Ξέρει κανείς απο τηλεσκόπια?

Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Θα ηθελα τη βοήθεια σας για αγορά τηλεσκοπίου,max 300€.

Λίγο που το έψαξα είδα κάπου οτι το σημαντικότερο είναι να έχει μεγάλη διάμετρο ο φακός ώστε να μπαίνει αρκετό φως και να έχω πιο καθαρές παραστάσεις και όχι τόσο το ζουμ.Είναι όντως έτσι?Με ενδιαφέρει να κοιτάω έστω το φεγγάρι (που λέει ο λόγος) αλλά καθαρά,παρά τον Δία και θολούρα.Με μία σύντομη αναζήτηση στο δίκτυο είδα οτι η celestron έχει ωραία κομμάτια και ήθελα να ρωτήσω αν τα έχετε σε εκτίμηση..
Επίσης αν θέλω να κοιτάζω βουνά κτλ (εντός γης:114:) θα πρέπει να πάρω με μεταβλητό ζουμ ή και τα άλλα με σταθερό βλέπουν καλά?
Υπάρχει κάτι άλλο που θα έπρεπε να λάβω υπόψη?
Ευχαριστώ..
 


Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Μην βιαστείς να αγοράσεις κάτι ΜΕΤΡΙΟ και μετά να το μετανιώσεις !

Θέλεις τηλεσκόπιο ή πεδιοσκόπιο ? Το τηλεσκόπιο έχει ανεστραμένο πάνω-κάτω, αριστερά-δεξιά είδωλο αν και με πρίσμα διορθώνεται το πάνω-κάτω μόνο !

Καλό είναι να δώσεις ένα ΚΑΛΟ ποσό >1000 € για να πάρεις κάτι ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ και όχι κάτι που να είναι σκοτεινό , να έχει χρωματικές αλλοιώσεις και με το μικρότερο αεράκι να γίνεται ο Διας ... εκκρεμές !

Να ξέρεις ότι μπορείς να βρείς και ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΚΑΛΟ τηλεσκόπιο !
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.223
Reaction score
27.786
Απάντηση: Ξέρει κανείς απο τηλεσκόπια?

Λοιπόν χρειάζεσαι αυτό το τηλεσκόπιο.

Το είχα κι εγώ για 3 χρόνια. Καταπληκτικό εργαλείο.
Μπορείς να δεις τον Κρόνο και τον Δία πεντακάθαρα και φυσικά το φεγγάρι.

Το μεγάλο πλεονέκτημα όμως είναι ότι μπορεί να εστιάσει και στη γη.
Κάτι που δεν μπορούν να κάνουν τα μεγάλα τηλεσκόπια.
Μπορεί και εστιάζει από απόσταση μερικών μέτρων, μέχρι όπου θέλεις.
Με ένα φακό Barlow και μερικούς εναλλακτικούς βλέπεις παντού τα πάντα.

Για περισσότερα μια και είσαι Θεσ/νίκη πάνε στο πλανητάριο Τσιμισκή & Δωδεκανήσου.
http://www.planitario.gr/
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Απάντηση: Ξέρει κανείς απο τηλεσκόπια?

Θα ηθελα τη βοήθεια σας για αγορά τηλεσκοπίου,max 300€.

Λίγο που το έψαξα είδα κάπου οτι το σημαντικότερο είναι να έχει μεγάλη διάμετρο ο φακός ώστε να μπαίνει αρκετό φως και να έχω πιο καθαρές παραστάσεις και όχι τόσο το ζουμ.Είναι όντως έτσι?Με ενδιαφέρει να κοιτάω έστω το φεγγάρι (που λέει ο λόγος) αλλά καθαρά,παρά τον Δία και θολούρα.Με μία σύντομη αναζήτηση στο δίκτυο είδα οτι η celestron έχει ωραία κομμάτια και ήθελα να ρωτήσω αν τα έχετε σε εκτίμηση..
Επίσης αν θέλω να κοιτάζω βουνά κτλ (εντός γης:114:) θα πρέπει να πάρω με μεταβλητό ζουμ ή και τα άλλα με σταθερό βλέπουν καλά?
Υπάρχει κάτι άλλο που θα έπρεπε να λάβω υπόψη?
Ευχαριστώ..
Ανέβασε αν μπορείς λίγο την τιμή γιατί αξίζει πραγματικά τον κόπο.
Πριν σπάσει ένας φακός polarex (το έριξε ο σκύλος κάτω) έβλεπα τον Δία στο μέγεθος της σελήνης με γυμνό μάτι κι όλο έλεγα δεν πάει λίγο ακόμα? :141:
Όταν προβείς στην αγορά να ζητήσεις και φίλτρα για τον ήλιο.
 

Μηνύματα
537
Reaction score
129
Απάντηση: Ξέρει κανείς απο τηλεσκόπια?

εγω παλι θα προτεινω ακριβως το αντιθετο
παρε για αρχη κατι φθηνο για να μην κλαις τα λεφτα σου σε περιπτωση που το βαρεθεις (που ειναι αρκετα πιθανο)
απλα στεκομαι σε 2-3 σημεια που πιστευω ειναι αρκετα σημαντικα=
1.Για να παρακολουθησεις τον ουρανο θα πρεπει να βρισκεσαι μακρια απο τα φωτα της πολης,(που σημαινει αν μενεις Παγκρατι...παρε καλυτερα καμια βιντεοκασσετα του startrek ...θα δεις περισσοτερα αστερια και θα το ευχαριστηθεις περισσοτερο)
2.ενα καλο-σταθερο τριποδο ειναι πολυ βασικο για μια ανετη παρακολουθηση, μη ξεγελαστεις με τα φτηνα πλαστικα...γιατι θα φας τα λεφτα σου σε vomex,
3. για επιγεια παρακολουθηση χρειαζεσαι και αυτο τον περιφημο Barlow (οχι τον μπασκετμπολιστα), που σημαινει +30-70€ στην καλυτερη...αλλα παλι πιστευω οτι ειναι αχρηστο...αν θες να χαζευεις τα καικια και την Μαρικα με το μαγιω παρε ενα ζευγαρι κυαλια
4. τα πλανητακια οπως και η γη "τρεχουν γυρω-γυρω ολοι" και μαλιστα με μεγαλες ταχυτητες, για να βρεις και να χαζεψεις καποιο, καλο θα ειναι να κανεις πολυ αργες κινησεις και χειρισμους (σε συνδυασμο με το βαρυ τριποδο) και να εισαι οπλισμενος με πολλη υπομονη και χωρις προβληματα οσφυαλγιας...λαβε υποψιν αν μπορεις τη δυνατοτητα να εισαι καθημενος...
πιστεω με καμια 350€ εισαι οκ για ξεκινημα για να μην πω 250
αυτα τα ολιγα για αρχη και με πολλη αγαπη:127:

α και κατι τελευταιο ...μην πολυκολλας με τις μαρκες γιατι σε αυτην κατηγορια τιμης ολα ειναι φτιαγμενα απο τον Τσακι Τσαν
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.223
Reaction score
27.786
Απάντηση: Ξέρει κανείς απο τηλεσκόπια?

Πάντως αυτό που προτείνω είναι ρομποτικό.
Και έχει πολύ στιβαρό μεταλλικό τρίποδο.
Βρίσκει μόνο του τους πλανήτες και τα αστέρια και τα παρακολουθεί σύμφωνα με την κίνηση της γης.
Αρκεί να του δώσεις τις συντεταγμένες του τόπου που βρίσκεσαι (καλύτερα με στίγμα από ένα GPS) και την ακριβή ώρα και ημερομηνία.
Ο ρομποτικός μηχανισμός μπορεί και παρακολουθεί την κίνηση της γης με μεγάλη ακρίβεια κι έτσι το αντικείμενο το βλέπεις ακίνητο.
 


Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Διάλεξε έναν Μήδα , μικρό για αρχή ....

http://www.astroshop.eu/telescopes/10/m,Meade/a,Teleskope.Allgemein.Serie=DS2000


Μετά πας στο LX200 to 16' και θα βλέπεις και το πρόσωπο στον Άρη !

Υπάρχουν ΤΟΣΕΣ λύσεις !
Μπορείς να κάνει και το εξής !
Το τηλεσκόπιο στην ταράτσα , αμολάς καλώδιο δικτύου , εχεις μια ccd πίσω στο eyepiece και εσύ είσαι κάτω στο Pc σου , ανοίγεις πρόγραμμα , κάνεις Κλίκ στο ουράνιο σώμα που επιθυμείς να δείς και βουαλά , το έχεις LIVE στην οθόνη σου !

Τι να μας πεί τώρα ο Σιμόπουλος μετά !

Πάντως εγώ την γλίτωσα ! Αγόρασα μαθητής το ποιό φθηνό , έμαθα τα βασικά για τον ουρανό , και μετά πήγε στο εξοχικό όπου και παρακολουθώ την όμορφη ..... παραλία ( Ψάχνω για ναυαγούς , μην πάει αλλού το μυαλό σας .....) .

Αν μπεις στο τρυπάκι , τότε είναι ΠΟΛΛΑ τα λεφτά .

Ψάξε πάντως και για ΜΤΧ τηλεσκόπιο !
Μπορεί να βρεις καμία ΚΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.639
Reaction score
94.588
Απάντηση: Ξέρει κανείς απο τηλεσκόπια?

Πάντως αυτό που προτείνω είναι ρομποτικό.
Και έχει πολύ στιβαρό μεταλλικό τρίποδο.
Βρίσκει μόνο του τους πλανήτες και τα αστέρια και τα παρακολουθεί σύμφωνα με την κίνηση της γης.
Αρκεί να του δώσεις τις συντεταγμένες του τόπου που βρίσκεσαι (καλύτερα με στίγμα από ένα GPS) και την ακριβή ώρα και ημερομηνία.
Ο ρομποτικός μηχανισμός μπορεί και παρακολουθεί την κίνηση της γης με μεγάλη ακρίβεια κι έτσι το αντικείμενο το βλέπεις ακίνητο.

Αυτό που λέει ο Μιχάλης είναι αυτό:

 


Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Χα χα,γελάω γιατί οι απαντήσεις που πήρα είναι του ύψους & του βάθους.Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και θα σας πω το εξής:

Επειδή δεν θέλω να πάρω κάτι που μπορεί να το βαρεθώ στο μέλλον (γιατί αυτό το χόμπι είναι λίγο επίφοβο) νομίζω οτι τα 300€ είναι πάρα πολλά.Οταν οι τιμές για αρχάριους είναι 100-200 τα 300 είναι πολλά πιστεύω.Καταλαβαίνω κάποιους που είπατε "πάρε κάτι καλό απο την αρχή" αλλά δεν μπορώ να δώσω 600€ με τέτοιο ρίσκο.Στο κάτω κάτω είπα να βλέπω τη σελήνη άντε και λίγο παραπέρα,όχι Δία κτλ.Αυτό που με ενδιαφέρει είναι το καθαρά.Νομίζω οτι είναι πιο συνετό να δω πως θα εξελιχθεί το χόμπι στην πορεία και το πολύ πολύ να δώσω αργότερα λεφτά για κάτι καλύτερο.

-Sotos65 πολύ ωραία τα "βασικά περι τηλεσκοπίων" που έδωσες και προπαντός κατανοητά σε αντίθεση με κάτι άλλα που βρήκα σκαλίζοντας το ίντερνετ..Θα τα εκτυπώσω και θα τα διαβάσω!

-Parko ήσουν πολύ ξεκάθαρος,νομίζω οτι θα ακολουθήσω τη δική σου συμβουλή γέλασα με το "made by Τσάκι Τσαν" :135:

-Dimpas/Car audio test/Μελίδης την έχω πατήσει πολλές φορές με το να πάρω κάτι και να λέω αργότερα "γιατί δεν πήρα το μεγαλύτερο μοντέλο!!!" σας καταλαβαίνω αλλά θα περιοριστώ με βάση τα χρήματα.
Μιχάλη,είπα δεν ξέρω μπάνιο και με πέταξες στα βαθιά απο το πρώτο μάθημα:107: Πολύ ωραίο το τηλεσκόπιο μόλις είδα το μοτέρ+ χειριστήριο είπα "300€ επιπλέον" και λέω 600€ θα κάνει σίγουρα και μετά είδα την τιμή που έβαλες..

Για τα 300€ τι προτείνετε λοιπόν?Celestron ή vixen?Με τρίποδα θα το πάρω πάντως για να μην πληρώνω και μηχανισμούς κίνησης..

2 ερωτήσεις ήθελα να κάνω επίσης..

1)Μπορεί κάποιος να δει με τηλεσκόπιο διαστημικούς σταθμούς ή δορυφόρους που υπάρχουν τριγύρω απο τη γη?
2)Για παρατήρηση εντός κατοικημένων περιοχών πρέπει να είναι μεταβλητό το ζουμ?Αν εγώ το πάρω στην παραλία Θεσσαλονίκης και κοιτάζω απέναντι προς Κατερίνη μπορώ να δω και αμάξια να κινούνται?Πρόσωπα πάνω στα πλοία μπορείς να διακρίνεις?

Να ρωτήσω κάτι όσους είναι απο Θεσσαλονίκη:

Πήγα τις προάλλες απόγευμα στο "noesis" να δω αν πουλάνε τηλεσκόπια και πήγα απο το δρόμο της Θέρμης και βγήκα σε ένα παρκινγκ που είχε κατεβασμένη τη μπάρα και δεν μπόρεσα να μπω,μάλλον ήταν κλειστό.Υπάρχει και άλλη είσοδος και πότε είναι ανοιχτό να πάω να δω αν πουλάνε?
Πληρώνεις είσοδο και βλέπεις με μεγάλα τηλεσκόπια εκεί που τα προβάλλουν σε οθόνη,τι παίζει?
 

Μηνύματα
19.317
Reaction score
13.527
Απάντηση: Re: Ξέρει κανείς απο τηλεσκόπια?

1)Μπορεί κάποιος να δει με τηλεσκόπιο διαστημικούς σταθμούς ή δορυφόρους που υπάρχουν τριγύρω απο τη γη?
Ναι, αν ξέρεις* πότε περνάει από την περιοχή ο δορυφόρος (δεν μιλάμε για γεωστατικούς, είναι σε απόσταση που μάλλον δύσκολα θα εντοπιστούν με ένα μικρό τηλεσκόπιο) ακόμα και με γυμνό μάτι, το δειλινό ή την αυγή (μόνο στο δειλινό έχει τύχει να δω πάντως προσωπικά). Δες εδώ μία κατάταξη δορυφόρων και σταθμών, και το μέγεθος της φωτεινότητας τους, ο ISS (διεθνής διαστημικός σταθμός) έχει -0,5, όσο έχουν ορισμένα πολύ λαμπρά αστέρια ή ο Κρόνος.

http://www.n2yo.com/satellites/?c=1&srt=4&dir=1

*Υπάρχουν και προγράμματα που κάνουν αυτόματο tracking όποιου δορυφόρου θέλουμε, πχ

http://www.satsignal.eu/software/wxtrack.htm
http://www.nlsa.com/
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Απάντηση: Ξέρει κανείς απο τηλεσκόπια?

Αν δεν πάρεις ρομποτικό και με gps μη πάρεις καθόλου..
Εγώ έδωσα 400 για ένα skywatcher και τώρα είναι διακοσμητικό (όμορφο δε λέω..) στο home theater.
Αν δεν είσαι τρελαμένος και έτοιμος να ασχοληθείς σοβαρά ούτε να το σκεφτείς να αγοράσεις κάτι μη ρομποτικό και πλήρως αυτοματοποιημένο.
Πάρε τα 300 και πιες τα σε κάνα νησάκι ! :123:
 

Μηνύματα
99
Reaction score
7
Απάντηση: Ξέρει κανείς απο τηλεσκόπια?

οπου και να διαβασεις θα δεις οτι οι ιντσες ειναι το παν. στα λεφτα που δινεις ειναι μονοδρομος αυτο το τηλεσκοπιο http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=657

απο οτι ειδα εχει και ενα 6" αλλα το 8" ειναι μια καλη μεση λυση. ειναι τηλεσκοπια τηλεσκοπια χωρις αυτοματισμους δυσκολα να δεις επιγεια πραγματα και περιεργα στον χειρισμο.

εγω εχω το 8 4 χρονια αν θες να με ρωτησεις κατι ελευθερα
 

Μηνύματα
2.381
Reaction score
0
Μιχάλη το τηλεσκόπιο που παρέθεσες γνωρίζεις αν δέχεται ψηφιακή μηχανή (για την D90 ενδιαφέρομαι) για αστροφωτογράφιση ?

Και αν γνωρίζει κάποιος αν τα αποτελέσματα είναι ικανοποιητικά.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.223
Reaction score
27.786
Απάντηση: Re: Ξέρει κανείς απο τηλεσκόπια?

Μιχάλη το τηλεσκόπιο που παρέθεσες γνωρίζεις αν δέχεται ψηφιακή μηχανή (για την D90 ενδιαφέρομαι) για αστροφωτογράφιση ?

Και αν γνωρίζει κάποιος αν τα αποτελέσματα είναι ικανοποιητικά.
Ναι, δέχεται στο πίσω μέρος του όποια φωτογραφική μηχανή έχεις.
Υπάρχουν και αντάπτορες σε διάφορες διαμέτρους για την προσαρμογή οποιασδήποτε μηχανής.
Επίσης μπαίνει κάμερα με αισθητήρα CCD για να παρακολουθείς από οθόνη και όχι από το οφθαλμοσκόπιο.
Τα αποτελέσματα είναι πολύ ικανοποιητικά καθώς διαθέτει πολύ καλά οπτικά.

Για μένα πάντως η μεγαλύτερη μαγεία είναι να βλέπεις επίγεια τοπία.
Π.χ. από το Λιτόχωρο που είναι ψηλά να βλέπεις όλη την περιοχή της Κατερίνης, της Θεσ/νίκης, τον Θερμαϊκό κόλπο και μέχρι την Χαλκιδική άνετα και καθαρά.
Και φυσικά το φεγγάρι στις διάφορες φάσεις του με καθαρό ουρανό.

Π.χ. αυτή η φωτό που τραβήχτηκε με τέτοιο τηλεσκόπιο.
Όχι από μένα όμως.

Επίσης μπορείς να πάρεις ανάλογο τηλεσκόπιο, χωρίς τα μοτέρ και τον αυτοματισμό.
Αν το θέλεις για επίγεια παρατήρηση δεν χρειάζεται καθόλου ούτως ή άλλως.
 

Μηνύματα
19.317
Reaction score
13.527
Απάντηση: Ξέρει κανείς απο τηλεσκόπια?

Η φωτό βέβαια είναι σύνθεση, δεν υπάρχει περίπτωση να βγει ταυτόχρονα το φεγγάρι με τις λεπτομέρειες της επιφάνειας του ολοκάθαρες μαζί με τα άστρα. Η διαφορά φωτεινότητας είναι τεράστια και για να πάρεις τέτοια φωτογραφία του φεγγαριού πρέπει να βάλεις πολύ μικρό χρόνο κλείστρου και χαμηλό ISO, ακριβώς το αντίθετο από αυτό που χρειάζεται μία φωτογραφία άστρων...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
2.683
Reaction score
913
Απάντηση: Ξέρει κανείς απο τηλεσκόπια?

Τέθηκε ένα θέμα που κατά τη γνώμη μου δεν έχει συζητηθεί όσο θάπρεπε, το θέμα της τοποθεσίας. Μέσα στην Αθήνα που έχει πολύ μεγάλο light pollution ο ουρανός, δε ξέρω πόσο εύκολο είναι να δεις οτιδήποτε.

Μπορεί κάποιος που εξασκεί το χόμπυ ΜΕΣΑ στην αθήνα να μας πει τι γίνεται από πρώτο χέρι?
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.223
Reaction score
27.786
Απάντηση: Ξέρει κανείς απο τηλεσκόπια?

Δεν ξέρω αν είναι κανονική η μονταρισμένη η φωτο.
Κάτι περιέγραφε ο τύπος για την τεχνική που χρησιμοποίησε αλλά δεν θυμάμαι.
Μπορεί να είναι κι έτσι.
Αλλά είναι ωραία όμως ε;
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.340
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top