Ξέρεις από Viber;

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Για βοηθήστε λίγο εσείς οι ειδήμονες που την παίζετε στα δάχτυλα ...την τεχνολογία!
Έχω εγκατεστημένο το viber και αντιμετωπίζω το εξής θέμα..όσο βρίσκομαι εντός ορίων wi-fi και δεχτώ κάποιο μήνυμα ,ειδοποιούμαι με ήχο που έχω επιλέξει ακόμα και αν η εφαρμογή δεν είναι ανοιχτή εκείνη τη στιγμή.
Όταν όμως βρεθώ έξω και ενεργοποιηθούν τα δεδομένα ,λαμβάνω ειδοποιήσεις για εισερχόμενα μηνύματα μόνο όταν η εφαρμογή είναι ανοιχτή.
Το έψαξα το ρημάδι μήπως έχει κάποια ρύθμιση για αυτό αλλά δε βρήκα κάτι.
Ξέρει κανείς να βοηθήσει;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.428
Έχεις δει αν στο App data usage είναι τσεκαρισμένο το mobile data;
 





Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δοκίμασε και βλέπουμε. :)
Θα δοκιμάσω..απλά και σε άλλες εφαρμογές (πχ Gmail ) δεν είναι επιλεγμένο ,αλλά οι ειδοποιήσεις έρχονται κανονικά ,ανεξάρτητα αν είναι ανοιχτό ή όχι.

Πρέπει να το λύσουμε το θέμα...γιατί δέχτηκα ένα μήνυμα από μια "καλή φίλη" και το είδα με μια ώρα καθυστέρηση ,όταν άνοιξα το viber..:D
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.882
Reaction score
41.111
Για δες ατο notifications/ ειδοποιήσεις μήπως έχει κάποιες ρυθμίσεις σχετικά με αυτό.
Μια αλλη ιδεα είναι να πετάξεις με δύναμη κάτω στο πάτωμα το κινητο οταν ξανασυμβεί.
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μια αλλη ιδεα είναι να πετάξεις με δύναμη κάτω στο πάτωμα το κινητο οταν ξανασυμβεί.
Και μετά να τρέξω και ένα dirac..rew..audyssey e.t.c...:D
[DOUBLEPOST=1534264982][/DOUBLEPOST]
Δοκίμασε και βλέπουμε. :)
Όταν πάω να το επιλέξω μου βγάζει αυτό
Capture+_2018-08-14-19-10-51.png


κάτι μου λέει πως δεν είναι η λύση...
[DOUBLEPOST=1534265129][/DOUBLEPOST]
Τον Βαγγέλη; :p
Μαρτυριάρα...:p
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Μήπως το έχεις εγκαταστήσει και σε κάποιο τάμπλετ; Σε μενα κουδουνίζει συχνά μόνο σε όποιο απο τα δύο πάρει πρώτο το σήμα, οπότε μοιραία χανω κάποιες κλήσεις. Αλλες φορες κουδουνίζει για το ίδιο μήνυμα και στα δύο...
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μήπως το έχεις εγκαταστήσει και σε κάποιο τάμπλετ; Σε μενα κουδουνίζει συχνά μόνο σε όποιο απο τα δύο πάρει πρώτο το σήμα, οπότε μοιραία χανω κάποιες κλήσεις. Αλλες φορες κουδουνίζει για το ίδιο μήνυμα και στα δύο...
Όχι ,μόνο στο κινητό.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Το πιο βασικό. Ποια έκδοση android έχεις και πιο κινητό? Γιατί στην Oreo στα samsung υπάρχει θέμα με τα notifications
[DOUBLEPOST=1534267250][/DOUBLEPOST]
Screenshot_20180814-201924_Settings.jpg
Screenshot_20180814-201941_Settings.jpg
Screenshot_20180814-201948_Settings.jpg
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.428
Και μετά να τρέξω και ένα dirac..rew..audyssey e.t.c...:D
[DOUBLEPOST=1534264982][/DOUBLEPOST]

Όταν πάω να το επιλέξω μου βγάζει αυτό
View attachment 102878

κάτι μου λέει πως δεν είναι η λύση...
Ουπς έχεις δίκιο. Το τικάρισμα απενεργοποιεί το background refresh. Με τα ελληνικά μπερδεύτηκα.

Λοιπόν, ήρθε φίλος με Android και βρήκα πού είναι η βασική ρύθμιση στο πρόβλημά σου, μόνο που είναι στα αγγλικά:

Settings - connections - data usage - mobile data usage - viber - allow unrestricted data usage
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ουπς έχεις δίκιο. Το τικάρισμα απενεργοποιεί το background refresh. Με τα ελληνικά μπερδεύτηκα.

Λοιπόν, ήρθε φίλος με Android και βρήκα πού είναι η βασική ρύθμιση στο πρόβλημά σου, μόνο που είναι στα αγγλικά:

Settings - connections - data usage - mobile data usage - viber - allow unrestricted data usage
Το γύρισα στα αγγλικά αλλά η πιο κοντινή σε αυτό που γράφεις αλληλουχία είναι
Settings-Networks-Mobile data-Viber-Restrict Background data , το οποίο δεν είναι επιλεγμένο.
Μάλλον αρχαία έκδοση android..νομιζω 6.0.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.428
Το γύρισα στα αγγλικά αλλά η πιο κοντινή σε αυτό που γράφεις αλληλουχία είναι
Settings-Networks-Mobile data-Viber-Restrict Background data , το οποίο δεν είναι επιλεγμένο.
Μάλλον αρχαία έκδοση android..νομιζω 6.0.
Δεν είναι καλό αυτό γιατί αποκλείει τις εύκολες λύσεις. 8-)

Υπάρχουν αρκετές ασυμβατότητες μεταξύ apps και mobile data στο Android, που εξαρτώνται από την έκδοση του λειτουργικού και τον κατασκευαστή της συσκευής.

Για δες κι αυτό το άρθρο.

Υπάρχουν περιπτώσεις που οι πάροχοι μπλοκάρουν τις εφαρμογές που παρακάμπτουν το δικό τους σύστημα κλήσεων, αλλά δεν έχω ακούσει κάτι για την Ελλάδα.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δεν είναι καλό αυτό γιατί αποκλείει τις εύκολες λύσεις. 8-)

Υπάρχουν αρκετές ασυμβατότητες μεταξύ apps και mobile data στο Android, που εξαρτώνται από την έκδοση του λειτουργικού και τον κατασκευαστή της συσκευής.

Για δες κι αυτό το άρθρο.

Υπάρχουν περιπτώσεις που οι πάροχοι μπλοκάρουν τις εφαρμογές που παρακάμπτουν το δικό τους σύστημα κλήσεων, αλλά δεν έχω ακούσει κάτι για την Ελλάδα.
Το θέμα μου είναι πως σε αντίθεση με αυτά που λέει στο άρθρο , σε μένα το Viber δουλεύει με mobile data...φτάνει να ανοίξω την εφαρμογή..απλά δεν δίνει ειδοποιήσεις όταν είναι κλειστή ,πράγμα που συμβαίνει όταν είμαι στο wi fi.
Οπότε αν δε βρω άκρη (εννοείται πως αποκλείω τα reset σε factory settings..δεν αξίζει τον κόπο) θα πρέπει απλά να θυμάμαι να το ανοίγω όταν είμαι εκτός, ώστε να έρχονται τα notifications στην ώρα τους.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.428
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top