Νεος για Home Cinema. Help!

Μηνύματα
110
Reaction score
18
Καλησπερα στο forum!

Καταρχην συγχαρητηρια για την καταπληκτικη δουλεια που κανετε και το επιπεδο γνωσεων πολλων απο εδω μεσα. Και τελειως ασχετος να ειναι καποιος με το αντικείμενο, με λιγο διαβασμα, μπορει να ξεκινήσει απο καπου και να παρει μια ιδεα. Βεβαια το πολυ διαβασμα κανει και κακο καμια φορα γιατι μπερδευεσαι περισσότερο οπως εχω παθει και εγω χαχα.

Σκέφτομαι για μελλοντικο στήσιμο home cinema σε σαλονι, 5μ μηκος 4 πλατος περιπου 20-25τμ. Ο χωρος που με ενδιαφερει δλδ ειναι αυτα τα 20τμ αλλα πισω επειδη θα ειναι ανοιχτο προς το χωλ σαν σύνολο θα φτανει τα 23-25τμ.Το υψος ειναι φυσιολογικο δλδ 2,5-3μ. Βασικα με ενδιαφερει να ακουω ταινιες καλα απο τον καναπε, και μουσικη σε ολο τον χωρο. Η αποσταση της tv απο το κεντρικο καναπε προβλέπεται περιπου στα 3μ, δεξια θα υπαρχει αλλος ενας καναπες λιγο ποιο μικρος και αριστερα μια πολυθρονα. Πισω απο τον κεντρικο καναπε θα υπαρχει μια στρογγυλη τραπεζαρια με 5-6 καρεκλες και στον χωρο θα υπαρχει επισης κολλητα σε καποιο τοιχο ενα ορθογώνιο ξυλινο επιπλο με διαστασεις 1,5Χ1Χ0,5μ περιπου.

Μελλοντικα, πισω δεξια απο τον καναπε και διπλα στην τραπεζαρια ισως μπει μια σομπα πελλετ η οποια θα ειναι μικρων διαστασεων. Πισω απο την τηλεοραση στο τοιχο αλλα και στη δεξια πλευρα του σαλονιου υπαρχουν 2 παραθυρα αλουμινιου με πατζουρι 1,20Χ1μ περιπου το καθενα, με διπλα τζαμια. Το ενα ειναι ποιο καινουργιο και ποιο στιβαρο. Αριστερα απο την τηλεόραση στη γωνια υπαρχει μια πορτα και αυτη αλουμινιου με τζαμι αναμεσα που οδηγει στο μπαλκονι την οποια δεν την λες και παρταλι αλλα δεν ξερω αν θα βγαλει τιποτα τριξιματα κατα την χρηση με sub, οποτε το sub θα μπει στη δεξια γωνια η' καπου αλλου.

Αρχικα με ενδιαφερει να φτιαξω ενα 5.1 και αργοτερα ισως μεγαλωσει λιγο ακομα με 2 ηχεια, το οποιο δεν το βλεπω αλλα δεν ξερω και πως μπορει να μου την βιδωσει καποια στιγμη! Εξαλλου το ποιο πιθανο ειναι να εχουν ολες οι ταινιες atmos καποια στιγμη στο μελλον, οποτε δεν ξερω αν θα ηθελα να το χασω. Η ενταση που θελω να ακουω ειναι μετρια προς χαμηλη γιατι συνηθως βλεπω ταινιες αργα το απογευμα η' το βραδυ, χωρις να αποκλειω και την λιγο ποιο υψηλη αν αντιληφθω οτι λειπουν οι γειτονες (δεξια και αριστερα εχω μονο ευτυχως) και οποιος αλλος τυχον μπορει να ενοχληθει :)
Το σπιτι ειναι μονό οροφο, απο πανω ειναι σκεπη και απο κατω ισογείο το οποιο θα χτιστεί, οποτε καποιες ωρες ολο και καποιος θα ειναι απο το στενο μου οικογενειακο περιβάλλον και δεν θελω να φτανουν τοσο υψηλες δονησεις απο κατω η' να τους αναγκασω να φορανε ωτοασπίδες! Ολο το σπιτι εξωτερικα στις 3 πλευρες του, εκτος απο την μια πλευρα που εφάπτεται με τον διπλα, θα μπει εξωτερικη μόνωση λογο προβληματος με την θερμανση και ειδικα με την υγρασια. Οποτε αυτο πιστευω θα βοηθησει ακομα περισσότερο να μην ακουγομαι παρα εξω, αλλα ουτως η αλλος με μετριες εντασεις δεν νομιζω να εχω τετοιο θεμα.

Γραφω τοσο αναλυτικα για τον χωρο μου γιατι εχει αναφερθει πολλες φορες οτι απο τα ποιο συμαντικα ειναι η φροντιδα του χωρου για να ξερετε ακριβως σε τι επιπεδα βρισκομαι και τι μπορω να κανω. θελω κατι που να γεμιζει αρκετα καλα τον χωρο χωρις ομως να δωσω και μια περιουσια. Αν μπορω να ειμαι ok και με ενα ετοιμο συστημα των 400-500€ ακομα καλυτερα. Το μεγιστο που μπορω να διαθεσω για ηχεια και ενισχυτή ειναι 1.500 με max το πολυ 1.700-2.000€.
Θα ειναι ομως 4 και 5 φορες καλυτερο το ακριβο σε σχεση με ενα ετοιμο?? Αν καταφυγω στην ακριβη λυση απο αυτα που εχω διαβασει μεχρι τωρα για ενισχυτή βλεπω για Denon AVR X2300W ο οποιος εχει αναφερθεί οτι εχει πολυ καλη απόδοση και σε μουσική ακροαση, κεντρικο ηχειο Klipsch RP250C, sub Klipsch Reference R-110SW, μπροστα και για surround δεν ξερω τι ? Προφανως καποια της Klipsch για να ειναι ολα ιδια. Αν υπαρχει κατι αλλο που να ειναι ποιο value for money απο την Klipsch ακουω προτασεις π.χ Dali, Monitor Audio? Δλδ να μπορω να ακουσω και μουσικη οσο ποιο ποιοτικα γινεται σε αυτα τα χρηματα.Δυνατοτητα ακροασης καποιου συστηματος εδω στην επαρχία που ειμαι δεν υπαρχει μονο σε cinema που εχω παει αλλα με ηχο επιηκος αθλιο.

Ολα τα παραπανω υποτίθεται οτι θα ειναι αγορα απο Γερμανια για να μεινω εντος budget εκτος αν υπαρχουν οικονομικες λυσεις και απο Ελλαδα. Επιπλο για τηλεοραση θα φτιάξω σε εναν ξυλουργο στις διαστασεις ακριβως που το θελω οποτε θα του πω ποσο χωρο να αφησει απο κατω για να βαλω το κεντρικο ηχειο και τον ενισχυτή. Εκτος απο το sub που θα ειναι κατω στο πατωμα, για τα 2 μπροστινα πρεπει να φτιαξω βασεις? Τα 2 πισω surround λεω να τα κρεμασω στον τοιχο δεξια και αριστερα του καναπε. Εκει θελω αλλες βασεις τοιχου η' εχουν απο μονα τους? Και σε ποσο υψος και αποσταση θα πρεπει να ειναι απο εμενα? Σας παραθέτω και ενα σχεδιάγραμμα του χωρου.
 

Attachments

Last edited by a moderator:


Μηνύματα
110
Reaction score
18
Καλησπέρα και καλώς ήρθες.


Δες εδώ κάποιες προτάσεις που έχουν γίνει σε αντίστοιχο μπατζετ με το δικό σου.
Καλησπερα και καλως σας βρηκα!
Το budget μπορει να ειναι το ιδιο με εμενα, ο χωρος μου ομως ειναι αρκετα ποιο μικρος απο τα 80-90 τ.μ. που αναφέρεται. Μολις 20-25τ.μ. Διαφερει κατα πολυ σε αυτο που πραγματικα χρειαζομαι.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.890
Reaction score
41.123
Καλησπερα και καλως σας βρηκα!
Το budget μπορει να ειναι το ιδιο με εμενα, ο χωρος μου ομως ειναι αρκετα ποιο μικρος απο τα 80-90 τ.μ. που αναφέρεται. Μολις 20-25τ.μ. Διαφερει κατα πολυ σε αυτο που πραγματικα χρειαζομαι.
Οχι, ίσως σε σένα να είναι αυτό που χρειάζεσαι, στον άλλο με τα πολλά μέτρα δεν είναι αρκετό αλλά εκεί τελειώνουν τα λεφτά του. Κατά τις προδιαγραφές ούτε και για σένα είναι αρκετό δηλαδή.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.657
Καλώς ήρθες! :party:

Υπάρχει ήδη τηλεόραση; Τι μέγεθος έχει ή θα έχει; Γιατί η απόσταση θέασης δεν (πρέπει να) είναι αυθαίρετη.

Αν μπορω να ειμαι ok και με ενα ετοιμο συστημα των 400-500€ ακομα καλυτερα.
Για χαμηλή έως μέση ένταση, πιθανότατα θα είσαι ΟΚ με ένα έτοιμο. Για πόσο καιρό όμως; Οι περισσότεροι που γράφονται για ερώτηση νέου συστήματος έχουν all-in-one που δεν αρκεί πλέον.
Αυτή είναι η πρώτη απόφαση που πρέπει να πάρεις.

Θα ειναι ομως 4 και 5 φορες καλυτερο το ακριβο σε σχεση με ενα ετοιμο?
Θα είναι σίγουρα πιό γεμάτο, καθαρότερο, και θα υπάρχει η δυνατότητα να παίξει δυνατότερα. Επειδή τα δυο σημαντικότερα στοιχεία ενός home cinema είναι το κεντρικό και το subwoofer, είναι απίθανο ένα all-in-one να έχει σοβαρό κεντρικό ή το βαθύ(τερο) και δυνατό μπάσο ενός sub.

Τα ηχεία των Klipsch και Dali που αναφέρεις είναι καλά για την τιμή τους.
 

Μηνύματα
110
Reaction score
18
Καλησπέρα!
Σκεφτομαι για την Sony KD55XE9005 55" αλλα λιγο αργοτερα που θα εχει πεσει και η τιμη της.Ισως και σε 65"ρα. Το μονο αρνητικο της ισως ειναι η γωνια θεασης, αλλα οπως ειναι ο χωρος μου δεν θα βλεπει κανεις υπο μεγαλη γωνια. Απο αντιθεση και χρωμα πρεπει να σκιζει. Δεν θα ρισκαρω για Oled γιατι γραφονται πολλα για την μη αξιοπιστία της, και LG ειδικα δεν θα επαιρνα ποτε. Ο χωρος μου πως σας φαίνεται, καλος? Το κεντρικο και το sub που αναφερω δενουν σωστα με τον 2300 και τον χωρο? Για L και R και πισω Surround ποια θα ταιριαζαν καλυτερα?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.657
Ο χωρος μου πως σας φαίνεται, καλος?
Κανονικός, το ιδανικό.

Το κεντρικο και το sub που αναφερω δενουν σωστα με τον 2300 και τον χωρο? Για L και R και πισω Surround ποια θα ταιριαζαν καλυτερα?
Μιά χαρά θα είναι, αν και το sub είναι μικρό για υπερβολές που όμως δεν σε ενδιαφέρουν.
Αν θα τοποθετήσεις τα L-R σε βάσεις, κατάλληλα είναι τα RP-160M. Δαπέδου δεν έχουν ιδιαίτερο νόημα σε θέαση ταινιών, αφού τα χρήματα είναι καλύτερα να πηγαίνουν στο sub. Για surround τα RP-150M ή τα RP-240S.

Η Dali έχει αντίστοιχα στη σειρά Zensor, αλλά και μ' αυτά θα προτιμούσα μάλλον sub της Klipsch. :)
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Στα 600 ευρω απο Γερμανια το klipsh r 115 sw δε νομιζω οτι εχει αντιπαλο σε αυτα τα λεφτα (εκτος ισως απο κανα dayton diy)
 



Μηνύματα
110
Reaction score
18
Κανονικός, το ιδανικό.


Μιά χαρά θα είναι, αν και το sub είναι μικρό για υπερβολές που όμως δεν σε ενδιαφέρουν.
Αν θα τοποθετήσεις τα L-R σε βάσεις, κατάλληλα είναι τα RP-160M. Δαπέδου δεν έχουν ιδιαίτερο νόημα σε θέαση ταινιών, αφού τα χρήματα είναι καλύτερα να πηγαίνουν στο sub. Για surround τα RP-150M ή τα RP-240S.

Η Dali έχει αντίστοιχα στη σειρά Zensor, αλλά και μ' αυτά θα προτιμούσα μάλλον sub της Klipsch. :)
Δημητρη ξεφευγω πολυ απο το budget με αυτα τα ηχεια γιατι θα πρεπει να παρω και ενισχυτή. Με τα Klipsch R-SMA (F) – 15 m για μπροστα και τα R-14S πισω γίνεται τιποτα?
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Δημητρη ξεφευγω πολυ απο το budget με αυτα τα ηχεια γιατι θα πρεπει να παρω και ενισχυτή. Με τα Klipsch R-SMA (F) – 15 m για μπροστα και τα R-14S πισω γίνεται τιποτα?
Εγω στη θεση σου θα επερνα κεντρικο,front L και Front R απο φη σειρα rp καθως και ενα r 115 sw και ενα ενισχυτη (μαλλον denon 2400). Δε θα επερνα καθολου πλαινα και πισω ηχεια προς το παρον. Πιστεψε με θα ειναι πολυ καλυτερα απο το να κατεβεις κατηγορια και να παρεις ολοκληρο 5.1
 


Μηνύματα
110
Reaction score
18
Εγω στη θεση σου θα επερνα κεντρικο,front L και Front R απο φη σειρα rp καθως και ενα r 115 sw και ενα ενισχυτη (μαλλον denon 2400). Δε θα επερνα καθολου πλαινα και πισω ηχεια προς το παρον. Πιστεψε με θα ειναι πολυ καλυτερα απο το να κατεβεις κατηγορια και να παρεις ολοκληρο 5.1
Ποια ειναι η φη σειρα? Θα κατεβω κατηγορια με το 5.1?? Μονο και μονο η αίσθηση να σε περιβάλλει και να ερχεται ο ηχος απο ολες τις κατευθύνσεις πιστευα οτι εχει πολυ καλυτερη εμπειρια ακροασης στις ταινιες.
 

Μηνύματα
110
Reaction score
18
Ναι αυτα. Στο Amazon τα μπροστα τα εχει ως Klipsch R-SMA (F) – 15 m. Πιστευω να ειναι τα ιδια με τα R-15M που μου εστειλες. https://www.amazon.de/Klipsch-R-15M...&qid=1517426743&sr=8-1&keywords=Klipsch+R+15m
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Ποια ειναι η φη σειρα? Θα κατεβω κατηγορια με το 5.1?? Μονο και μονο η αίσθηση να σε περιβάλλει και να ερχεται ο ηχος απο ολες τις κατευθύνσεις πιστευα οτι εχει πολυ καλυτερη εμπειρια ακροασης στις ταινιες.
τη σειρα reference premiere ηθελα να πω, τυπογραφικο λαθος ηταν το πη. Σαφως και το πολυκαναλο ειναι ανωτερο αλλα μπορεις να αναβαθμισεις αργοτερα εχοντας μια δυνατη βαση για το συστημα σου που ειναι το κεντρικο και το σαμπ.
κεντρικο για εμενα πας για αυτο https://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/4730758_-rp-450c-klipsch.html
και σαμπ αυτο https://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/4618987_-r-115sw-klipsch.html
 

Μηνύματα
110
Reaction score
18
τη σειρα reference premiere ηθελα να πω, τυπογραφικο λαθος ηταν το πη. Σαφως και το πολυκαναλο ειναι ανωτερο αλλα μπορεις να αναβαθμισεις αργοτερα εχοντας μια δυνατη βαση για το συστημα σου που ειναι το κεντρικο και το σαμπ.
κεντρικο για εμενα πας για αυτο https://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/4730758_-rp-450c-klipsch.html
και σαμπ αυτο https://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/4618987_-r-115sw-klipsch.html
Δεν θελω να δημιουργήσω τεχνητους σεισμους, τσουναμι και αλλα ακραια φαινόμενα!! Χαχα Το r-115sw απ οτι εχω διαβασει ειναι για hardcore καταστασεις. Θελω κατι για μετρια ένταση και να μπορω να ακουω ποιοτικα και αξιόλογα χωρις υπερβολες.
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Δεν θελω να δημιουργήσω τεχνητους σεισμους, τσουναμι και αλλα ακραια φαινόμενα!! Χαχα Το r-115sw απ οτι εχω διαβασει ειναι για hardcore καταστασεις. Θελω κατι για μετρια ένταση και να μπορω να ακουω ποιοτικα και αξιόλογα χωρις υπερβολες.
Ο παραγοντας που καθοριζει τι σαμπ θες ειναι ο χωρος σου (τα κυβικα του χωρου για την ακριβεια). Ποσα τμ ειναι ο χωρος σου εσενα?
 

Μηνύματα
110
Reaction score
18
Ο παραγοντας που καθοριζει τι σαμπ θες ειναι ο χωρος σου (τα κυβικα του χωρου για την ακριβεια). Ποσα τμ ειναι ο χωρος σου εσενα?
Το εχω αναφερει τουλάχιστον 2 φορες ποιο πανω οτι ειναι 20-25τ.μ. Αν διαβαζες το θεμα μου τα γραφω ολα αναλυτικα, θα καταλαβαινες τι θελω. Δηλαδη αμα ειχα χωρο 5τ.μ, αντε ετσι μπαινεις μεσα και προτεινεις οπου νανε τον r-115sw? Πιστευω ενας r-110sw ταιριαζει σε αυτα που θελω. Φιλικα στα λεω αυτα αλλα ειμαι αρχαριος στο αντικείμενο και δεν θελω να επηρεαστω απο λαθος προτασεις.
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
για 25 τμ θες τουλαχιστον 2 δεκαρια. Εγω πχ στα 27 τμ λεω να βαλω 2 δεκαπενταρια για αρχη και βλεπουμε μιας και ενα 15αρι που ειχα δεν εκανε τπτ. Αν θες να πας για τεσσερα δεκαρια και εγω μαζι σου μιας και σε αυτα τα τετραγωνικα ισως να ειναι και το πιο σωστο αλλα θα πανε τα σαμπ και μονο κανα 1200αρι. Εγω σου προτεινα το 15αρι λογω vfm που σε ενα τυπικο χωρο ειναι μια χαρα αν θες να παρεις μονο ενα σαμπ για αρχη. Τωρα αυτο που χρειαζεται ο καθενας ειναι σχετικο και δε μπορω να σε βοηθησω σε αυτο ουτε κανενας μπορει εδω μεσα. Ολοι κανουμε προτασεις συμφωνα με τις εμπειριες μας και τα λαθη που καναμε εμεις για να μη τα κανουν κι αλλοι. Πχ εχω ενα φιλο που εχει ενα 5.1 sony pascal με ενα σαμπακι 10 ιντσων σε ενα χωρο 60 τμ και επιμενει οτι ειναι μια χαρα και δε χρειαζεται κατι αλλο. Ποιος ειμαι εγω να του πω οτι χρειαζεται κατι διαφορετικο και να τον βαλω να χαλαει λεφτα. Απο την αλλη ειναι εδω μεσα ενα μελος ο termatogazi που εχει σε ενα δωματιο 4 re xxx 18 και αλλα 2 18αρια jbl κατω απο την οθονη και ακομα το μελεταει το θεμα μπασο... εχω την εντυπωση οτι πλεον ειναι ευχαριστημενος.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.604
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top