Ο αρχοντας!

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
[YOUTUBE]duS3j59IZqQ[/YOUTUBE]

Παρακαλω πολυ συνεχιστε αυτο το θεμα.
Εαν νομιζετε πως υπαρχει και καποιος αλλος που να φερει αξια τον
τιτλο του θεματος ας μπει.
Εαν δεν νομιζετε πως ο συγκεκριμενος καλλιτεχνης δεν αξιζει τον τιτλο
του "Κυριου" ευχαριστως να σας ακουσουμε.
Αλλιως, τοσα τραγουδια δικα του υπαρχουν στο youtube, πειτε μας ποιο σας αρεσει...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Αγγούρια Καλυβιώτικα.
Εν ολίγοις, άλλο το ταλέντο (και μάλιστα σε ένα πολύ συγκεκριμένο είδος τραγουδιού) και άλλο αυτό το "κύριος" που λες. Κάτι προβληματάκια με ναρκωτικά τα θυμάσαι;

Στην μουσική δεν έχουν αυτά νόημα, ας μην μπερδεύουμε τα πράγματα. Οι "αγιογραφίες" είναι για τους αγίους. Ούτε για τον Στράτο είναι, ούτε για τον Στέλιο.

...
 


ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Re: Ο αρχοντας!

Αγγούρια Καλυβιώτικα.
. Κάτι προβληματάκια με ναρκωτικά τα θυμάσαι;


...
Οχι!
Θελεις να μας τα θυμισεις εσυ?(γεγονοτα παρακαλω και οχι κατηγοριες
τις οποιες πηραν πισω αυτοι που τις εκτοξευσαν.)
Ο Στρατος ξεκινησε φτωχοπαιδο απο την Θεσ/νικη και ηταν Κυριος.
Μπηκε φυλακη(αδικα) και ηταν κυριος.
Βγηκε και ηταν Κυριος.
Ενα παθος ειχε-ταιζε τα αλογακια- αλλα δικα του τα λεφτα τα εκανε
οτι ηθελε.
Και κυριως,Κυριος εφυγε.
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Άσε μας βρε τώρα...
Γιατί οι οπαδοί του Στράτου και του Στέλιου, είναι σαν τους οπαδούς της Αγίας Αθανασίας του Αιγάλεω; :114:

Ποτέ δεν θα υποστήριζα ότι ο Στράτος, δεν είχε καλή φωνή, αν και πιστεύω ότι υπήρξαν και υπάρχουν καλύτερες στο ελληνικό τραγούδι. Στο είδος που τραγουδούσε ήταν πάρα πολύ καλός, από τους καλύτερους. Αλλά κύριος, sorry, δεν ήταν. Κύριο θέλουν να τον φαντάζονται οι φίλοι του, τοποθετώντας τον όρο κάπου μεταξύ μαγκιάς και αρχοντονταϊλικιού, τέλος πάντων εντελώς εξωμουσικά κριτήρια οπαδισμού. Επίσης θα μου επιτρέψεις να έχω άποψη συν τοις άλλοις και από περιγραφές του πατέρα μου για καταστάσεις σε ξενυχτάδικα της Θεσσαλονίκης, προ αμνημονεύτων χρόνων...

Ξαναλέω όμως. Ένας καλλιτέχνης, δεν κρίνεται από αυτά. Η ένστασή μου αυτή είναι. Ουσιαστικά, ποσώς με ενδιαφέρει η ζωή του Στράτου. Το έργο του με ενδιαφέρει, το οποίο βρίσκω μάλλον μέτριο και ίσως υπερτιμημένο. Κάποιος άλλος το βρίσκει "τεράστιο", ενώ εγώ γουστάρω ένα δυό τραγούδια... Γούστα είναι αυτά.

...
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.387
Reaction score
93.960
Απάντηση: Re: Ο αρχοντας!

Οχι!
Θελεις να μας τα θυμισεις εσυ?(γεγονοτα παρακαλω και οχι κατηγοριες
τις οποιες πηραν πισω αυτοι που τις εκτοξευσαν.)
Ο Στρατος ξεκινησε φτωχοπαιδο απο την Θεσ/νικη και ηταν Κυριος.
Μπηκε φυλακη(αδικα) και ηταν κυριος.
Βγηκε και ηταν Κυριος.
Ενα παθος ειχε-ταιζε τα αλογακια- αλλα δικα του τα λεφτα τα εκανε
οτι ηθελε.
Και κυριως,Κυριος εφυγε.
συμφωνώ μαζί σου.
Εμάς δεν μας πείραξε αν τελικά έκανε ναρκωτικά.
Ούτε αν τάιζε άλογα.
Μας έδωσε μεγάλες επιτυχίες όμως που θα τις ακούμε για πολλά χρόνια ακόμη.
 

Μηνύματα
1.077
Reaction score
159
Απάντηση: Ο αρχοντας!

Πολύ καλος ερμηνευτής ο Στράτος, με το δικο του υφος και αποψη για το βαρύ λαικο τραγουδι, που στο παρελθόν , έγινε αποδεκτός περισσότερο απο το λουμπεν κοινο των ξενυχτάδικων, χωρίς όμως ουσιαστικη προσφορά στο Ελληνικό τραγούδι.

Τώρα πλεον μεσα στην δινη των επανακυκλοφοριών και στην ανυπαρξία νεων δημιουργών, μοιραια παλαιοτεροι καλιτεχνες εμφανιζονται με μεγενθυμενη την καλιτεχνικη τους προσφορά.

Ετσι ενας ομολογουμένως αρτιος ερμηνευτής αναγορεύεται, αδικα κατα την αποψή μου, σε λαικο βαρδο, την στιγμη που τα τραγούδια του επι το πλειστον δεν ειναι τιποτα αλλο απο μια ειναι βαρεια καψουρολογία, χωρίς να εκπέμπουν ουσιαστικο συναίσθημα.

Την στιγμη μαλιστα που ο συγκεκριμενος διατήρησε μεχρι και τον θανατο το γνωστο προφιλ, που τον κρατησε πιο κοντα στα ξενυχτάδικα, παρα στην πλατια μαζα, οι γενικοί χαρακτηρισμοι "κύριος", "αρχοντας", "μάγκας" ασφαλώς , δεν προσθέτουν κύρος στην προσωπικότητα του εκλιπόντα και πολυ περισσοτερο δεν αυξάνουν επ'ουδενι την αξία του ως καλλιτεχνη.
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Ο αρχοντας!

Η ελληνική λαϊκή μουσική. στο σύνολο της παγκόσμιας μουσικής είναι ένα απλό, έως απλοϊκό είδος. Όμως μίλησε και μιλάει ακόμα σε ψυχές, άρα έχει κάποια αξία. :126:

Ο Στράτος ήταν ένας εξαίρετος ερμηνευτής στο είδος του. Απόδειξη πως σχεδόν κανείς δεν έχει ξαναπεί τε τραγούδια που ερμήνευσε εκείνος. Αρκετοί έκαναν τις δοκιμές τους, αλλά κάνοντας τη σύγκριση με το πρωτότυπο, εγκατέλειψαν την ιδέα.

Επίσης, ήταν μάγκας, δηλαδή mancash, άντρας τοις μετρητοίς, πληρωτέος άμα τη εμφανίσει. Έκανε προσωπικά λάθη, όπως όλοι μας, αλλά το αντριλίκι του δεν μειώνεται.

Και δεν καβάλησε ποτέ κανένα καλάμι, τρομερά δύσκολο όταν είσαι τόσο δημοφιλής. Παράδειγμα (προς αποφυγή) κάτι σημερινά ψιλά τσόλια, που με μια επιτυχία την έχουν δει Παβαρότι, μη :409:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: Ο αρχοντας!

Ο Στράτος ήταν ένας εξαίρετος ερμηνευτής στο είδος του.
Τελεία... τα υπόλοιπα τι τα θέλετε ρε παιδιά;

Η μουσική όπως και η τέχνη γενικότερα, δεν στηρίζεται στους συναισθηματικούς συνειρμούς που δημιουργεί το έργο στον καθένα, πόσο μάλλον στην προσωπικότητα του ερμηνευτή ή του συνθέτη. Ο συνθέτης που σκέφτεται έτσι, δεν δημιουργεί τέχνη αλλά προϊόντα ευρείας κατανάλωσης. Η κρίση ενός μουσικού έργου με βάση το συναίσθημα ή τον νταλκά ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο μπορεί να προκαλείται στον ακροατή, περισσότερο το υποβιβάζει παρά το εξυμνεί. Και εν τέλει, πρέπει να ξεκαθαρίζουμε κάθε φορά εάν γουστάρουμε τον άνθρωπο λόγω φωνής, λόγω των τραγουδιών που του εμπιστεύτηκαν κάποιοι δημιουργοί ή λόγω της... αμφιλεγόμενης προσωπικότητάς του.

...
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Ο αρχοντας!

Νίκο, το είπα στην αρχή:
Η ελληνική λαϊκή μουσική. στο σύνολο της παγκόσμιας μουσικής είναι ένα απλό, έως απλοϊκό είδος
και σε αυτό το πνεύμα την κρίνω.
Γουστάρω κάμποσα τραγούδια που ερμήνευσε ο Στράτος, τον ίδιο δεν τον έχω γνωρίσει, για να του έχω συμπάθεια ή αντιπάθεια.

Στο ρυθμό που κινείσαι στο μήνυμά σου, η καλύτερη μουσική είναι τα συμφωνικά έργα, όπου πλήθος οργάνων παίζουν σε πλήρη αρμονία. Ότι άλλο είναι μια κλάση, ή και περισσότερες, κάτω.

Αλλά δεν ακούμε μόνο αυτή τη μουσική.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ο αρχοντας!

Η μουσική όπως και η τέχνη γενικότερα, δεν στηρίζεται στους συναισθηματικούς συνειρμούς που δημιουργεί το έργο στον καθένα, πόσο μάλλον στην προσωπικότητα του ερμηνευτή ή του συνθέτη. Ο συνθέτης που σκέφτεται έτσι, δεν δημιουργεί τέχνη αλλά προϊόντα ευρείας κατανάλωσης. Η κρίση ενός μουσικού έργου με βάση το συναίσθημα ή τον νταλκά ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο μπορεί να προκαλείται στον ακροατή, περισσότερο το υποβιβάζει παρά το εξυμνεί.

...
Η μουσικη δεν ειναι συναισθημα?
Που το ακουσες αυτο ρε συ Νικο?
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Ο αρχοντας!

Ο Στράτος ήταν ένας εξαίρετος ερμηνευτής στο είδος του. Απόδειξη πως σχεδόν κανείς δεν έχει ξαναπεί τε τραγούδια που ερμήνευσε εκείνος. Αρκετοί έκαναν τις δοκιμές τους, αλλά κάνοντας τη σύγκριση με το πρωτότυπο, εγκατέλειψαν την ιδέα.

Επίσης, ήταν μάγκας, δηλαδή mancash, άντρας τοις μετρητοίς, πληρωτέος άμα τη εμφανίσει. Έκανε προσωπικά λάθη, όπως όλοι μας, αλλά το αντριλίκι του δεν μειώνεται.

Και δεν καβάλησε ποτέ κανένα καλάμι, τρομερά δύσκολο όταν είσαι τόσο δημοφιλής. Παράδειγμα (προς αποφυγή) κάτι σημερινά ψιλά τσόλια, που με μια επιτυχία την έχουν δει Παβαρότι, μη :409:
Τι αλλο να ζητησει κανεις για να αποσπασει τον τιτλο του...τιτλου,
ανεμελε?
Ο Στρατος πηγαινε για συνεντευξη, οχι στην αρχη αλλα στα τελειωματα του,
και κοκκινιζε καθε φορα που του ελεγαν κατι καλο για την φωνη του.
Σκεψου τα σημερινα μπουμπουκια...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ο αρχοντας!

Η μουσικη δεν ειναι συναισθημα?
Που το ακουσες αυτο ρε συ Νικο?
Δεν κατάλαβες τι λέω.
Η μουσική είναι "μουσική" Ανδρέα. Το τι προκαλεί στον καθένα, της είναι εντελώς αδιάφορο διότι δεν είναι απαραίτητα αυτός ο σκοπός της. Αν λειτουργήσει η τέχνη αποκλειστικά με τέτοιου είδους σκοπούς, τότε μαύρο φίδι που μας έφαγε. Αν αξιολογηθεί η τέχνη με αυτό το πρόσκαιρο, εύκολο και άκρως υποκειμενικό κριτήριο, τότε ο Φοίβος είναι ο μεγαλύτερος συνθέτης όλων των εποχών και ο Πλούταρχος κλάσεις ανώτερος του Στράτου. Και ο Πλούταχος κοκκινίζει και τον λένε καλό παιδί. Επειδή όμως δεν φαίνεται να κάνει ναρκωτικά και να παίζει στον ιππόδρομο, δεν τον λένε "Άρχοντα" ή "Κύριο". Τι να πω, ποτέ δεν είναι αργά...

Υπάρχουν πολλοί "κύριοι" στο ελληνικό τραγούδι. Κύριοι όμως όχι απλά νυχτόβιοι μάγκες.

Τέλος, συναίσθημα δεν είναι μόνον ο νταλκάς, η καψούρα και η ελληνική μαγκιά.

...
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Απάντηση: Ο αρχοντας!

Ανδρεα πες μας την αληθεια! Που πας τον τελευταιο καιρο τα βραδια και νταλγκαδιαζεσαι και μετα μας γραφεις για "αρχοντες".
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ο αρχοντας!

Τέλος, συναίσθημα δεν είναι μόνον ο νταλκάς, η καψούρα και η ελληνική μαγκιά.
Πέστα βρε Νίκο!
Που έχουμε φλομώσει στην κλάψα, τη γκρίνια και τη μιζέρια.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Ο αρχοντας!

Ανδρεα πες μας την αληθεια! Που πας τον τελευταιο καιρο τα βραδια και νταλγκαδιαζεσαι και μετα μας γραφεις για "αρχοντες".
Βασιλη, δεν ειναι ετσι.
Ακριβως οπως και Νικος εχω και εγω τις δικες μου επιρροες απο την
οικογενεια μου για τον Στρατο με την διαφορα πως ηταν ακριβως
αντιθετες απο εκεινου.
Οι γονεις μου, αν και ακριβως αντιθετοι απο ανθρωποι της νυχτας, πηγαιναν
να τον δουν πολυ συχνα.
Η μητερα μου(ακους xfader?) τον λατρευε και μιλαγε με τα καλυτερα
λογια , περα απο την φωνη του, για αυτο που αντιπροσωπευε ο Στρατος.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ο αρχοντας!

Πέστα βρε Νίκο!
Που έχουμε φλομώσει στην κλάψα, τη γκρίνια και τη μιζέρια.
Μηπως τον μπερδευεις με τον Καζαντζιδη?:142:
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Ο αρχοντας!

Ανδρέα πες μας την αλήθεια! Που πας τον τελευταίο καιρό τα βράδια και νταλγκαδιάζεσαι και μετά μας γράφεις για "άρχοντες".
Ερώτηση ενός άσχετου με το "άθλημα". :438:

Ένα είναι το κατέστημα!

:142:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.133
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top