Οικονομικό ηλεκτρονικό masking

Μηνύματα
473
Reaction score
62
Εν αναμονη του Παναγιωτη Βογιατζακη θα ξεκινησω το θεμα.
Η οθόνη πριν:



Η οθόνη όπως είναι τώρα αν και το αισθητικό μέρος δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα:

 

Μηνύματα
473
Reaction score
62
Απάντηση: Οικονομικο ηλεκτρονικο masking

Το σχεδίασα τέλη Οκτωβρίου αλλά λόγω έλλειψης πόρων, διαφόρων προβλημάτων και χρόνου το λειτουργικό κομμάτι ολοκληρώθηκε την προηγούμενη εβδομάδα. Το αισθητικό τμήμα δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα.
Κοστίζει λιγότερο από 300 ευρώ και είναι πλήρως αυτοματοποιημένο.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Οικονομικο ηλεκτρονικο masking

Ο Βογιατζακης θα μας δωσει περισσοτερες πληροφοριες η εσυ Κωστα?
 

Μηνύματα
473
Reaction score
62
Απάντηση: Οικονομικο ηλεκτρονικο masking

Αντρέα, η φωτογραφία που ανέβασα είναι από κάμερα φίλου. Μόλις έρθει ο Πάνος θα πούμε περισσότερα.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Οικονομικο ηλεκτρονικο masking

Ο Βογιατζακης θα μας δωσει περισσοτερες πληροφοριες η εσυ Κωστα?
Δεσμεύομαι ότι θα ασχοληθώ σοβαρά με το project του Κώστα, με την πρώτη ευκαιρία, μόλις ξελασκάρω λιγάκι. :121:

Άσε που εάν με ικανοποιήσει, θα τοποθετηθεί άμεσα και στο δικό μου σαλόνι με τη βοήθεια του Κώστα, εάν προσφερθεί βεβαίως.΄:116:

Είναι κάτι που ήθελα να κάνω εδώ και πολύ πολύ καιρό...
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.278
Reaction score
93.717
Re: Απάντηση: Οικονομικο ηλεκτρονικο masking

Αναμένουμε εκτενές φωτο-βιντεο ρεπορτάζ!
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Οικονομικο ηλεκτρονικο masking

Λοιπόν φίλοι μου, όπως σας είχα υποσχεθεί, σήμερα επισκέφτηκα τον φιλόξενο χώρο του Κώστα, για να «εξερευνήσω» από κοντά τον μηχανισμό που έχει κατασκευάσει για το ηλεκτρονικό masking στην οθόνη του.

Ένα μόνο θα σας πω: είμαι κατενθουσιασμένος :626: και τις επόμενες μέρες βάζουμε μπροστά μαζί με τον Κώστα για να στήσουμε ένα ίδιο μηχανισμό ηλεκτρονικού masking στο σαλόνι μου!

Μίλησα αρκετή ώρα με τον Κώστα και αναλύσαμε πολλά τεχνικά θέματα που αφορούν τον μηχανισμό που κατασκεύασε, ενώ ταυτόχρονα τράβηξα και πολύ «πλούσιο» φωτογραφικό υλικό, :126: που όμως θα σας ανεβάσω αργά το βράδυ σε αυτό το θέμα, μια και αδυνατώ αυτή τη στιγμή.

Για να σας δώσω όμως ένα τυράκι: μιλάμε εδώ για ένα μηχανισμό απίστευτης αντοχής και ακρίβειας, 100% universal μια και μπορεί να τοποθετηθεί σε οποιονδήποτε τύπο και μέγεθος οθόνης (δηλαδή ηλεκτρική ή σταθερή και από 80 έως 150 ίντσες ή και μεγαλύτερες ακόμα :111:), απίστευτα παραμετροποιήσιμο και με πολλαπλές δυνατότητες επιλογών (δηλαδή πλήρες μασκάρισμα της επάνω μπάρας με ταυτόχρονο μερικό ή πλήρες μασκάρισμα της κάτω μπάρας για τους υπότιτλους κτλ.)

Και όλα αυτά με συνολικό κόστος υλικών 300 έως 350 ευρώ το πολύ!!!!!

Μείνετε συντονισμένοι σε αυτό το θέμα, το επόμενο διάστημα αναμένεται να πάρει κυριολεκτικά φωτιά, :116: ενώ αν όλα πάνε καλά, θα προσπαθήσουμε με τον Κώστα να σας ανεβάσουμε έναν βήμα προς βήμα οδηγό εγκατάστασης και λειτουργίας του μηχανισμού, καθώς αυτός θα τοποθετείται στον δικό μου χώρο.

Επειδή η κατασκευή του μηχανισμού είναι αρκετά περίπλοκη, ο Κώστας θα κάνει quote τις φωτογραφίες που θα σας ανεβάσω και θα αναλύει τη λειτουργία του κάθε τμήματος του μηχανισμού.

Κυρίες και κύριοι, μείνετε συντονισμένοι γιατί απογειωνόμαστε, και εύχομαι ολόψυχα να λατρέψετε και εσείς τις «πατέντες» του Κώστα, όπως ακριβώς τις λάτρεψα κι εγώ...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.657
:402::402:

Δεν έχω καθόλου αγωνία!






βουτ βουτ βουτ!
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: Οικονομικο ηλεκτρονικο masking

βγαλτε και μια αδεια πατεντας βρε...
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Οικονομικο ηλεκτρονικο masking

:402::402:

Δεν έχω καθόλου αγωνία!






βουτ βουτ βουτ!
Δεν βάζει καν ο νους σου τι «τέρας» έχει κατασκευάσει ο Κώστας, μήπως το «99 διαφορετικές μνήμες» :111: για το μασκάρισμα σου λέει κάτι;!... :204:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.609
Reaction score
94.505
Απάντηση: Οικονομικο ηλεκτρονικο masking

βγαλτε και μια αδεια πατεντας βρε...
Είδες που στα λέει κι άλλος φίλε Βουτ;:126:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.609
Reaction score
94.505
Απάντηση: Re: Οικονομικο ηλεκτρονικο masking

Δεν βάζει καν ο νους σου τι «τέρας» έχει κατασκευάσει ο Κώστας, μήπως το «99 διαφορετικές μνήμες» :111: για το μασκάρισμα σου λέει κάτι;!... :204:
Έχει σχέση με δορυφορική; :144:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Οικονομικο ηλεκτρονικο masking

βγαλτε και μια αδεια πατεντας βρε...
Κάποιος άλλος στη θέση του Κώστα πιθανόν να το έκανε, αλλά είναι «χρυσή ψυχή» και αποφάσισε να μοιραστεί τις γνώσεις του και την εμπειρία του μαζί μας αφιλοκερδώς. :107:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Οικονομικο ηλεκτρονικο masking

Έχει σχέση με δορυφορική; :144:

Ακριβώς Ζορζ!

Δύο διαφορετικά positioners σε δύο διαφορετικά actuators αναλαμβάνουν να μετακινήσουν και να τοποθετήσουν με απόλυτη ακρίβεια του ενός χιλιοστού (!) :111: τις μπάρες του μασκαρίσματος στη θέση τους...
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: Οικονομικο ηλεκτρονικο masking

Κάποιος άλλος στη θέση του Κώστα πιθανόν να το έκανε, αλλά είναι «χρυσή ψυχή» και αποφάσισε να μοιραστεί τις γνώσεις του και την εμπειρία του μαζί μας αφιλοκερδώς. :107:
δε λεω,1000 μπραβο του...
αλλα μην τυχον βρεθει προ εκπληξεων απο καποιους επιτηδειους...:104:
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Απάντηση: Οικονομικο ηλεκτρονικο masking

ΒΟΥΤ..ΒΟΥΤ...ΒΟΥΤ....

γεια σου Κωτσο με τα ωραια σου..:126:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Οικονομικο ηλεκτρονικο masking

δε λεω,1000 μπραβο του...
αλλα μην τυχον βρεθει προ εκπληξεων απο καποιους επιτηδειους...:104:
Αυτό είναι όντως ένα θέμα. :121:

Ο Κώστας έχει το μαχαίρι αλλά και το πεπόνι, άρα αποφασίζει. Πάντως, επαναλαμβάνω, ότι ο μηχανισμός έχει πάνω του «αρκετές πατέντες», τα μυστικά των οποίων στη συναρμολόγηση, τοποθέτηση και ρύθμιση γνωρίζει μονάχα ο ίδιος. :126:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Οικονομικο ηλεκτρονικο masking

ΒΟΥΤ..ΒΟΥΤ...ΒΟΥΤ....

γεια σου Κωτσο με τα ωραια σου..:126:

Κρίμα Κώστα, που ο μηχανισμός δεν μπορεί να τοποθετηθεί και στο δικό σου setup. :122:

Με την ευκαιρία να το τονίσουμε αυτό παιδιά, ο μηχανισμός απαιτεί η οθόνη να είναι τοποθετημένη σε σταθερό κάθετο τοίχο, αυτός είναι και ο μοναδικός περιορισμός που θέτει. Έτσι λοιπόν, σε setup όπως του Κώστα Κεφάλα, στα οποία η οθόνη κρέμεται απλώς από το ταβάνι μακριά από κάθετο τοίχο, δυστυχώς δεν μπορεί να τοποθετηθεί... :121:
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Απάντηση: Οικονομικο ηλεκτρονικο masking

Ειναι εμφανες γιατι οθονες προοριζεται..
 

Μηνύματα
473
Reaction score
62
Απάντηση: Οικονομικο ηλεκτρονικο masking

Ευχαριστώ πολύ τον Παναγιώτη για την τιμή που μου έκανε να έρθει να δει από κοντά αυτό που για μένα αποτέλεσε από την αρχή προσωπική υπόθεση.
Θα προσπαθήσουμε στο μέτρο του δυνατού να αναλύσουμε τον μηχανισμό και τη φιλοσοφία του. Υπάρχουν διαφορετικές version αλλά όλες έχουν βάση τους actuators και χρησιμοποιούνται αναλόγως τις ανάγκες του καθενός. Θα καταλάβατε στη συνέχεια.
Σας ευχαριστώ όλους και θα κάνω ότι περνάει από το χέρι μου για να βρω λύσεις για όλους σας.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.557
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top