Ο Μάκης Γερούκης εφυγε ταξίδι...

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Ο Μάκης Γερούκης, γνωστός κατασκευαστής σε μικρή κλίμακα ποιοτικών ενισχυτικών λυχνίας εφυγε για το μεγάλο ταξίδι... :110:

Αντιγράφω από συλλυπητήριο μήνυμα ενός πελάτη και πολύ φίλου του, του Γ. Χαιρόπουλου:

Ναι λοιπόν, ο Μάκης έφυγε από κοντά μας χθες, χτυπημένος από τον καρκίνο εδώ και μερικούς μήνες και αύριο Πέμπτη, 9 Ιουλίου 2009, στις 4 το απόγευμα στο Νεκροταφείο Καλλιθέας θα τον αποχαιρετίσουμε για τελευταία φορά.

Ο Μάκης ήταν ένας έντιμος άνθρωπος, άνθρωπος με αρετές που είναι πολύ σπάνιες στις μέρες μας. Δεν γνώριζε τι θα πει προσωπικό συμφέρον και δεν το επειδίωξε ποτέ του. Το ήθος του ήταν υπεράνω υποψίας. Οι λέξεις πολλές φορές δεν μπορούν να αποδώσουν τα συναισθήματα και τα λόγια δεν μπορούν να περιγράψουν την σεμνότητα και ανιδιοτέλεια αυτού του ανθρώπου. Δεν επειδίωξε ποτέ την προσωπική του προβολή και η λέξη κέρδος του ήταν άγνωστη. Προσωπικά γνωρίζω πολλά τέτοια περιστατικά. Για τον λόγο αυτό δεν έτυχε να έχει στη ζωή του την αναγνώριση που του άξιζε, αλλά και του οφείλαμε όλοι, όσοι τον γνωρίσαμε.

Είχα την τύχη να τον συναντήσω για πρώτη φορά το 1993, όταν δούλευε στο STUDIO 82 του Κώστα Αντωνόπουλου στην Καλλιθέα και από το 1998 είμαι από τους λίγους “εκλεχτούς” που έχω τους σπουδαίους ενισχυτές του στο σπίτι μου. Έμαθα πολλά μυστικά για το ψάρεμα, τα πουλιά που μεγάλωνε και τάιζε, αλλά και για τις ντοματιές που φύτευε δίπλα στο καμαράκι του.

Έκτοτε είχα την ευκαιρία να τον εκτιμήσω ακόμα περισσότερο και να συγκαταλέγω τον εαυτόν μου ανάμεσα στους φίλους του.
Ο Μάκης ήταν ένας από τους λίγους ακέραιους ανθρώπους που γνώρισα στη ζωή μου... Άνθρωπος με ψυχή.

Μάκη θα σε θυμόμαστε για πάντα.
 

Μηνύματα
109
Reaction score
0
R.I.P.

Τον θυμάμαι αμυδρά στις πρώτες εκθέσεις Hi-end του intercontinental με τις ιδιοκατασκευές του που είχαν ασύλληπτη εμφάνιση ...
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Απάντηση: Ο Μάκης Γερούκης εφυγε ταξίδι...

Δεν πρόλαβα να τον γνωρίσω. Θερμά συλλυπητήρια...

Πρόλαβε να φτάσει τα 50;
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Με θλίψη μου πληροφορήθηκα το γεγονός σήμερα το πρωί.
Από το πολύ λίγο που τον γνώρισα κατάλαβα πως ήταν σπουδαίος άνθρωπος και τεχνικός.

Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάσει.
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Είμαι ένας τυχερός άνθρωπος μιας και οι συγκυρίες καθώς και η τύχη με βοήθησαν να αποκτήσω δυο φανταστικές μηχανές του Μάκη Γερούκη που μ' έκαναν ν' αναθεωρήσω μερικά πράγματα όσον αφορά τον τρόπο που αναπαράγεται-ακούγεται-αξιολογείται η μουσική...
Από την άλλη είμαι άτυχος που δεν γνώρισα ποτέ αυτόν τον υπέροχο άνθρωπο...





Μάκη σ' ευχαριστώ...δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να πω τίποτ' άλλο...
Ας απαλύνει ο Θεός τον πόνο από τους δικούς σου ανθρώπους και ας αναπαύσει την ψυχή σου...
Είναι άδικο που έφυγες...όμως είμαι σίγουρος πως θα περάσεις καλά παρέα με τον Μιχάλη Σπέρτο και τους αγγέλους εκεί πάνω...
 

D

Deleted member 8307

Guest
Απάντηση: Ο Μάκης Γερούκης εφυγε ταξίδι...

Ο αγαπημένος Μάκης έφυγε... Το έμαθα το πρωί από τον κοινό μας φίλο Κώστα Αντωνόπουλο.

Θα τον θυμάμαι πάντα γεμάτο ζωντάνια να μιλά για λάμπες, τρανζίστορ, ψαροντούφεκο και τα αγαπημένα του πουλιά.

Θα τον θυμάμαι πάντα πρόθυμο να προσφέρει τις γνώσεις του για τις λάμπες και τα τρανζίστορ, να προσφέρει και μόνο.

Του εύχομαι να είναι καλά εκεί που βρίσκεται.

Νίκος Βασιλόπουλος
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Ο Μάκης Γερούκης εφυγε ταξίδι...

Κρίμα και πάλι κρίμα ........:120:
Ήταν από τους καλύτερους φίλους μου . Είχαμε περάσει πολλές ώρες μαζί... Με είχε στηρίξει σε δύσκολες στιγμές που χρειαζόμουν να μιλήσω σε κάποιον... Ήταν ένας άνθρωπος ευαίσθητος , συναισθηματικός , ειλικρινής , γλυκύτατος και αξιαγάπητος . Είχε ανυπέρβλητο ήθος και "ανθρώπινη" ποιότητα .... Ήταν ένας νέος άνθρωπος...
Ήταν ένας παθιασμένος εραστής του hobby της υψηλής ηχητικής ποιότητας και των κατασκευών... Τελειομανής , χρυσοχέρης ...... Κάποιες από τις κατασκευές του είναι πραγματικά ανεκτίμητα κοσμήματα....

Μάκη καλό ταξίδι ........

όταν συναντηθούμε ξανά θα θυμηθούμε τις ατέλειωτες συζητήσεις στην "ταράτσα" δίπλα στο μικρό εργαστήριο , πίνοντας άφθονο κρασί και απολαμβάνοντας τους καρπούς της άλλης μεγάλης σου αγάπης . Της θάλασσας......
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
κριμα και παλι κριμα να φευγουν τετοιοι ανθρωποι τοσο νωρις και με τετοιο τροπο , ειπαμε αχαρη η ζωη και αδικη,

καλο του ταξιδι.
 





Μηνύματα
278
Reaction score
15
Απάντηση: Ο Μάκης Γερούκης εφυγε ταξίδι...

Θα ήταν 1992 αν θυμάμαι καλά, όταν ήρθα σε πρώτη επαφή με μηχάνημα του Μάκη, όταν ένας φίλος από τα παλιά, ο Δημήτρης έπαιζε με τον μεγάλο ολοκληρωμένο του Μάκη Γερούκη με τα B&W silver signature....


αντίο φίλε....
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
206
Απάντηση: Ο Μάκης Γερούκης εφυγε ταξίδι...

Τα θερμά μου συλλυπητήρια στην οικογένεια του κ. Γερούκη.
Δυστυχώς δεν είχα την ευκαιρία να τον γνωρίσω προσωπικά.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.329
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top