Οθόνη για καθαρό κείμενο

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Έχετε καμία πρόταση για οθόνη μέχρι 22" (χωρίς δέκτη τιβι), που να έχει πολύ καθαρή εμφάνιση κειμένου; Γιατι μια LG που εχω, με ...στράβωσε!
 

Μηνύματα
2.778
Reaction score
8.001
Σε αυτό το μέγεθος δεν θα βρεις κάτι καλό. Πρέπει να ανέβεις σε κάτι που να υποστηρίζει 4Κ (27" πχ) αν θες καθαρό κείμενο.
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.224
Reaction score
27.789
Δεν νομίζω ότι για ένα καθαρό κείμενο παίζει ρόλο το μέγεθος της οθόνης, αλλά η γραμματοσειρά που διαλέγουμε και το μέγεθος αυτής.
 

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Δεν νομίζω ότι για ένα καθαρό κείμενο παίζει ρόλο το μέγεθος της οθόνης, αλλά η γραμματοσειρά που διαλέγουμε και το μέγεθος αυτής.
Η ποιοτητα οθονης! Οτι ρυθμισεις και να εκανα, clear txt κλπ, τζιφος!
 


Μηνύματα
888
Reaction score
888
Δες eizo και dell ultrasharp. Η ανάλυση δεν είναι πρόβλημα . Αρκεί full hd . Η ποιότητα είναι θέμα. Μπορεί να χρειαστεί να ανέβεις στις 24 ιντσες
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Ποιά LG εχεις; Πάντως για inches που αναφέρεις έτσι έλεγα και εγώ για το γραφείο ότι η 27αρα είναι μεγάλη αλλά το τόλμησα και δεν έχασα τελικά και δεν γυρίζω πίσω. Και λόγω επαγγέλματος αλλά και χόμπι κάνω πολύ δουλειά με γραμματοσειρές. Έχω την ASUS VA27EHE 1080p.
 

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Ποιά LG εχεις; Πάντως για inches που αναφέρεις έτσι έλεγα και εγώ για το γραφείο ότι η 27αρα είναι μεγάλη αλλά το τόλμησα και δεν έχασα τελικά και δεν γυρίζω πίσω. Και λόγω επαγγέλματος αλλά και χόμπι κάνω πολύ δουλειά με γραμματοσειρές. Έχω την ASUS VA27EHE 1080p.
LG FLATRON W2363D
Δες eizo και dell ultrasharp. Η ανάλυση δεν είναι πρόβλημα . Αρκεί full hd . Η ποιότητα είναι θέμα. Μπορεί να χρειαστεί να ανέβεις στις 24 ιντσες
Μην ξεπαραδιαστουμε κιολας!
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
LG FLATRON W2363D
Καλη οθόνη και 120HZ 1080p. Έχω την εντύπωση αν δεν έχει κάποιο πρόβλημα με σωστές ρυθμίσεις θα φτιάξει. Εκτός και αν παίζει ρόλο και η κάρτα γραφικών. Τι κάρτα γραφικών έχεις
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.640
Reaction score
94.590
Να φανταστώ ότι έχεις βάλεις ανάλυση 1920 x 1080.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.224
Reaction score
27.789
Έχω οθόνη με ανάλυση 1920Χ1200
Δυστυχώς δεν βγαίνουν πλέον με τέτοια ανάλυση.
Είχα παιδευτεί πολύ να βρω γραμματοσειρά στα Windows που να είναι ευδιάκριτη, αλλά ψάχνοντας την βρήκα.
Οπότε θέλει ψάξιμο.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.485
Έχω οθόνη με ανάλυση 1920Χ1200
Δυστυχώς δεν βγαίνουν πλέον με τέτοια ανάλυση.
Είχα παιδευτεί πολύ να βρω γραμματοσειρά στα Windows που να είναι ευδιάκριτη, αλλά ψάχνοντας την βρήκα.
Οπότε θέλει ψάξιμο.
Ε, πες μας ποια είναι! :)
 


Μηνύματα
4.111
Reaction score
3.628

Αυτή είναι το νέο μοντέλο που κυκλοφορεί.
Έχω το προηγούμενο εδώ και σχεδον 10 χρόνια. Για την χρήση που το θέλεις ιδανική η ανάλυση 1920Χ1200
 

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Καλη οθόνη και 120HZ 1080p. Έχω την εντύπωση αν δεν έχει κάποιο πρόβλημα με σωστές ρυθμίσεις θα φτιάξει. Εκτός και αν παίζει ρόλο και η κάρτα γραφικών. Τι κάρτα γραφικών έχεις
NVidia GeForce GT430
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Έχετε καμία πρόταση για οθόνη μέχρι 22" (χωρίς δέκτη τιβι), που να έχει πολύ καθαρή εμφάνιση κειμένου; Γιατι μια LG που εχω, με ...στράβωσε!
Μια LG 22'' που έχω από παλιά είναι (και ήταν πάντα) σκουπίδι σε σχέση με τις υπόλοιπες οθόνες που υπάρχουν στο σπίτι (benq, eizo, hp, philips)
Πάρε κάτι με VA ή IPS panel. Dell, BenQ, Eizo αν φτάνει το κομπόδεμα.
Ανέβα και 2 ίντσες τουλάχιστον αν μπορείς... αν έχεις πρόβλημα χώρου κοίτα να έχει όσο το δυνατόν πιο μικρό πλαίσιο ώστε να "αντέξεις" τις 2 ίντσες παραπάνω.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Στην κατηγορία μεγέθους και κόστους που θέλεις να κινηθείς, δε θα βρεις τεράστιες διαφοροποιήσεις στην ευκρίνεια κειμένου μεταξύ των περισσότερων διαθέσιμων μοντέλων. Διαφορές υπάρχουν όσον αφορά την αντίθεση, τη γωνία θέασης, την ευκρίνεια κινούμενης εικόνας, την ομοιομορφία και άλλα χαρακτηριστικά που σχετίζονται κυρίως με την τεχνολογία που χρησιμοποιείται στο πάνελ της οθόνης, αλλά μάλλον μικρή επίπτωση έχουν στην ευκρίνεια κειμένου.
Υπάρχουν κάποιες λεπτομέρειες που μπορεί να παίξουν κάποιο ρόλο (πχ η διάταξη των στοιχείων sub-pixel), αλλά αυτή είναι μια άλλη κουβέντα...

Όπως σωστά αναφέρθηκε, το σημαντικότερο είναι ρυθμιστεί η κάρτα γραφικών έτσι ώστε να απεικονίζει στην εγγενή ανάλυση της οθόνης και με 4:4:4 (RGB) Chroma Subsampling. Αυτά, γίνονται μέσα από τις ρυθμίσεις της κάρτας γραφικών.
Πολύ μεγάλη σημασία έχει επίσης να ρυθμιστεί σωστά, όχι τόσο η γραμματοσειρά ή το μέγεθός της (εφόσον μιλάμε για χρήστη με φυσιολογική όραση, γιατί το θέμα της ευκρίνειας εμπεριέχει κι ένα βαθμό υποκειμενικότητας), αλλά το ClearType μέσα από το σχετικό οδηγό των Windows. Τούτο, εφόσον βέβαια οι εφαρμογές που χρησιμοποιείς κάνουν χρήση αυτής της τεχνολογίας (για παράδειγμα, το Chrome χρησιμοποιεί δικό του σύστημα rendering, οπότε το ClearType δε βοηθά).
Κάποιο ρόλο μπορεί να παίξουν οι ρυθμίσεις της ίδιας της οθόνης, περισσότερο με την έννοια της αποφυγής διαμορφώσεων απεικόνισης που δίνουν αφύσικη και αλλοιωμένη εικόνα (πχ Dynamic). Το υπερβολικό Sharpness μάλλον κακό κάνει, κατά τη γνώμη μου. Ένα πλήρες καλιμπράρισμα οθόνης βοηθά παντού, ακόμα και στο κείμενο σε κάποιο βαθμό, αλλά μάλλον μιλάμε πλέον για ψηλά γράμματα...

Όποιος θέλει πραγματικά ευκρινές κείμενο και απεικόνιση που απομακρύνεται από το σύνηθες πιξιέλιασμα των οθονών και πλησιάζει κάπως το τυπωμένο χαρτί, πρέπει να ανέβει σε ανάλυση 4k. Αυτό αξίζει όμως να γίνει σε συνδυασμό με σημαντική αύξηση του μεγέθους οθόνης γιατί αλλιώς είναι αναγκαίο να γίνει upscaling ώστε το κείμενο να μην είναι υπερβολικά μικρό -μια κατάσταση που μάλλον δεν αποτελεί ιδανική χρήση πόρων.
Αν κάποιος θέλει να κινηθεί προς αυτή την κατεύθυνση, εκ πείρας προτείνω οριζοντίως και καθέτως το -διαγωνίου 32"- Dell S3221QS που έχω εδώ και λίγους μήνες και μ' έχει βγάλει ασπροπρόσωπο σε ότι κι αν το χρησιμοποίησα!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.110
Reaction score
20.603
LG FLATRON W2363D
... η οποία έχει πάνελ ΤΝ, (τότε ήταν μονόδρομος για gaming monitor). Πάρε μια άλλη που να είναι...
  • με HDMI τουλάχιστον
  • IPS
  • flicker free
  • low blue light
  • 75Hz (αυτό προαιρετικά)
Συνήθως, ό,τι είναι IPS, έχει και τις επόμενες δύο δυνατότητες, αλλά επιβεβαίωσέ το. Μην ανησυχείς αν θα χωράει στο γραφειάκι, εκεί που χωράει μια 23άρα 12ετίας, χωράει και μια σύγχρονη 24άρα με λεπτή κορνίζα (ελληνιστί, narrow bezel).
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.412
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top