Daphile player (Οδηγός εγκατάστασης)


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Κουράστικα και μόνο στην ιδέα να το κάνω. Εγώ τα θέλω όλα απλά και έτοιμα. Οn - Play - Off.
Βαρέθηκα μετά από τόσα χρόνια. Και το calibration αγγαρεία μου φαίνεται.

Χαρά στο κουράγιο σας. :drinks:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Κουράστικα και μόνο στην ιδέα να το κάνω. Εγώ τα θέλω όλα απλά και έτοιμα. Οn - Play - Off.
Βαρέθηκα μετά από τόσα χρόνια. Και το calibration αγγαρεία μου φαίνεται.

Χαρά στο κουράγιο σας. :drinks:
Στη πραγματικότητα είναι 4 βήματα:
Προετοιμασία μέσου εγκατάστασης, εγκατάσταση, ρύθμιση δικτύου, πρόσβαση στους φακέλους του δικτύου και απολαμβάνουμε μουσική. It's not a big deal!
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Κουράστικα και μόνο στην ιδέα να το κάνω. Εγώ τα θέλω όλα απλά και έτοιμα. Οn - Play - Off.
Βαρέθηκα μετά από τόσα χρόνια. Και το calibration αγγαρεία μου φαίνεται.

Χαρά στο κουράγιο σας. :drinks:
Το πρόβλημα κατα τη γνώμη μου δεν είναι το στήσιμο (10 λεπτά είναι) alexis, αλλά το αν θες κάτι που για να παίξει μουσική, πρέπει να δεσμεύσει όλο τον υπολογιστή.... δεν είναι απλά ένα πρόγραμμα αλλά ουσιαστικά πρόγραμμα+λειτουργικό.

Γράφει εδώ ο αστροναύτης:

Στο δικό μου σύστημα έχω κάνει εγκατάσταση στο usb flash που χρησιμοποίησα για την εγκατασταση, οπότε έχω διαθέσιμο το λειτουργικό των windows στον σκληρό δίσκο και όποτε θέλω να ακούσω μουσική, ξεκινώ τον υπολογιστή μου απο το usb flash.
Και αν θες να ακούσεις spotify? youtube? προφανώς restart τον υπολογιστή χωρίς το usb flash....

Οπότε το ερώτημα καταλήγει στο:

Ακούγεται καλύτερα ή τόσο καλύτερα το daphile από το foobar π.χ. ; Γιατί αν όχι... ποιος ο λόγος να παίζουμε με τα λειτουργικά... Γιατί να μην αφήσουμε τα windows on και όλα από εκεί; στο κάτω κάτω ότι μπορείς να κάνεις με το daphile το κάνεις και με το foobar (τα βασικά τουλάχιστον), remote shares βλέπει, τηλεχειρισμό έχει...

Ο Αστροναύτης λέει πως ακούγεται καλύτερα:

Αν και δεν ξέρω κατά πόσο οι ακροαματικές μου εμπειρίες αποτελούν τεκμήριο, εν τούτοις ο ήχος του daphile μου αρέσει πιο πολύ απο το foobar, ακόμα και απο το JRIVER. Ειδικά όταν φορτώνω ολόκληρο τραγούδι ή ακόμα και album στη ram. Μου δίνει την εντύπωση ότι Foobar και Jriver παίζουν πιο συμπιεσμένα.
Εγώ αν και είχα δοκιμάσει το daphile, δεν μπήκα καν στη διαδικασία να το συγκρίνω ακουστικά... προτίμησα την ευκολία του "όλα σε ένα"... και το άφησα...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Το πρόβλημα κατα τη γνώμη μου δεν είναι το στήσιμο (10 λεπτά είναι) alexis, αλλά το αν θες κάτι που για να παίξει μουσική, πρέπει να δεσμεύσει όλο τον υπολογιστή.... δεν είναι απλά ένα πρόγραμμα αλλά ουσιαστικά πρόγραμμα+λειτουργικό.

Γράφει εδώ ο αστροναύτης:



Και αν θες να ακούσεις spotify? youtube? προφανώς restart τον υπολογιστή χωρίς το usb flash....

Οπότε το ερώτημα καταλήγει στο:

Ακούγεται καλύτερα ή τόσο καλύτερα το daphile από το foobar π.χ. ; Γιατί αν όχι... ποιος ο λόγος να παίζουμε με τα λειτουργικά... Γιατί να μην αφήσουμε τα windows on και όλα από εκεί; στο κάτω κάτω ότι μπορείς να κάνεις με το daphile το κάνεις και με το foobar (τα βασικά τουλάχιστον), remote shares βλέπει, τηλεχειρισμό έχει...

Ο Αστροναύτης λέει πως ακούγεται καλύτερα:



Εγώ αν και είχα δοκιμάσει το daphile, δεν μπήκα καν στη διαδικασία να το συγκρίνω ακουστικά... προτίμησα την ευκολία του "όλα σε ένα"... και το άφησα...
Μιλάω για όλο το πακέτο. 📦
Προσωπικά 1000 φορές να πληρώσω ένα έτοιμο μηχανάκι να τα κάνει όλα, εύκολα γρήγορα, χωρίς να πατήσω τίποτα αν γίνεται.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Το πρόβλημα κατα τη γνώμη μου δεν είναι το στήσιμο (10 λεπτά είναι) alexis, αλλά το αν θες κάτι που για να παίξει μουσική, πρέπει να δεσμεύσει όλο τον υπολογιστή.... δεν είναι απλά ένα πρόγραμμα αλλά ουσιαστικά πρόγραμμα+λειτουργικό.

Γράφει εδώ ο αστροναύτης:



Και αν θες να ακούσεις spotify? youtube? προφανώς restart τον υπολογιστή χωρίς το usb flash....

Οπότε το ερώτημα καταλήγει στο:

Ακούγεται καλύτερα ή τόσο καλύτερα το daphile από το foobar π.χ. ; Γιατί αν όχι... ποιος ο λόγος να παίζουμε με τα λειτουργικά... Γιατί να μην αφήσουμε τα windows on και όλα από εκεί; στο κάτω κάτω ότι μπορείς να κάνεις με το daphile το κάνεις και με το foobar (τα βασικά τουλάχιστον), remote shares βλέπει, τηλεχειρισμό έχει...

Ο Αστροναύτης λέει πως ακούγεται καλύτερα:



Εγώ αν και είχα δοκιμάσει το daphile, δεν μπήκα καν στη διαδικασία να το συγκρίνω ακουστικά... προτίμησα την ευκολία του "όλα σε ένα"... και το άφησα...
Πάντως, υπάρχει η δυνατότητα για spotify, tidal και απο όσο βλέπω, youtube. Χρειάζεται να εγκατασταθούν σαν πρόσθετα, αλλά είναι διαθέσιμα.

1594105280183.png


Kαι ναι, λειτουργεί το youtube:

1594105879987.png
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
To daphile έχει νόημα μόνο αν κάποιος έχει μία χ86 πλατφόρμα άχρηστη σε κάποιο ντουλάπι, πχ ένα minipc ή ένα laptop. Από τη στιγμή που σαν os είναι headless μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν music player. Ένα pc με windows και foobar στο σαλόνι δεν είναι καθόλου πρακτικό, χρειάζεσαι οθόνη, ποντίκι, άνοιξε-κλείσε.

@wnet δε χρειάζεται restart για spotify, έχει plugin.

@alexis δεν είναι όπως τα λες, και έτοιμο μηχανάκι να πάρεις πάλι πρέπει να το ρυθμίσεις, μόνο το πρώτο τμήμα του παρόντος οδηγού που αφορά την εγκατάσταση, μπορείς να παραλήψεις.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Απο πλευράς μου, όλα ξεκίνησαν όταν πήρα το intel compute stick το οποίο δούλευε μια χαρά με windows 10 και foobar, αλλά σίγουρα ήθελα ένα πιο ελαφρύ περιβάλλον λόγω των μικρών ( σε σχέση με το nuc ) δυνατοτήτων. Επίσης, ήθελα τηλεχειρισμό ( με το foobar είχα φτάσει μέχρι το σημείο να φτιάξω shortcuts οπότε με το ασύρματο πληκτρολόγιο το χειριζόμουν υποτυπωδώς εξ'αποστάσεως ). Πούλησα το compute stick και πήρα το Nuc ( πάντα μου άρεσε αυτό το μηχανάκι... ) και τότε βρήκα και το daphile. Με ενθουσίασε η δυνατότητα να το χειρίζομαι χωρίς να χρειάζεται να έχω αναμμένη την οθόνη, απο οποιαδήποτε συσκευή είναι συνδεδεμένη στο τοπικό μου δίκτυο και οι ακουστικές εντυπώσεις μου ας πούμε ότι δεν έχουν σημασία, αλλά ειδικά με το φόρτωμα των τραγουδιών στη ραμ ακούω διαφορές ( μπορεί να έχει να κάνει με το δίκτυο, ποιος ξέρει ). Η δικτύωσή του είναι πανεύκολη, οπότε μπορώ να χρησιμοποιώ τον desktop υπολογιστή σαν αποθήκη τραγουδιών ενώ βρίσκεται σε άλλο δωμάτιο και χωρίς να ακούω τον ανεμιστήρα του να λυσσομανάει. Τώρα που ανακάλυψα και ότι παίζει youtube, ωωωωω λαλάααα, θα το κάψουμε κυρ Στέφανε που λέει και η Βουγιουκλάκη!!

Edit: Η πλάκα είναι ότι τρέχω daphile απο το vm πάλι με 768 mb διαθέσιμη ραμ, το χειρίζομαι εκτός vm απο τον browser και ακούω απο το youtube addon χωρίς κανένα πρόβλημα. Θα ψαχουλέψω κι άλλο τα πρόσθετά του μπας και βρω τίποτα ενδιαφέρον!
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
To daphile έχει νόημα μόνο αν κάποιος έχει μία χ86 πλατφόρμα άχρηστη σε κάποιο ντουλάπι, πχ ένα minipc ή ένα laptop. Από τη στιγμή που σαν os είναι headless μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν music player. Ένα pc με windows και foobar στο σαλόνι δεν είναι καθόλου πρακτικό, χρειάζεσαι οθόνη, ποντίκι, άνοιξε-κλείσε.
Και τι αλλάζει με το foobar στο άνοιξε-κλείσε; Αυτό είναι απόφαση (το αν θα ανοιγοκλείνεις το PC δηλαδή ή αν θα το έχεις έτοιμοπόλεμο πάντα On) που θα την πάρεις άσχετα από το αν δουλέψεις foobar ή daphile.
Όσο για την οθόνη/πληκτρολόγιο/ποντίκι επίσης δεν τα χρειάζεσαι... έχει εφαρμογή android και είσαι full τηλεχειριζόμενος.

Screenshot_20200707-135040.png


Καταλήγει δηλαδή το θέμα τελικά να κρίνεται σε μικρολεπτομέρειες και γούστα παρά σε σοβαρά ζητήματα.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Και τι αλλάζει με το foobar στο άνοιξε-κλείσε; Αυτό είναι απόφαση (το αν θα ανοιγοκλείνεις το PC δηλαδή ή αν θα το έχεις έτοιμοπόλεμο πάντα On) που θα την πάρεις άσχετα από το αν δουλέψεις foobar ή daphile.
Όσο για την οθόνη/πληκτρολόγιο/ποντίκι επίσης δεν τα χρειάζεσαι... έχει εφαρμογή android και είσαι full τηλεχειριζόμενος.

View attachment 172250

Καταλήγει δηλαδή το θέμα τελικά να κρίνεται σε μικρολεπτομέρειες και γούστα παρά σε σοβαρά ζητήματα.
Όχι και τόσο μικρολεπτομέρειες, κατά τη γνώμη μου. Ο υπολογιστής που τρέχει windows, είναι κάτι σαν Multimedia center. Ο υπολογιστής που τρέχει daphile μετατρέπεται αποκλειστικά σε πηγή για το ηχοσύστημα, ένα music player που δείχνει να τα πηγαίνει πολύ καλά, είναι τιουναρισμένο γι'αυτή τη δουλειά ( κάπου είχε πάρει το μάτι μου - πριν ανακαλύψω το daphile - τις διεργασίες που χρειάζεται να απενεργοποιηθούν προκειμένου ένας υπολογιστής που τρέχει σε windows να γίνει "audiophile" και ήταν πάαααρα πολλές ) και φυσικά, είναι δωρεάν. Μάλιστα, ο δημιουργός του το υποστηρίζει και με updates. Με δεδομένο ότι συνεργάζεται με spotify, tidal ( δοκιμασμένο μέχρι τη ποιότητα flac ) και όπως ανακάλυψα σήμερα, youtube, τί παραπάνω μπορεί να θέλει κάποιος που θέλει να χρησιμοποιήσει τον υπολογιστή του σαν audio πηγή; Ε, μετά μάλλον μιλάμε για Roon, αλλά ξηλωνόμαστε.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Και τι αλλάζει με το foobar στο άνοιξε-κλείσε; Αυτό είναι απόφαση (το αν θα ανοιγοκλείνεις το PC δηλαδή ή αν θα το έχεις έτοιμοπόλεμο πάντα On) που θα την πάρεις άσχετα από το αν δουλέψεις foobar ή daphile.
Όσο για την οθόνη/πληκτρολόγιο/ποντίκι επίσης δεν τα χρειάζεσαι... έχει εφαρμογή android και είσαι full τηλεχειριζόμενος.

View attachment 172250

Καταλήγει δηλαδή το θέμα τελικά να κρίνεται σε μικρολεπτομέρειες και γούστα παρά σε σοβαρά ζητήματα.
Υπολογιστής με windows σημαίνει ποντίκι και οθόνη, δε γίνεται διαφορετικά. Η android εφαρμογή του foobar είναι από τις καλύτερες αλλά κάπως θα πρέπει να τρέξεις το πρόγραμμα, κάπως θα πρέπει να κάνεις shut down ή restart το σύστημα κτλ. Επίσης δεν "τρέχει" spotify. Έχω ζήσει με pc στο σαλόνι.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Όχι και τόσο μικρολεπτομέρειες, κατά τη γνώμη μου. Ο υπολογιστής που τρέχει windows, είναι κάτι σαν Multimedia center. Ο υπολογιστής που τρέχει daphile μετατρέπεται αποκλειστικά σε πηγή για το ηχοσύστημα, ένα music player που δείχνει να τα πηγαίνει πολύ καλά, είναι τιουναρισμένο γι'αυτή τη δουλειά ( κάπου είχε πάρει το μάτι μου - πριν ανακαλύψω το daphile - τις διεργασίες που χρειάζεται να απενεργοποιηθούν προκειμένου ένας υπολογιστής που τρέχει σε windows να γίνει "audiophile" και ήταν πάαααρα πολλές ) και φυσικά, είναι δωρεάν. Μάλιστα, ο δημιουργός του το υποστηρίζει και με updates. Με δεδομένο ότι συνεργάζεται με spotify, tidal ( δοκιμασμένο μέχρι τη ποιότητα flac ) και όπως ανακάλυψα σήμερα, youtube, τί παραπάνω μπορεί να θέλει κάποιος που θέλει να χρησιμοποιήσει τον υπολογιστή του σαν audio πηγή; Ε, μετά μάλλον μιλάμε για Roon, αλλά ξηλωνόμαστε.
Όπως τη βρίσκει κανείς αστροναυτάκο, για μένα δεν υπάρχει ξεκάθαρος νικητής, ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός...
Η βασική διαφορά για μένα, το deal breaker που δεν ασχολήθηκα παραπάνω με το daphile, ήταν/είναι πως δεσμεύει τον υπολογιστή, κάνει αυτό και τέλος... ενώ με το Foobar π.χ. κάνω ότι άλλο θέλω να κάνω ταυτόχρονα.
Όπως είπε και ο Zabbalos παραπάνω " To daphile έχει νόημα μόνο αν κάποιος έχει μία χ86 πλατφόρμα άχρηστη σε κάποιο ντουλάπι, πχ ένα minipc ή ένα laptop. "... στο κανονικό μου PC ή σε κάποιο σοβαρό PC για μένα δεν έχει θέση.

Υπολογιστής με windows σημαίνει ποντίκι και οθόνη, δε γίνεται διαφορετικά. Η android εφαρμογή του foobar είναι από τις καλύτερες αλλά κάπως θα πρέπει να τρέξεις το πρόγραμμα, κάπως θα πρέπει να κάνεις shut down ή restart το σύστημα κτλ. Επίσης δεν "τρέχει" spotify. Έχω ζήσει με pc στο σαλόνι.
Βάζεις το Foobar & το spotify να ξεκινάνε αυτόματα με την εκκίνηση των windows και τα δουλεύεις από τις αντίστοιχες εφαρμογές στο Tablet, για shutdown με ένα γρήγορο πάτημα στο Power button στέλνει σήμα για κανονικό τερματισμό (ή αν δεν το κάνει μπορείς να το ρυθμίσεις) και έτοιμος, no screen.
Αλλά ξαναλέω... αν είναι να δεσμέυσεις μόνιμα το PC οκ, γιατί όχι και daphile με λιγότερες απαιτήσεις. Το PC δε θέλω να δεσμεύω...
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.113
Reaction score
30.056
Έχω ένα παλιό NUC παροπλισμένο, με 3217u, m2 120ρη και 4 γίγα. Λέτε να δοκιμάσω; Βασικά με βολεύει ακόμη το Squeezebox αλλά εάν είναι το ίδιο εύκολο στον χειρισμό από κινητό...
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
To daphile έχει νόημα μόνο αν κάποιος έχει μία χ86 πλατφόρμα άχρηστη σε κάποιο ντουλάπι, πχ ένα minipc ή ένα laptop. Από τη στιγμή που σαν os είναι headless μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν music player. Ένα pc με windows και foobar στο σαλόνι δεν είναι καθόλου πρακτικό, χρειάζεσαι οθόνη, ποντίκι, άνοιξε-κλείσε.

@wnet δε χρειάζεται restart για spotify, έχει plugin.

@alexis δεν είναι όπως τα λες, και έτοιμο μηχανάκι να πάρεις πάλι πρέπει να το ρυθμίσεις, μόνο το πρώτο τμήμα του παρόντος οδηγού που αφορά την εγκατάσταση, μπορείς να παραλήψεις.
Ένα πισι στο σαλόνι σε ένα σωστό κουτί και θέση είναι πρακτικότατο και ίσως και η καλύτερη πηγή για ακροάσεις.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Ένα πισι στο σαλόνι σε ένα σωστό κουτί και θέση είναι πρακτικότατο και ίσως και η καλύτερη πηγή για ακροάσεις.
Για το καλύτερη δεν μπορώ να αποκριθώ αρνητικά διότι δεν είμαι αξιολογητής. Είναι όμως προφανές πως έχουμε τελείως διαφορετική άποψη του τι είναι πρακτικό και τι όχι.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Για το καλύτερη δεν μπορώ να αποκριθώ αρνητικά διότι δεν είμαι αξιολογητής. Είναι όμως προφανές πως έχουμε τελείως διαφορετική άποψη του τι είναι πρακτικό και τι όχι.
Το πρακτικότερο το καθορίζουν οι (συχνότερες) ανάγκες που έχει καθένας....

Και η τηλεόραση έχει youtube & τηλεκοντρόλ, αλλά άντε κάτσε γράψε στο search με το τηλεκοντρόλ: "Sahida Apsara Radiant Star Dub FX"...
Πιάνεις το tablet, το γράφεις σε δευτερόλεπτα, διαλέγεις "play on tv" και χαιρετίσματα, γυρίζει η τηλεόραση σε youtube και το παίζει...

 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Έχω ένα παλιό NUC παροπλισμένο, με 3217u, m2 120ρη και 4 γίγα. Λέτε να δοκιμάσω; Βασικά με βολεύει ακόμη το Squeezebox αλλά εάν είναι το ίδιο εύκολο στον χειρισμό από κινητό...
Με τίποτα! Ασ' το παροπλισμενο και να τραμπαρουμε τους m2 μας καθώς έχω μόνο 60gb. :p
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δεν κάνει πάντως να είμαστε αχάριστοι...Ο 'ναύτης μας παρουσίασε κάτι γερό και ωραίο για κάθε ενδιαφερόμενο...Ο ίδιος μπορώ να το δοκιμάσω σε κάποιο από τα εφεδρικά μου laptop...

Ας προπονηθεί κατόπιν στη χρήση του rePhase για να εξαγάγει διορθωτικά αρχεία ανταποκρινόμενα στο τωρινό του setup.Ας ξεκινήσει χωρίς να περιμένει πότε θ'αποκτήσει τα πολυπόθητα sub,ώστε να έχει ΄΄ψηθεί΄΄ στο αντικείμενο όταν θα έχει ολοκληρώσει το νέο setup....
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Δεν κάνει πάντως να είμαστε αχάριστοι...Ο 'ναύτης μας παρουσίασε κάτι γερό και ωραίο για κάθε ενδιαφερόμενο..
Εννοείται!!! το ότι είπα εγώ πως δε με βόλεψε δε σημαίνει τίποτα, μπορεί απλά να είμαι "γεροξούρας" που δε θέλει να αλλάξει συνήθειες :p
Σίγουρα το daphile και ο οδηγός του αστροναυτάκου σε κάποιους θα λύσει τα χέρια ή ακόμα και σε μένα (σε τυχόν άλλες συνθήκες) και ας το απέρριψα.

Ας προπονηθεί κατόπιν στη χρήση του rePhase για να εξαγάγει διορθωτικά αρχεία ανταποκρινόμενα στο τωρινό του setup.Ας ξεκινήσει χωρίς να περιμένει πότε θ'αποκτήσει τα πολυπόθητα sub,ώστε να έχει ΄΄ψηθεί΄΄ στο αντικείμενο όταν θα έχει ολοκληρώσει το νέο setup....
Μάλλιασε η γλώσσα σου :p
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.211
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top