ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑKO HOME CINEMA

S2000

ΜπιΕμΝτάμπλγιου
Μηνύματα
846
Reaction score
1.373
Καλησπέρα και καλή χρονιά ,επειδή βρήκα λίγο χρόνο ανάμεσα σε δουλεία και οικογένεια αποφάσισα να μην χαζεύω μόνο τις δικές σας προσπάθειες αλλά να παρουσιάσω και την δική μου.

Η μελέτη τοποθέτησης έγινε με κριτήριο του να υπάρχει ένα πλήρες σύστημα και ταυτόχρονα να είναι όσο το δυνατόν αόρατο και λειτουργικό για αυτό και η ηλεκτρική οθόνη προβολής 120'' της Grand View τοποθετήθηκε εσωτερικά της γυψοσανίδας και όλες οι καλωδιώσεις των ηχείων περιμετρικά στους τοίχους σε διάταξη 5.1 για την προβολή ταινιών και όταν θα υπήρχε ανάγκη για μουσική και θα θέλαμε να γεμίσει και το υπόλοιπο σαλόνι ενεργοποίηση μιας δεύτερης ζώνης με την προσθήκη δυο επιπλέον ηχείων.
Στα υπόλοιπα υπνοδωμάτια περάστηκαν καλωδιώσεις ρεύματος δικτύου και κεραία αναλογικής και δορυφορικής στο ύψος οπού θα γινόταν η τoτοποθέτηση της εκάστοτε τηλεόρασης.
Όλες οι καλωδιώσεις έχουν ως τερματικό σταθμό το πατάρι οπού βρίσκεται το switch και το router του συστήματος!
Το σύστημα αποτελείται από:

Τηλεόραση σαλονιού Samsung B7000
DVD σαλονιού Samsung C 5500
Ηχεία B&W MT-20
Δορυφορικός δεκτής Dreambox DM 500HD
Ενισχυτής Denon 3313
Προβολέας BENQ 1070
Οθόνη προβολής Grand view 120''
Media server Synology 413j
Media player med 600
Τηλεόραση υπνοδωματίου Samsung C6500
DVD υπνοδωματίου Samsung P 3600
Τηλεχειρισμός Logitech harmony one

Καλιμπράρισμα εικόνας από τον Μανώλη Καστρούνη που τον ευχαριστώ πολύ για την άριστη δουλειά που έκανε και για τις χρήσιμες συμβουλές του.
Στα άμεσα σχέδια είναι η αλλαγή του κεντρικού ηχείου η προσθήκη ενός ακόμα sub της B&W καθώς και ενός τελικού της Rotel
Κάθε συμβουλή για βελτίωση θα ήταν πολύ χρήσιμη











Και η δεύτερη ζώνη της τραπεζαρίας





Οι φωτογραφίες είναι παλιές , μόλις βρεθεί λίγος χρόνος θα συμμαζέψω λίγο τα παιχνίδια των παιδιών και θα βγάλω καινούργιες.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Εξαιρετικός χώρος, συγχαρητήρια! :)





Και πουθενά καλώδια, ζηλεύω.
 

S2000

ΜπιΕμΝτάμπλγιου
Μηνύματα
846
Reaction score
1.373
Εξαιρετικός χώρος, συγχαρητήρια! :)





Και πουθενά καλώδια, ζηλεύω.
Ευχαριστώ πολύ , θα προσπαθήσω να βρω τις φωτογραφίες από την ανακαίνιση που έκανα το 2009 με όλη την διαδικασία κατασκευής και θα τις ανεβάσω
Αν τραβήξω το έπιπλο κάτω από την τηλεόραση δεν γίνεται χαμός.
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Πως ακουγεται το ΜΤ20;
Προτασή μου:
α)παρε βασεις για τα εμπρος (ακριβουτσικες ειναι - 250€) αλλα θα σου αλλαξουν εντελως τον ηχο
β) η β΄και γ΄φωτο ειναι συνεχεια του ιδιου χωρου, σωστα; τοτε τα δυο ηχεια πισω (αριστ.-δεξιο) ειναι λαθος τοποθετημενα. Εφ΄οσον καθεσαι (μαλλον) στη μικρη διασταση του μαυρου καναπε (οπως φαινεται φατσα στη β΄) τοτε βαλε και το δεξιο (αριστ. στη φωτο) ηχειο οπως ειναι το ηχειο στη γ΄. και ακριβως στην ευθεια των ...ωτων σου!. Αν δεν ειχες το μεσαιο πισω (τι το θελεις; κανει τιποτα; ) τοτε θα τα εβαζες λιιιγο πισω απο την παραπανω ευθεια. Αν δε μπορουσες και πιο χαμηλα, γυρω στα 2.οομ., θα ηταν ΟΚ (πιο...ΟΚ). Στη δ΄φωτο που "παιζει" το ηχειο, μονο του; δεν γινεται κατανοητο απο τη φωτο.
Σου τα λεω ολα αυτα εκ πειρας - εχω το ΜΤ20 - και αρχικα ειχα κανει οτι κι εσυ ΑΚΡΙΒΩΣ. Με την πρωτη ευκαιρια κατεβασα τα εμπρος στις βασεις τους (αφησα ομως τα σαραουντ εκει ψηλααα - με λιγη διαμορφωση +db απο τον ενισχυτη ακουγονται, αλλα...).
Αφου θα κανεις αλλαγες/αγορες, βγαλε την 3αδα των Μ1, παρε δυο ηχεια δαπεδου 3δρομα για εμπρος (ή και βασης σε...βαση, μα θα εχεις προβλημα συνεργασιας τους με το sub - το δοκιμασα κι αυτο!) , βαλε τα επανω στο τελικο και θα εισαι...νυν βασιλιας! Και το κεντρικο που λες πως θα παρεις να ειναι ομοσταυλο (ή κοντινο) της εμπρος δυαδας. Τα Μ1 ειναι αριστα για ταινιες, αλλα για μουσικη...:(
Αυτα - με ολο το θαρρος!
 



S2000

ΜπιΕμΝτάμπλγιου
Μηνύματα
846
Reaction score
1.373
Πως ακουγεται το ΜΤ20;
Προτασή μου:
α)παρε βασεις για τα εμπρος (ακριβουτσικες ειναι - 250€) αλλα θα σου αλλαξουν εντελως τον ηχο
β) η β΄και γ΄φωτο ειναι συνεχεια του ιδιου χωρου, σωστα; τοτε τα δυο ηχεια πισω (αριστ.-δεξιο) ειναι λαθος τοποθετημενα. Εφ΄οσον καθεσαι (μαλλον) στη μικρη διασταση του μαυρου καναπε (οπως φαινεται φατσα στη β΄) τοτε βαλε και το δεξιο (αριστ. στη φωτο) ηχειο οπως ειναι το ηχειο στη γ΄. και ακριβως στην ευθεια των ...ωτων σου!. Αν δεν ειχες το μεσαιο πισω (τι το θελεις; κανει τιποτα; ) τοτε θα τα εβαζες λιιιγο πισω απο την παραπανω ευθεια. Αν δε μπορουσες και πιο χαμηλα, γυρω στα 2.οομ., θα ηταν ΟΚ (πιο...ΟΚ). Στη δ΄φωτο που "παιζει" το ηχειο, μονο του; δεν γινεται κατανοητο απο τη φωτο.
Σου τα λεω ολα αυτα εκ πειρας - εχω το ΜΤ20 - και αρχικα ειχα κανει οτι κι εσυ ΑΚΡΙΒΩΣ. Με την πρωτη ευκαιρια κατεβασα τα εμπρος στις βασεις τους (αφησα ομως τα σαραουντ εκει ψηλααα - με λιγη διαμορφωση +db απο τον ενισχυτη ακουγονται, αλλα...).
Αφου θα κανεις αλλαγες/αγορες, βγαλε την 3αδα των Μ1, παρε δυο ηχεια δαπεδου 3δρομα για εμπρος (ή και βασης σε...βαση, μα θα εχεις προβλημα συνεργασιας τους με το sub - το δοκιμασα κι αυτο!) , βαλε τα επανω στο τελικο και θα εισαι...νυν βασιλιας! Και το κεντρικο που λες πως θα παρεις να ειναι ομοσταυλο (ή κοντινο) της εμπρος δυαδας. Τα Μ1 ειναι αριστα για ταινιες, αλλα για μουσικη...:(
Αυτα - με ολο το θαρρος!
Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου είναι πάντα καλοδεχούμενες , πολύ θα ήθελα να έχω διαφορετική διάταξη για τα ηχεία μου αλλά δύστυχος η σύζυγος μου είναι κάθετη, θα ήταν ιδανική η λύση μιας καλής εμπρός τριάδας με δύο όμορφες κολώνες αλλά δεν.....και ο λόγος που αποφάσισα να αλλάξω μόνο το κεντρικό είναι γιατί έχω την αίσθηση ότι ενώ τα υπόλοιπα ηχεία μου έχουν σωστή ένταση κάτι λείπει από τους διαλόγους,τώρα για τα πίσω ηχεία δεν είναι τριάδα απλά στην δ φώτο φαίνεται το ένα από τα δυο ηχεία της ζώνης 2 που είναι πάνω από την τραπεζαρία φώτο δ&ε που από ότι έχει αποδειχθεί μέχρι τώρα δεν είχε ουσία να γίνει
Στην αρχή ήμουν απογοητευμένος από τον ήχο άλλα μετά από τις απαραίτητες μικρές διορθώσεις του Μανώλη το αποτέλεσμα ήταν πάρα πολύ κάλο.
 


Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
...πολύ θα ήθελα να έχω διαφορετική διάταξη για τα ηχεία μου αλλά δύστυχος η σύζυγος μου είναι κάθετη...
Κι εμένα, μέχρι που την οριζοντίωσα :hunter:. :D

Κατά τα άλλα, πολύ όμορφα όλα!
 


Μηνύματα
89
Reaction score
25
αλλά δύστυχος η σύζυγος μου είναι κάθετη
Με το μαλακό θέλουν με το μαλακό, και θα την ψήσεις για ότι θες, άκου που σου λέω έχω και εγώ από τέτοια σπίτι!

Ωραίος ο χώρος σου εύγε!
 

S2000

ΜπιΕμΝτάμπλγιου
Μηνύματα
846
Reaction score
1.373
Τις βάσεις τις ξέρω ,αλλά δεν ,αν είναι να γίνει αλλαγή θα γίνει με ηχείο δαπέδου πιστεύω ότι όταν μεγαλώσουν και λίγο τα παιδιά ταυτόχρονα θα την έχω καταφέρει ...
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.607
Reaction score
94.503
Εξαιρετικός χώρος!

Η τηλεόραση μπορεί να κατέβει λίγο πιο κάτω;

Νομίζω είναι πιο ψηλά απ' ότι πρέπει.
 

S2000

ΜπιΕμΝτάμπλγιου
Μηνύματα
846
Reaction score
1.373
Με το μαλακό θέλουν με το μαλακό, και θα την ψήσεις για ότι θες, άκου που σου λέω έχω και εγώ από τέτοια σπίτι!

Ωραίος ο χώρος σου εύγε!
Αν είναι τόσο καλός θα σου στείλω και την δική μου για εκπαίδευση...
 

S2000

ΜπιΕμΝτάμπλγιου
Μηνύματα
846
Reaction score
1.373
Εξαιρετικός χώρος!

Η τηλεόραση μπορεί να κατέβει λίγο πιο κάτω;

Νομίζω είναι πιο ψηλά απ' ότι πρέπει.
Ναι σίγουρα πιστεύω ότι πρέπει να κατέβει περίπου 10 cm και θα είναι εντάξει.
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Αν είναι τόσο καλός θα σου στείλω και την δική μου για εκπαίδευση...
Μπορείς να την "εκπαιδεύσεις" και μόνος σου. Αγοράζεις σκύλο, καραμπίνα και μια κίτρινη κάρτα. Διάβασε την ιστορία να δεις πως γίνεται.

Δυό φίλοι συναντιούνται μετά από καιρό κι λέει ο ένας στον άλλον:
- Πάμε σπίτι μου να σου κάνω το τραπέζι
- Και δεν πάμε.
Με το που φτάνουν σπίτι και κάθονται λέει ο νοικοκύρης στο γιο του.
- Πήγαινε πάρε μου τσιγάρα.
Τσακίζεται το παιδί πηγαίνει του παίρνει τα τσιγάρα. Μετά από λίγο λέει
- Γυναίκα φέρε μπίρες.
Τσακίζεται η γυναίκα και του φέρνει τις μπίρες! Μετά από λίγο λέει
- Πεθερά φτιάξε φαΐ να φάμε.
Τσακίζεται η πεθερά φτιάχνει φαγητό.
- Καλά ρε, τι κάνεις και τους έχεις όλους σούζα εδώ μέσα;
- Απλό. Έρχομαι μια μέρα στο σπίτι και είχε ανέβει ο σκύλος πάνω στον καναπέ Του λέω να κατέβει, δεν κατέβηκε και του βγάζω μια κίτρινη κάρτα. Την άλλη μέρα ήταν πάλι πάνω στον καναπέ και του είπα να κατέβει. Δεν κατέβηκε και του βγάζω δεύτερη κίτρινη κάρτα. Την 3η μέρα που τον είδα πάνω στον καναπέ πήρα την καραμπίνα και τον σκότωσα.
- Που κολλάει αυτή η ιστορία με αυτό που σε ρώτησα;
- Όλοι εδώ μέσα έχουν από 2 κίτρινες κάρτες ...


:p
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Ωραίος χώρος , super δουλειά έχεις κάνει, αλλά 120'' εικόνα και τόσο μικρά ηχειάκια?

Αυτές οι σύζυγοι καταστρέφουν την αγορά hi fi .:D
 

S2000

ΜπιΕμΝτάμπλγιου
Μηνύματα
846
Reaction score
1.373
Μπορείς να την "εκπαιδεύσεις" και μόνος σου. Αγοράζεις σκύλο, καραμπίνα και μια κίτρινη κάρτα. Διάβασε την ιστορία να δεις πως γίνεται.

Δυό φίλοι συναντιούνται μετά από καιρό κι λέει ο ένας στον άλλον:
- Πάμε σπίτι μου να σου κάνω το τραπέζι
- Και δεν πάμε.
Με το που φτάνουν σπίτι και κάθονται λέει ο νοικοκύρης στο γιο του.
- Πήγαινε πάρε μου τσιγάρα.
Τσακίζεται το παιδί πηγαίνει του παίρνει τα τσιγάρα. Μετά από λίγο λέει
- Γυναίκα φέρε μπίρες.
Τσακίζεται η γυναίκα και του φέρνει τις μπίρες! Μετά από λίγο λέει
- Πεθερά φτιάξε φαΐ να φάμε.
Τσακίζεται η πεθερά φτιάχνει φαγητό.
- Καλά ρε, τι κάνεις και τους έχεις όλους σούζα εδώ μέσα;
- Απλό. Έρχομαι μια μέρα στο σπίτι και είχε ανέβει ο σκύλος πάνω στον καναπέ Του λέω να κατέβει, δεν κατέβηκε και του βγάζω μια κίτρινη κάρτα. Την άλλη μέρα ήταν πάλι πάνω στον καναπέ και του είπα να κατέβει. Δεν κατέβηκε και του βγάζω δεύτερη κίτρινη κάρτα. Την 3η μέρα που τον είδα πάνω στον καναπέ πήρα την καραμπίνα και τον σκότωσα.
- Που κολλάει αυτή η ιστορία με αυτό που σε ρώτησα;
- Όλοι εδώ μέσα έχουν από 2 κίτρινες κάρτες ...


:p
Πολύ καλό χαχαχα....:banned::banned::banned:
 

S2000

ΜπιΕμΝτάμπλγιου
Μηνύματα
846
Reaction score
1.373
Ωραίος χώρος , super δουλειά έχεις κάνει, αλλά 120'' εικόνα και τόσο μικρά ηχειάκια?

Αυτές οι σύζυγοι καταστρέφουν την αγορά hi fi .:D
Να σου πω την αλήθεια ακόμα και η 120'´ μικρή μου φαίνεται.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.488
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top