Ονόματα ταμπού στο χώρο του hi end.


Μηνύματα
559
Reaction score
1
:) Το συγκεκριμένο setup ήταν σε μια σουίτα της Sony στην προηγούμενη έκθεση Hi End. Εμένα προσωπικά μου άρεσε σαν σύστημα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν με έβαζε σε πειρασμό να το αγοράσω, καθώς άκουσα συστήματα που έπαιζαν πολύ πιο φυσικά.
 


Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Εχω δει το κυκλωμα και το μηχανισμο αναγνωσης του SACD...
εργο τεχνης
ο μηχανισμος ειναι ολος μεταλλικος
Ασε που θελει 2 ατομα να το σηκωσουν
ουτε ενισχυτης να ηταν!
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Αυτοί είναι μηχανισμοί :!:
Όχι κάτι CD-ROM drives που 'χουν κάτι άλλα και σου ζητάν κι ένα κάρρο λεφτά και από πάνω.

ΟΧΙ ΣΤΑ FLIMSY TRANSPORTS :!:
 

Μηνύματα
130
Reaction score
0
Γιαννη αντιγραφω απο τον Ηχο Νο373 σελ 162:

Μια συνομιλια με τον Giuseppe Blanda της Audio Analogue:

... To CDp (primo) ειναι μια καινοτομια για μας επειδη για πρωτη φορα χρησιμοποιησαμε CD-ROM για οδηγο δισκου. Δεν ειχαμε αλλη επιλογη, αφου δεν μπορεις να βρεις μηχανισμους audio only απο τα εργοστασια.
Αλλα, αφου η Meridian, η Linn και-τελευταια- η Unison εμπιστευτηκαν τα CD-ROM, καναμε κι εμεις το μεγαλο βημα.

Τι γινεται με την ηχητικη ποιοτητα; Τα CD-ROM δεν εχουν την καλυτερη φημη.
Τα CD-ROM δουλευουν πια με ταχυτητα 52Χ. Καταλαβαινετε οτι δεν εχουν τεχνικο προβλημα να διαβασουν μουσικη. Απο μονα τους, δεν ειναι η καλυτερη επιλογη για τον ηχο. Ολο το παιχνιδι παιζεται στο softwear που γραφει ο καθενας για τον οδηγο. Με καλο softwear, o ηχος απογειωνεται....

Γνωριζεις εαν ο οδηγος του ARCAM (καλοριζικο) εχει πλαστικο ματι στο leiser που εχουν πλεον οι audio οδηγοι ή γυαλινο που εχουν τα CD-ROM με οτι συνεπαγεται αυτο στην ηχητικη ποιοτητα στο περασμα του χρονου;

Moυ θυμηζει οταν ειχαν βγει τα αυτοφερομενα σασι στα αυτοκινητα, που σωζουν ζωες με την αποροφηση της συγκρουσης, ολοι ελεγαν πως ...παθαινουν μεγαλες ζημιες σε μικροσυγκρουσεις...(τι πχ, εχω ξεφυγει...)

Βεβαια περι ...ορεξεως, κολοκυθοπιττα. :lol: Ειναι και μεσημερι. :lol:
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
O καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει αυτό που νομίζει ότι του ταιριάζει καλύτερα!
Ερώτηση: 1) το transport του Teac DV-50 το έχουν δεί;
του Sony XA 50 ES;
2) Πόσο κοστίζει η αντικατάσταση ανταλλακτικά και εργασία του ASUS CD-ROM στο Unico CD;
Ας απαντήσουν σ' αυτά κι ας αφήσουν τα άλλα ! (ΙΜΗΟ) προσπαθούν να μειώσουν το κόστος . Τώρα αν η Philips δεν τους προμηθεύει πλέον με transport και "ζορίζονται" κι αναγκαστικά έβαλαν CD-ROM drives στα players τους ας προσφέρουν σε καλύτερες τιμές τα προϊόντα τους.
 


Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Γιάννη,
απο το γαλλικό site που έδωσες το CDp βγαίνει στα €615 μαζί με τα μεταφορικά!Ενδιαφέρουσα πρόταση!
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Ναι και σ' ένα ισπανικό που μπήκα αν και αυτό είναι λίγο ακριβό το έχει 650€:

http://www.lyricaudio.com/entrada.htm

Δες στο precios= τιμές

Απλά τα κοιτάζω αυτά για να συγκρίνω τις εκεί τιμές με τις αντίστοιχες ελληνικές.
 


Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Στα CD-ROM drives τα δισκάκια ζεσταίνονται περισσότερο. Τό 'χετε παρατηρήσει κι εσείς; Eγώ στον υπολογιστή μου αυτό έχω παρατηρήσει! Κάποιοος που έχει CD player με CD-ROM drive να μας διαφωτίσει;
Δεν ξέρω αν αυτό επηρεάζει τα δισκάκια.
 

Μηνύματα
130
Reaction score
0
O Γιαννης Κολιαβας εγραψε:
Τώρα αν η Philips δεν τους προμηθεύει πλέον με transport και "ζορίζονται" κι αναγκαστικά έβαλαν CD-ROM drives στα players τους
Τωρα που ειδα τα υπολοιπα πελατων στην Philips ειδα οτι Linn, Meridian, Unison, Audio Analogue κλπ ...της χρωστανε :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Όπως νομίζεις φίλε μου! Δεν θα κρίνω ούτε τις απόψεις σου που παραμένουν σεβαστές ούτε τις επιλογές του εκάστοτε κατασκευαστή.
Αδιαφορώ και για τα ονόματα LINN, Meridian , Unison Research, Audio Analogue. Παίρνω αυτό που μου αρέσει κι ας το μετανοιώσω αργότερα ! Παρά να καταπιέζομαι να συμβιβαστώ αγοράζοντας κάτι που δε μου αρέσει εξαρχής. Όποιος θέλει ν΄αγοράσει player με CD-ROM drive για transport, οποιασδήποτε μάρκας, από μενα είναι ελεύθερος. Ούτε μαγαζί έχω, ούτε πλασάρω κανένα προϊόν. Αγόρασα ένα κι ανέφερα τις εντυπώσεις μου και την προσωπική μου άποψνη από αυτά που είδα ψάχνοντας στην αγορά. Τίποτε άλλο!
Το UNICO CD (ΙΜΗΟ) είναι πολύ ακριβό για να έχει CD-ROM drive. Αν οι λυχνίες και τα mosfet εξόδου κοστίζουν πολύ δικάιωμά τους. Για το Audio
Analogue Primo CD η τιμή είναι μια χαρά!
Αυτά ! Καλή συνέχεια!
 

Μηνύματα
130
Reaction score
0
Γιαννη
Συγνωμη εαν σε πειραξε κατι απο αυτα που εγραψα, σταματω εδω γιατι σεβομαι τον αγωνα που κανεις ειδικα στην κατηγορια σου.
Δεν ειμαι "εξυπνακιας" απλα τα βλεπω λιγο πιο αναλαφρα και σεβομαι τις επιλογες του καθενος.
Λυπαμαι :( :( :(

Υ.Γ. Μην δινουμε με αυξημενους τονους τροφη για σχολια. :wink:
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Καλώς φίλε μου! Δεν θέλω να δώσω συνέχεια σε τέτοιες καταστάσεις.
Καλά να 'μαστε και όλα θεραπεύονται! :D
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
"Η ελευθερία με υπευθυνότητα και η θέληση που βασίζεται στη λογική, δημιουργούν το ανθρώπινο μεγαλείο"

Dominguez Hidalgo ( μεξικάνος ποιητής)
Αυτό σημαίνει η υπογραφή που χρησιμοποιώ!
 

Μηνύματα
15.012
Reaction score
20.746
ειχα την ευκαιρια να ακουσω το συστημα της sony σε ενα hiend show. δεν ξερω αν δεν ηταν σωστα στημενο η αν εφταιγε κατι αλλο , αλλα πραγματικα δεν ελεγε και πολλα. με εξαιρεση ενα αρκετα καλυτερο staging στο θεμα του βαθους περισσοτερο, αλλα και με αρκετα λαθη κατα τη γνωμη μου, σε θεματα χροιων και μουσικοτητας ηταν πολυ παγωμενα τα πραγματα. Ειδικα δε σε σχεση με αυτα που καλειται κανεις να πληρωσει...
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.337
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top