Ξεκινώντας home cinema ανάποδα, από την οθόνη...

Μηνύματα
98
Reaction score
3
Χρόνια τώρα γυρίζει στο μυαλό μου η ιδέα να στήσω ένα home cinema με προβολέα. Ο χώρος που προσφέρεται και διαθέτω είναι το σαλόνι, με ότι περιορισμούς αυτό έχει. Σήμερα είχα πάρει το μέτρο και σημείωνα νούμερα.

Το πρώτο πράγμα που με απασχολεί είναι η οθόνη.





O χώρος είναι όπως φαίνεται στο πρώτο σχήμα. Ο προβολέας θα τοποθετηθεί στο ταβάνι σε απόσταση 355εκ το κέντρο του από το πανί. Μπορεί να πάει και 20 εκ περίπου μπρος πίσω. Ο λόγος που θα πάει εκεί είναι γιατί υπάρχει ενα δοκάρι με γυψοσανίδα εκεί και ταιριάζει αισθητικά. Δεν μπορεί να πάει μπρος-πίσω από το δοκάρι να κρυφτεί γιατί είναι ρηχό σχετικά.

Η θέση θέασης είναι 430 εκ από το πανί.

Εκεί που υπάρχει η μπλέ γραμμή είναι μια μεγάλη μπαλκονόπορτα. Με ενδιαφέρει να βλέπω μόνο ταινίες βράδυ οπου δεν έχει φως απέξω.

Σε όλο σχεδόν το μήκος του τοίχου και μπαλκονόπορτας των 570 εκ. υπάρχει κουρτινόξυλο γυψοσανίδας όπως φαίνεται στο δεύτερο σχήμα. Αυτό το ρημάδι κουρτινόξυλο είναι που με περιορίζει. Προφανώς μιλάμε για μια ηλεκτρική οθόνη, η οποία αναγκαστικά θα πιάνει στο ταβάνι (στο κόκκινο του δεύτερου σχήματος). Από την μεριά του τοίχου δεν μπορεί να πιάνει γιατί είναι μπαλκονόπορτα. Τα 3 εκ αναφέρονται στο πράσινο δοντάκι που σε ανάγκη μπορώ να το "φάω" για να κερδίσω 1-1,5 πόντο. Η οθόνη θα έχει πλάτος 240-270 εκ. Υπάρχει φουλ χώρος για το κουτί της σε πλάτος, το θέμα είναι αν χωράει στην εσοχή.

Στην ανάγκη θα μπορούσα να βάλω την οθόνη εκτός της εσοχής, στο γαλάζιο τμήμα της γυψοσανίδας, αλλά δεν είναι κρίμα από την στιγμή που μπορεί να κρυφτεί το κουτί; Το budget για οθόνη και προβολέα είναι από 1500-2500Ε. Για ήχο έχω onkyo 607 και για player wdtv live. Με ενδιαφέρει ίσως και να παίζει 3d ο προβολέας μια και το wd παίζει side by side 3d και στο ιντερνετ κυκλοφορούν τέτοια βίντεο. Θα είναι η πρώτη μου επαφή με προβολείς και μένω Πάτρα.

Και μερικές πρόχειρες φωτογραφίες του χώρου από το κινητό. Τα παπούτσια δείχνουν μια οθόνη περίπου 230εκ! Το φωτιστικό πιθανόν να ανέβει πιο ψηλά για να περνάει η δέσμη από κάτω ή μπορεί και να φύγει τελείως. Θα το δούμε παρακάτω. Ας δούμε το θέμα οθόνη πρώτα. Α, και πλακάκια, χαλιά, κουρτίνες, τοίχοι δεν αλλάζουν. Μην φάμε και ξύλο από την γυναίκα!


 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
Απάντηση: Ξεκινώντας home cinema ανάποδα, από την οθόνη...

απο τα σχεδια που εβαλες δεν βγαζω ακρη........

αλλα......εαν σε παιρνει ενα κουτι 9χ9 cm μεσα στο κουρτινοξυλο παιρνεις αυτη για οθονη
...και αυτον τον προβολεα(δεν χρειαζεται καλωδιο :116:)

θα σου κανει και μια καλυτερη τιμη το καταστημα και θα εισαι οριακα στα 2,5Κ που θελεις...:403:
 

Μηνύματα
98
Reaction score
3
Απάντηση: Ξεκινώντας home cinema ανάποδα, από την οθόνη...

Μερικές φωτογραφίες απο τον χώρο:








Το πλάτος απο την μπροστινη μεριά μέχρι την ράγα ειναι 16 εκ. Το ύψος από το "ταβανάκι" της γυψοσανίδας, δηλαδή εκεί που πιάνει η ράγα είναι 248 εκ. Από το κάτω μέρος της γυψοσανίδας είναι 248-8-3-1=236 εκ όπου 8 το κενό, 3 το δοντάκι της γυψοσανίδας και 1 το πάχος της γυψοσανίδας.

Επίσης για να διευκρινίσω και να καταλάβετε καλύτερα το σχήμα, η γυψοσανίδα είναι κούφια και έχει κρυφό φωτισμό. Από την ράγα μέχρι το "δοντάκι" είναι 7εκ και όλο το πλάτος μέχρι μέσα είναι 16εκ.

Δεν αποκλέιω την περίπτωση να έχω, τουλάχιστον για αρχή τον προβολέα μετακινούμενο σε τραπεζάκι πίσω από τον καναπέ.

Το 9χ9 της οθόνης με ενοχλεί...ως προς το 9. Αν υπάρχει κάτι σε 8 θα ήταν καλύτερα!
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
Απάντηση: Ξεκινώντας home cinema ανάποδα, από την οθόνη...

δεν νομιζω να υπαρχει κατω απο 9 cm

......μετα πας σε ρολοκουρτινα ηλεκτρικη η χειροκινητη...
 

Μηνύματα
98
Reaction score
3
Απάντηση: Ξεκινώντας home cinema ανάποδα, από την οθόνη...

δεν νομιζω να υπαρχει κατω απο 9 cm

......μετα πας σε ρολοκουρτινα ηλεκτρικη η χειροκινητη...
Ρολοκουρτίνα είναι το ρολλερ που βάζουμε στα παράθυρα; Γιατί, μπορώ να προβάλλω πάνω σε τέτοιο; Τι μειονέκτημα έχει; Γιατί φαντάζομαι είναι πιο οικονομικό...
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.754
Καλημέρα κι απο εμένα. Επειδή κάπως μπερδεύτηκα, μπορείς να μου εξηγήσεις πιο μπορεί να είναι το μέγιστο πλάτος και ύψος που μπορεί να έχει το κουτί της ηλεκτρικής οθόνης;
Επειδή όπως το κόβω λογικά δε θα χωράει το πανί να κρυφτεί μεταξύ γυψοσανίδας και κουρτινόξυλου σου παραθέτω τη λύση που ακολούθησα εγώ (Βέβαια εγώ χρησιμοποιώ 2 οθόνες). Ίσως σου φανεί χρήσιμη. Οι χώροι μας μοιάζουν αρκετά...




 

Μηνύματα
98
Reaction score
3
Απάντηση: Re: Ξεκινώντας home cinema ανάποδα, από την οθόνη...

Καλημέρα κι απο εμένα. Επειδή κάπως μπερδεύτηκα, μπορείς να μου εξηγήσεις πιο μπορεί να είναι το μέγιστο πλάτος και ύψος που μπορεί να έχει το κουτί της ηλεκτρικής οθόνης;
Επειδή όπως το κόβω λογικά δε θα χωράει το πανί να κρυφτεί μεταξύ γυψοσανίδας και κουρτινόξυλου σου παραθέτω τη λύση που ακολούθησα εγώ (Βέβαια εγώ χρησιμοποιώ 2 οθόνες). Ίσως σου φανεί χρήσιμη. Οι χώροι μας μοιάζουν αρκετά...
Το μεγιστο πλάτος του κουτιου μπορει να είναι μέχρι 16 εκατοστά. Το μεγιστο ύψος μπορει να είναι μέχρι 8 εκατοστά. Τα 8 μπορούν να γίνουν και 9-9,5 αν "φάω" το "δοντακι" της γυψοσανιδας. Η lumene 240c που είναι 9χ9 χωράει με λίγο φάγωμα. Γενικώς απο ότι είδα δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες για άλλες οικονομικές οθόνες αυτής της διάστασης. Για πολλές εταιρίες δεν βρήκα καν να έχουν site.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.754
Δε θα χαλάσεις έτσι τον κρυφό φωτισμό σου (ακόμα κι αν χωράει η οθόνη);
 


Μηνύματα
98
Reaction score
3
Απάντηση: Re: Ξεκινώντας home cinema ανάποδα, από την οθόνη...


Ναι, τα έχω δει αυτα. Η lumene είναι ίσως η εταιρία με την πιο επεξηγηματικη ιστοσελίδα απο όσες βγάζουν οικονομικά μοντέλα.
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.754
Θέλει λίγη προσοχή το link που έδωσες, γιατί βλέπω ότι δίνουν άλλες διαστάσεις λευκής επιφάνειας (που μας ενδιαφέρει) όταν κάνεις κλικ σε κάποια απο αυτές.
Αλλά ας βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά. Μια σημαντική ερώτηση που πρέπει να απαντήσεις είναι πόσες ίντσες οθόνη σου επιτρέπει ο χώρος σου κι ο προβολέας που θα επιλέξεις να βάλεις.
Καλό είναι ο προβολέας που θα επιλέξεις να είναι ευέλικτος στην τοποθέτηση (να έχει zoom, lens shift). Κατόπιν υπολόγισε το throw range (απόσταση φακού προβολέα με κέντρο οθόνης). Χρησιμοποίησε αυτό το εργαλείο για να δεις ποιο είναι το max μέγεθος οθόνης που μπορείς να πάρεις.
Στο παραπάνω link έχω επιλέξει για προβολέα τον epson 9000, που πρότεινε κι ο Κώστας, με ελάχιστο throw distance τα 3,26μ. Μια οθόνη διαγωνίου 110'' είναι οριακά ότι πρέπει.
Νομίζω πως αν επιλέξεις είτε τον epson 9000, είτε τον επερχόμενο 9100, θα έχεις κάνει μια άριστη αγορά, αλλά ίσως χρειαστεί να ξεπεράσεις οριακά το budget σου.
Πήγαινε ρίξε μια ματιά και παράλληλα κοίταξε για οθόνες απο 100''-110''. Σίγουρα θα μπορούν να σε ενημερώσουν για το μέγεθος της κάσας.
 

Μηνύματα
256
Reaction score
98
Απάντηση: Ξεκινώντας home cinema ανάποδα, από την οθόνη...

Παρέθεσα το link για να "λύσω" το πρόβλημα του μεγέθους της κάσας , που όπως καταλαβαίνω είναι critical στην παρούσα περίπτωση.
 

Μηνύματα
98
Reaction score
3
Απάντηση: Ξεκινώντας home cinema ανάποδα, από την οθόνη...

Λοιπόν, μετά από τις παρατηρήσεις σας, αρκετό διάβασμα αλλά και σκέψη σχετικά με τις πραγματικές μου ανάγκες κατέληξα στα εξής συμπεράσματα.

Πρώτον, είμαι σίγουρος πως θέλω μια λύση αόρατη, για αρχή τουλάχιστον. Άρα πάμε για οθόνη μέσα στην γυψοσανίδα με τους γνωστούς περιορισμούς, και προβολέα μεταφερόμενο πίσω ή μπροστά από τον καναπέ.

Δεύτερον, μια και είναι η πρώτη μου επαφή με το αντικείμενο και θα έχω τους περιορισμούς που έχω, αποφάσισα πως δεν θέλω να δώσω πολλά χρήματα. Κοίταξα αυτή την χειροκίνητη οθόνη (την 240) http://www.projectorcenter.gr/projector_screens_man_16_9.php και μου ταιριάζει σε διαστάσεις άνετα, τόσο η διάσταση της κάσας, όσο και της οθόνης. Αυτή που την λέει standard πρέπει να είναι αυτή http://www.projectorshop24.co.uk/manual-screen/celexon-screen-manual-economy-240-x-135-cm/

Πιστεύω πως πρέπει να πάρω έναν ικανοποιητικό προβολέα 1080p γύρω στα 700-800Ε αν υπάρχει και να κλείσω το πακέτο ικανοποιητικά γύρω στα 1000Ε. 3D και τέτοια προφανώς τα ξεχνάμε. Ωραίο θα ήταν για παιχνίδι αλλά άντε πάρε γυαλιά για 4 άτομα και μετά άντε μετάτρεψε και ενσωμάτωσε υπότιτλους για 3D κλπ. Δεν έχω χρόνο, θα ήταν μόνο για παιχνίδι να έχω να ασχολούμαι.

Οι ανάγκες μου είναι να βλέπω καμιά ταινία με φίλους. Συχνότητα μια ταινία κάθε ΣΚ ας πουμε τον χειμώνα, καθόλου το καλοκαίρι. Ποδόσφαιρο καθόλου, εκτός αν έχει κανέναν τελικό mundial-champios league. Δεν είμαι ποδοσφαιρόφιλος. Βέβαια στην αρχή που θα είναι το καινούριο μου παιχνίδι μπορεί να το δουλέψω λίγο παραπάνω αλλά μετά αυτή είναι η ρεαλιστική χρήση.

Δεν έχω επαφή καθόλου με τους προβολείς γενικά. Αυτή την στιγμή βλέπω ταινίες σε μια 32άρα 32lg3000, από τις πιο βασικές τηλεοράσεις της αγοράς και είμαι σχετικά με ικανοποιημένος. Με την οθόνη 106" πιστεύω θα εκστασιαστώ.

Οπότε λοιπόν ακούω οποιεσδήποτε ενστάσεις για το σκεπτικό μου και προτάσεις για budget προβολείς.
 

Μηνύματα
98
Reaction score
3
Απάντηση: Ξεκινώντας home cinema ανάποδα, από την οθόνη...

Τώρα άρχισα να βάζω διάφορους υποψήφιους προβολείς χαμηλής τιμής στον calculator του projectorcentral και βλέπω πως υπάρχουν αρκετοί περιορισμοί.

Μετά απο πρώτο ξεσκαρτάρισμα βλέπω πως ο epson 3200 είναι αρκετά βολικός για τον χώρο μου και σε ικανοποιητική τιμή. Θα συνεχίσω το ψάξιμο και θα ενημερώσω.

Έχω μια πρώτη λίστα με
http://www.skroutz.gr/s/427149/Optoma-HD230X.html?keyphrase=optoma+230
http://www.skroutz.gr/s/441790/Optoma-HD23.html
http://www.skroutz.gr/s/312821/Acer-H7531D.html
http://www.skroutz.gr/s/335971/BenQ-W1100.html
http://www.skroutz.gr/s/289183/Epson-EH-TW3200.html

Υπενθυμίζω οθόνη 240 εκ πλάτος και throw distance 230-340 εκατοστά χαμηλά μπροστά μου ή 490+εκ ψηλά πίσω μου.
 


Μηνύματα
98
Reaction score
3
Απάντηση: Ξεκινώντας home cinema ανάποδα, από την οθόνη...

Και συνεχίζω: Μετά από αρκετό ψάξιμο και κατανόηση όρων, καθώς και χρήση projectorcentral calculator, το συμπέρασμα είναι πως ο κατάλληλος προβολέας για την περίπτωσή μου είναι ο....
...
...
...
Epson TW3200 !!!

Δοκίμασα (στο calculator) κάποιους optoma, acer & benq αλλά με την οθόνη που έχω επιλέξει και τις αποστάσεις που έχω πέφτουν πάνω στα πόδια μου ή πάνω στον καναπέ.

Ο epson μπορεί να πάει είτε στο τραπεζάκι του σαλονιού μπροστά μου, είτε πίσω απο τον καναπέ σε τραπεζάκι πιο ψηλό. Φυσικά κάνει και για την περίπτωση που αποφασίσω να τον ταβανώσω.

Επίσης ο 3200 είναι σχετικά οικονομικός και από ότι διάβασα πολύ καλός για τα λεφτά του. Τα μεγαλύτερα μοντέλα πιστεύω πως ξεφεύγουν για την χρήση μου.

Άρα μου μένει να επιβεβαιώσω την οθόνη (ακριβή χαρακτηριστικά, διαθεσιμότητα) και τον προβολεα (διαθεσιμότητα) και να πάρω την μεγάλη απόφαση! :103:

Παρεπιμπτόντως ένα μικρό πρόβλημα που έχω είναι πως μέχρι τώρα έπαιζα την μουσική από τον onkyo με το 5.1 χρησιμοποιώντας για player το wdtv live. Αυτο το σύστημα το είχα σε ένα άλλο σαλονάκι όπου είχα και τηλεόραση, οπότε έλεγχα το wdtv από αυτή. Τώρα που θα μεταφέρω το ηχοσύστημα στο κυρίως σαλόνι αλλά την τηλεόραση θα την αφήσω στο άλλο πως θα χειρίζομαι το wd για μουσική? Μια και δεν θέλω να βάλω τηλεόραση στο μεγάλο σαλόνι, μάλλον θα βάλω καμιά μικρή των 7" ίσα για να διαλέγω την μουσική!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.299
Reaction score
93.804
Απάντηση: Ξεκινώντας home cinema ανάποδα, από την οθόνη...

Αφού επέλεξες τον Epson, τοποθέτησέ τον πίσω από τον καναπέ σε ψηλό τραπεζάκι, ώστε το ύψος του φακού να βρίσκεται στο κέντρο της οθόνης.

Με την ευκαιρία, ποιές είναι οι αποστάσεις από το μπροστινό τραπεζάκι μέχρι την οθόνη, και πόση από ένα τραπεζάκι πίσω από τον καναπέ?
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.299
Reaction score
93.804
Απάντηση: Ξεκινώντας home cinema ανάποδα, από την οθόνη...

Να ένας προβολέας με 3D που είναι ό,τι πρέπει για σαλόνι, και τιμή στη Γαλλία κάτω από 900€:

BenQ W-1070.

Αξίζει να τον περιμένεις, και έχει δυνατότητες πλήρους ρύθμισης, βασικό για οποιοδήποτε προβολέα, πόσο μάλλον για προβολέα τέτοιας τιμής.
 

Μηνύματα
98
Reaction score
3
Απάντηση: Ξεκινώντας home cinema ανάποδα, από την οθόνη...

Αφού επέλεξες τον Epson, τοποθέτησέ τον πίσω από τον καναπέ σε ψηλό τραπεζάκι, ώστε το ύψος του φακού να βρίσκεται στο κέντρο της οθόνης.

Με την ευκαιρία, ποιές είναι οι αποστάσεις από το μπροστινό τραπεζάκι μέχρι την οθόνη, και πόση από ένα τραπεζάκι πίσω από τον καναπέ?
Για το τραπεζάκι από πίσω είναι στα 5 μέτρα. Στο μπροστινό τραπεζάκι δεν μου βγαίνει στο ύψος. Αντί να βλέπω την ταινία θα βλέπω τον προβολέα!

Τελικά έχω χώρο για οθόνη 9χ9 με κάποιες αλλαγές. Ερώτηση κρίσεως: Η lumene embassy 2 240c στα 500Ε περίπου τι διαφορά έχει από την skyview electric 240c στα 225Ε; Δεν ξέρω βέβαια τις διαστάσεις της κάσας της δεύτερης...

Επίσης χειροκίνητη οθόνη στις διαστάσεις αυτές τελικά έχει πρόβλημα ή όχι. Γιατί ο καθένας λέει το δικό του...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.891
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top