Οικονομική αναβάθμιση...; (Mi Box-Spotify-Kodi)

Μηνύματα
58
Reaction score
122
Καλησπέρα, ζητάω την βοήθειά σας, διότι έχω μπερδευτεί λίγο...

Έχουμε ένα σύστημα στο οποίο παίζει spotify μέσω του Xiaomi Mi box.
Επίσης έχω έναν δίσκο με ripped cd's αλλά και 24bit μουσική, ο οποίος είναι πάνω στο router και τον βλέπω με Kodi εγκατεστημένο στο mi box, το οποίο χειρίζομαι από υπολογιστή αλλά και android τηλέφωνο και το οποίο να σημειώσω πως λειτουργεί απροβλημάτιστα.
Επίσης πιο σπάνια παίζει και internet radio.
Από το box πάει οπτική στον ενισχυτή.
Επίσης επειδή ξέρω ότι πολλοί δεν το χωνεύουν το MiBox, εμένα παίζει μια χαρά και δεν έχω προβλήματα. Μάλιστα αυτό που έχει βολέψει πάρα πολύ είναι το ότι τα κάνει όλα! Netflix, Spotify, Kodi, Internet Radio όλα παίζουν άψογα. (Ακούς Spotify και σου την δίνει να παίξεις κάτι από τον δίσκο στο δίκτυο. Όπως είσαι ανοίγεις εφαρμογή Kodi Kore πατάς play και σε περίπου 3 δεύτερα έχει σταματήσει το Spοtify και παίζει το Kodi και το ίδιο ανάποδα και συνεχίζει και από εκεί που είχε μείνει).

Η ερώτηση είναι η εξής: Ποιό θα μπορούσε να είναι το επόμενο (οικονομικό) βήμα (αν έχει νόημα) για να πούμε ότι βελτιώνεται η ποιότητα της μουσικής που ακούμε;

Έχει νόημα κάποιο οικονομικό streamer που να βγάζει οπτική; Θα ακούσω κάτι καλύτερο σε σχέση με το Mi box...; (πχ κοίταξα το Yamaha Wxad-10 αλλά δεν έχει optical)
Μήπως είναι καλύτερα να αλλάξω απλά πρόγραμμα αναπαραγωγής μουσικής (Volumio? Υπάρχει τρόπος να παίξει στο mi box άραγε...? )
Έχω δει πως υπάρχουν και κάποιες συσκευές με Raspberry Pi, με τις οποίες δεν έχω ασχοληθεί καθόλου και δεν έχω ιδέα τι πρέπει να πάρω και πως να το στήσω... αλλά αν έχει νόημα να το κάνω.
Ιδέες...;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Γενικά μιλώντας, καλύτερο ήχο παίρνεις με καλύτερα ηχεία, επαρκώς οδηγούμενα και καταλλήλως τοποθετημένα!
Αν σκέφτεσαι μόνο το ψηφιακό τμήμα, πάρε καλύτερο dac και παίζε με αρχεία 16-24bit.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Streamer και Raspberry Pi ξέχνα τα, την ίδια δουλειά κάνεις με το android box που έχεις και το Kodi, κάποιο dac θα σου πρόσφερε βελτίωση εφόσον έπαιρνες την ψηφιακή έξοδο απο το Mi Box και την έβαζες σε αυτό, βέβαια βελτίωση θα σου πρόσφερε και ένας καλύτερος ενισχυτής και ηχεία αλλά εφόσον δεν προτίθεσαι να τα αλλάξεις αυτά το dac είναι η περίπτωση που θα πρέπει να κοιτάξεις, αν όμως είσαι ευχαριστημένος από αυτό που ακούς μην κάνεις τίποτα και απόλαυσε τη μουσική σου. ;)
 

Μηνύματα
58
Reaction score
122
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, από ενισχυτή και ηχεία είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος, έχω τον Harman Kardon HK990 με Focal Chorus 836 V σωστά τοποθετημένα και ακούω από ένα Project Rpm-1 carbon με Ortofon 2M Red. Το ψηφιακό κομμάτι είναι απλά βασισμένο περισσότερο στην ευκολία και λιγότερο στην ποιότητα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Καλησπέρα, ζητάω την βοήθειά σας, διότι έχω μπερδευτεί λίγο...

Έχουμε ένα σύστημα στο οποίο παίζει spotify μέσω του Xiaomi Mi box.
Επίσης έχω έναν δίσκο με ripped cd's αλλά και 24bit μουσική, ο οποίος είναι πάνω στο router και τον βλέπω με Kodi εγκατεστημένο στο mi box, το οποίο χειρίζομαι από υπολογιστή αλλά και android τηλέφωνο και το οποίο να σημειώσω πως λειτουργεί απροβλημάτιστα.
Επίσης πιο σπάνια παίζει και internet radio.
Από το box πάει οπτική στον ενισχυτή.
Επίσης επειδή ξέρω ότι πολλοί δεν το χωνεύουν το MiBox, εμένα παίζει μια χαρά και δεν έχω προβλήματα. Μάλιστα αυτό που έχει βολέψει πάρα πολύ είναι το ότι τα κάνει όλα! Netflix, Spotify, Kodi, Internet Radio όλα παίζουν άψογα. (Ακούς Spotify και σου την δίνει να παίξεις κάτι από τον δίσκο στο δίκτυο. Όπως είσαι ανοίγεις εφαρμογή Kodi Kore πατάς play και σε περίπου 3 δεύτερα έχει σταματήσει το Spοtify και παίζει το Kodi και το ίδιο ανάποδα και συνεχίζει και από εκεί που είχε μείνει).

Η ερώτηση είναι η εξής: Ποιό θα μπορούσε να είναι το επόμενο (οικονομικό) βήμα (αν έχει νόημα) για να πούμε ότι βελτιώνεται η ποιότητα της μουσικής που ακούμε;

Έχει νόημα κάποιο οικονομικό streamer που να βγάζει οπτική; Θα ακούσω κάτι καλύτερο σε σχέση με το Mi box...; (πχ κοίταξα το Yamaha Wxad-10 αλλά δεν έχει optical)
Μήπως είναι καλύτερα να αλλάξω απλά πρόγραμμα αναπαραγωγής μουσικής (Volumio? Υπάρχει τρόπος να παίξει στο mi box άραγε...? )
Έχω δει πως υπάρχουν και κάποιες συσκευές με Raspberry Pi, με τις οποίες δεν έχω ασχοληθεί καθόλου και δεν έχω ιδέα τι πρέπει να πάρω και πως να το στήσω... αλλά αν έχει νόημα να το κάνω.
Ιδέες...;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Όσο πιο περιληπτικά μπορώ:

Κάτσε στ' αβγά σου! :)

Δεν πρόκειται να καταλάβεις διαφορές.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, από ενισχυτή και ηχεία είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος, έχω τον Harman Kardon HK990 με Focal Chorus 836 V σωστά τοποθετημένα και ακούω από ένα Project Rpm-1 carbon με Ortofon 2M Red. Το ψηφιακό κομμάτι είναι απλά βασισμένο περισσότερο στην ευκολία και λιγότερο στην ποιότητα.
οπότε καλύτερο DAC
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Mια χαρα εισαι.......αν ομως σε τρωει κατι,τοτε αγορασε ενα dac/usb dac (ακομα και κατι προσιτο θα ειναι καλυτερο απο το ψηφιακο κομματι του 990) και συνδεσε εκει το android box. Αν εχεις και προχειρο κανενα λαπτοπ βαλτο και αυτο στο παιχνιδι με συνδεση usb στο dac,θα παρεις καλυτερο ηχο απο οτι με τον συνδυασμο box+dac με οπτικη ψηφιακη συνδεση.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top