Ξεθάμπωμα plexiglass καπακιού πικάπ.

Y

Yiannis_B

Guest
Ψάχνω να βρω τρόπο να καθαρίσω από γρατσουνιές και να ξεθαμπώσω κάποια διαφανή πλαστικά από ένα παλιό σύστημα (καπάκι πικάπ, διαφανές συρτάρι κασετοφώνου).

Έχει κανείς εμπειρία?

Σε ξένα forum συνήθως χρησιμοποιούν για βαθιές γρατσουνιές ντουκόχαρτο 1200 - 2000, και μετά κάποιο είδος αλοιφής για το τελικό φινίρισμα.

Φαντάζομαι ότι η διαδικασία δεν διαφέρει και πολύ από το restoration φαναριών αυτοκινήτου, ή fairing μηχανής, με την διαφορά ότι στα μηχανήματα ήχου, ο πολυμερισμός λόγω ήλιου και θερμοκρασίας, είναι πολύ μικρότερος ή/και έχει πολύ μικρότερο βάθος από τις υπόλοιπες κατηγορίες.

Έχω βρει και τον Έλληνα αντιπρόσωπο της Meguiar's, και έχει το Plast-X, που το έχουν χρησιμοποιήσει αρκετοί, εκεί έξω.

http://www.autogeek.net/meplclplclpo.html

Και ένα αρκετά κατατοπιστικό νήμα:

http://www.audiokarma.org/forums/showthread.php?t=1398&page=5

Πριν :




..και μετά:

 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Ψιλή αλοιφή για χρώματα είναι ταμάμ. Από τις καλύτερες η AUTOGLYM Super Resin.



Σε κατάστημα εμπορίας χρωμάτων αυτοκινήτωνε και μοτοσυκλετώνε. :p

Θέλει σχολαστική καθαριότητα πριν, όχι έκθεση σε ήλιο, λίγη αλοιφή με μεγάλη τσιγκουνιά και πολύ βαμβάκι. Απλώνεις με το δάχτυλο, περιμένεις λίγο να στεγνώσει (θαμπώνει), παίρνεις αρκετό βαμβάκι και τη σκουπίζεις παλινδρομικά. Σαν να τρίβεις με γυαλόχαρτο. Άλλη μια δόση βαμβάκι και ξανασκουπίζεις.
 

Y

Yiannis_B

Guest
Ψιλή αλοιφή για χρώματα είναι ταμάμ. Από τις καλύτερες η AUTOGLYM Super Resin.



Σε κατάστημα εμπορίας χρωμάτων αυτοκινήτωνε και μοτοσυκλετώνε. :p

Θέλει σχολαστική καθαριότητα πριν, όχι έκθεση σε ήλιο, λίγη αλοιφή με μεγάλη τσιγκουνιά και πολύ βαμβάκι. Απλώνεις με το δάχτυλο, περιμένεις λίγο να στεγνώσει (θαμπώνει), παίρνεις αρκετό βαμβάκι και τη σκουπίζεις παλινδρομικά. Σαν να τρίβεις με γυαλόχαρτο. Άλλη μια δόση βαμβάκι και ξανασκουπίζεις.
Το έχεις εφαρμόσει ο ίδιος ανέμελε? :rolleyes:...γιατί με τέτοιο όνομα...:tongue:

Και η διαδικασία, βήμα προς βήμα:

http://www.audiokarma.org/forums/showthread.php?t=220994
 
Last edited by a moderator:

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.222
Reaction score
27.786
Σε κατάστημα εμπορίας χρωμάτων αυτοκινήτωνε και μοτοσυκλετώνε. :p
Λίγο οφτοπικ.
Θυμάμαι έναν παλιό πελάτη με τζάμια, που είχε ένα μήνυμα σε τηλεφωνητή κι έλεγε:
"εργαστήριο τζαμιώνε, κρυστάλωνε και καθρεπτώνε"
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Αν το πλαστικό έχει θαμπώσει επιφανειακά τότε με διαδοχκά τριψίματα (χαρτιά μέχρι 3000 και αλοιφές coarse, super, fine) θα γίνει σχεδόν καινούργιο. Προσοχή στην υπερθέρμανση του πλαστικού. Αν ο πολυμερισμός έχει προχωρήσει σε βάθος με cracks και κιτρίνισμα δεν έχεις και πολλές ελπίδες (μάλλον καθόλου).
Πάντως θέλει κόπο με το χέρι. Αλοφαδόρος δεν προτείνεται λόγω υψηλών στροφών και υπερθέρμανσης.
Φιλικά,
Γιάννης
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Το έχεις εφαρμόσει ο ίδιος ανέμελε? :rolleyes:...γιατί με τέτοιο όνομα...
Πρώτη φορά γυάλισα φτερά από μότο, που δεν ήταν βαμμένα με χρώμα από το σκιστομάτη, γιατί ήταν on-off και θα γέμιζε γρατσουνιές στο πίτσι-φυτίλι. Έγιναν πιο γυαλιστερά από μια ίδια που ήταν μόνο 3 μηνών.

Δοκίμασέ το σε οποιαδήποτε πλαστική επιφάνεια, ακόμα και καινούργια. Γίνεται καθρέφτης αν επιμείνεις επαρκώς. Έτσι θα του πάρεις τον αέρα. Θέλει ελάχιστη αλοιφή και πολύ μπαμπάκι.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Έχω χρισιμοποιήσει παλμικό τριβείο με ψιλό γυαλοχαρτάκι για "φάγωμα" γρατζουνιών και με τσόχα-ψιλή αλοιφή για γυάλισμα. Από εκεί που είχα το καπάκι για πέταμα, έγινε καινούριο (του έφαγα βέβαια και το σήμα). Τα πλαϊνά είναι δύσκολα (θέλει χέρι).
 

Y

Yiannis_B

Guest
Αν το πλαστικό έχει θαμπώσει επιφανειακά τότε με διαδοχκά τριψίματα (χαρτιά μέχρι 3000 και αλοιφές coarse, super, fine) θα γίνει σχεδόν καινούργιο. Προσοχή στην υπερθέρμανση του πλαστικού. Αν ο πολυμερισμός έχει προχωρήσει σε βάθος με cracks και κιτρίνισμα δεν έχεις και πολλές ελπίδες (μάλλον καθόλου).
Πάντως θέλει κόπο με το χέρι. Αλοφαδόρος δεν προτείνεται λόγω υψηλών στροφών και υπερθέρμανσης.
Φιλικά,
Γιάννης
Έχω χρισιμοποιήσει παλμικό τριβείο με ψιλό γυαλοχαρτάκι για "φάγωμα" γρατζουνιών και με τσόχα-ψιλή αλοιφή για γυάλισμα. Από εκεί που είχα το καπάκι για πέταμα, έγινε καινούριο (του έφαγα βέβαια και το σήμα). Τα πλαϊνά είναι δύσκολα (θέλει χέρι).
Θυμάστε τι αλοιφή χρησιμοποιήσατε? :rolleyes:...αυτές οι λεπτομέρειες κάνουν την διαφορά, ή μήπως όχι?

Το ότι είναι διαφανές το πλαστικό (και αρκετά μαλακό), δεν παίζει ρόλο στην επιλογή της αλοιφής?
 
Last edited by a moderator:

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Θυμάστε τι αλοιφή χρησιμοποιήσατε? :rolleyes:...αυτές οι λεπτομέρειες κάνουν την διαφορά, ή μήπως όχι?

Το ότι είναι διαφανές το πλαστικό (και αρκετά μαλακό), δεν παίζει ρόλο στην επιλογή της αλοιφής?
Αυτή τη στιγμη δεν το θυμάμαι. Πάντως έχω περίσσευμα σπίτι οπότε θα σου πω!
Η επιλογή της αλοιφής απ'ότι μου εξήγησαν είναι αν θέλεις να "φας" ή να γυαλίσεις.
Επίσης (περιττό να το πω): χαμηλές στροφές σε ότι χρησιμοποιήσετε. Εγώ με το dremel είχα κάνει και ζημιά στο καπάκι.
Τον κανόνα τον θυμάμαι και από την προηγούμενη δουλεια μου:
χαμηλές στροφές= γυάλισμα
υψηλές στροφές=φάγωμα
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
φιλε μου η εργασια που πρεπει να κανεις πρεπει να γινει με τα υλικα που θα σου πω.
Αλοιφη farecla νουμερο G6 υποχρεωτικα νεροδιαλυτη!
Αλοιφαδορος επαγγελματικος με ρυθμιση στις στροφες. Ιδανικες 800 /λεπτο εως 1200!
Σημαντικο ειναι το σφουγγαρι που θα εχεις βαλει στον αλοιφαδορο. Θα χρειαστεις κατι ενδιαμεσο , δηλαδη οχι παρα πολυ σκληρο , αλλα ουτε το ποιο μαλακο.[αυτο κανει την ζημια σε συνδιασμο τις πολλες στροφες ]
ΘΑ ψεκασεις νερο στην επιφανεια, και με την νεροδιαλυτη αλοιφη δεν προκειται ποτε να το [καψεις- θαμπωσεις].

Αν πρεπει να κατεβασεις τιποτα επιφανιακες γραμμες τοτε θα χρειαστεις TRI-ZAC της 3Μ p-6000!!!!!
 


ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Θυμάστε τι αλοιφή χρησιμοποιήσατε? :rolleyes:...αυτές οι λεπτομέρειες κάνουν την διαφορά, ή μήπως όχι?

Το ότι είναι διαφανές το πλαστικό (και αρκετά μαλακό), δεν παίζει ρόλο στην επιλογή της αλοιφής?
Λοιπόν την βρήκα: http://www.carcos.com/htm/index.asp?pagina=articolo&codice=752&tipo=giallo

Έχω πάρει μικρότερη συσκευασία, αλλά αν θες έχω περίσσευμα να φάνε και οι κότες (χρησιμοποιείς πολύ λίγο)
 


Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Αν δεν γίνει δοκιμή με όποια αλοιφή αποφασίσεις να αγοράσεις σε όποια πλασική επιφάνεια αποφασίσεις να δοκιμάσεις, η κατάσταση παραμένει στάσιμη. :idk:
 

Μηνύματα
537
Reaction score
129
ειναι λιγακι θεμα εμπειριας και χρονου που θελεις να διαθεσεις.
Η πιο ασφαλης συνταγη ειναι πηγαινεις δοκιμαστικα απο πιο ψιλο ντουκοχαρτο 2000-3000 σε πιο χοντρο (πχ 600 λεμε τωρα) σιγα σιγα -με το χερι καλυτερα για να αποφυγεις θεματα υπερθερμανσης/καψιματος πλαστικου- μεχρι να φυγουν και οι πιο βαθειες γρατζουνιες. Μετα κανεις την αντιστροφη διαδικασια τριψιματος απο χοντρο προς ψιλο ντουκοχαρτο ετσι ωστε να μειωθουν οσο το δυνατο περισσοτερο οι γρατζουνιες-σημαδια απο το ντουκοχαρτο. Επειτα επαναλαμβανεις την ιδια διαδικασια με αλοιφες φανοποιειας (farecla, meguiars, 3m κλπ, μεχρι εκει που φτανει η τσεπη σου) δηλαδη με "χοντρη" (hi cut) αλοιφη πρωτα και καταληγεις στην πιο "ψιλη".
Τελος περνας και κανα 2 χερακια κερακι γυαλισματος (αλλες 500 μαρκες και τυποι) και γινεται κρυσταλλο Βοημιας.
Η ολη διαδικασια μπορει να γινει με 5 διαφορετικες αλοιφες και 2 κερια σε 15 ωρες ή με 1 αλοιφη+1 κερι σε κανα 2ωρο ή και συνδυασμους αυτων, αναλογα τη διαθεση, το χρονο και τα χρηματα που θες να διαθεσεις.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.880
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top