ΟΙ ΘΕΩΡΙΕΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ ΚΑΛΩΔΙΩΝ : Η Θεωρια της XLO


Μηνύματα
18
Reaction score
41
Μήνυμα από το μέλλον. Μετά από 15 περίπου χρόνια....
Έτος 2021, ένας κάτοχος XLO Reference 2 interconnect, αγορασμένο μεταχειρισμένο πριν μερικούς μήνες στην τιμή των 100 ευρώ, ετοιμάζεται να αγοράσει ένα δεύτερο ζευγάρι. Έχει παλιό σύστημα και σκοπός του είναι να συνδέσει το πικάπ του με τον προενισχυτή phono (Musical Fidelity X-LP + X-PSU) και τον προενισχυτή με τον ολοκληρωμένο (Jadis Orchestra) με τον ίδιο τύπο καλωδίου, σε αντικατάσταση ενός VDH 102 (dedicated για phono, αλλά όχι το hybrid). Όμως, πρόσφατα ενημερώθηκε ότι το έτος 2021 (σε αντίθεση ίσως με το "αγνό" 2006), η αγορά υποφέρει από πλήθος κινέζικων μαϊμούδων.... Ξεκινάει να ψάχνει για πληροφορίες στο διεθνές δίκτυο, αλλά πρακτικά δεν βρίσκει τίποτα. Εντωμεταξύ η XLO έχει πουληθεί σε κάτι Καναδούς, ο γκουρού ιδρυτής της έχει ιδρύσει άλλη εταιρεία και την διανομή πλέον στην Ευρώπη την ανέλαβαν κάποιοι Πολωνοί.... Τι να ρωτήσεις και τι να μάθεις για προϊόντα 20ετίας.... Όμως για καλή του τύχη πέφτει τυχαία, ψάχνοντας, σε πληροφορίες που πόσταρε το 2006 ο τότε αντιπρόσωπος της XLO, Luxman / Μαρίνος, σχετικά με την XLO και τις τεχνολογίες της, την εποχή που έφτιαχνε ακόμα το interconnect 2!!! Τι τύχη! Διαβάζει με πολύ ενδιαφέρον όλα τα σεντόνια-αγγλικά κείμενα και δυστυχώς μετά χάνεται σε πλήθος αμφισβητήσεων, γκρίνιας και δεν ξέρω τι άλλο ακόμα, ενώ αυτός έψαχνε να βρει κι άλλη πληροφόρηση.... Ήθελε να φωνάξει: "Αφήστε τον ρε παιδιά να πει κι άλλα, μη φάμε καμία φόλα από τον κινέζο!". Αλλά δυστυχώς, στάθηκε άτυχος.... Από τις 13 σελίδες του θέματος για την ιστορία της XLO, ζήτημα κάνα 2 να έχουν τεχνικές πληροφορίες, εντυπώσεις για τον ήχο, καλές ή κακές, ή οτιδήποτε άλλο σχετικό που θα βοηθούσε στην αξιολόγηση των παλιών προϊόντων της το έτος 2021..... Χάσιμο χρόνου για το διάβασμα όλων και των 13 σελίδων μετά από 15 χρόνια από τότε που γράφτηκαν....

Ο υποφαινόμενος θα ήθελε να ευχαριστήσει τον Luxman / Μαρίνο! Ποιος ξέρει, ίσως και να είναι ακόμα ο αντιπρόσωπος της "νέας" XLO (δεν έλεγξα ακόμα στο διαδίκτυο)!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.347
Reaction score
125.291
Χάσιμο χρόνου για το διάβασμα όλων και των 13 σελίδων μετά από 15 χρόνια από τότε που γράφτηκαν....
Όχι, καθόλου χάσιμο χρόνου, αφού είχες την τιμή να διαβάσεις γραπτά του ντοχερτη, πχ:

Αν δεν ζεις σε κτήριο από μπετόν-αρμέ, είναι πιο απλά τα πράγματα, γιατί το πεδίο παραμένει αγνό. Βέβαια, στα πλαίσια της πολυπολιτισμικότητας, θα πρέπει να γίνουν περισσότερες από μία συγκρίσεις. Για παράδειγμα, πολλοί μπορεί να ισχυρισθούν ότι ο άξονας των καλωδίων πρέπει να βλέπει προς τη Μέκκα. Επ' αυτού έχει δώσει κάποια απάντηση η XLO - ή οποιαδήποτε άλλη εταιρεία???
:hi:

Βέβαια οι θεωρίες της εξελό είναι φουτσες μπλού. Δεν υπάρχει καμία παραπομπή σε βιβλιογραφία, και πρόκειται για παράθεση ιδεών ενός οικονομολόγου πονηρού που βρήκε την παχιά τσέπη των χαλιενταδων εύκαιρη για κέρδος.
 



billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.493
Reaction score
5.648
Ναι αλλά έτσι κινδυνεύουν να θερμαθούν αρκετά οι χαμηλές και να πλαδαρέψουν. :laugh:
Κάθε 30εκ στο καλώδιο θα βάζεις μια ηφαιστιακή πέτρα Σαντορίνης από την Μαύρη Παραλία, θα κρατάει τα μπάσα σε νορμάλ θερμοκρασία χάρη στην μονωτική της ιδιοσυχνότητα των 40Hz.
 


Μηνύματα
594
Reaction score
47
Θυμάστε σε μία έκθεση κάτι κεραμικά; κόριαν; , κάτι λευκα τέλος πάντων που έβαζε κάποιος κατασκευαστής κάτω από τα καλώδια ηχείων; Ακούγαμε 20 ζευγάρια αυτιά διαφορά. Ύπνωση; Ψυχολογία του όχλου; Όντως ωραίες εποχές...
 


Μηνύματα
18
Reaction score
41
Τα πήρα τελικά. Το πικάπ βούιζε λες και ήταν έτοιμο να απογειωθεί για Άρη, με κάνα Pathfinder παραμάσχαλα.... Unshielded... Ξανά πίσω στα VDH 502 και τα XLO στο MF LX2-HPA.... Δεν μαμείς, χαμένα δεν πάνε, αν και κούτσουρα. Είναι και παρδαλά, ωραία φαίνονται!
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Άν κατάλαβα καλά, αγόρασες καλώδια XLO που φαίνεται να είναι απομίμηση; Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος τρόπος να ελέγξουμε τη γνησιότητα ενός τέτοιου καλωδίου καθώς έχω κι εγώ ένα ζευγάρι που συμπεριφέρθηκε πολύ παράξενα ( xlr interconnect ) και θα ήθελα να το ελέγξω.
 


Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Δεν είναι αυτό. Δεν το χρησιμοποιώ, οπότε θα ήθελα να το πουλήσω. Αλλά θέλω να είμαι σίγουρος ότι δεν είναι μαϊμού ( το πήρα second hand απο μέλος του forum ).
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δεν είναι αυτό. Δεν το χρησιμοποιώ, οπότε θα ήθελα να το πουλήσω. Αλλά θέλω να είμαι σίγουρος ότι δεν είναι μαϊμού ( το πήρα second hand απο μέλος του forum ).
Πουλα το στον @Decembered !
Αν είναι γνήσιο, όλα καλά, θα το βάλει στο σύστημα.
Αν είναι μαϊμού, θα κάνουν παρέα! :tongue:
 

Μηνύματα
18
Reaction score
41
Άν κατάλαβα καλά, αγόρασες καλώδια XLO που φαίνεται να είναι απομίμηση; Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος τρόπος να ελέγξουμε τη γνησιότητα ενός τέτοιου καλωδίου καθώς έχω κι εγώ ένα ζευγάρι που συμπεριφέρθηκε πολύ παράξενα ( xlr interconnect ) και θα ήθελα να το ελέγξω.
Είχα άλλο ένα, το οποίο χρησιμοποίησα ως (οπτικό) reference. Είναι πανομοιότυπα και συνεπώς είναι και τα 2 μαϊμούδες η γνήσια. Όμως, ο πωλητής στο δεύτερο έδειχνε σοβαρό άτομο και μου έδωσε και τη συσκευασία του, το λευκό κουτί της XLO (και άλλον ένα κουτί από το Reference2 4A, το ψηφιακό) με το μαύρο βελούδο και το αυτοκόλλητο με τα χαρακτηριστικά. Έψαξα και βρήκα στο net τον κατάλογο της XLO για το 2002 και οπτικά δείχνει ΟΚ. Επίσης, σε πολύ παλιά αγγελία εδώ στο Avsite, μέλος πούλαγε 3 ζεύγη (200 eur το ένα), αναφέροντας ότι ήταν αγορασμένα από τον Κοσμά, έχοντας φωτογραφίες με τις συσκευασίες τους, οι οποίες ταίριαζαν απόλυτα με τη δική μου, XLO Reference2 1A. Τελικά πιστεύω ότι 20 χρόνια πριν δεν πρέπει να έπαιζαν ακόμα οι κινεζικές μαϊμούδες, οι οποίες συνδυάζονται με την έκρηξη του e-comnerce πολύ αργότερα, άρα μάλλον το ρίσκο είναι υπαρκτό για τα Reference3, Signature και πολλά Nordost, Kimber κλπ. Όσο ακριβότερο και εμπορικότερο, τόσο πιο πιθανό. Βάζουν οι Κινέζοι φωτογραφία ένα κανονικό και σου πασάρουν τη μαϊμού, μετά αυτός που την πάτησε (εν γνώση του ή όχι) τα σπρώχνει ως μεταχειρισμένα.
Πάντως, σε εμένα μια χαρά παίζει, απλά δεν κάνει για πικάπ λόγω έλλειψης θωράκισης. Ο κόπανος δεν δοκίμαζα πρώτα με το άλλο που είχα.... Ότι θέλεις σου στέλνω με φωτογραφία, έχω το σύστημα μου εκτός Αθηνών και το "επισκέτομαι" 1-2 φορές την εβδομάδα.... Ούτε ερωμένη να ήταν :)
Είχα άλλο ένα, το οποίο χρησιμοποίησα ως (οπτικό) reference. Είναι πανομοιότυπα και συνεπώς είναι και τα 2 μαϊμούδες η γνήσια. Όμως, ο πωλητής στο δεύτερο έδειχνε σοβαρό άτομο και μου έδωσε και τη συσκευασία του, το λευκό κουτί της XLO (και άλλον ένα κουτί από το Reference2 4A, το ψηφιακό) με το μαύρο βελούδο και το αυτοκόλλητο με τα χαρακτηριστικά. Έψαξα και βρήκα στο net τον κατάλογο της XLO για το 2002 και οπτικά δείχνει ΟΚ. Επίσης, σε πολύ παλιά αγγελία εδώ στο Avsite, μέλος πούλαγε 3 ζεύγη (200 eur το ένα), αναφέροντας ότι ήταν αγορασμένα από τον Κοσμά, έχοντας φωτογραφίες με τις συσκευασίες τους, οι οποίες ταίριαζαν απόλυτα με τη δική μου, XLO Reference2 1A. Τελικά πιστεύω ότι 20 χρόνια πριν δεν πρέπει να έπαιζαν ακόμα οι κινεζικές μαϊμούδες, οι οποίες συνδυάζονται με την έκρηξη του e-comnerce πολύ αργότερα, άρα μάλλον το ρίσκο είναι υπαρκτό για τα Reference3, Signature και πολλά Nordost, Kimber κλπ. Όσο ακριβότερο και εμπορικότερο, τόσο πιο πιθανό. Βάζουν οι Κινέζοι φωτογραφία ένα κανονικό και σου πασάρουν τη μαϊμού, μετά αυτός που την πάτησε (εν γνώση του ή όχι) τα σπρώχνει ως μεταχειρισμένα.
Πάντως, σε εμένα μια χαρά παίζει, απλά δεν κάνει για πικάπ λόγω έλλειψης θωράκισης. Ο κόπανος δεν δοκίμαζα πρώτα με το άλλο που είχα.... Ότι θέλεις σου στέλνω με φωτογραφία, έχω το σύστημα μου εκτός Αθηνών και το "επισκέτομαι" 1-2 φορές την εβδομάδα.... Ούτε ερωμένη να ήταν :)
 

Attachments





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.347
Reaction score
125.291
Η προσπάθεια να εντοπίσεις μαϊμού καλώδιο ανάμεσα σε 2 καλώδια τα οποία εκ των πραγμάτων είναι αμφότερα μαϊμούδες, με ξεπερνάει.

Το μη μαϊμού καλώδιο, είναι μόνον αυτό που γράφει στην ούγια μπελντεν ή μογκαμι, και συνοδεύεται από αναλυτικά pdf μετρητικων και κατασκευαστικων δεδομένων, και συνοδεύεται από τις αρμοζουσες πιστοποιήσεις από διεθνείς οργανισμούς για συμμόρφωση στις ισχύουσες προδιαγραφές ποιότητας και καταλληλοτητας για κάθε εφαρμογή.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
41
Η προσπάθεια να εντοπίσεις μαϊμού καλώδιο ανάμεσα σε 2 καλώδια τα οποία εκ των πραγμάτων είναι αμφότερα μαϊμούδες, με ξεπερνάει.

Το μη μαϊμού καλώδιο, είναι μόνον αυτό που γράφει στην ούγια μπελντεν ή μογκαμι, και συνοδεύεται από αναλυτικά pdf μετρητικων και κατασκευαστικων δεδομένων, και συνοδεύεται από τις αρμοζουσες πιστοποιήσεις από διεθνείς οργανισμούς για συμμόρφωση στις ισχύουσες προδιαγραφές ποιότητας και καταλληλοτητας για κάθε εφαρμογή.
Καλησπέρα, πιστεύω ότι η έννοια της "μαϊμούς" έχει σχέση με εμπορικούς όρους. Τώρα αν με τεχνικούς όρους όλα τα branded από εταιρείες τύπου XLO, Audioquest, Kimber, Tara Labs και καμιά 100αρια άλλες εταιρείες κλπ. θεωρούνται από πολλούς ότι είναι παπαριές και αέρας κοπανιστός, αν και σεβαστό, πιστεύω ότι δεν εντάσσεται στον όρο "μαϊμού".
Προσωπικά εμένα με ξεπερνάει όταν βλέπω (σε περιοδικά, YouTube κλπ. αλλά όχι "ζωντανά") καλώδια του χιλιάρικου ή των πολλών χιλιάρικων, τα οποία κάποιοι τα αλλάζουν κι όλας (με άλλα, αντίστοιχης ή πολλαπλής αξίας) γιατί δεν τους αρέσουν.... Για να μην πω για κάτι ακίδες ή αποσβεστικά με κόστος πολλά κατοστάρικα (...το ένα).
Στην περίπτωση μου έχω αγοράσει όλα τα ("ακριβά" για εμένα) καλώδια μου μεταχειρισμένα, στην κατηγορία τιμής 100 - 150 eur, τα ακριβότερα, ενώ τα άλλα στα 40 - 60 eur. Ακούγονται ΟΚ, δεν το έχω μετανοιώσει (αντέχω οικονομικά αυτό το επίπεδο τιμής χωρίς να βλέπω εφιάλτες το βράδυ), αλλά δεν ξέρω και για τις διαφορές τους (αν υπάρχουν). Βαριέμαι απίστευτα να τα αλλάζω για να κάνω Α/Β συγκρίσεις, οπότε αν ακούω ΟΚ, δεν χολοσκάω και πολύ. Για τον ίδιο λόγο και σχεδόν όλα τα κομμάτια του συστήματος μου είναι .... αρχαιολογία, 20+ ετών το κάθε ένα, τα οποία αφού μου αρέσουν και περνάω ωραία μαζί τους δεν πληρώνω για να τα αλλάξω.... Μόνο τα ακουστικά μου και ο προενισχυτής τους είναι σχετικά καινούργια.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.324
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top