ΟΡΙΖΟΝΤΙΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΣΕ SONY 75XG-9505

Μηνύματα
892
Reaction score
81
Μόλις χθες παρουσιάστηκαν οριζόντιες σε ασθενές γαλάζιο γραμμές σε όλη την οθόνη. Την tv την έχω από 5ο/2020 και όπως μου είπαν είναι σπανιότατο αυτό το πρόβλημα σε αυτήν την tv.
Θα έρθει τεχνικός της SONY και θα μου πει μιας και υπάρχει στην μέση η 5ετής εγγύηση. Πρώτη διάγνωση, πρόβλημα στο πάνελ. Η γνώμη σας από τις φωτό? Θα πρέπει να πάει για αλλαγή μόνο πάνελ ή όλης της tv?
 

Attachments




Μηνύματα
892
Reaction score
81
εκτός από τα κανάλια, το κάνει και στο βασικό menu-home και στο netflix. Επίσης το κάνει συνεχόμενα, χωρίς τρεμόπαιγμα οι γραμμές, και η οθόνη είναι κάπως μουντή.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
συνήθως δεν συμφέρει στις ίδιες τις εταιρίες η αλλαγή πάνελ....
λογικά θα πας για αντικατάσταση με νέα
 




Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Καλημέρα, χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη.

Θα θελα να ρωτήσω τον φίλο την τηλεόραση την είχες αγοράσει από sony center ή από κατάστημα;
Νομίζω ότι έχω παρόμοιο πρόβλημα με την ΧΗ 9505 όχι με οριζόντιες γραμμές αλλά με λεκέδες ακανόνιστους σε λευκό φόντο σαν κομμάτια της εικόνας να είναι ψυχρά κι άλλα να είναι θερμά. Το διαπίστωσα όταν μετρώντας τρεις διαφορετικές χρονικές στιγμές την τηλεόραση μου έβγαζε το φωτοσπεκτρόμετρο διαφορετικά αποτελέσματα.
Την τηλεόραση την πήρα πριν τρεις εβδομάδες απ τα media markt, ήταν τελευταίο κομμάτι αυτής της σειράς, επισυνάπτω φωτό να μου πείτε τη γνώμη σας, αν πατήσετε πάνω στη φωτό που την κάνει μεγέθυνση μπορείτε να το δείτε καλύτερα, ευχαριστώ προκαταβολικά.

1651037383553.jpg
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Τα δύο φωτεινά σημάδια πάνω δεξιά από το κέντρο είναι μέσα στο panel η κάποια αντανάκλαση της οθόνης?
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.564
ΠΡΟΒΛΗΜΑ στο panel. Έγινε αλλαγή όλη η τηλεόραση με το τρέχων μοντέλο εντός 1 εβδομάδος. ΕΥΓΕ στην SONY.
Γιατί εύγε στην SONY? Ευγε στην ασφαλιστική εταιρεία που είχες κάνει την επέκταση εγγύησης και από εκεί αποζημιώθηκε η sony για την νέα τηλεόραση (δεν ξέρω τι ισχύει αν είχε αγοραστεί από sony center).
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Τα δύο φωτεινά σημάδια πάνω δεξιά από το κέντρο είναι μέσα στο panel η κάποια αντανάκλαση της οθόνης?
Αντανακλαση, τη διαφορα στον χρωματισμο τη διακρινεις ή εγω ειμαι πολυ ευαισθητος;
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.106
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top