ΠΡΟΒΟΛΕΑΣ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΣΕ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Μηνύματα
888
Reaction score
888
Καλησπέρα σε όλους.
Υποσχέθηκα στο δημοτικό σχολείο του χωριού μου να τους δωρήσω έως το Πάσχα έναν βιντεοπροβολέα για διευκόλυνση των εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων.
Προϋπολογισμός όχι πάνω από 400 ευρώ. Σε όλως εξαιρετικές περιπτώσεις 500, εάν δεν υπάρχει κάτι φθηνότερο.
Τι θα έπρεπε να προσέξω για αυτήν την χρήση (εσωτερική, θέαση από μεγάλη απόσταση, ο κοντινότερος στην οθόνη προβολής μαθητής θα βρίσκεται το λιγότερο σε 2,5 μέτρα απόσταση, τα δε πίσω θρανία μπορεί και σε 7-8 μέτρα.
Να υποθέσω ότι το νούμερο ένα είναι η φωτεινότητα;
Από συνδέσεις ένα hdmi κι ένα vga (είναι ικανοί να συνδέσουν κανα αρχαίο pc) είναι αρκετές.

Υπάρχουν κάποιες προτάσεις συγκεκριμένων προβολέων;
Σκέπτομαι ενδεικτικά:
Benq-MW533

Optoma W334e

Θεωρείτε ότι είναι αξιοπρεπείς για τη δουλειά;
Υπάρχει κάτι φθηνότερο επαρκές;
 

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Ευγε για την κίνηση. ! Περιεγραψε τον χώρο και που θα τοποθετηθει αυτος. Την δευτέρα που θα πλαω σχολείο θα σου στειλω το μοντέλο που έχει βολέψει εμάς.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Το συγκεκριμένο μοντέλο έβαλα πρόσφατα σε αίθουσα νηπιαγωγείου και σε δημοτικού σε συνδυασμό με διαδραστικό πίνακα. Οι αίθουσες αρκετα φωτεινές και έπαιξαν μια χαρά.

 

Μηνύματα
888
Reaction score
888
Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Ο χώρος είναι μια τυπική αιθουσα διδασκαλίας με 25 μαθητές. Αρκετά φωτεινή. Απαιτησεις χρωματικής πιστότητας κλπ αδιάφορες, απλώς να υπάρχει μια αξιοπρεπής φωτεινότητα και ανάλυση. Επειδή υποπτεύονται ότι θα τον μετακινούν από καιρού εις καιρόν καλό θα είναι να έχει ένα εύχρηστο σύστημα ρύθμισης εστίασης κλπ
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.234
Reaction score
27.828
Θα πρότεινα να μην είναι DLP ο προβολέας, υπάρχουν παιδάκια με προβλήματα όρασης που ενοχλούνται λίγο.
Εγώ σε σχολείο έφτιαξα βάσεις για τοποθέτηση προβολέων σε οροφή αλλά και σε θρανίο.
Είχαμε πάρει κάτι Epson S04 και μου ζήτησαν κουτιά για την προστασία τους.
Είχα φτιάξει μεταλλικά κουτιά σε έκδοση "σχολική".


a1.jpg
a2.jpg
a3.jpg


Έπαιζαν πολύ ωραία και με μεγάλη φωτεινότητα και ήταν μια χαρά για τα μαθήματά τους.
Και ήταν και φτηνοί προβολείς, αλλά δεν νομίζω να βγαίνουν ακόμη, αλλά και τα νεότερα μοντέλα είναι πολύ καλά για τέτοια δουλειά.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.424
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top