Νεκρανάσταση παλιού VAIO

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Είχε η γυναίκα μου ένα παλιό VΑΙΟ εποχής Windows Σβήστα παροπλισμένο εδώ και πολλά χρόνια. Μου είχε πει παλιότερα ότι είχε εμφανίσει κάποιο πρόβλημα το blue ray (το είχε αφαιρέσει) ή κάτι τέτοιο και είχε δοκιμάσει τότε με κάποιον γνωστό της να το επαναφέρουν αλλά από τότε ζούσαμε με το φάντασμά του...Είναι αυτός: vgn-fw41e
Δοκίμασα πριν λίγες μέρες να του εγκαταστήσω έναν ssd που έχω μπας και τον επαναφέρω, του πέρασα και τα windows 10 και ω του θαύματος...αναστήθηκε! Επειδή όμως δεν ασχολούμαι πολύ με το σπορ τα τελευταία χρόνια και θα ήθελα με μικρό κόστος (max 100-150€) αν γίνεται να τον επαναφέρω για απλή καθημερινή χρήση, θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
  • Δουλεύει συνέχεια ο ανεμιστήρας και ζεσταίνεται πολύ χωρίς ακόμα να έχει εγκατεστημένο κάτι. Δεν τον έχω ανοίξει ακόμα για καθάρισμα κλπ. Που μπορεί να οφείλεται αυτό και πως διορθώνεται;
  • Έχει ram 4GB DDR2. Θα ήθελα να την πάω στα 8GB (2x4). Από μία ματιά που έριξα κατάλαβα ότι είναι πλέον δυσεύρετες (άρα και πανάκριβες) αυτές οι μνήμες; Αναγκαστικά θα πρέπει να πάω σε μεταχειρισμένες;
  • Εγκατέστησα τα αυθεντικά Windows 10 χωρίς κλειδί. Αυτό σημαίνει ότι θα λήξουν σύντομα; Μπορώ να χρησιμοποιήσω το κλειδί των Vista πoυ είχε εγκατεστημένα;
  • Στο tray του dvd που έχει αφαιρεθεί, θα ήθελα να εγκαταστήσω έναν 2,5'' hdd για αποθήκευση αρχείων. Οποιοδήποτε tray της αγοράς κάνει ή χρειάζεται να προσέξω κάτι;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Kαταρχην η κινηση με τον ssd ειναι σωστη.Στη θεση σου θα εβαζα 7αρια windows που ειναι σιγουρο οτι θα τα τρεξει καλυτερα (και για μενα πιο σταθερο λειτουργικο απο τα 10αρια).
Τωρα αναβαθμιση σε επεξεργαστη δεν εχεις πολλες δυνατοτητες-εναλλακτικες,μνημες ειναι πανακριβες (με μια ματια που εριξα 100-150 ευρω τα 8gb).
Οσο αναφορα το tray για εναν δευτερο σκληρο νομιζω οτι κανουν τα περισσοτερα που κυκλοφορουν και το κοστος ειναι 10-15 ευρω εαν δεν κανω λαθος.Θεωρω επισης οτι με εναν δευτερο σκληρο θα γονατισει το μηχανημα.
Τωρα για τις υψηλες θερμοκρασιες θελει καλο φυσημα-καθαρισμα και κανουργια θερμοαγωγιμη παστα στο cpu και στην καρτα γραφικων.
Οποτε αποψη μου ειτε το αφηνεις ως εχει με 4gb μνημη του περνας windows 7αρια και βλεπεις πως θα παει,ειτε το δινεις και παιρνεις καποιο αλλο με τα χρηματα που θα εδινες να το αναβαθμισεις.
Εαν υπολογισουμε αγορα tray,μνημες,cpu και δευτερου σκληρου νομιζω θα φτασεις το 200αρι και δεν αξιζει.
Πουλα το και βαλε τα χρηματα να παρεις ενα αρκετα πιο συγχρονο-φρεσκο laptop.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Δουλεύει συνέχεια ο ανεμιστήρας και ζεσταίνεται πολύ χωρίς ακόμα να έχει εγκατεστημένο κάτι. Δεν τον έχω ανοίξει ακόμα για καθάρισμα κλπ. Που μπορεί να οφείλεται αυτό και πως διορθώνεται;
Δεν χρειάζεται άνοιγμα απαραίτητα. Φύσηξέ το καλά με ανάποδη φορά πρώτα.
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Εγώ λέω:
να τον καθαρίσεις
να μείνεις στα δεκάρια
να πας μια βόλτα από την Cosmodata που όσες φορές χρειάστηκα βρήκα στοκ μεταχειρισμένες μνήμες
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Eδω μπορεις να δεις με ποιον επεξεργαστη μπορεις να αναβαθμισεις.


Για να δεις ουσιαστικη διαφορα γνωμη μου θα πρεπει να "ανεβεις" στους Τ9***
Κυκλοφορουν απ'οτι ειδα μεταχειρισμενοι σε διπλανο σαιτ στα 40-50 ευρω.

Αυτο χρειαζεσαι για δευτερο σκληρο (αλλα νομιζω οτι τα περισσοτερα ειναι ιδια)


Τωρα για μνημες με μια προχειρη αναζητηση

Εγώ λέω:
να τον καθαρίσεις
να μείνεις στα δεκάρια
να πας μια βόλτα από την Cosmodata που όσες φορές χρειάστηκα βρήκα στοκ μεταχειρισμένες μνήμες
Μεταχειρισμενες ddr2 sodimm 4gb x 2 δεν εχω βρει ποτε.....δυστυχως ειναι δυσευρετες.Τωρα με 4gb μνημη και 10αρια με δευτερο σκληρο απλα θα σερνεται......
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
O ssd δεν αξιοποιειται πληρως γιατι προφανως η συνδεση δεν ειναι sata III.Μνημη ακομα και αν βρεις σε λογικη τιμη 2Χ4 GB,θα πρεπει να εγκαταστησεις 64bit εκδοση των windows (διαφορετικα δεν εχει νοημα) ,αλλα κατι μου λεει οτι δεν μπορεις γιατι ειναι παλιος.Αρα μενεις με τα 4GB με οτι σημαινει αυτο πρακτικα. Στο tray του dvd μπορει να μπει ειδικο tray για να δεχθει hdd 2.5" αλλα δεν ξερω αν εχει νοημα σε μαι τετοια περιπτωση (υποθετω θα ειναι ο δευτερος-τριτος υπολογιστης στο σπιτι). Με τα ιδια χρηματα αγοραζεις εναν εξωτερικο 2.5" και τον συνδεεις οπου θελεις.Απο αναλογο εγχειρημα σε αντιστοιχης ηλικιας λαπτοπ (τοποθετηση ssd,εγκατασταση windows 10 32bit),η ταχυτητα βελτιωθηκε δραματικα,αλλα ειναι καποια πραγματα που δυστυχως δεν μπορουν να γινουν εξαιτιας των χαμηλων δυνατοτητων των υπολοιπων parts (κυριως του τμηματος γραφικων). Φυσικα θα δουλεψει πολυ καλα σαν music digital transport σε συνδυασμο με ενα usb dac,σαν server με υλικο απο δισκους και στριμαρισμα απο αλλες συσκευες του δικτυου και για σερφαρισμα,εργασιες office κλπ.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.462
  • Δουλεύει συνέχεια ο ανεμιστήρας και ζεσταίνεται πολύ χωρίς ακόμα να έχει εγκατεστημένο κάτι. Δεν τον έχω ανοίξει ακόμα για καθάρισμα κλπ. Που μπορεί να οφείλεται αυτό και πως διορθώνεται;
Χρειάζεται άνοιγμα και καθάρισμα. Μην το κάνετε εσείς, πηγαίνετέ τον σε κάποιον γνώστη τεχνικό.
  • Έχει ram 4GB DDR2. Θα ήθελα να την πάω στα 8GB (2x4). Από μία ματιά που έριξα κατάλαβα ότι είναι πλέον δυσεύρετες (άρα και πανάκριβες) αυτές οι μνήμες; Αναγκαστικά θα πρέπει να πάω σε μεταχειρισμένες;
Αφήστε τη μνήμη στην ησυχία της. Τα 4ρια DDR2 dimm ουδέποτε ήταν φθηνά. Και ούτε είναι σίγουρο πως το σύστημα θα δει όλη τη μνήμη. Ούτως ή άλλως, ένας επεξεργαστής σαν τον T6400 δεν μπορεί να κάνει και πολλά σήμερα, αλλά μπορεί άνετα να σερφάρει και να παίζει μουσική και YTube έως 480p.
  • Εγκατέστησα τα αυθεντικά Windows 10 χωρίς κλειδί. Αυτό σημαίνει ότι θα λήξουν σύντομα; Μπορώ να χρησιμοποιήσω το κλειδί των Vista πoυ είχε εγκατεστημένα;
Το κλειδί των Vista, όχι. Αγοράστε νέο κλειδί. Αν τα αφήσετε έτσι, χωρίς ενεργοποίηση, δεν θα κλείσουν ποτέ απ' έξω, αλλά θα σας πρήζουν το συκώτι μέρα παρά μέρα, με ανάλογη υπενθύμιση.
  • Στο tray του dvd που έχει αφαιρεθεί, θα ήθελα να εγκαταστήσω έναν 2,5'' hdd για αποθήκευση αρχείων. Οποιοδήποτε tray της αγοράς κάνει ή χρειάζεται να προσέξω κάτι;
Σε υπολογιστή αυτής της ηλικίας, (το πιθανότερο είναι πως) πρέπει να πάρετε tray 12.7mm, όχι "λεπτό" 9.5mm. Αν έχετε ακόμα το παλιό drive, μετρήστε το πάχος του, ή εναλλακτικά μετρήστε το ύψος της υποδοχής της κάσας, (εκεί που έμπαινε).
 

Μηνύματα
228
Reaction score
162
To laptop το είχε η γυναίκα μου για επαγγελματική χρήση και για την εποχή του είχε καλά χαρακτηριστικά. Έχει μεγάλη οθόνη, ξεχωριστή κάρτα γραφικών, blu-ray (αν λειτουργεί, δεν το έχω επανατοποθετήσει να δω), για αυτό λυπάμαι να το σκοτώσω. Σκοπός μου είναι με λίγα χρήματα να το επαναφέρω και να χρησιμοποιείται για τυπική καθημερινή χρήση (σερφάρισμα κυρίως) και πιθανόν να το δώσω στη μητέρα μου.
Έχω εγκαταστήσει τα 64bit και τα δέχτηκε. Δεύτερο σκληρό σκόπευα να χρησιμοποιήσω τον δικό του εφόσον ελέγξω ότι λειτουργεί, διαφορετικά κάποιον περισσευούμενο που υπάρχει, επομένως το κόστος θα αφορά μόνο τη θήκη. Από ότι λέτε όμως θα σέρνεται, είναι καλύτερα να βάλω έναν ssd μεγαλύτερης χωρητικότητας;
Για μνήμες θα κοιτάξω από ένα παλιό παρατημένο pc που έχω εκείνης της εποχής αν κάνουν, διαφορετικά θα ρωτήσω για μεταχειρισμένες.
Επίσης δε νομίζω ότι θα μπω στη διαδικασία να αλλάξω επεξεργαστή. Για να αλλάξω την πάστα φλώρα είναι εύκολο ή θέλει χειρουργικό χέρι;
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Πανευκολο ειναι και καντο,εννοω καθαρισμο ανεμιστηρα και εσωτερικου χωρου και αλλαγη παστας.


Απο την στιγμη που πηρε τα 64αρια,τοτε ψαξε και για μνημη,αλλα οπως ειπαμε πιο πνω ειναι πανακριβες.
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Για τη θήκη δεν ξέρω... Εμένα μου κόστισε ένα 30άρι το εσωτερικό tray για τον σκληρό συν το εξωτερικό για να συνδέσω το BluRay με USB3. Με τις σημερινές τιμές καλύτερα να είχα πάρει μεγαλύτερο SSD...
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Ta tray για δισκους κοστιζουν απο 10-20 ευρω,αναλογα με την ποιοτητα και το παχος τους (υπαρχουν δυο παχη αν θυμαμαι καλα,ειναι σημαντικο να αγορασουμε το σωστο παχος). Αλλα οπως ειπα πιο πανω δεν εχει νοημα,εδικα αν ο αρχικος hdd δεν ηταν και μεγαλης χωρητικοτητας (κατω απο 250 gb).
 

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Βρήκα λοιπόν λίγο χρόνο και άνοιξα το laptop και πραγματικά είχε πιάσει τρελή μάκα...Καθάρισα σχολαστικά το ανεμιστηράκι και όλα ησύχασαν...Στη θέση του blueray έβαλα ένα hdd tray και δοκίμασα το σκληρό που φορούσε (έναν WD 500gb) αλλά δυστυχώς έχει κάψει φλάντζα. Μνήμη από όσο έψαξα δεν βρήκα επομένως για την ώρα την αφήνω ως έχει. Το laptop προορίζεται όπως προείπα για ελαφριά χρήση επομένως σκέφτομαι τις επόμενες κινήσεις:
  • Αντικατάσταση πάστα φλώρας επεξεργαστή. Υπάρχει κάποια προτεινόμενη ή όλες ίδιες είναι;
  • Εγκατάσταση δίσκου για αποθήκευση αρχείων. Υπάρχει διαθέσιμος 500αρης hdd, αν τον τοποθετήσω θα σέρνεται το μηχάνημα; Μήπως θα ήταν καλύτερο να τοποθετήσω έναν 2ο ssd έστω και μικρότερης χωητικότητας; Με ενδιαφέρει περισσότερο να μην ζορίζεται το μηχάνημα, δεν είναι μεγάλες οι ανάγκες αποθήκευσης (εξάλλου θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί περιστασιακά και ένας εξωτερικός δίσκος).
  • Δεν κάνει καλή επαφή το βύσμα του τροφοδοτικού και σκέφτομαι μήπως αλλάξω την υποδοχή (όπως δείχνει το παραπάνω βίντεο). Φαντάζομαι θα πρέπει να ψάξω την υποδοχή για το συγκεκριμένο μοντέλο, δεν είναι universal σωστά;
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.188
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top