Οδήγηση ηχείων σε vintage ενισχυτή

Μηνύματα
238
Reaction score
18
Καλησπέρα σας...Κάτοχος ενός ενισχυτή SANYO DCX 4000L...είναι 4ακάναλος με 18 watt ανα κανάλι στα 8 ohm..Ποιά είναι τα κατάλληλα ηχεία σε watt για να μπορεί να δουλέψει σωστά καθαρά και χωρίς μπουκώματα?
 

Attachments


ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
το πρόβλημά σου είναι η μικρή ισχύς του ενισχυτή και όχι πόσα watt σηκώνει ένα ηχείο.
Τι μπουκώματα λες, το έχεις ακούσει ή απλά ρωτάς;
 

Μηνύματα
238
Reaction score
18
το πρόβλημά σου είναι η μικρή ισχύς του ενισχυτή και όχι πόσα watt σηκώνει ένα ηχείο.
Τι μπουκώματα λες, το έχεις ακούσει ή απλά ρωτάς;
Σε αυτά τα specs τι watt ηχεία μπορώ να βάλω επάνω?
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Ότι ηχεία και να του βάλεις τον σηκώνουνε, δεν υπάρχει ηχείο κάτω από 50W/8Ω σήμερα.
Πιστεύω πως μόλις τον δυναμώσεις πολύ, θα αρχίσει να παραμορφώνει ο ενισχυτής και θα κάψει tweeter.
 

Μηνύματα
238
Reaction score
18
Ότι ηχεία και να του βάλεις τον σηκώνουνε, δεν υπάρχει ηχείο κάτω από 50W/8Ω σήμερα.
Το πρόβλημα είναι πως μόλις τον δυναμώσεις πολύ, θα αρχίσει να παραμορφώνει ο ενισχυτής και θα κάψει tweeter.
Ωραία για να μη παραμορφώνει....μεχρι τι δυναμικότητας ηχεία μπορώ να βάλω επάνω?
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ωραία για να μη παραμορφώνει....μεχρι τι δυναμικότητας ηχεία μπορώ να βάλω επάνω?
Θέλεις όσο το δυνατόν πιο ευαίσθητα ηχεία(τουλαχιστον 90db/1v/1m), ώστε με όσο το δυνατόν λιγότερα βατ,να παίζουν όσο το δυνατόν πιο δυνατά.
 

Μηνύματα
238
Reaction score
18
Ωράια θα το δω,,,εχω βρει αυτα τα ρετρό ηχεία....γνώμη?

 


ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Τα KLH στην δεκαετία το 80-90 είχαν καλό όνομα στην αγορά.
Μετά έκλεισε νομίζω η εταιρία και ξαναάνοιξε πρόσφατα.
Για το συγκεκριμένο μοντέλο δεν ξέρω κάτι, άσε το μαγαζί που στο link τα έχει πουλήσει.
Αν εννοείς από εδώ, κανόνισε αν γίνεται να τα ακούσεις με τον SANYO. Μόνο πρόσεξε, φαίνεται διαφορετικό το woofer τους.
 

Μηνύματα
238
Reaction score
18
Τα KLH στην δεκαετία το 80-90 είχαν καλό όνομα στην αγορά.
Μετά έκλεισε νομίζω η εταιρία και ξαναάνοιξε πρόσφατα.
Για το συγκεκριμένο μοντέλο δεν ξέρω κάτι, άσε το μαγαζί που στο link τα έχει πουλήσει.
Αν εννοείς από εδώ, κανόνισε αν γίνεται να τα ακούσεις με τον SANYO. Μόνο πρόσεξε, φαίνεται διαφορετικό το woofer τους.
Ναι αυτα ειναι απο αυτη την αγγελία...διαφορετικό woofer?...εννοείς ίσως έχει αλλαχθεί?
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Ναι αυτα ειναι απο αυτη την αγγελία...διαφορετικό woofer?...εννοείς ίσως έχει αλλαχθεί?
Ίσως έχει αλλαχθεί, είναι διαφορετικό από το woofer στις άλλες φωτό του ηχείου
Ίσως έχει αλλαχθεί, είναι διαφορετικό από το woofer στις άλλες φωτό του ηχείου
Βλέπω πως ο SANΥO έχει pre-out.
Μπορείς να πάρεις ενεργά ηχεία και να απαλλαχθείς από τα 18W.
 
Last edited:

Μηνύματα
238
Reaction score
18
Με τα 18 watt ανα κανάλι και αυτα τα ηχεία με 70 watt...(δε ξερω την ευαισθησια τους)...θα μπορέσουν να ακουστούν σωστά?..ή είναι αρκετα μικρή η ισχύς του ενισχυτή για να οδηγήσει αυτα τα ηχεία?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ο ενισχυτής σου ΔΕΝ είναι τετρακάναλος. Διαθέτει απλώς δύο εξόδους ηχείων και έναν διακόπτη επιλογής. Δύο κανάλια έχει.

Σημαντικό, για να μην δυσκολεύεις την ζωή του ενισχυτή σου, είναι να βρεις ένα <<εύκολο>> ηχείο ως φορτίο.
Αυτό σημαίνει 8ωμο ή κοντά σε αυτή την τιμή, με το δυνατόν μικρές διακυμάνσεις αντίστασης και φάση που να μην πλησιάζει τις 40 μοίρες.
Μετά τα παραπάνω κοιτάς την ευαισθησία. Υψηλή ευαισθησία σημαίνει υψηλή ένταση με δεδομένη ισχύ, σε σχέση με ένα ηχείο χαμηλότερης ευαισθησίας.

Το Klipsch που προτάθηκε παραπάνω, ουδεμία σχέση με την ευαισθησία που ανακοινώνει η εταιρία έχει όπως και τα 8 ωμ. Είναι 4ωμο και με αρκετά χαμηλότερη ευαισθησία.

Δες εδώ... Τα λέει 96 και είναι 89,6 db. Τα λέει 8ωμα και η αντίσταση πέφτει στα 3,5 Ωμ.
https://www.stereophile.com/content/klipsch-reference-premiere-rp-600m-loudspeaker
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Με τα 18 watt ανα κανάλι και αυτα τα ηχεία με 70 watt...(δε ξερω την ευαισθησια τους)...θα μπορέσουν να ακουστούν σωστά?..ή είναι αρκετα μικρή η ισχύς του ενισχυτή για να οδηγήσει αυτα τα ηχεία?
Δεν υπάρχει αυτό που ρωτάς. Το σωστό ηχείο ηχείο θα παίξει σωστά μέχρι το όριο παραμόρφωσης του ενισχυτή. Μετά, ή 70 watts είναι το ηχείο ή 1070 θα ακουστεί παραμόρφωση.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Κάτοχος ενός ενισχυτή SANYO DCX 4000L...είναι 4ακάναλος με 18 watt ανα κανάλι στα 8 ohm..Ποιά είναι τα κατάλληλα ηχεία σε watt για να μπορεί να δουλέψει ?
Καταρχήν είναι 2καναλος, αφετέρου δεν υπάρχουν ηχεία που να μπορεί να δουλέψει "σωστά καθαρά και χωρίς μπουκώματα", είναι αδύνατο.

Νομίζω πως πρέπει να τον ξεφορτωθείς και να πάρεις κάποιο φρέσκο σεταπ να παίζεις μουσικές.

Για να κάνεις απλώς το χαβαλέ σου, πάνε πάρε ένα ζευγάρι ηχεία σονι με πολύ λίγα λεφτά, κι ότι παίξει.
 

Μηνύματα
238
Reaction score
18
Δεν υπάρχει αυτό που ρωτάς. Το σωστό ηχείο ηχείο θα παίξει σωστά μέχρι το όριο παραμόρφωσης του ενισχυτή. Μετά, ή 70 watts είναι το ηχείο ή 1070 θα ακουστεί παραμόρφωση.
Οκ κατανοητό....ψάχνω όμως κάποιο ρετρό ηχείο με ξύλινο πλαίσιο μεταχειρισμένο και όχι πολυέξοδο....για να μπορώ να ακούω καλά συνδυάζοντας και την ομορφιά του παλιού.
Καταρχήν είναι 2καναλος, αφετέρου δεν υπάρχουν ηχεία που να μπορεί να δουλέψει "σωστά καθαρά και χωρίς μπουκώματα", είναι αδύνατο.

Νομίζω πως πρέπει να τον ξεφορτωθείς και να πάρεις κάποιο φρέσκο σεταπ να παίζεις μουσικές.

Για να κάνεις απλώς το χαβαλέ σου, πάνε πάρε ένα ζευγάρι ηχεία σονι με πολύ λίγα λεφτά, κι ότι παίξει.
Ναι οκ..αυτα ειναι τα ρετρο συστήματά μου...για καλύτερα ακούσματα έχω yamaha ενισχυτή με 4 ηχεία roister status 7.....για τον sanyo ψαχνω απλά κάτι να τον παντρέψω και να ακούγεται καλά.
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.566
Καλησπέρα σας...Κάτοχος ενός ενισχυτή SANYO DCX 4000L...είναι 4ακάναλος με 18 watt ανα κανάλι στα 8 ohm..Ποιά είναι τα κατάλληλα ηχεία σε watt για να μπορεί να δουλέψει σωστά καθαρά και χωρίς μπουκώματα?
Εδώ τον έχει να οδηγεί τα mission 760.....με κάτι τέτοιο θα είσαι μια χαρά,αλλά και πάλι για νορμάλ εντάσεις.

προσωπικά θα το "έψαχνα" με κανένα fullrange μεγάφωνο και φόρτιση χοάνης,αλλά πρέπει να φτιάξεις εσύ κάτι.
 


Μηνύματα
238
Reaction score
18
Ίσως έχει αλλαχθεί, είναι διαφορετικό από το woofer στις άλλες φωτό του ηχείου


Βλέπω πως ο SANΥO έχει pre-out.
Μπορείς να πάρεις ενεργά ηχεία και να απαλλαχθείς από τα 18W.
Αυτοενισχυώμενα?...α και θα πάρω απο εκεί διαφορετικό ήχο?δηλαδή θα είμαι με την καθαρή ισχυ των ηχείων
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.244
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top