Ο Ψευτοθόδωρος...

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Από ψαράδες και κυνηγούς τα ψέματα μικρά ή μεγάλα είναι συνηθισμένα. Τι γίνεται όμως όταν ξεφεύγουμε από τα όρια και μπαίνουμε σε... άλλη διάσταση? Παρακολουθείστε πρωϊνό διάλογο:

Ιδρυτής: (με φωνή παιδιού που μόλις έχυσε το γάλα στο πάτωμα), Έλα καλημέρα, τοοοοο είδες τοοοο θεματάκιιιι που σου σκάρωσα?
ΑΓΔ: Άντε !#$%^&*() μωρή που έχεις κάνει τη μ...κία εργόχειρο.
Ιδρυτής: Ε, να για να γελάσουμε λίγο μωρέ.
ΑΓΔ: Θα γελάσουμε όταν σου φυτέψω στον βώλο σου μια δίφτερη.
Ιδρυτής: Καλά, καλά δεν θα το ξανακάνω. Να 'ξερες εγώ στα νιάτα μου τι μεγάλος ψαροτουφεκάς ήμουν...
ΑΓΔ: Αααα... για λέγε, για λέγε (πάλι παραμύθι θα ακούσουμε).
Ιδρυτής: Τι να σου λέω, είχα ξεσκίσει όλη τη Σαρωνίδα, βουτούσα και στα... 1,20m. Εκεί να δεις ψάρακες, όχι σαν τα δικά σου.
ΑΓΔ: Δηλαδή ρε τζόβενο τι έβγαζες?
Ιδρυτής: Περκοχειλούδες και... φαγκριά.
ΑΓΔ: Θα σε πάρω με τις τομάτες μη λες μ...κίες.
Ιδρυτής: Ε, να η αλήθεια είναι ότι δεν έβγαζα πολλά ψάρια.
ΑΔΓ: Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος σε παρακαλώ.
Ιδρυτής: ΔΗλαδήηη... ΨΑΡΙ ψάρι, δεν έχω χτυπήσει ποτέ, αλλά από χταπόδια, ουουουου...
ΑΓΔ: Μάλιστα και γιατί μωρή με πρήζεις ότι ξέρεις από ψάρεμα?
Ιδρυτής: Γιατί εγώ ψάρευα από έξω.
ΑΓΔ: Σώπα ρε? Και έβγαζες μεγάλα ψάρια?
Ιδρυτής: Εγώ? Καλά πλάκα κάνεις?
ΑΓΔ: Για λέγε, για λέγε...
Ιδρυτής: Εγώ αγόρι μου έχω βγάλει λαβράκι ίσα με το μπόι μου. Τέσσερις νοματαίοι το τραβούσαμε.
ΑΓΔ: τουτ τουτ τουτ τουτ... (έχει πέσει κάτω από τα γέλια μαζί με το κινητό).


:cool_11: :cool_11: :cool_11:

...
 




Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
πάντως στα 4 αδέλφια στην Παλαιά Φώκαια εχει βγάλει τουλάχιστον 38 χταπόδια....

αλλα πώς τα εβγαζε έτοιμα με λαδορίγανη μαλλον αυτό είναι σπάνιο φαινόμενο θαλάσσιου πλαγκτόν...
 

Μηνύματα
5.072
Reaction score
0
ρε συ Ανδρέα ... πόσο ύψος έχεις????????

για να καταλάβω το μέγεθος δλδ!!!!!!!!!!!! :cool_11: :cool_11: :cool_11:
 



KATERINAKI

Belly Dancer
Μηνύματα
1.307
Reaction score
4
:cool_11: :cool_11: :cool_11: :cool_11: :cool_11:

ε ρε κεφια σημερα!!!! αλλοι πηγαν στα μπουζουκια εχθες αλλοι "πετανε" σημερα....:crazy_3:
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
μα οποιος πήγε στα μπουζούκια πως να πετάει την επόμενη; εγώ πχ αν πάω στα μπουζούκια θα είμαι αρρωστος για τις επόμενες δύο εβδομάδες από την αηδία... :p
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Μαλλον με ΚΑΜΑΚΙ ξερει να ψαρευει μονο....... :crazy_3:
Ναι, ναι... μου την έχει πει κι εμένα αυτήν την ιστορία :
Μια φορά που λες, είχε καμακώσει μιιιια γκόμενα... δεν έχεις ξαναδεί τέτοια γκόμενα. Την είδε ο καπετάν Ανδρέας και μετά εξαφανίστηκε από προσώπου γης. :happy_9: :happy_9:

...
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Δεν εχει περαση το θεμα του Τσαρουχα...αρχισαν να μιλανε για τα μπουζουκια...σε λιγο θα πιασουμε και τον Πλουταρχο !!

Λυπαμαι Νικο...αλλα ο λαος θελει ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΑ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ..και οχι ...φημες η μαρτυριες εξ ακοης...:cool_11: :cool_11: :cool_11:


Αν ειχες καταγραψει τουλαχιστον την συνομιλια σου με τον ΑΝΔΡΕΑ..εστω να υπηρχε ενα DVD ....κατι θα γινοταν..:cool_11:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
(Ψιθυριστα)προσεξτε οως θα αλλαξει τωρα την ιστορια του ο βλαχος


Παιδια, στην λιμνη της Καστοριας...ψαρεψε κανενας σας?:smoking:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Άσε ξέρω μη μου πεις. Μια φορά τα είχες με μια Καστοριανή γκόμενα. :cool_11: :cool_11:

...
 

Μηνύματα
886
Reaction score
22
Λοιπόν παραθέτω εδώ μια ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ιστορία.Στην θέση των ηρώων της ιστορίας βάλτε όποιον νομίζετε εσείς...

Ενα "αποτυχημένο" ψάρεμα

Θα ήταν 30 Φεβρουαρίου του 2004 θαρρώ, όταν αποφασίσαμε ο φίλος μου ο Ανδρέας Μυνχάουζεν (της γνωστής οικογένειας) και εγώ να πάμε πολύ πρωινό ψαρεματάκι για λαυρακοτσίπουρα στις γνωστές ρηχοπατιές των Χανίων.

Στο χέρι είχαμε 2 όπλα δοκιμασμένα σε αυτό το είδος ψαρέματος.Εγω ενα carbon με διατομή τετραγωνισμένου κύκλου και μήκους 140 εκατοστών, με 16 λάστιχα 8άρια (για μηδενική ανάκρουση), ενω ο φίλος μου είχε στο χέρι το πιστό του 150άρι, φτιαγμένο απο τίμιο ξύλο και εξοπλισμένο με 8 περδικολάστιχα για μέγιστη ισχύ.

Φορτώσαμε στη σημαδούρα τα δύο 55άρια μας, τα οποία θα χρησιμοποιούσαμε σε περίπτωση που βλέπαμε κάποιο μεγάλο πελαγίσιο.Επίσης φορτώσαμε ενα βαρελάκι Ηeineken για την αφυδάτωση, καθώς και ενα ταπεράκι με μερικά κεφτεδάκια και σαλάτα μαρούλι (πατάτες δεν πήραμε γιατί λένε πως ο συνδυασμός πρωτείνης και υδατανθράκων, παχαίνει).

6 το πρωί λοιπόν, πέσαμε στο νερό.Η θερμοκρασία έφτανε τους 4 βαθμούς , κάνοντας ιδανική την επιλογή να φορέσουμε στολή 1mm.Αλλωστε δεν είχαμε σκοπό να κάτσουμε στο νερό παραπάνω απο 12 ώρες.

Η ορατότητα σχετικά καλή για την εποχή, ήταν αρκετή για να βλέπουμε με ευκρίνεια την πρώτη εγκοπή της βέργας (στο 140άρι, όχι στο 150άρι).

Αρχίσαμε να κολυμπάμε με σταθερό ρυθμό προς το πονηρό σημείο, το οποίο στο παρελθόν μας είχε δώσει αρκετά μεγάλα λαυράκια (μάλιστα στο παρελθόν, ο φίλος μου ο Γιώργος είχε βγάλει ενα, αν θυμάμαι καλά, γύρω στα 80 γραμμάρια.Εκανε και αίτηση για το παγκόσμιο ρεκόρ και περιμένει ακόμα την απάντηση).

Ξέχασα να σας πω, πως και οι 2 μας είχαμε αγοράσει καινούργια πέδιλα και είχαμε και τον ενθουσιασμό της χρησιμοποίησης καινούργιου εξοπλισμού.Τα παπουτσάκια ήταν Timberland ενω οι λεπίδες ήταν φτιαγμένες απο πυκνοπλεγμένα νήματα ιστού ταραντούλας.Εκπληκτικής αντοχής και με μηδενικό βάρος, όπως λέγανε.

Το μηδενικό βάρος ήταν το πρώτο που αντιλήφθηκε το ζευγάρι μου για εκείνη την μέρα.Πολύ αργότερα βέβαια διαπιστώσαμε οτι είχε ξεχάσει να τα βάλει (τα είχε ξεχάσει στη παραλία ο βλάκας).

Τεσπά.Αφού κολυμπήσαμε στο απέναντι νησάκι το οποίο βλέπαμε εδω και καιρό με τα κυάλια, αποφασίσαμε να χωριστούμε και να πάει ο ενας αριστερά και άλλος δεξιά, περιμετρικά του νησιού και να συναντηθούμε απ' την άλλη μεριά.

Ετσι και έγινε.Εγω πήγα δεξιά.Στην πρώτη μισή ώρα, έβλεπα μονάχα κάποια λιανά, ανάξια βολής.Ξαφνικά μέσα απ' τη θολούρα και στην επιφάνεια του νερού, είδα μια σκιά να κινείται.
Λαυράκι και μάλιστα μεγάλο, ήταν η πρώτη σκέψη που έκανα και χωρίς δισταγμό πάτησα τη σκανδάλη.Βζιιιινγκ, ακούστηκε το βέλος να φεύγει.Σχεδόν ταυτόχρονα ακούστηκε ενας θόρυβος, σαν "Φσσσσσσσσσσσ" και αμέσως μετά ενας ήχος σαν βαθύς αναστεναγμός.

Ποτέ δεν έμαθα τι είχα χτυπήσει, μιας και εκείνη τη στιγμή ενα κύμα με πέταξε πάνω στα βράχια, κάνοντάς με να τα χάσω για μερικά λεπτά.
Α, την άλλη μέρα μάθαμε οτι στην περιοχή που ψαρεύαμε είχε σκοτωθεί ενας με ενα φουσκωτό.Οι φήμες λέγανε οτι τον εμβόλισε απο κάτω ενας ξιφίας.Αν θέλετε τη γνώμη μου, νομίζω πως λένε μπούρδες.Κανά δυναμίτη θα έριχνε και την πάτησε.

Ελεγα λοιπόν, πως μετά το χτύπημα στα βράχια ζαλίστηκα για λίγα λεπτά.Ομως ειχα έρθει αποφασισμένος να πιάσω ενα μεγάλο λαυράκι και έτσι συνέχισα.

Πιο κάτω είδα κάτι απίστευτο.Μέσα απ' τη θολούρα ξεπρόβαλε ο "λύκος".Η γκρίζα του γούνα, τον καμουφλάριζε τέλεια.Τα αυτιά του ήταν σηκωμένα, δείγμα οτι κυνηγούσε.Επίσης σηκωμένο ήταν και το π@π@ρι του, σημάδι οτι ετοιμαζόταν να με πηδήξει.

Δεν χρειαζόμουν και πολλά.Τα πόδια μου γίνανε προπέλλες και όπου φύγει-φύγει.Μετά απο αυτή τη συνάντηση βγήκα έξω προσπαθώντας να ταχτοποιήσω τις σκέψεις μου.Ηταν αλήθεια ή το μυαλό μου έπαιζε παιχνίδια μετά το χτύπημα στα βράχια ?

Περίμενα για κανά 8ωρο, εκεί στη παραλία περιμένοντας το φίλο μου το Ανδρέα να βγεί και αυτός.Τουλάχιστον να έβγαζε κάτι αυτός.
Κάποια στιγμή τον είδα να κολυμπάει προς τα εμένα ασθμαίνοντας.
-Ρε χαμένε, μου φώναξε, έλα να με βοηθήσεις να τη βγάλουμε έξω
-Τι έπιασες ρε, καμιά τσιπουράκλα, τον ρωτάω και κολύμπησα προς αυτόν.

Βουτάω και τι να δω.Μια σχεδόν καινούργια 250άρα Mercury !!!!

Τον κοιτάω για λίγο, κοιτάω ξανά την εξωλέμβια και του λέω
-Θα σε βοηθήσω, αλλά θα μου δώσεις την προπέλλα

Το σκέφτεται λίγο αυτός και τελικά δέχεται.

Καθώς φεύγαμε, νύχτα πια, ο καθένας βυθισμένος στις σκέψεις του, τη σιωπή σπάει ο Ανδρέας.

-Ξέρεις, σκέφτομαι να ξανάρθουμε εδώ
-Γιατί, σ' αρέσανε τα πολλά ψάρια που βγάλαμε, είπα ειρωνικά
-Οχι, αλλά εχω την αίσθηση οτι είδα και ενα φουσκωτό βυθισμένο πιο πέρα
-Ε, εσυ δεν τρώγεσαι του λέω.Παλιοψεύταρε !!!
 



Μηνύματα
2.796
Reaction score
203
Απάντηση: Re: Ο Ψευτοθόδωρος...

και η πεγκη ζηνα.....τι θεα.ο θεος ομωσ ειναι ενας.ΓΙΑΝΝΗς ΚΟΛΙΑΣ και στο κλαρινο ο ΜΑΓΚΑΣ:crazy_3::crazy_3:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.351
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top