ΠΟΛΥΜΠΡΙΖΑ ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΑ

Μηνύματα
57
Reaction score
0
Εχει κανεις εμπειρια απο πολυμπριζα με φιλτρο? Σκευτομαι να παρω ενα furutech e-TP80E η καποιο μοντελο της isotek στα ιδια χρηματα. Το συστυμα που θα μπει ειναι home cinema και αποτελειτε απο DENON 3808,PARASOUND A 52. DVD , TV, SUB. BLU-RAY.Πιστευεται οτι αξιζει η αγορα?
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: ΠΟΛΥΜΠΡΙΖΑ ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΑ

αν αναφερεσαι σαν προστασια ΟΚ, αλλα να ξερεις τον ηχο τον χαλα σε σχεση με ενα απλο πολυμπριζο του χαιτα.Και αυτα το λεω μετα απο δοκιμη , μιας και επαιζε να αγορασω κατι τετοιο καποια στιγμη
 

m_v

Μηνύματα
249
Reaction score
24
Tα περίπου 700€ είναι πάρα πολλά γιά ένα πολύπριζο, έστω και αν έχει κάποιο φίλτρο ΕΜΙ.
Δεν έχω παρατηρήσει βελτιώσεις που να δικαιολογούν το κόστος σε αντίστοιχες κατασκευές.
Φίλτρα ΕΜΙ κανονικά έχουν στο εσωτερικό τους οι συσκευές που τα χρειάζονται.
Για προστασία υπέρτασης και αντικεραυνική, ένα καλό πολύπριζο των 15€ θα ήταν αρκετό.
Για πιό εμφανίσημη λύση που να παρέχει και προστασία την TV-VCR από την κεραία, υπάρχουν π.χ. στο πλαίσιο πολύπριζα όπως τα MGE και άλλα, με κόστος γύρω στα 20-30€.
Εάν επιθυμείς φίλτρο, καλή κατασκευή είναι τα Nexus acoustics (Χάιτας) isolators που απομονώνουν την γείωση από το δίκτυο (μετασχηματιστής 115-0-115), που εκτός των άλλων εαν έχεις προβλήματα από την γείωση θα εξαλειφθούν σε μεγάλο βαθμό
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: ΠΟΛΥΜΠΡΙΖΑ ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΑ

Προσοχη στα φιλτρα γαλβανικης απομονωσης.Μονο μετα απο δοκιμη η αγορα.Δεν δουλευουν το ιδιο σε ολα τα συστηματα.
 

Μηνύματα
57
Reaction score
0
Απάντηση: ΠΟΛΥΜΠΡΙΖΑ ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΑ

Δεν κανει 700 ευρω.Μεχρι 500 το πολυ δινω.Τωρα εχω crystal audio των 45 ευρω.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: ΠΟΛΥΜΠΡΙΖΑ ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΑ

με 300 ευρω (περιπου) καταλογο αγοραζεις
φιλτρο -απομονωση γαλβανικη του τσακιριδη (αθηνα)
ή μετα πας στα -700 (δεν ξερω ποσο ακριβως πιο κατω)
σε κατι που οπου το εχω δοκιμασει δουλευει
και εννοω το τσοκ του τσακιριδη.Το ιδιο προιον σε αμερικανικη προελευση (richard grays) στα -900.Εννοειται στις τιμες κας η τιμη πεφτει πολυ.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Xωρίς καλό πολύμπριζο και φίλτρο δεν πας πουθενά, πολλές φορές έχουμε τραμπάρει μηχανήματα επειδή έφταιγε.....το ρεύμα.

Πάρε το κορυφαίο της furutech για πολύμπριζο, αυτό έχω και εγώ, δεν θυμάμαι μοντέλο.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: ΠΟΛΥΜΠΡΙΖΑ ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΑ

λεγοντας κορυφαιο , ποιο εννοεις ? των 7 χιλιαδων?
ή το φτηνιαρικο του χιλιαρικου?
γιατι του χαιτα παιζει καλυτερα-πολυ καλυτερα.Καποια στιγμη ειχα δανειστει και τα 2 (μιας και το φουρου το ειχα βρει στα 450 ευρω)
στο κουτι του.Δοκιμαζοντας τα (αν και του χαιτα ειχε μπριζακια του κιλου) επαιζε καλυτερα.Αν σου δωθει η ευκαιρια ακουσε το ειναι οτι καλυτερο εχω ακουσει (μετα το γιαμαμουρα) (δεν υπαρχει πια)
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Όχι αυτό που έχει ένα χιλιάρικο λέω Αργύρη, από τότε που άκουσα τα καλώδια και το isolator του Χάιτα δεν θέλω να ακούσω κάτι άλλο.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: ΠΟΛΥΜΠΡΙΖΑ ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΑ

τι δουλεια εχει το isolator του μπαμπη με το απλο πολυμριζο του ?
Σε καθε σοβαρο συστημα που εχω δοκιμασει κανενος ειδους τετοιο προιον δεν αποδιδει.Εγω μιλαω για απλο πολυμπριζο, οχι καποιου ειδους φιλτρο.
 

Μηνύματα
1.860
Reaction score
371
Απάντηση: ΠΟΛΥΜΠΡΙΖΑ ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΑ

αν αναφερεσαι σαν προστασια ΟΚ, αλλα να ξερεις τον ηχο τον χαλα σε σχεση με ενα απλο πολυμπριζο του χαιτα.Και αυτα το λεω μετα απο δοκιμη , μιας και επαιζε να αγορασω κατι τετοιο καποια στιγμη
Στο δικό μου σύστημα το e-TP 609 της FURUTECH έπαιξε καλύτερα από του Χάϊτα.
Γι' αυτό και πιστεύω ότι τέτοια αξεσουάρ ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΟΚΙΜΗ!!!.

Δεν υπάρχει γενικός κανόνας και η αποτελεσματικότητα εξαρτάται από το κάθε σύστημα.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: ΠΟΛΥΜΠΡΙΖΑ ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΑ

σωστο, αν και εγω το εβαλα σε ενα στερεακι του κιλου (300 ευρω το 2002) και δουλεψε καλυτερα απο το φουρου.Πιο μουσικο θα ελεγα.Στο κατω συστημα , μια απο τα ιδια.Βεβαια το καθε συστημα αντιδρα διαφορετικα.Και μιλαμε τοτε το φουρου το εβρισκα πιο φτηνα απο του μπαμπη.Καινουργιο (σφραγισμενο) στα 400 ευρω.
Αν και μεσα ειχε μεχρι γαντια δεν επαιζε το παλιοπραμα.Τοτε δεν το χρειοαζομουν και το αφησα.Τωρα εχω αναγκαστει να κατασκευασω ενα απο υλικα ακομα πιο ακριβα απο αυτα του φουρου.Το τι θα κανει θα σας το πως οταν το φτιαξω και δανειστω ενα φουρου για δοκιμη Α-Β.
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: ΠΟΛΥΜΠΡΙΖΑ ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΑ

παλι τσαντιζομαι? και δεν μου φαινεται ?-σιγα μην τσανιστω:126:
κουβεντα κανουμε
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: ΠΟΛΥΜΠΡΙΖΑ ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΑ

στον προηγουμενο αντιπροσωπο, ειχαμε κανει καποια στιγμη καποιες δοκιμες.Αλλα δεν ειχα βγαλει συμπερασματα τετοια που να πω κατι με σιγουρια.Και κατι ακομα με ενα συστημα απο οτι ειδαμε δεν βγαινουν συμπερασματα.
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Α ρε τσογλάνια έχε πλάκα που έχει κρίση το σάιτ και δέν μπαίνει κανείς να σας ξεσκίσει...:142:

Λοιπόν.Έχουν παρελάσει διάφορα πολύπριζα απο το σπίτι κατα καιρούς.Το τελικό που έμεινε ήταν το furutech.Γενικά τα προιόντα της furutech είναι αρκετά καλά.Βέβαια είναι ακριβούτσικα αλλα είναι καλά.
 

m_v

Μηνύματα
249
Reaction score
24
Re: Απάντηση: ΠΟΛΥΜΠΡΙΖΑ ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΑ

Στο δικό μου σύστημα το e-TP 609 της FURUTECH έπαιξε καλύτερα από του Χάϊτα.
Γι' αυτό και πιστεύω ότι τέτοια αξεσουάρ ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΟΚΙΜΗ!!!.

Δεν υπάρχει γενικός κανόνας και η αποτελεσματικότητα εξαρτάται από το κάθε σύστημα.
Μιχάλη,
Κατ' αρχάς να γράψω ότι μου είναι ευχάριστο να ξαναβρίσκω παλιούς γνωστούς από άλλα site (για σένα audiogon, τι έγινε τελικά με τα Zu?).
Σίγουρα πρέπει όταν είναι εφικτό να δοκιμάζουμε οτιδήποτε σκοπεύουμε να αγοράσουμε.
Στη δικιά σου περίπτωση, τα ηχεία που χρησιμοποιείς κάνουν ακουστά και τα παραμικρά προβλήματα της υπόλοιπης αλυσίδας αναπαραγωγής.
Αναφορικά με τις διαφορές από καλώδια τροφοδοσίας είναι σ' ένα βαθμό εξηγήσιμες, αλλά διαφορές από πολύπριζα μου φαίνεται κάπως τραβηγμένο (εξαιρώ το καλώδιο του πολύπριζου, του οποίου κάποια γεωμετρικά και κατασκευαστικά χαρακτηριστικά μπορεί να μειώσουν τις ηλεκτρομαγνητικές αλληλεπιδράσεις).
Θα σου πρότεινα blind test πολύπριζων όπου δεν πιστεύω ότι μπορεί να υπάρχουν αναγνωρίσιμες διαφορές ανάμεσα σε σκέτα πολύπριζα (από 15€ και πάνω).
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Re: Απάντηση: ΠΟΛΥΜΠΡΙΖΑ ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΑ

Μιχάλη,
Κατ' αρχάς να γράψω ότι μου είναι ευχάριστο να ξαναβρίσκω παλιούς γνωστούς από άλλα site (για σένα audiogon, τι έγινε τελικά με τα Zu?).
Σίγουρα πρέπει όταν είναι εφικτό να δοκιμάζουμε οτιδήποτε σκοπεύουμε να αγοράσουμε.
Στη δικιά σου περίπτωση, τα ηχεία που χρησιμοποιείς κάνουν ακουστά και τα παραμικρά προβλήματα της υπόλοιπης αλυσίδας αναπαραγωγής.
Αναφορικά με τις διαφορές από καλώδια τροφοδοσίας είναι σ' ένα βαθμό εξηγήσιμες, αλλά διαφορές από πολύπριζα μου φαίνεται κάπως τραβηγμένο (εξαιρώ το καλώδιο του πολύπριζου, του οποίου κάποια γεωμετρικά και κατασκευαστικά χαρακτηριστικά μπορεί να μειώσουν τις ηλεκτρομαγνητικές αλληλεπιδράσεις).
Θα σου πρότεινα blind test πολύπριζων όπου δεν πιστεύω ότι μπορεί να υπάρχουν αναγνωρίσιμες διαφορές ανάμεσα σε σκέτα πολύπριζα (από 15€ και πάνω).
Γενικά σε ένα σύστημα είναι δύσκολο να γίνει ΑΒ τέστ σε καλώδια-πολύπριζα.
 

Μηνύματα
1.208
Reaction score
59
Προσωπικά χησιμοποιώ, στις Εκθέσεις μόνο, το απλό Furutech των 6 θέσεων και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αποφεύγω γενικά τα φίλτρα. Λ.Σ.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.438
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top