Να τον κοιμήσω τον σκυλάκο;

Ευθανασία;


  • Total voters
    45

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
IMG_20160916_140135.jpg



Ο Emile, Λιθρίλ, Χοντρούλης (πρώην) είναι 14 ετών και έξι μηνών.
Τα τελευταία χρόνια έχει δερματικά με πληγές όταν είναι σε έξαρση, αρθρίτιδα που τον κάνει να τρώει χύμες πού και πού, αιματουρίες κάθε λίγους μήνες απο την αντιβίωση για τα προηγούμενα, είναι και τελείως κουφός από την αντιβίωση. Έχει, όπως είναι φυσικό για την ηλικία του, και πρεσβυωπία και καταρράκτη.

Αλλά! Τρώει σαν να μην υπάρχει αύριο, επειδή ίσως και να μην υπάρχει :D , πηγαίνει σαφάρι στο βουνό (όλο και μικρότερο ευτυχώς για να μην τρέχω μέσ' στη μαύρη νύχτα με το φακό στα δάση και με βιάσει κανένα ελάφι ή αγριογούρουνο) και παίζει, ξαπλωτός συνήθως :roflmao:, με το άλλο σκυλάκι. Γαυγίζει, κάνει τσαμπουκάδες και δείχνει να χαίρεται που ζει.


Παλιότερη και ήδη δημοσιευμένη στο AVsite φωτό:








Επειδή είμαι πολύ προβληματισμένος ζητάω τη γνώμη σας αγαπητοί συμφορουμίτες. Τι να κάνω;










*Το αποτέλεσμα του poll δεν είναι δεσμευτικό και η τελική απόφαση είναι δική μου, αλλά μπορώ για ευχαριστώ να σας βάλω φωτογραφίες της κηδείας και ταφής όταν αυτή τελεσθεί στο κάτω μέρος του κήπου μιά βροχερή κατά προτίμηση μέρα για να είναι μαλακό το χώμα όπως κάναμε πέρσι στην Ίρμα που σχόλασε κι αυτή στα 14,5 χρόνια, που μάλιστα πήγε και πέθανε κοντά στον τάφο της. Σνιφ.
Thanks @vet!
 

Μηνύματα
2.674
Reaction score
1.393
Το γεγονός και μόνο οτι θέλει και μπορεί να σηκώνεται και να πηγαίνει βόλτα καθώς και να τρώει κανονικότητα με κάνει να λεω "οσο μπορεί ακόμα να αυτοεξυπηρετείται" να τον κρατήσεις και να συνεχίσεις να τον αγαπάς :))
 


Μηνύματα
29.230
Reaction score
23.265
ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΟΠΟΥ ΤΑ ΠΛΗΝ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠ ΤΑ ΣΥΝ ΒΟΗΘΗΣΕ

ΤΟΝ ΝΑ ΦΥΓΕΙ.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΧΑΙΡΕΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΙΣ ΜΙΚΡΕΣ ΤΟΥ ΧΑΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ

ΒΛΕΜΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΤΟΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ.

ΑΛΛΩΣΤΕ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ.

ΑΜΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΕΙ ΧΟΝΤΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ.....
[DOUBLEPOST=1474028483][/DOUBLEPOST]ΕΠΙΣΗΣ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΟΤΑΝ ΤΟ ΔΙΑΙΣΘΑΝΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ

ΟΠΟΤΕ ΠΡΟΣΕΞΕ ΜΗΝ ΧΑΘΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ.

ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΣΤΕΝΑ ΠΕΡΑΣΜΑΤΑ.
 


ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
* Όχι, όταν δεν μπορεί να αυτοεξυπηρετηθεί.
To αυτό. Βέβαια εμείς που είμαστε έξω από το χορό λέμε πολλά τραγούδια, αλλά στο τέλος εσύ αποφασίζεις.
Στο πατρικό μου, οι γονείς τον αφήσανε μέχρι το τελευταίο σημείο. Θυμάμαι πόσο κουρασμένη ήταν η μάνα μου από την φροντίδα του (και κάμποσων γατιών).
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Πολύ συγκινούμαι που συμφωνούμε στο poll. :cry:
Αρκετοί φίλοι που έρχονται εδώ μου λένε να τον κοιμήσω.

Στο πατρικό μου, οι γονείς τον αφήσανε μέχρι το τελευταίο σημείο.
Ποιό είναι το τελευταίο σημείο; Είναι μέρες που δεν μπορεί να σηκωθεί εύκολα και παραπατάει αλλά την επομένη ή τη μεθεπομένη είναι καλύτερα.



Απο τα πολλά σκυλάκια μου, μόνο σ' ένα έκανα ευθανασία όντας βέβαιος οτι δεν πάει άλλο. Και έκλαιγα για τρεις μέρες.
 

Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
Όσες φορές πήγα οποιοδήποτε ζωντανό στο γιατρό από ανησυχία -εκ των υστερων άδικα αλλά better safe than sorry- το consensus ήταν το εξής: όταν το ζωντανό χάνει την όρεξη για φαΐ κάτι δεν πάει καλά. Εφόσον ο λεγάμενος έχει όρεξη τότε «είναι λειτουργικός». Απλώς κάποιες μέρες θα είναι πιο δύσκολες από τις άλλες.

Η ιδέα από πού προήλθε, από τους επισκέπτες; Ο κτηνίατρος έχει τον πρώτο λόγο. Μια φορά που μου έτυχε εμένα κάτι τέτοιο ο κτηνίατρος ήταν κάθετος και το πρότεινε ο ίδιος. Δηλαδή ανίατη περίπτωση η οποία οδηγεί ξέρουμε-που, ταλαιπωρία με πόνο χωρίς θετική κατάληξη.

όλο και μικρότερο ευτυχώς για να μην τρέχω μέσ' στη μαύρη νύχτα με το φακό στα δάση και με βιάσει κανένα ελάφι ή αγριογούρουνο
Ι lol'd irl που λένε και στο χωριό μου.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.419
ΟΧΙ Μήτσο!
Από την ώρα που χλαπακιάζει μην τον φοβάσαι...θα σου το δείξει ο ίδιος πότε και αν θα πρέπει να το κάνεις.
η δικιά μου που την είχα από 8 χρονών παιδί ενώ ο γιατρός φαγώθηκε για ύπνωση κάπου στα 19 μου... έζησε άλλα 3 χρόνια αξιοπρεπέστατα,μου έβγαλε την μισή σχολή (και με πολύ πλάκα.... λόγω γήρατος το ζώο αλλάζει πολύ συμπεριφορά και σε κάνει να γελάς και να τα θυμάσαι...όπως και οι άνθρωποι φυσικά...όχι όλοι:whistling:)

ώσπου μια ημέρα εξαφανίστηκε και δεν την βρήκα ποτέ,κάπου κρύφτηκε μόνη της για να μην την δω


Υ.Γ.Προς πάσα ενδιαφερόμενο..το σπίτι του Zizik είναι πρακτικά απροστάτευτο,ούτε ακούει,ούτε μυρίζει,ούτε βλέπει,κουτουλάει..μόνο φαί για δόλωμα και είστε μέσα να το κάνετε πουτέιν:spiteful::spiteful::p:D:D:D:D:D
 
Last edited:



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
το σπίτι του Zizik είναι πρακτικά απροστάτευτο,ούτε ακούει,ούτε μυρίζει,ούτε βλέπει,κουτουλάει..μόνο φαί για δόλωμα και είστε μέσα να το κάνετε πουτέιν
Μυρίζει τέλεια. Αλλά μόνο μυρίζει. :p


Υπάρχει εξάλλου κι η φόνισσα που θα τους κομματιάσει. ;)

IMG_20140628_111200.jpg



Ο κτηνίατρος έχει τον πρώτο λόγο. Μια φορά που μου έτυχε εμένα κάτι τέτοιο ο κτηνίατρος ήταν κάθετος και το πρότεινε ο ίδιος. Δηλαδή ανίατη περίπτωση η οποία οδηγεί ξέρουμε-που, ταλαιπωρία με πόνο χωρίς θετική κατάληξη.
Είναι πολύ πιθανό να θέλει ο κτηνίατρος να τον κοιμήσει. Γι' αυτό δεν τον πήγα φέτος. :D
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.443
Reaction score
50.541
- άστον να ζήσει όσο αυτοεξυπηρετείται και δεν τον δείς να κρύβεται και να κλαίει , μετά . . . big sleep , εάν στο μεταξύ αρχίσει να παραπαίει και σε επηρεάσει συναισθηματικά , και δεν ξέρεις τι να κάνεις , εδώ είμαστε μοιράσου το μαζί μας
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.322
Όχι βέβαια! Μόνο όταν δε θα μπορεί να αυτό εξυπηρετηθεί, όπως έγραψες;)

Εγώ για θεραπεία θα του έδινα ωμή κότα. Εσύ ξέρεις καλύτερα.
 




Μηνύματα
29.230
Reaction score
23.265
Αρκετοί φίλοι που έρχονται εδώ μου λένε να τον κοιμήσω.
NA KOIMΗΣΕΙΣ ΑΥΤΟΥΣ.....:D

Απο τα πολλά σκυλάκια μου, μόνο σ' ένα έκανα ευθανασία όντας βέβαιος οτι δεν πάει άλλο. Και έκλαιγα για τρεις μέρες.
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΕΔΩΣΕΣ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΚΑΙ

ΠΛΗΡΗΣ ΗΜΕΡΩΝ ΖΩΗ.

ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΞΑΝΑΒΡΕΘΕΙΤΕ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.322
Είμαι υπέρ της ευθανασίας (και στους ανθρώπους), αλλά όταν υποφέρει το ζωντανό (ή ο άνθρωπος).
Όσο έχει χαρά και κόβει βόλτες, είναι φόνος εν ψυχρώ.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Ε, δε θα υποφέρει όταν περπατάει;

Αν και, όπως συνήθως απαντώ στους αποπάνω φίλους, αν μπορούσα να τον ρωτήσω θα μου έλεγε να τον κοιμήσω; ;):D
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.493
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top