Οικονομική εναλλακτική λύση για speakers σε Z 5500.

Μηνύματα
44
Reaction score
14
Καλησπέρα. Έχω τα Z5500 στον υπολογιστή μου πολλά χρόνια, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από ποιότητα και ένταση και γι'αυτό δεν είχα σκεφτεί μέχρι σήμερα την αλλαγή τους.
Ηρθε όμως η Κυριακή του Πάσχα, πλάκωσαν οι κανίβαλοι σπίτι μου, τα έβαλαν τέρμα, κάποιος από την γειτονιά που μάλλον του ζαλίσαμε τα @@ ευχήθηκε να μου καούν, και η ευχή του έπιασε τόπο.
Για την ακρίβεια όλοι οι δορυφόροι σκίστηκαν από τις δονήσεις λόγω παλαιότητας, και πλέον παίζουν με το χαρακτηριστικό μπζζζ από μία ένταση και πάνω.

Σκέφτομαι λοιπόν να κρατήσω το Sub-ενισχυτή των Z5500 και να πάρω 2 οικονομικά ηχεία παίζοντας στερεοφωνικά, μιας και ταινίες δεν βλέπω στο Pc, όποτε δεν μου προσφέρει τπτ ιδιαίτερο το 5.1.

Αν πάρω π.χ 2 τετοια https://www.skroutz.gr/s/341417/Koda-AV-988F.html#specs και έχω το νου μου να μην ανεβαίνει η ένταση παραπάνω απ'όσο αντέχουν, θα γίνει δουλειά;
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Εγώ θα σου'λεγα να πάρεις ένα ζευγάρι μικρά βιβλιοθήκης όπως τα taga tav-806s ή τα denon sc-m41.
Λογικά θα τα κουνήσει ο ενισχυτής που έχει στο sub.60w λέει για τα satellites.
Τα taga βγαίνουν και σε διάφορα χρώματα να'χεις να γουστάρεις. :)
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Φίλε, σε ό,τι έχεις ιερό, μην πάρεις ηχείο δαπέδου των 48Ε....
 

Μηνύματα
44
Reaction score
14
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Κοιτούσα σε ηχεία δαπέδου για πρακτικούς λόγους, αν πάρω μικρά θα πρέπει να πάρω βάσεις, δεν με βολεύουν στον τοίχο. Θα τσεκάρω αυτές τις 2 περιπτώσεις.

Τα ohm παίζουν κάποιο σημαντικό ρόλο; Τα Taga και τα Dedon αναφέρουν 6 ohm αντίσταση, στα Z 5500 γράφει 8 νομίζω.

Έκανα και μία προσπάθεια μπας και αναστήσω τα δικά μου πλακώνοντάς τα με φλατζόκολλα στις ρωγμές και τα κοψίματα σύμφωνα με κάτι βίντεο που είδα στο youtube, αλλά δεν είμαι πολύ αισιόδοξος αν θα παίξουν, και κυρίως αν θα φύγει ποτέ η μυρωδιά της κόλλας.. :oops:
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406

παρε αυτα να αντικαταστησεις τα δικά σου και με λίγα μετρητα ξαναγινες!!!
και αυτα αν θες πενταδα
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.312
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top