Οθόνη Η/Υ για πολύωρη χρήση

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Πέρα των όσων αναφέρθηκαν αναφορικά με τις ρυθμίσεις της οθόνης, αν κάποια στιγμή τα καταφέρεις νομίζω αξίζει τον κόπο να δοκιμάσεις ενα ζευγάρι φακούς Tokai Lutina.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.708
Κουβέντα σχετική με το πρόβλημα σας είχα πριν καιρό με φίλο χειρουργό οφθαλμίατρο λόγο τις συζύγου που εργάζεται τουλάχιστον 8 ώρες την ημέρα μπροστά σε μια οθόνη για πολλά χρόνια. Τον τελευταίο χρόνο λόγο τις κατάστασης από το σπίτι. Δεν αναφέρει συχνά κόπωση αλλά που και που υπήρχει.

Η πρώτη ερώτηση ήταν να τις πάρω γυαλιά και η απάντηση του ήταν όχι.
Η δεύτερη να αλλάξω οθόνη και η απάντηση είναι η παρακάτω.

Μπροστά στην οθόνη κάποιος αισθάνεται κούραση στα μάτια λόγο τις πολύωρης σταθερής εστιακής απόστασης. Ο δεύτερος λόγος είναι η μη σωστή ύγρανση των οφθαλμών.
Για να ξεκουραστεί το μάτι πρέπει να αλλάζει εστιακή απόσταση συχνά. Μας πρότεινε κάθε μισή ώρα να κοιτά έξω για λίγα λεπτά. Αυτό είναι καλή άσκηση για τα μάτια γενικά.
Αν δεν ανοιγοκλείνουμε συχνά τα μάτια ο οφθαλμός δεν έχει σωστή ύγρανση. Σε αυτή την περίπτωση καλό είναι 2-3 φορές κατά την διάρκεια τις πολύωρης εργασίας να ρίχνουμε στο μάτι απλό υγρό για τα μάτια που πωλούνται σε όλα τα φαρμακεία σε κολλύριο ή σε αμπούλες μια χρήσης.

Θα έλεγα να κάνετε όλα τα παραπάνω για κάποιο διάστημα και μετά να δείτε αν πρέπει να προβείτε σε extra έξοδα αγοράς νέας οθόνης. Σημαντικό να μην είναι πολύ φωτεινή και να είναι εύχρηστη στην απόδοση του μπλε. Ας είναι και λίγο πορτοκαλί στα λευκά δε χάλασε ο κόσμος. Δεν είστε ούτε γραφίστας ούτε φωτογράφος.

Εμείς πάντως δεν αλλάξαμε οθόνη. Συνεχίζει κανονικά με την 27" Philips που είχε.
 

Μηνύματα
158
Reaction score
137
Αν μπορώ να συμβάλω στην επιλογή για αγορά οθόνης, εδώ και λίγο καιρό είμαι ευτυχής κάτοχος μίας Dell U2720Q και λέω "ευτυχής" διότι πραγματικά είναι εξαιρετική. Αν διαθέτετε το ποσό που ζητά (την είχε βγάλει και γνωστή αλυσίδα πριν λίγο καιρό με 24% έκπτωση, οπότε μπορεί να γίνει ίσως και αυτές τις μέρες λόγω black Friday), δεν θα το μετανιώσετε για κάτι που κοιτούν τα μάτια σας τόσες ώρες κάθε μέρα..
 

GOM

Μηνύματα
261
Reaction score
43
Καλησπέρα. Διαβάζοντας το παρόν θέμα και για να μην ανοίγω νεο, μιας και τα περισσότερα με αφορούν, ήθελα να ρωτήσω για χρήση κυρίως σερφάρισμα στο σπίτι, (με μπόλικο multitasking) αλλά και λίγο word aν μένει δουλειά από το γραφείο, υπάρχει λόγος κανείς να κοιτάει μόνιτορ με refresh rate στα 144hz που είναι για games?
Ψάχνω αναβάθμιση οθόνης και είχα σκοπό να πάω σε 24αρα (τώρα είμαι με 20αρα) αλλά με βάλατε σε σκέψεις για 27...αλλά ξεφεύγω aπό το αρχικό μου budget....

Επίσης βασικό πως παίζω με γραφικά intel, δηλαδή με τα γραφικά του i5 10400, οπότε δεν ξέρω αν μπορεί να ανταποκριθεί....

Γνώμες?
 


GOM

Μηνύματα
261
Reaction score
43
Ποιο είναι το αρχικό budget;
... και μέχρι ποίου ποσού μπορεί να αυξηθεί;
Νόμιζα πως με 150-160 ήμουν οκ, αλλά μπορώ να το πιέσω λίγο κοντά στα 250...γιατί μόλις έφτιαξα ένα deskmini h470 asrock με i5 10400 και μου πήγε 550...
Υπόψη το γραφείο έχει μήκος 1,05 και δεν είμαι και σίγουρος αν μια οθόνη 27αρα θα δείχνει ωραία, γιατί είναι σαλόνι...(δηλαδή μετράει και το αισθητικό κομμάτι, αλλά προτεραιότητα η ξεκούραστη θέαση)

Ημουν ανάμεσα σε benq k dell, αλλά σε QHD 144hz, περνάνε άνετα τα 300 και...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.056
Reaction score
20.467
Κατ' αρχάς, τα 144Hz δεν είναι μόνο για games. Απλώς, οι τεχνολογικοί περιορισμοί και το market segmentation λειτουργούν εις βάρος της άνεσής μας και εξακολουθούν να πουλάνε οθόνες 75Hz. Δεν συγκρίνεται η ομαλότητα και η φυσικότητα της κίνησης των αντικειμένων σε μια 144άρα οθόνη. Άλλωστε, σε πέντε χρόνια τα 60 και 75Hz πιθανότατα θα έχουν εκλείψει από την αγορά.

Μην κάνετε το λάθος να πέσετε κάτω από τις 27 ίντσες, ό,τι και να γίνει.

144Hz FHD



75Hz FHD


60Hz FHD με pivot

75Hz QHD με pivot
 

GOM

Μηνύματα
261
Reaction score
43
Σ ευχαριστώ για τις προτάσεις. Επιλογές βλέπω είτε σε FHD 144hz, είτε σε QHD 75Hz, όπως πχ η dell.
H απορία μου είναι μήπως η 27αρα σε fhd είναι λίγο κουραστική και θα ήταν προτιμότερη qhd? Δηλαδή που έχω περισσότερο όφελος στις ίδιες ιντσες, στην ανάλυση ή στα hz?
 




Μηνύματα
206
Reaction score
94
Καλησπέρα σας μετά από δύο χρόνια! Ξαναδιάβασα με πολύ ενδιαφέρον τις απαντήσεις σας στα ερωτήματά μου και θα ήθελα να ρωτήσω ξανά, αν έχετε κάποια καινούρια, με βάση τα δεδομένα της αγοράς, καλή πρόταση για 27ρα οθόνη για ανάγνωση, επεξεργασία κειμένου και διαδίκτυο. Προτεραιότητα έχει να είναι ξεκούραστη και ακολούθως η τιμή της. Θα την συνδέσω αρχικά με λάπτοπ DELL Latitude E5430 και βλέπουμε αργότερα. Σας ευχαριστώ πολύ!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.056
Reaction score
20.467



Εκτός της HDMI που θα χρησιμοποιήσετε αμέσως, η Dell έχει και θύρα display port σε μορφή USB-C με ταυτόχρονη παροχή φόρτισης του λάπτοπ. Όχι του Dell που έχετε τώρα, αλλά κάποιου άλλου στο μέλλον, που πιθανόν να έχει αντίστοιχη έξοδο. Αν πάρετε καινούργιο λάπτοπ, ένα τέτοιο να πάρετε.
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Σας ευχαριστώ θερμά για την άμεση απάντηση! Τις έχετε τοποθετήσει με σειρά προτίμησης (ποιότητας);
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.056
Reaction score
20.467
Όχι. Τυχαία. Σ' αυτό το επίπεδο τιμής η ποιότητα των ηλεκτρονικών είναι η τυπική.
 

K

kimon

Guest
Πάντως ρυθμό ανανέωσης 144 ΗΖ έχει μόνο η (ελαφρώς ακριβότερη) LG.
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Πάντως ρυθμό ανανέωσης 144 ΗΖ έχει μόνο η (ελαφρώς ακριβότερη) LG.
Είναι σημαντική ποιοτική διαφορά αυτή; Εννοώ και την κούραση των ματιών.
 

K

kimon

Guest
Δεν συγκρίνεται η ομαλότητα και η φυσικότητα της κίνησης των αντικειμένων σε μια 144άρα οθόνη.
Σ ευχαριστώ για τις προτάσεις. Επιλογές βλέπω είτε σε FHD 144hz, είτε σε QHD 75Hz, όπως πχ η dell.
H απορία μου είναι μήπως η 27αρα σε fhd είναι λίγο κουραστική και θα ήταν προτιμότερη qhd? Δηλαδή που έχω περισσότερο όφελος στις ίδιες ιντσες, στην ανάλυση ή στα hz?
Επί του προκειμένου, προηγείται η ανάλυση.
Η LG έχει την ίδια ανάλυση με τις άλλες, αλλά διπλάσιο ρυθμό ανανέωσης. Άρα...
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Η LG έχει την ίδια ανάλυση με τις άλλες, αλλά διπλάσιο ρυθμό ανανέωσης. Άρα...
Άρα προτιμότερη η LG; Κι από ποιότητα κατασκευής (υλικά, συναρμολόγηση κ.λπ);
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.135
Reaction score
30.078
Εγώ θυμάμαι όταν κοιτούσα για οθόνη για επεξεργασία εικόνας πριν κάποια χρόνια (εποχή qhd, οι 4Κ ήταν μετρημένες και με το ζόρι τις υποστήριζαν οι κάρτες), 144hz ήταν επιθυμητό χαρακτηριστικό για τις γκεϊμεραδικες, συνήθως είχαν και χαμηλό latency, και τα μοντέλα αυτά τα απέρριπτα κατευθείαν. Τώρα για την κούραση των ματιών, θα κουράζονται στα 75 hz και θα ξεκουράζονται στα 144; Δεν το νομίζω. Βέβαια τώρα νομίζω όλα με πολλά hz βγαίνουν.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.614
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top