Οι νέες πολυστερικές καμπίνες για τα JL 13w3v3.

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Αφού οι προηγούμενες καμπίνες τους ήταν καλύτερες σε άλλο setup, βρήκα την ευκαιρία να κάνω την αλλαγή που ήθελα πολύ καιρό. Ανεβάζοντας τα λιτρα ουσιαστικά στα 100-105, επιασα το qtc 0,6 που τόσο ήθελα. (Στόχος 0,5-0,6).

Θα δείτε χοντρικά τα στάδια κατασκευής του, νοβοπαν 16 η 20mm, δεσίματα με χοντρή παλέτα, υαλλονημα και πολυεστέρας, με gel coat για το καλύτερο δυνατό δέσιμο και η κατασκευή μέσα έχει πολυεστερικη βατά. Οι ενώσεις είναι speakon Neutrik και χοντρικά.. αυτά.

01AD5A45-4D37-4287-ADF4-D1E11FF076B5.jpeg
3E115F64-9857-4919-AE26-22D86675D24D.jpeg
EB2D2ED1-15E5-43F8-ABED-6A25A9E9C927.jpeg
04E26436-86B1-4895-B686-C3F466C24C79.jpeg
ECA636E9-A28E-4300-80F4-FD4C84FE6506.jpeg


Με τις τελευταίες αλλαγές θα σας δείξω και στο χώρο μου την χοντρική τοποθέτηση, για να δείτε γιατί άλλαξα καμπίνα πέρα από τις προδιαγραφές. Μην παρεξηγείτε το χαμουλη, όσοι έχετε φτιάξει κάτι, γνωρίζεται την βαρετή διαδικασία και τις επιπτώσεις τις. o_O

A5D46140-CB58-4126-802B-F9A21D91B45A.jpeg
B1D1FBD5-6057-4980-949F-0B54AF34CB06.jpeg
A09E0C3A-523F-42B0-843C-0F8F2533A495.jpeg
662AC2ED-36D1-4C51-B964-C5BB17DE7CAF.jpeg

Ήθελα να δώσω στις κούτες ένα look ´δερματινης´, νομίζω πήγε καλά. Έχουν μια ιδιαίτερη ομορφιά που μου αρέσει πολύ!!:hi:

υστ. Ναι όπως φαινετε ετοιμάζω και νέο έπιπλο, όταν ολοκληρωθούν όλα θα γίνει παρουσίαση
 
Last edited:

Μηνύματα
27.250
Reaction score
25.238
Ωραίο δε λέω, αλλά το νοβοπάν, όσο δέσιμο και να του ρίξεις , ψιλοκουδουνίζει , έχω την εντύπωση, ειδικά για σαμπ.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Ωραίο δε λέω, αλλά το νοβοπάν, όσο δέσιμο και να του ρίξεις , ψιλοκουδουνίζει , έχω την εντύπωση, ειδικά για σαμπ.
Ούτε καν. Απορώ γιατί το λες αυτό, με τέτοιο δέσιμο, χαρτί να έβαζα δεν θα είχα θέμα. Πες μου το σκεπτικό σου για να καταλάβω καλύτερα τι εννοείς
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το νοβοπάν, σε γενικές γραμμές, είναι καλύτερο υλικό από το MDF για κατασκευή καμπίνας, όσον αφορά τους κραδασμούς.
Δύο είναι τα θέματα του...
Το ένα είναι η δυσκολία να πετύχεις καλό φινίρισμα. Θέλει πολύ στοκάρισμα και τρίψιμο, ενώ απορροφάει μεγάλη ποσότητα μπογιάς. Γιαυτό και όλοι προτιμούν πλέον το MDF.
Το δεύτερο είναι οι φωλιές για τις βίδες, που αν τις ζορίσεις λίγο παραπάνω ή βιδώσεις-ξεβιδώσεις δυο-τρεις φορές κλωτσάνε.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487

δε νοειται κατασκευη ειδικα σαμπ χωρις τετοια..
Μπράβο ρε συ σοκο, δεν ήξερα πως τα λεν αυτά, πάντα τα ζητούσα "περιγραφικά"! :lol:

Ξέρεις, "αυτό το σιδερένιο ματζούνι με πάσα που το χώνεις στο ξύλο και πάνω του βιδωτά μπαίνουν οι μαύρες αλενόβιδες" :lol::biggrin::lol::biggrin:

Άντε, το'μαθα κι αυτό....:party:
 

Μηνύματα
27.250
Reaction score
25.238
Ούτε καν. Απορώ γιατί το λες αυτό, με τέτοιο δέσιμο, χαρτί να έβαζα δεν θα είχα θέμα. Πες μου το σκεπτικό σου για να καταλάβω καλύτερα τι εννοείς
Οτι σαν πυκνότητα έχει πολύ μικρότερη του mdf, είναι πολύ πιο αραιό πως να το κάνουμε.
Δεν το έχω χρησιμοποιήσει προσφάτως , παλιά που είχα κάνει και γω κατασκευές με νοβοπάν , και μάλιστα σε ξυλουργό με τα άπειρα δεσίματα σαν το δικό σου από ξύλο , κουδούνιζε. Σκέψου ότι τα δεσίματα ήταν κολλημένα βιδωμένα. Ακόμα και στην μπροστινή μπάφλα.
Τέσπα οκ .

δε νοειται κατασκευη ειδικα σαμπ χωρις τετοια..
Εγω προτιμώ τα βιδωτά . Όχι τα καρφωτά. Ξέρεις αυτά που έχουν μεγάλη βόλτα και βιδώνουν σε τρύπα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211

δε νοειται κατασκευη ειδικα σαμπ χωρις τετοια..
Αυτά είναι άλλη ιστορία... Προφανώς και δεν σου έχει τύχει να φύγει από τη θέση του τέτοιο πράγμα σε καμπίνα εε. Και να είναι ένα πάει και έρχεται. Βρίσκεις με κόπο την άκρη. Αν είναι φρακαρισμένα σε παλιά καμπίνα και <<κλωτσήσουν>> δύο ταυτόχρονα, άντε να δω πως θα αφαιρέσεις το μεγάφωνο.
Δεν το λέω στη τύχη. Μου έχει κάτσει αυτό 3-4 φορές!
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
εγω λεω μου εχει τυχει....ποσες και ,να μη σου πω ποσο κοντα χρονικα :laugh: αλλα ολα εχουν τον τροπο τους ......
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Μπράβο ρε συ σοκο, δεν ήξερα πως τα λεν αυτά, πάντα τα ζητούσα "περιγραφικά"! :lol:

Ξέρεις, "αυτό το σιδερένιο ματζούνι με πάσα που το χώνεις στο ξύλο και πάνω του βιδωτά μπαίνουν οι μαύρες αλενόβιδες" :lol::biggrin::lol::biggrin:

Άντε, το'μαθα κι αυτό....:party:
Τι-νατς τα λένε κανονικά και οι μαστοράτζες εδώ τα λένε και πίνατς. :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Τίνατς πίνατς, δε ξέρω, πάντως ήταν και είναι στανταρακια για μένα από πάντα.

Απλώς θέλει να βιδώνεις με ελεγχόμενη δύναμη στο ηλεκτρικό κατσαβίδι, όπως και γενικά σε κάθε βίδα, κι όχι χύμα στο κύμα και δώσε πόνο ρε μεγάλε... Διότι αλλιώς χώνονται και είναι κακή η συνέχεια...
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Και εγώ αγνοούσα το όνομα τους. Όντως είναι χρήσιμα, βέβαια στη δίκη μου θέση στις κόντρες έχει μπει πολύ καλή ποιοτητα κόλλας και καρφιά. Η συγκόλληση έγινε με σφικτηρες και φυσικά από πάνω μπήκαν τα υπόλοιπα.

Στην συγκεκριμένη κατασκευή δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο θέμα, αν υπάρχει κάτι στην πορεία, θα το μοιραστώ
 


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Εγω αυτά χρησιμοποιώ.
αυτά που λέει ο soco μπαίνουν από τη μεσα μερια ώστε να σφιξεις το μεγάφωνο δυνατά.
αυτά που λες εσύ μπαίνουν από την ιδια μερια για να βιδωθούν ποδια κώνοι κλπ και δεν ξερω
αν αντέχουν δυνατό σφίξιμο χωρίς να κλωτσησουν το ξύλο.
 

Μηνύματα
27.250
Reaction score
25.238
Όχι Γιώργο από μέσα μπαίνουν και αυτά , απλά θέλουν τρύπα για να βιδώσουν στο ξύλο. Στα ηχεία μου αυτά έχω.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.849
.. ναι οι μουφες , βιδωνουν στο ξυλο (με την εξωτερικη σπειρα), το οποιο βοηθαει στην σταθεροτητα της κατασκευης.
.... τα πινατς, ειναι για πιο χαλαρες κατασκευες, και κυριως χρησιμοποιουνται σε καθετη χρηση , οπου και το βαρος του επιπλου διατυρει την ενωση στη θεση της.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Μια άλλη λύση για να πιάσει ο ηχείο στο νοβοπαν, είναι να βάλεις από κάτω στο στεφάνι ένα άλλο ξύλο περιμετρικά κατάλληλο. Ώστε η βίδα θα πιάσει εκεί και όχι στο νοβοπαν. Έτσι εκανα στη δίκη μου περίπτωση.

B1D2A436-CAE5-42F2-AA67-B4CC00B4900C.jpeg
7DFDB25A-970C-40D5-97A9-D33EFC5C6D0B.jpeg
4B801B97-74C2-44FC-A929-3102DB0E0842.jpeg


Ούτε καν να είναι το ίδιο ξύλο χρειαζεται, απλά να είναι κολλημένο καλά, στις τρύπες που θα γίνουν να είναι σωστό και το ξύλο όπως είπαμε να είναι κατάλληλο. Στην περίπτωση που θα κλωτσήσει, τότε προχωράμε στην επόμενη διαδικασία. Αν γίνει, λύσεις υπάρχουν :)
 
Last edited:

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.223
Reaction score
27.786
Μπράβο ρε συ σοκο, δεν ήξερα πως τα λεν αυτά, πάντα τα ζητούσα "περιγραφικά"! :lol:

Ξέρεις, "αυτό το σιδερένιο ματζούνι με πάσα που το χώνεις στο ξύλο και πάνω του βιδωτά μπαίνουν οι μαύρες αλενόβιδες" :lol::biggrin::lol::biggrin:

Άντε, το'μαθα κι αυτό....:party:
Δεν ήξερες, δεν ρώταγες;



Αυτά είναι πολύ πρακτικά και τα λένε "καρφωτά παξιμάδια ξύλου"
Άντε περικόχλια και όχι παξιμάδια.

karfotopax_3002349.jpg
 
Last edited:


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.339
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top