Οι κλέφτες της Ελληνικής μουσικής βιομηχανίας

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.858
Reaction score
28.479
Από τον δημιουργό του video . :hi:
" Παντού και πάντα θα υπάρχουν επιρροές , φόροι τιμής , αντιγραφές και κλεψιές στη μουσική . Μερικές φορές όμως τα όρια ξεπερνιούνται . Σε αυτό το Τοπ Τεν αφιέρωμα που θα ξινίσει πολλούς και θα εκνευρίσει ακόμα περισσότερους , σας παρουσιάζω τις μεγαλύτερες κλεψιές και κλέφτες στο σύγχρονο ελληνικό τραγούδι , με κάθε σεβασμό και αγάπη στη μουσική . "
................
-

-
 

Μηνύματα
29.202
Reaction score
23.229
ΠΑΛΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ....

ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΤΡΑΔΑ ΤΩΝ ΓΕΛΟΙΩΝ.

ΕΙΔΙΚΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΠΑΤΑΝΕ ΣΤΗΝ ΡΟΚ ΤΟΥ 70&80.....
 


Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Υπάρχουν αντιπροσωπευτικά δείγματα που είναι όντως έτσι..
Εδώ δεν υπάρχει Εκτός από του βας βας κ κατω τέτοιο θέμα...
Απο μπολυ που είπε κ ο φιλος επανω και κατι αραβικές και βουλγαρικές κοπιες να δείτε
 






xristos twin

Music, Serials
Μηνύματα
413
Reaction score
500
και τουμπαλιν

Η Lana Del Rey γνωρίζει παγκόσμια επιτυχία με το τραγούδι της Video Games. Και μπορεί στην αρχή οι περισσότεροι να έσπευσαν να εκθειάσουν την ερμηνεία της και να την συγκρίνουν με την Kate Bush, αλλά τώρα την κατηγορούν πως έκλεψε μια Ελληνίδα τραγουδίστρια και συγκεκριμένα την Ελένη Βιτάλη.


O ντόρος ξεκίνησε από ένα σχόλιο που μπήκε στο youtube, κάτω από το video clip του κομματιού της Lana Del Rey, το οποίο μιλούσε για κλοπή και έκανε link στο κομμάτι της Βιτάλη και τώρα η είδηση κάνει τον γύρο του κόσμου και αναμεταδίδεται από sites από την Γαλλία μέχρι την Αμερική. Η αλήθεια είναι πως το Video Games και το Δρόμοι που Αγάπησα μοιάζουν, αλλά μοιάζουν τόσο που να θεωρείται κλοπή; Ακούστε τα δύο τραγούδια και βγάλτε εσείς τα συμπεράσματά σας.


 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Δεν εχουν καμια ομοιοτητα τα κομματια παντως.Ισως στα αυτια μας να μοιαζουν αλλα δεν ειναι κλοπη.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Γιατί πρέπει να μας κάνει εντύπωση αυτό? Η ποπ μουσική είναι φτιαγμένη έτσι ώστε να μη μας χαλά το σι μπεμόλ .

 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Από τον δημιουργό του video . :hi:
" Παντού και πάντα θα υπάρχουν επιρροές , φόροι τιμής , αντιγραφές και κλεψιές στη μουσική . Μερικές φορές όμως τα όρια ξεπερνιούνται . Σε αυτό το Τοπ Τεν αφιέρωμα που θα ξινίσει πολλούς και θα εκνευρίσει ακόμα περισσότερους , σας παρουσιάζω τις μεγαλύτερες κλεψιές και κλέφτες στο σύγχρονο ελληνικό τραγούδι , με κάθε σεβασμό και αγάπη στη μουσική . "
................
-

-
Πολυ ωραιο θεμα!!! Περισσοτερη εντυπωση (δε ξερω γιατι), μου εκανε αυτη η αηδια με το μουσικο θεμα του midnight express..
 

Μηνύματα
165
Reaction score
138
Ξεχάσατε τα δύο βασικότερα όλων:
1. 40η του Mozart και Ήλιε μου Ήλιε μου βασιλιά μου του Χατζιδάκι (και όχι μόνο, αλλά όπως ο ίδιος είπε οι νότες είναι 7. Ας είναι έφερε την προκλασσική και κλασσική μουσική πιο κοντά στο ευρύ κοινό)
2. It's a beautifull day - Child in time
[DOUBLEPOST=1516310296][/DOUBLEPOST]
Ξεχάσατε τα δύο βασικότερα όλων:
1. 40η του Mozart και Ήλιε μου Ήλιε μου βασιλιά μου του Χατζιδάκι (και όχι μόνο, αλλά όπως ο ίδιος είπε οι νότες είναι 7. Ας είναι έφερε την προκλασσική και κλασσική μουσική πιο κοντά στο ευρύ κοινό)
2. It's a beautifull day - Child in time
Sorry, της Ελληνικής είπατε, οπότε το 2 εξαιρείται
[DOUBLEPOST=1516310454][/DOUBLEPOST]Πληροφορία εκ των ένδον: Γνωστός μου μπουζουξής δούλευε σε εταιρεία που έψαχνε από Ισραήλ μέχρι γύρευε που, έβρισκαν τραγούδια, και τα διασκεύαζαν για τις ελληνικές πίστες με γαρύφαλλα...
 

Μηνύματα
29.202
Reaction score
23.229
ΝΑ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ....
ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΙΔΙΟΠΟΙΗΣΗ Η ΑΡΧΙΚΛΕΨΙΑ....
ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ 100 ΧΡΟΝΩΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΠΩΣ Ο ΑΡΜΕΝΙΚΟΣ ΣΥΡΤΟΣ ΠΟΥ ΙΔΙΟΠΟΙΗΘΗΚΕ Ο ΜΕΓΑΣ ΘΟΔΩΡΑΚΗΣ ΣΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΟΥ "ΖΟΡΜΠΑ".
ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ ΝΗΣΙΩΤΙΚΑ ΠΟΥ ΦΑΝΤΑΖΑΝ ΩΣ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΟΝΗΡΙΔΗ
ΠΟΥ "ΤΑ ΜΑΖΕΨΕ" ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΟΠΩΣ Ο ΠΑΡΙΟΣ.
ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΚΑΙ ΑΓΩΓΕΣ ΓΙΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΛΟΠΗ!!!!!
 

Μηνύματα
909
Reaction score
333
ΝΑ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ....
ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΙΔΙΟΠΟΙΗΣΗ Η ΑΡΧΙΚΛΕΨΙΑ....
ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ 100 ΧΡΟΝΩΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΠΩΣ Ο ΑΡΜΕΝΙΚΟΣ ΣΥΡΤΟΣ ΠΟΥ ΙΔΙΟΠΟΙΗΘΗΚΕ Ο ΜΕΓΑΣ ΘΟΔΩΡΑΚΗΣ ΣΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΟΥ "ΖΟΡΜΠΑ".
ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ ΝΗΣΙΩΤΙΚΑ ΠΟΥ ΦΑΝΤΑΖΑΝ ΩΣ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΟΝΗΡΙΔΗ
ΠΟΥ "ΤΑ ΜΑΖΕΨΕ" ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΟΠΩΣ Ο ΠΑΡΙΟΣ.
ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΚΑΙ ΑΓΩΓΕΣ ΓΙΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΛΟΠΗ!!!!!
Γρηγορη αυτο τον Αρμενικο συρτο που μπορουμε να τον ακουσουμε ?
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.874
Reaction score
41.081
Όλα τα πιο πάνω βίντεο που άκουσα δεν δικαιολογούν τον τίτλο του νήματος.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.858
Reaction score
28.479
Όλα τα πιο πάνω βίντεο που άκουσα δεν δικαιολογούν τον τίτλο του νήματος.
Σαφώs και υπάρχει και αυτή ή άποψη . :hi:
Ετσι ξεκινά τό νήμα .
" Σε αυτό το Τοπ Τεν αφιέρωμα που θα ξινίσει πολλούς και θα εκνευρίσει ακόμα περισσότερους ,"


-
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.874
Reaction score
41.081
Σαφώs και υπάρχει και αυτή ή άποψη . :hi:
Ετσι ξεκινά τό νήμα .
" Σε αυτό το Τοπ Τεν αφιέρωμα που θα ξινίσει πολλούς και θα εκνευρίσει ακόμα περισσότερους ,"


-
και γιατί ξινίζετε και εκνευρίζεστε καλέ;
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.858
Reaction score
28.479
Λάθοs .....kαλέ !
Γράψε όπωs θέs .
Πέs ότι Θέs .
Δέν θά σε " μαλώσουμε " ούτε θα " ξινίσουμε " . :hi:

-
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.864.415
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top