Νεο Home cinema Dolby atmos 5.1.2

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Καλημέρα στο forum

Θα ήθελα τις προτάσεις σας για νέο Home cinema Dolby Atmos 5.1.2, η διάσταση του σαλονιού που θα χρησιμοποιήσω είναι περιπου 4Χ4. Το προηγούμενο σύστημα που είχα ηταν τα 5.1 της logitech z906, η τηλεόραση μου είναι η Samsung Q90T.

1. To σκεπτικο μου ειναι να το στήσω σιγα σιγα σε διαρκεια 4-8 μηνών
2. θα ηθελα να μου προτείνετε και ελαφρώς μεταχειρισμένα πραγματα (σκεφτόμουν και ενα συνδιασμο καινουριο ενισχυτή και μεταχειρισμένα ηχεία)
3. Τα μπροστα ηχεια θα ήθελα να είναι κολώνες
4. Τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω για Ενισχυτή και 5.1 ειναι απο 1800€-2200€ και για τα inceiling atmos 150€-250€ το ιδανικό ειναι να βγουν ΟΛΑ μαζι 2000€!!!
5. Απο καλώδια τι προτείνετε? που έχω υπολογίσει οτι θα είναι extra στον προυπολογισμό μου.
6.Ηχητικά αυτο που θα ήθελα να πετύχω σε αυτο το εύρος χρημάτων είναι ή καθαροτητα και οχι η ενταση καθως φανταζομαι οτι η ενταση θα είναι μεγαλύτεση απο τα Ζ906 που με καλυπτανε και με το παραπανω!
7. Το ΗΤPC που έχω είναι: Ι5, 24GB RAM, GTX 1060 αλλα σκεφτομαι να πάρω το Nvidia Shield TV PRO τι λέτε?
8. Εαν πιστεύετε οτι τα χρηματα αυτα δεν είναι αρκετα γιανα βγαλω ενα αξιοπρεπες αποτελεσμα που δεν θα νιώθω οτι πεταξα τα χρηματα μου θα ήθελα να μου πρετεινετε καποια σύνθεση και ας είναι πιο ακριβή.
9.Το 5.1.4 αξίζει για αυτο το χώρο ή να μην το σκεφτομαι καν???

Το συστημα είναι 80% για ταινίες και 20% για μουσική, εαν δεν σας καλύπτει το σχεδιάγραμμα που έκανα ρωτήστε με οτι θέλετε.

Οποιαδηποτε αποψη δεκτή!!!
 

Attachments


Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Καλημέρα, καλό θα ήταν η τηλεόραση να κεντραριστεί ανάμεσα στα δοκάρια κι απέναντι της να είναι η θέση θέασης/ακρόασης. Επίσης, καλό θα ήταν ο καναπές να πλησιάσει την τηλεόραση και να μην ειναι κολλητά στον πίσω τοίχο. Η απόσταση είναι μεγάλη οπότε θες μεγάλα ηχεια (10ιντζα μή σου πω και παραπάνω ή τελος πάντων περισσότερα του ενός γουφερ ανά ηχείο) για μπροστινή τριάδα.

Επίσης υπολόγισε δυο σαμπγουφερ. Πολλά πλεονεκτήματα όσον αφορά την ομοιομορφία του μπάσου στο χώρο και την ομαλή απόκριση χωρίς (πολλές) ακυρώσεις που θα είχες με ένα.

Αν μπορείς, ασχολήσου και με το χώρο, τοποθετώντας απορρόφηση/διάχυση πχ στον πίσω τοίχο, στην πλάτη του καναπέ, απο αυτά θα ακούσεις διαφορά, ο χώρος κάνει κουμάντο.

Για άτμος δεν έχω εμπειρία...

Επίσης, 7 ηχεία δύσκολα οδηγούνται απο AV ενισχυτη σε υψηλές στάθμες.... Θα χρειαστείς τελικό ενισχυτή, ή ενεργά ηχεία τα οποία έχουν ενσωματωμένο ενισχυτή. Στην περίπτωση των παθητικών ηχείων, χρησιμοποιείς τελικό για την μπροστινή τριάδα και ο AV οδηγεί τα ατμος και τα σαραουντ.

Αυτά τα ολίγα απο εμένα, οι γνώστες του φόρουμ θα σου πουν παραπάνω πράγματα!
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Καλημέρα, καλό θα ήταν η τηλεόραση να κεντραριστεί ανάμεσα στα δοκάρια κι απέναντι της να είναι η θέση θέασης/ακρόασης. Επίσης, καλό θα ήταν ο καναπές να πλησιάσει την τηλεόραση και να μην ειναι κολλητά στον πίσω τοίχο. Η απόσταση είναι μεγάλη οπότε θες μεγάλα ηχεια (10ιντζα μή σου πω και παραπάνω ή τελος πάντων περισσότερα του ενός γουφερ ανά ηχείο) για μπροστινή τριάδα.

Επίσης υπολόγισε δυο σαμπγουφερ. Πολλά πλεονεκτήματα όσον αφορά την ομοιομορφία του μπάσου στο χώρο και την ομαλή απόκριση χωρίς (πολλές) ακυρώσεις που θα είχες με ένα.

Αν μπορείς, ασχολήσου και με το χώρο, τοποθετώντας απορρόφηση/διάχυση πχ στον πίσω τοίχο, στην πλάτη του καναπέ, απο αυτά θα ακούσεις διαφορά, ο χώρος κάνει κουμάντο.

Για άτμος δεν έχω εμπειρία...

Επίσης, 7 ηχεία δύσκολα οδηγούνται απο AV ενισχυτη σε υψηλές στάθμες.... Θα χρειαστείς τελικό ενισχυτή, ή ενεργά ηχεία τα οποία έχουν ενσωματωμένο ενισχυτή. Στην περίπτωση των παθητικών ηχείων, χρησιμοποιείς τελικό για την μπροστινή τριάδα και ο AV οδηγεί τα ατμος και τα σαραουντ.

Αυτά τα ολίγα απο εμένα, οι γνώστες του φόρουμ θα σου πουν παραπάνω πράγματα!
Σε ευχαριστω για την απαντηση, θα διευκρινισω καποια πραγματα ωστε και οι υπολοιποι που θα διαβασουν το post να ξερουν.

1. η θεση του επίπλου της τηλεορασης δεν μπορει να αλλαξει
2. ο καναπές ειναι καναπες-κρεβατι και δεν μπορει να παει πιο μπροστα.
3. Για ενισχυτη εννοώ σαν τον Denon 2700h
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Σε τέτοιο στενόμακρο στήσιμο είναι δεδομένοι κάποιοι περιορισμοί.
Τα surround ηχεία θα είναι πολύ κοντά σου για σωστή αίσθηση και το εύρος του ήχου μπροστά θα είναι μικρό.
Τα αριστερά ηχεία θα ακούγονται διαφορετικά απο τα δεξιά λόγω του τοίχου και οι ενισχυτές δεν κάνουν μάγια με το calibration.

Τα μπροστα ηχεια θα ήθελα να είναι κολώνες
Καλύτερα βάσης, και 2 subs όπως σου έγραψε ο ragavelas.

σκεφτομαι να πάρω το Nvidia Shield TV PRO τι λέτε?
Είναι σούπερ αλλά προηγούνται άλλα. Τη δουλειά την κάνεις με το πισί.

Denon 2700h
Μια χαρά για λογική ένταση.

Το 5.1.4 αξίζει για αυτο το χώρο ή να μην το σκεφτομαι καν???
Αφού ο καναπές είναι στον τοίχο, μην το σκέφτεσαι καν. 2 Atmos.
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Καλησπέρα @Dobergr και καλώς ήρθες,
Ο χώρος σου αυτή τη στιγμή δεν ενδείκνυται για 5.1.4 θα πρέπει να σκεφτείς κάποιες αλλαγές αν το θέλεις,
μια σωστή τοποθέτηση είναι π.χ.

.
17d03b49bd083b47979441f2e8f6da9f.jpg
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.091
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top