Νεό πλακετάκι streamer σε τιμή χώμα

Μηνύματα
12
Reaction score
5
Καλησπέρα σε όλους!

Πρόσφατα χάζευα στο internet για διάφορα λογισμικά για χρήση streamer μιας και ότι έχω δοκιμάσει έχει και από 1 κουσούρι (έχω καταλήξει σε picore player αλλά στο spotify connect έχει τα μικρό θεματάκια του) το θέμα μας δεν είναι όμως αυτό

ψάχνοντας έπεσε το μάτι μου σε αυτό το προϊόν που μάλλον είναι καινούριο και πιθανών να ενδιαφέρει κάποιους περιμένω γνώμες αν το έχει δοκιμάσει κάποιος

 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.566
Ενδιαφέρον φαίνεται, αλλά δοκίμασες να δεις πόσο βγαίνει η τελική σύνθεση και πόσο κοστίζει με τα μεταφορικά? Δεν υπάρχει κάποιο στοιχείο για το dac chip, αλλά με 25 δολλαρια μην περιμένεις κάτι καλό. Μπορείς βέβαια να στείλεις σήμα σε δικό σου καλό dac με το κατάλληλο board. Δεν ξέρω και η application τι λέει και φυσικά τι υποστήριξη θα έχουν όλα αυτά μελλοντικά. Πιστεύω ότι με ένα rarpberry είσαι πιο ασφαλής για το μέλλον, αν και πάλι μέτριο ηχητικά (με το δικό του τμήμα ήχου), σίγουρα πολύ καλύτερο με πρόσθετο τμήμα.
 

Μηνύματα
12
Reaction score
5
Ενδιαφέρον φαίνεται, αλλά δοκίμασες να δεις πόσο βγαίνει η τελική σύνθεση και πόσο κοστίζει με τα μεταφορικά? Δεν υπάρχει κάποιο στοιχείο για το dac chip, αλλά με 25 δολλαρια μην περιμένεις κάτι καλό. Μπορείς βέβαια να στείλεις σήμα σε δικό σου καλό dac με το κατάλληλο board. Δεν ξέρω και η application τι λέει και φυσικά τι υποστήριξη θα έχουν όλα αυτά μελλοντικά. Πιστεύω ότι με ένα rarpberry είσαι πιο ασφαλής για το μέλλον, αν και πάλι μέτριο ηχητικά (με το δικό του τμήμα ήχου), σίγουρα πολύ καλύτερο με πρόσθετο τμήμα.

Καλησπέρα φίλε!

καταρχήν να ξεκαθαρίσω πως και η δική μου εκτίμηση είναι πως με το δικό του dac θα παίξει απλά ανεκτά, υποθέτω καλύτερα απο το build in pwm dac του rpi

Η όλη σύνθεση πιθανών να αξίζει στις εξής και μόνον περιπτώσεις

1) να έχει βασικές γνώσεις ηλεκτρονικής ο αγοραστής για την κατασκευή τροφοδοτικού και την σύνδεση 12s dac (π.χ. το ταπεινό sarbre ess 9023 υλοποίηση της audiophonics παίζει απρόσμενα καλά στα δικά μου αυτιά στο rpi και μπορεί να ενταχθεί και στο arylic)

2) να έχει κάποιος ήδη ένα παλιό dac με optical , coaxial και να το συνδέσει με αυτό σαν headless unit

τα πλεονεκτήματα του σε σχέση με ένα rpi σε με το picore player* είναι:

1) εφαρμογή που περιλαμβάνει bluetooh pairing
2) spotify conect (που στο picore είναι buggy)
3) συγχρονισμός πολλαπλών συσκευών (multy room)
4) χρήση και ως usb dac
5) απευθείας ανάγνωση από usb (χωρίς να κάνεις mount)

τα μειονεκτήματα είναι:

1) δεν υποστηρίζει dsd
2) δεν μπορείς να ακούς από youtube (αυτόνομα ,οχι με dlna ή bt)
3) δεν έχεις έλεγχο απο web interface παρά μόνο από την android εφαρμογή
4) δεν μπορείς να βάλεις άλλο os όπως στο raspberry

απο την άλλη ότι rpi os και να δοκίμασα (volumio , moode , picoreplayer ) όλα είχαν και από " 1 " κουσούρι... οπότε άν το λογισμικό τους είναι καλό μάλλον αξίζει (αν κάποιος έχει dac κλπ ή λίγες απαιτήσεις ) αν και στα χαρτιά το dac δεν φαίνεται και τελείως για πέταμα

δεν έχω δοκιμάσει το προιόν αν κάποις το έχει δοκιμάσει παρακαλώ πολύ να μας γράψει την γνώμη του

φιλικά Βασίλης
 

Μηνύματα
700
Reaction score
1.698
raspberry & hifiberry I2S & moode (κόστος κανα 80ρικο μαζι με sd-case-τροφοδοτικο που δεν χρειαζεται καν αγορα τροφοδοτικου αλλα οκ) = endgame για streamers κοστους εως 500 , να μην πω και παραπανω ευρω.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.211
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top