Ο Pucho (πούχο) And His Latin Soul Brothers Στο Half Note Jazz Club

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632


Henry " Pucho "(Πούχο) Brown : τιμπάλες, Richard Lee Wendel: τρομπέτα, Eddie Passant: σαξόφωνο, Louis Landon: πλήκτρα, Tyren Cole: μπάσο, Tyrone Govan: ντραμς, Ernesto Colon: μπόνγκος, Toms Lopez: κόνγκας

Η φυσική μείξη της λάτιν και της σόουλ οφείλεται κυρίως στον Tito Puente – όμως η έκρηξη της acid jazz στις αρχές των nineties έδειξε ότι την πατρότητα αυτού του ξεχωριστού χορευτικού και groovy ιδιώματος διεκδικεί ο Pucho, ένας καταπληκτικός περκασιονίστας που ενώ για χρόνια ήταν στην αφάνεια, υπήρξε στα sixties ένας από τους πρωτοπόρους λάτιν τζάζμεν που συνδύασαν το χαρντ μποπ, την αφροκουβανέζικη σάλσα και το ρυθμ εντ μπλουζ. Και δεν ήταν καν λατίνος! Ο Henry Brown (όπως είναι το όνομα του Pucho) είναι γέννημα-θρέμμα του Χάρλεμ, και μεγάλωσε με την τζαζ, όμως από πολύ νωρίς άρχισε να παίζει τιμπάλες και να μπαίνει βαθιά στους λάτιν ήχους. Στα πρώτα χρόνια της δεκαετίας του ’60 είχε φτιάξει το δικό του γκρουπ, που του έδωσε το όνομα Latin Soul Brothers και έφτιαξε σπουδαίους δίσκους για την Epic και, κυρίως, την Prestige ως τα μέσα της δεκαετίας του ’70, οπότε διέλυσε το συγκρότημά του και ο ίδιος αποσύρθηκε στην επαρχία, παίζοντας μόνο σε μικρά στέκια. Η άνθηση της acid jazz γύρω στο 1990 έφερε ξανά στο προσκήνιο το όνομά του και έδειξε σε ένα νέο κοινό (ευρωπαϊκό, αμερικάνικο αλλά και διεθνικό) πόσο σημαντικός ήταν ο Pucho στην ιστορική διαδρομή της λάτιν τζαζ. Έφτιαξε ξανά τους Latin Soul Brothers και έκτοτε είναι πια στην πρώτη γραμμή, πρώτο όνομα

Από το ατρακτος.Νετ
 


Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Η καλά, η διευκρίνιση ήταν όλα τα λεφτά.....
Κ. Γιάννη μου, σας πάω!!

Κρίμα που δεν είμαι Αθήνα. Να είχαμε ένα Half Note στο Ηράκλειο... (τι λέω τώρα ε?)
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Κώστα αχχ! Κι εγώ έχω χάσει αρκετά γιατί δουλεύω. Ούτε στα συγκριτικά AUDIO και HI-END δεν θα μπορέσω να πάω! ΚΛΑΨ! :cry:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.651
Μηνύματα
2.870.211
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top