Ολοκληρωμενος η Προ-Τελικος ?

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Ξεκιναω αυτο το τοπικ με αυτη την ερωτηση.
Αν θα αλλαζατε τη καρδια του συστηματος σας θα πηγαινατε σε ολοκληρωμενο η Προ-Τελικο ( μιλαω παντα για πολυ-καλαναλα συνολα ).

Στην εικονα πολλοι απο μας εχουν ξεφυγει απο το ψυχολογικο οριο των 2.000 ευρω και εχουν αποκτησει εναν προβολεα απο τους μεγαλους για να εχουν αυτο που λεμε τελεια εικονα.
Στον ηχο ομως, ποσοι απο μας θα εκαναν αυτο το πηδημα και αντι να δωσουν μεχρι 2000 για εναν πολυταλαντο ολοκληρωμενο ενισχυτη, θα εδειναν απο τα διπλα και πανω για να εχουν τον τελειο ηχο ?

Απο τη μια εχουμε τα μηχανηματα που τα εχουν ολα, τα κανουν ολα και τα περισσοτερα αυτοματα και απο την αλλη τα μικρα και μεγαλα θηρια που σου προσφερουν την ποιοτητα στον ηχο που ξεκιναει εκει που σταματανε οι αλλοι, αλλα απαιτουν απο σενα να ρυθμισεις, να αγορασεις εξωτερικο switcher για HDMI, για να μη πω οτι θελουν και τα καταλληλα ηχεια.

Θυμαμαι πριν 10-15 χρονια εμεις που ακουγαμε μουσικη, οταν καταφεραμε να αποκτησουμε εναν προ-τελικο ηταν κατι σαν να πεταγαμε το φιατακι για μια μερσεντες.
Σημερα, στην εποχη της μεγαλης εικονας , μηπως αυτη η μεγαλη κυρια εχει κλεψει το παιχνιδι και ανεξαρτητως χρηματων και πορτοφολιων εχει βαλει τον ηχο οχι μονο σε δευτερη αλλα και τριτη μοιρα ?

Και πιο απλα για να μη γινομαι κουραστικος.
Ακομα και να ειχατε 4,5,6 η και παραπανω χιλιαρικα και φυσικα τη τρελλα του home cinema, θα τα δινατε για τον ηχο ?
 

Μηνύματα
1.191
Reaction score
103
Εγω προσωπικα σε μια ταινια αφιολογω το 70% στον ηχο και το 30% στην εικονα.Ο ηχος πιστευω εινια πολυ σημαντικοτερος
 


Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Ολοκληρωμενος η Προ-Τελικος ?

Ήχος.

Και επίσης θεωρώ πως ένα καλό 2 κάναλο σύστημα μπορεί να σου βγάλει χορταστικό ήχο. Δε θα σου βγάλει surround κλπ αλλά ταιριασμένο με ένα καλό προβολέα θα σου βγάλει αρκετά καλό ήχο ώστε να μη σου στερεί σημαντικά απο το κομμάτι του...entertainment. Αυτό που θα χάνεις δε συγκρίνεται με τη μανούρα και τα χρήματα που θα γλυτώσεις (να χωρέσεις τόσα ηχεία στο σαλόνι και βάλε και AV προενισχυτή κλπ) - τα οποία χρήματα μπορείς να τα επενδύσεις σε ακόμα καλύτερο δικάναλο ήχο... (κολλημένος ε? :mrgreen:)
 

Μηνύματα
452
Reaction score
2
Η δική μου προσέγγιση είναι ακριβώς αντίθετη:70% εικόνα, 30% ήχος. Ούτε και το φθηνό ολοκληρωμένο ενισχυτή μου πρόκειται να αλλάξω με την έλευση των νέων φορμά ήχου. Ίσως, να το έβλεπα διαφορετικά, όμως, αν ζούσα σε μια μονοκατοικία με ξεχωριστό χώρο οικιακού κινηματογράφου.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.120
Reaction score
20.630
Σημερα, στην εποχη της μεγαλης εικονας , μηπως αυτη η μεγαλη κυρια εχει κλεψει το παιχνιδι...
Δεν το έχει κλέψει, πάντα δικό της ήταν. Το φως είναι ασύγκριτα πιο δύσκολο μέγεθος, για να αποθηκευθεί και να αναπαραχθεί. Και εγώ, εικόνα - ήχος χαλαρά 70-30, άντε 60-40...
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Με αυτά και αυτά, άνοιξες μια κερκόπορτα στους HiEndάδες Απόστολε :happy_5:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Δεν το έχει κλέψει, πάντα δικό της ήταν. Το φως είναι ασύγκριτα πιο δύσκολο μέγεθος, για να αποθηκευθεί και να αναπαραχθεί. Και εγώ, εικόνα - ήχος χαλαρά 70-30, άντε 60-40...
Τι διαβαζουν τα ματακια μου?:shock:"happy_1"

Λοιπον, να πω και εγω τα δικα μου.
Εαν ειχα π.χ. 10.000 € για ξοδεμα νομιζω πως θα τα "αφιερωνα" εξ ολοκληρου σε θεματα εικονας.
Παρ'ολα αυτα σε ενα συστημα εικονας/ηχου θα πρεπει να υπαρχει απολυτη αρμονια και ισορροπια.
Εχω δει συστηματα με βιντεοπροβολεις/οθονη/scaler των 15.000 και παιζουν με ηχειακια της Bose.Η και αλλο με μπροστινα ηχεια 802(ακους Δημητρη Θ.?:happy_5:) τα οποια ειχαν αναμεσα τους μια τηλεοραση 21''
Απαραδεκτα.
Για "μεγαλη" εικονα θες απαραιτητα και "μεγαλο" ηχο.
Τον "μεγαλο" ηχο θα πρεπει οπωσδηποτε να τον συνοδευσεις με "μεγαλη "εικονα
 

Μηνύματα
925
Reaction score
0
Απάντηση: Ολοκληρωμενος η Προ-Τελικος ?

Ας ακούσει κάποιος 5.1 ή 7.1 με ένα κεντρικό ηχείο σαν το HTM2D ή το παλιό HTM1 και μετά ας το βγάλει και να παίξει με ένα "κανονικό" ηχείο.
Μετά ας μας πει τις απόψεις του.
Έχω τον Ζ3 της Sanyo και ετοιμάζομαι να φτιάξω κι ένα HTPC μπας και δω και τπτ HD. Όταν λιώσει η λάμπα, μπορεί να πάρω κανάν άλλο
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Το θεμα που ανοιξα κρυβει μια πονηρη ερωτηση....

Δεν εχουμε ολοι τη πολυτελεια, το χρημα η το χωρο, να εχουμε ξεχωριστο στερεο συστημα και ξεχωριστο home cinema.

Μηπως λοιπον η μεγαλη κυρια εκτος απο τον ηχο , εφαγε και τη μουσικη ?
Ποσοι απο μας , γυριζουν τον ενισχυτη σε stereo mode, για να απολαυσουν τη μουσικουλα τους ?
Για μενα αυτος ειναι ο κυριοτερος λογος , να πηδηξει καποιος το ποταμακι και να παει σε προ-τελικο.
 

Μηνύματα
925
Reaction score
0
Απάντηση: Ολοκληρωμενος η Προ-Τελικος ?

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΟ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ να μπλέξω την ΜΟΥΣΙΚΗ μου με το Home Cinema.
Ξεχωριστός προ και πηγή για την μουσική, πάντα σε στέρεο ακόμα και τα 5κάναλα SACD
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Ολοκληρωμενος η Προ-Τελικος ?

Πόσοι έχουν την οικονομική δυνατότητα για κάτι τέτοιο, Δημήτρη?
 

Μηνύματα
925
Reaction score
0
Απάντηση: Ολοκληρωμενος η Προ-Τελικος ?

Την άποψή μου είπα μπρε. Και το θέτω και αλλιώς, προτίμησα τα 5000 € να τα δώσε σε κεντρικό και ενισχυτή να το οδηγήσει παρά να τα έδινα σε προτζέκτορα (αυτά για το Home Cinema και όχι το audio)
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Ολοκληρωμενος η Προ-Τελικος ?

Σίγουρα το καλύτερο είναι δύο χωριστά συστήματα. Απλά ξεφεύγει το budget (και το WAF πέφτει κατακόρυφα).
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Το προταιρημα του προ-τελικου δεν ειναι μονο στην ικανοτητα οδηγησης. Ας μην ξεχναμε τη δυνατοτητα εισαγωγης του EQ ενδιαμεσα, μιας και εχουμε πολυκαναλη ακροαση , ευρυτερο ακρωατηριο, και χρηση πολλαπλων γουφερ.

Τα χαρακτηριστικα ενος δωματιου home cinema ειναι διαφορετικα απο αυτα ενος δωματιου με προσανατολισμο τη δικαναλη αναπαραγωγη.

Σε δωματιο με μετρημενο το reverberation σε επιπεδα αναφορας για home cinema, το δικαναλο συστημα απογοητευει.

3 το πρωι διακοπες στη Ζακυνθο, και μπαινω στο ιντερνετ...δε παω καλα!wall_1
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Ολοκληρωμενος η Προ-Τελικος ?

Eμ, μας έχει αφήσει κουσούρια η ριμάδα η Αγγλία! :mrgreen:
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.731
Reaction score
7.518
Re: Απάντηση: Ολοκληρωμενος η Προ-Τελικος ?

Ας ακούσει κάποιος 5.1 ή 7.1 με ένα κεντρικό ηχείο σαν το HTM2D ή το παλιό HTM1 και μετά ας το βγάλει και να παίξει με ένα "κανονικό" ηχείο.
Μετά ας μας πει τις απόψεις του.
Έχω τον Ζ3 της Sanyo και ετοιμάζομαι να φτιάξω κι ένα HTPC μπας και δω και τπτ HD. Όταν λιώσει η λάμπα, μπορεί να πάρω κανάν άλλο
Kαλημερα Μητσαρα............και γω συμφωνω οτι ο ηχος σε ενα πολυκαναλο συστημα παιζει πολυ σημαντικο ρολο στην πραγματικη απολαυση μιας ταινιας.
Σαφως βεβαια παντα με την προυποθεση οτι εχει δοθει προσοχη και στην επιλογη του μεσου αναπαραγωγης της εικονας(παντα με την δυνατοτητα του καθενος μας φυσικα).
Δεν θα μπορουσα να μην το ασπαστω αν δεν ημουν και γω κατοχος 802Ν και ΗΤΜ1 center ......Οπως και να το κανουμε ενα καλο ηχητικο σεταρισμα στο HOME CINEMA θεωρω οτι προσδιδει αλλη αισθηση στην θεαση μιας ταινιας.
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Προσωπικά όσο κι αν με εντυπωσιάζει η μεγάλη εικόνα δεν μπορώ να της δώσω το προβάδισμα σε σχέση με τον ήχο. Και βέβαια ο προ-τελικός σαφώς και υπερέχει του ολοκληρωμένου. Φυσικά μιλάω για "αντίστοιχες" κατηγορίες μηχανημάτων :) Όχι πχ. entry level προ-τελικός και high end ολοκληρωμένος...
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Re: Απάντηση: Ολοκληρωμενος η Προ-Τελικος ?

Σίγουρα το καλύτερο είναι δύο χωριστά συστήματα. Απλά ξεφεύγει το budget (και το WAF πέφτει κατακόρυφα).
Εκτος αν η υποφηφια νυφη βρει το σπιτι ετοιμο.....χεχεχε

Μεχρι να κατεβει το home cinema στη γνωστη υπογα, ειχε απεναντι της δυο ζευγαρια μπροστινα ηχεια και το τραπεζακι αναμεσα στους καναπεδες ηταν...subwoofer..."happy_1"....τι καλο κοριτσι που πηρα....:happy_9:

Συμπερασμα : Οι ελευθεροι μη περιμενετε τη προικα....ετοιμαστε τη δικια σας απο τωρα....:cool_4:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.673
Μηνύματα
2.869.725
Members
37.945
Νεότερο μέλος
MORPH
Top