Ολοκληρωμένος ενισχυτής γραφείου για chario star picollo

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Καλησπέρα σας,

Θέλω να στήσω ένα μικρό σύστημα στο γραφείο της δουλειάς. Εχω ήδη τα παρακάτω ηχεία, chario star picollo
και θέλω να αγοράσω έναν ολοκληρωμένο ενισχυτή να τα οδηγήσει με ενσωματωμένο dac. Λόγω γραφείου, οι εντάσεις που θα παίζουν θα είναι χαμηλές και ο υπολογιστής του γραφείου θα σερβίρει και τα αρχεία.

Είμαι μεταξύ των PS Audio sprout100 και του Quad VA One+. Ποιόν από τους δύο προτείνετε και γιατί;

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη ΑΡΚΕΙ να είναι μαζεμένων διαστάσεων, διότι όπως προείπα, θα μπεί σε επαγγελματικό χώρο στην εταιρεία που δουλεύω.


415f8a72-b258-4f48-8dc7-672a176f4fa2.jpg


Θενκ γιου!
 


Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Tο συστημα θα στηθει στο χωρο του γραφειου ή πανω στο γραφειο (επιπλο),θα ειναι δηλαδη ενα συστημα για μικρο χωρο (ποσα τετραγωνικα ειναι το γραφειο) ή ενα desktop συστημα? Για την δευτερη περιπτωση,καλυτερα να αφησεις στην ακρη τα chario και με τα 750 ευρω του ps audio να αγορασεις ενα usb dac (ακομα και με 150 ευρω θα εχεις καλυτερο dac απο αυτα που εχουν οι ενισχυτες που ανεφερες) και ενα ζευγαρι ενεργα μεχρι 500 ευρω. Λιγοτερα χρηματα και αν τελικα πουλησεις και τα chario ακομα λιγοτερα. Ειχα πριν λιγο καιρο την ιδια αναζητηση (περισσευε ενα ζευγαρι epos els-3) για desktop ενισχυτη και τελικα κατεληξα στη λυση των ενεργων.Οι ενισχυτες που ηθελα ηταν πανακριβοι για desktop χρηση (μεσα σε αυτους και ο ps audio) ,ενω τα ηχεια εχαναν πολυ σε desktop τοποθετηση,αντιθετα σε εναν μικρο χωρο ,σωστα στημενα ειναι πολυ καλα.
 
Last edited:

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Tο συστημα θα στηθει στο χωρο του γραφειου ή πανω στο γραφειο (επιπλο),θα ειναι δηλαδη ενα συστημα για μικρο χωρο (ποσα τετραγωνικα ειναι το γραφειο) ή ενα desktop συστημα? Για την δευτερη περιπτωση,καλυτερα να αφησεις στην ακρη τα chario και με τα 750 ευρω του ps audio να αγορασεις ενα usb dac (ακομα και με 150 ευρω θα εχεις καλυτερο dac απο αυτα που εχουν οι ενισχυτες που ανεφερες) και ενα ζευγαρι ενεργα μεχρι 500 ευρω. Λιγοτερα χρηματα και αν τελικα πουλησεις και τα chario ακομα λιγοτερα. Ειχα πριν λιγο καιρο την ιδια αναζητηση (περισσευε ενα ζευγαρι epos els-3) για desktop ενισχυτη και τελικα κατεληξα στη λυση των ενεργων.Οι ενισχυτες που ηθελα ηταν πανακριβοι για desktop χρηση (μεσα σε αυτους και ο ps audio) ,ενω τα ηχεια εχαναν πολυ σε desktop τοποθετηση,αντιθετα σε εναν μικρο χωρο ,σωστα στημενα ειναι πολυ καλα.
Το σύστημα θα έχει desktop χρηση και δεν έχω καμία όρεξη να μπλέξω σε πώληση διότι πολύ απλά δεν μπορώ τις ιδιοτροπίες του καθενός πιθανού αγοραστή (δες παζάρεμα τιμής).

Καλύτερα να πάρω έναν μικρό ενισχυτή και να ξεμπερδεύω.
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Το σύστημα θα έχει desktop χρηση και δεν έχω καμία όρεξη να μπλέξω σε πώληση διότι πολύ απλά δεν μπορώ τις ιδιοτροπίες του καθενός πιθανού αγοραστή (δες παζάρεμα τιμής).

Καλύτερα να πάρω έναν μικρό ενισχυτή και να ξεμπερδεύω.
καταλαβαινω απολυτα αυτο που λες,για τον ιδιο λογο απεσυρα προσφατα ολες τις αγγελιες που ειχα στο φορουμ και μαλλον δεν θα ξαναβαλω.Αλλα η προταση που σου εκανα ,χωρις την πωληση των ηχειων σου,ειναι πιο προσιτη και καλυτερη ηχητικα,απο την αγορα του ps audio. Tα chario τα κρατας και ισως αργοτερα αγορασεις καποιον αλλο ενισχυτη και να στησεις ενα δευτερο συστημα στο σπιτι.
 

Μηνύματα
1.399
Reaction score
1.094
Δε συνιστώ λαμπάτο να παίζει σε γραφείο δηλαδή τουλάχιστον 8 ώρες καθημερινά. Ούτε θα παιρνα 50ρη ενισχυτή, δεν υπάρχει λόγος ακόμα και για χαμηλές εντάσεις. Προτείνω τον ΧΤΖ που έχω και χρησιμοποιώ όπως σκέφτεσαι, από τη κάρτα ήχου κατευθείαν στον ενισχυτή. Ρυθμίζεις το gain στην αρχή και μετά ελέγχεις την ένταση από τον υπολογιστή, ανοίγει όταν δει σήμα και κλείνει μετά από 8 λεπτά χωρίς σήμα.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.865
Reaction score
4.639
Το sprout έχει κι αλλά καλά όπως bluetooth, αναλογικές εισόδους, εξόδους, phone-stage , sub out, head phone amp παραπάνω απο αρκετή ισχύ για nearfield ακροάσεις. Ναι το DAC δεν ειναι οτι καλύτερο αν το συγκρίνεις με DACS του σήμερα αλλά δεν σου απαγορευει κανένας να αγοράσεις πχ ενα topping d10 και να παρακάμψεις το dac του sprout αν δεν είσαι ικανοποιημένος.

Μοναδικές παραφωνίες κατα τη γνώμη μου είναι η έλλειψη οθόνης ενδείξεων καθώς και το βήμα του διακόπτη έντασης όπου πρέπει πραγματικά το κάθε click του να αντιστοιχεί σε 1% της συνολικής έντασης! Άλλο μικρό το bass boost το οπόιο εμένα δεν μου άρεσε (ευτυχώς μπορείς να το απενεργοποιήσεις) στα ηχεία μου.

Αν δεν είχες τα chario προφανώς και θα μπορουσε να γίνει διαφορετική συζήτηση.
 


Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Check Nad D3020 εγω αυτόν εχω σε desktop και είναι και πολύ !
ο D3020 V2,δεν εχει usb dac ομως ,κατι απαραιτητο αφου πηγη θα ειναι ο υπολογιστης.

Το sprout έχει κι αλλά καλά όπως bluetooth, αναλογικές εισόδους, εξόδους, phone-stage , sub out, head phone amp παραπάνω απο αρκετή ισχύ για nearfield ακροάσεις
o sprout 100 ειναι πολυ καλος και σαν εξοπλισμο και ηχητικα,αλλα ολα αυτα δεν του χρειαζονται για την δουλεια που το θελει. Ιδανικος για να στηθει ενα μινιμαλ συστημα σε μικρομεσαιο χωρο με σχετικα ευαισθητα ηχεια.
Το πιο βασικο ειναι ,οτι οσο καλος και να ειναι ο ενισχυτης,τα ηχεια που εχει δεν ξερω πως θα συμπεριφερθουν σε near field χρηση.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.799
Reaction score
2.221
προτείνεται και ο Keces E40 με ενσωματωμένο dac, phono mm και τορροειδή μετασχηματιστή .
Οδηγεί ATC SCM7 άρα θα είναι άνετα με τα Chario

Σχετικά:





Δυνατότητα δοκιμής!




Καλησπέρα σας,

Θέλω να στήσω ένα μικρό σύστημα στο γραφείο της δουλειάς. Εχω ήδη τα παρακάτω ηχεία, chario star picollo
και θέλω να αγοράσω έναν ολοκληρωμένο ενισχυτή να τα οδηγήσει με ενσωματωμένο dac. Λόγω γραφείου, οι εντάσεις που θα παίζουν θα είναι χαμηλές και ο υπολογιστής του γραφείου θα σερβίρει και τα αρχεία.

Είμαι μεταξύ των PS Audio sprout100 και του Quad VA One+. Ποιόν από τους δύο προτείνετε και γιατί;

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη ΑΡΚΕΙ να είναι μαζεμένων διαστάσεων, διότι όπως προείπα, θα μπεί σε επαγγελματικό χώρο στην εταιρεία που δουλεύω.


View attachment 182216

Θενκ γιου!
 

Μηνύματα
1.063
Reaction score
737
Το πιο βασικο ειναι ,οτι οσο καλος και να ειναι ο ενισχυτης,τα ηχεια που εχει δεν ξερω πως θα συμπεριφερθουν σε near field χρηση.

Ακριβώς, αυτό είναι το πρόβλημα ...

Όσο για αγγελίες, απλά βάζεις την τιμή, υπογραμμίζοντας ότι δεν θέλεις ανταλλαγές και παζάρια ... Σχεδόν όλα μου τα προς πώληση, τα έδωσα άμεσα, χωρίς ενοχλήσεις ... είναι και θέμα λογικής τιμής ....
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.865.112
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top