ΠΟΙΟ TV BOX ME ΕΞΟΔΟΥΣ ΗΧΟΥ ΟΠΤΙΚΗ Η COAXIAL ??

Μηνύματα
784
Reaction score
73
Αγαπητοί φίλοι μια βοήθεια αν μπορει και θέλει καποιος.

Εχω παλιά τηλεόραση οπότε για netflix πρέπει να πάρω ενα TV BOX smart (android)
Eκείνο που θέλω είναι να έχει ΕΞΟΔΟΥΣ ΗΧΟΥ ΟΠΤΙΚΗ Η COAXIAL για να το συνδεσω με τον AV
εκτος απο την HDMI.

Τι θα μου προτεινατε για απρόσκοπτη συνδεση με netflix χωρις προβληματα ??

Το Pendoo X10 PRO Android 9 TV Box το ξερει κανεις ..?? αλλη επιλογη ??

Ευχαριστω προκαταβολικα οποιον θελησει να απαντησει

Δημητρης
 

Μηνύματα
58
Reaction score
122
Εχω το Xiaomi Mi Box εδω και 2 χρονια και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημένος. Έχει ψηφιακη έξοδο απο mini toslink, φυσικς μπορεις να χρησιμοποιησεις και ανταπτορακι αν δεν εχεις τετοιο optical. Εχει επισης USB για να συνδεσεις δίσκο η στικακι στο οποιο εγω εχω βαλει ανταπτορα για ethernet, διοτι εχει μονο ασυρματη συνδεση. Μια στις τοσες χρειαζεται να αποσυνδεεις το usb για να ξαναδει δικτυο. Το θεωρω αμελητέο. Απλα το βγαζεις και το ξαναβαζεις αμέσως. H Xiaomi βγαζει update καθε τοσο οποτε διαφορα bugs που ειχε εχουν πλεον διορθωθει. Προσωπικα το χρησιμοποιω για Netflix, Spotify, streaming απο δικτυακο δισκο με το Kodi και streaming ταινιες με vlc καθως και για internet radio. Λειτουργει μια χαρα. Τωρα στα καταστηματα υπαρχει το νεοτερο μοντελο Mi box S.
 


Μηνύματα
784
Reaction score
73
Εχω το Xiaomi Mi Box εδω και 2 χρονια και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημένος. Έχει ψηφιακη έξοδο απο mini toslink, φυσικς μπορεις να χρησιμοποιησεις και ανταπτορακι αν δεν εχεις τετοιο optical. .....
Tι ψηφιακη ειναι ... ? coaxial η optical ?
Δλδ τι καλωδιο αγοραζεις ? τι βυσματα εχει αυτο ? απο τη μια καρφι 3,5 και απο την αλλη otpical ??
 

Μηνύματα
58
Reaction score
122
Tι ψηφιακη ειναι ... ? coaxial η optical ?
Δλδ τι καλωδιο αγοραζεις ? τι βυσματα εχει αυτο ? απο τη μια καρφι 3,5 και απο την αλλη otpical ??
Optical mini toslink (καρφι 3.5) σε toslink. Υπαρχει ετοιμο τερματισμενο η υπαρχουν μικρά πλαστικα ανταπτορακια. Καποια καλωδια τα δινουν μαζι (πχ clicktronic)
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Αγαπητοί φίλοι μια βοήθεια αν μπορει και θέλει καποιος.

Εχω παλιά τηλεόραση οπότε για netflix πρέπει να πάρω ενα TV BOX smart (android)
Eκείνο που θέλω είναι να έχει ΕΞΟΔΟΥΣ ΗΧΟΥ ΟΠΤΙΚΗ Η COAXIAL για να το συνδεσω με τον AV
εκτος απο την HDMI.

Τι θα μου προτεινατε για απρόσκοπτη συνδεση με netflix χωρις προβληματα ??

Το Pendoo X10 PRO Android 9 TV Box το ξερει κανεις ..?? αλλη επιλογη ??

Ευχαριστω προκαταβολικα οποιον θελησει να απαντησει

Δημητρης
δεν χρειαζεσαι απλα ενα android tv box,αλλα ενα που να εχει και αδεια γαι το netflix.......το λεω γιατι κυκλοφορουν πολλες μαιμουδιες που με εμμεσο τροπο μπορεις δεις, αλλα με χαμηλή ποιοτητα σηματος. Απο τα προσιτα παντως μονο το Xiaomi παιζει κανονικα.
 

Μηνύματα
784
Reaction score
73
δεν χρειαζεσαι απλα ενα android tv box,αλλα ενα που να εχει και αδεια γαι το netflix.......το λεω γιατι κυκλοφορουν πολλες μαιμουδιες που με εμμεσο τροπο μπορεις δεις, αλλα με χαμηλή ποιοτητα σηματος. Απο τα προσιτα παντως μονο το Xiaomi παιζει κανονικα.
Ναι το ξερω αυτο με την αδεια του netflix. Tωρα επειδη προφανως εχει πεσει αγριο κραξιμο απο τους αγοραστες στα ιντερνετικα καταστηματα ... πολλοι στο τελος της παρουσιασης του προιοντος το λενε οτι
υπαρχει η περιπτωση να μην παιζει το netflix λογω δικαιωματων

Τελικα διαβαζοντας αρκετα στα φορουμ βλέπω οτι εγγυημενες φτηνες λυσεις ειναι μονο το xiaomi και το amazon fire stick.

To μονο κακο ειναι οτι μερικοι αναφερουν προβλημα στο wifi toy xiaomi ... με διακοπες κλπ. ενω με το amazon fire stick ολοι ειναι ευχαριστημενοι, αλλα το amazon δεν εχει αλλη εξοδο ηχου περαν της HDMI
 


Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Υπαρχουν και αλλες επιλογες,απλα η ερωτηση ηταν για android box και για οπτικη ψηφιακη εξοδο. Τα αλλα δυο χρειαζονται συνδεση με hdmi προς τον av και απο εκει η εικονα στην τηλεοραση. Αυτο γιατι δεν μπορει να γινει ?
 

Μηνύματα
58
Reaction score
122
Ναι έχω διαβάσει τι γράφουν και δεν ξερω τι να πω... εμένα παίζει φανταστικά! Οκ μια φορά στο τόσο βάζω-βγάζω το usb για να ξαναδει δίκτυο και αυτο που λένε με το τηλεκοντρόλ Οκ το πατάς δυο τρείς φορές για αν ανοίξει, μάλιστα το έχω συνηθίσει τόσο που απλά πατάω το κατευθυντικό κουμπί απλά μια γύρα με το δάχτυλο οπότε είναι 4-5 πατήματα μαζί και απλά ανοιγει. Κατά τα άλλα ουτε κολλήματα στο Netflix ουτε στο Kodi, διαβάζει βιβλιοθήκες βλέπει εξώφυλλα κανονικά, ουτε στο Vlc, υποτιτλοι μια χαρά, γενικά όλα οκ.
 

Μηνύματα
308
Reaction score
419
Ναι έχω διαβάσει τι γράφουν και δεν ξερω τι να πω... εμένα παίζει φανταστικά! Οκ μια φορά στο τόσο βάζω-βγάζω το usb για να ξαναδει δίκτυο και αυτο που λένε με το τηλεκοντρόλ Οκ το πατάς δυο τρείς φορές για αν ανοίξει, μάλιστα το έχω συνηθίσει τόσο που απλά πατάω το κατευθυντικό κουμπί απλά μια γύρα με το δάχτυλο οπότε είναι 4-5 πατήματα μαζί και απλά ανοιγει. Κατά τα άλλα ουτε κολλήματα στο Netflix ουτε στο Kodi, διαβάζει βιβλιοθήκες βλέπει εξώφυλλα κανονικά, ουτε στο Vlc, υποτιτλοι μια χαρά, γενικά όλα οκ.
Έχεις δοκιμάσει μηπως αν παίζει απροβλημάτιστα η οπτική του;
Επίσης διαβάζει εξωτερικούς σκληρούς ;
 

Μηνύματα
58
Reaction score
122
Έχεις δοκιμάσει μηπως αν παίζει απροβλημάτιστα η οπτική του;
Επίσης διαβάζει εξωτερικούς σκληρούς ;
Ναι δεν έχω κανένα πρόβλημα με την οπτική. Τώρα, με εξωτερικό σκληρό δεν έχω δοκιμάσει, (έχω έναν 2,5 HDD σκληρό shared στο δίκτυο, πάνω στο router) αλλά υπολογίζω πως αν συνδέσεις 2,5 HDD δίσκο με τροφοδοσία απο το USB θα παίξει, για 3,5 δίσκο δεν είμαι σίγουρος, ίσως να είναι καλύτερα με θήκη με δική της τροφοδοσία. Για SSD πιστεύω πως δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.286
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top