή το αυτί μου δεν το έχει μια, καθώς στο σαλόνι περίμενα να βρώ την πανολεθρία, στο δωμάτιο την βρήκα. Βάζω μια άνω τελεία σε αυτό θα ξαναμετρήσω.

Τώρα σχετικά με το σαλόνι. Τελικά το toe in ήταν σχεδον on axis οπότε αγνοήστε αυτά που έγραψα στην εισαγωγή. Ηταν όντως πιο ανοιχτά αλλά ελάχιστα. Ωστόσο δοκίμασα και με το toe in που προτείνατε με το σημείο τομής να βρίκσεται μπροστά μου 60 εκατοστά. Το umik ήταν στο κέντρο του καναπέ, ear level περίπου εκεί που είναι τα κεφάλια μας.

Ολες οι μετρήσεις παρουσιάζονται με smoothing 1/6. Με κόκκινο είναι όπως ήταν αρχικά και με πράσινο με το κλειστό toe-in.

Αριστερο και δεξί:

Both.jpg


Αριστερό:

L.jpg


Δεξί:

R.jpg
 





Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.370
Reaction score
79.441
Δώσε λίγο ρέγουλο, αρχάριος είμαι. :rofl: Νομίζω μπορώ να τα βγάλω σε ποια μέτρηση θες να τα δεις αυτά?
Για κάθε ηχείο, ανεξαρτήτως του toe in
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.370
Reaction score
79.441
Για το Topt:
Screen Shot 2022-03-27 at 8.35.39 PM.png


Για το spectro βάλε ανώτερο όριο τα 250-300 Hz
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.893
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top