ΠΡΟΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ ΣΠΙΤΙ

Μηνύματα
92
Reaction score
0
καλημερα!
εχει κανενας εντυπωσεις για προκατασκευασμενα σπιτια μπετου?
εχει κατασκευασει κανενας?
 

Μηνύματα
29.202
Reaction score
23.229
ΕΧΩ ΜΕΣΙΤΕΥΣΕΙ ΜΕΡΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΑ ΕΞΕΙΣ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠ ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ 5-6 ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΧΑΜΗΛΟ ΚΟΣΤΟΣ. ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΑ 100% ΚΙ ΑΥΤΟ ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΜΕΝΑ ΚΑΘΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΟ 99 ΧΕΖΟΜΑΙ ΑΠΑΝΩ ΜΟΥ. ΜΕ ΣΩΣΤΗ ΥΠΟΔΟΜΗ (ΒΑΣΗ-ΑΝΤΙΔΙΑΒΡΩΤΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΣΤΑ ΥΠΟΓΕΙΑ ΜΕΡΗ-ΣΩΣΤΑ ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΚΑΙ ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ) ΕΧΟΥΝ ΜΑΚΡΟΖΩΙΑ ΙΣΗ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΑ ΚΤΙΣΤΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ. ΠΡΟΤΙΜΗΣΕ ΙΣΟΓΕΙΟ 1-2-3 ΕΠΙΠΕΔΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΡΟΦΩΝ.
 

Μηνύματα
92
Reaction score
0
Σε ενα μηνα περιπου θα ερθει το δικο μου προκατασκευασμενο σπιτι, το οποιο το φτιαχνω σε ενα χωριο στην θηβα, ειναι μεζονετα. απλα θα ηθελα να ξερω εαν εχει κατασκευασει καποιος συμφοριτης κατι αντιστοιχοκαι εαν εχει μεινει ευχαριστημενος??????????????. το σπιτι θα κατασκευαστει απο μια απο τις γνωστες κατασκευαστικες εταιριες προκατασκευασμενων σπιτιων.
 


Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
Απάντηση: ΠΡΟΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ ΣΠΙΤΙ

Το πατρικό μου είναι προκατασκευασμένο.

Έχει εξωτερικούς τοίχους από μπετό. Μέσα έχει επένδυση ξύλο. Κατασκευάστηκε το 1986. Οι δικοί μου μένουν ακόμα σε αυτό. Πολύ καλή μόνωση, και χρόνος ολοκλήρωσης κατασκευής. Είναι σίγουρο ότι τώρα πια έχουν εξελιχτεί πάρα πολύ. Φυσικά, κανένα πρόβλημα με σεισμό.

Καλορίζικο. Είναι πολύ καλή επιλογή.
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Μόνο και μόνο το ότι δεν θα κυνηγάς τους εργάτες να έρθουν, δεν θα περιμένεις τους "μάστορες" πότε θα μπορέσουν, δεν θα έχεις κάποιον συνέχεια εκεί να προσέχει τι κάνουν και δεν θα ανησυχείς μην σε κλέψει ο εργολάβος στα υλικά, αξίζει!
 

Μηνύματα
92
Reaction score
0
ελπιζω να μην το μετανιωσω. μεχρι στιγμης το κοστος του προκατασκευασμενου σπιτιου που φτιαχνω ειναι αρκετα πιο χαμηλο απο την συμβατικη οικοδομη.! σε 1 μηνα θα δειξει!
 

Μηνύματα
4.100
Reaction score
3.596
Είναι εύκολο να μας πείς λεπτομέρειες για τα τετραγωνικά και το κόστος .
Αν γίνομαι αδιάκριτος συγγνώμη μην απαντήσεις απλώς ενδιαφέρομαι προσωπικά.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.095
Reaction score
20.573
ΠΑιδιά, πείτε και δυό λόγια για αυτά τα ξύλινα, με ξυλεία Σουηδίας. Τουλάχιστον απ' έξω, είναι πολύ όμορφα.
 

Μηνύματα
92
Reaction score
0
δεν ξερω εαν επιτρεπεται να διαφημισουμε εταιρια . οποτε ακομα δεν αναφερω ονομα της κατασκευαστικης.
κοστος το σεπτεμβριο που εκλεισα το συμβολαιο το κοστος ηταν 400ευρω + φπα/ ανα τμ και 4000 ευρω μεταφορα (120κμ βεβαια δεν ειναι σταθερη τιμη)το συγκεκριμενο σπιτι ειναι περιπου 100 τμ μεζονετα και θα παραλαβω τοιχια ετοιμα για βαψιμο -δεν χρειαζονται σπατουλαρισμα η σοβατισμα ( μονο εαν εσυ θεωρεις οτι τα θες λεια σαν χαρτια - αν και απο δειγματα που ειδα ειναι καλυτερα απο χαρτι)
δηλαδη
400χ100 = 40000 + φπα =47600
+ 4000 μεταφορα = 51600
+ μηχανολογος για τα ηλεκτρολογικα 2000 ευρω =53600
+ 1000 η εσωτερικη σκαλα =54600
+ 6000 η σκυροδετημενη βαση =60600
+ αδεια ( εμενα μου βγηκε 21000 γιατι ειναι για 2 διωροφες μεζονετες )
+ ενσημα 110 ενσημα για προκατασκευασμενο ~ 300 για συμβατικη
.

επειδη θα πεσει πολυ προσωπικη εργασια πιστευω οτι δεν θα ξεπερασει τα 100000 ετοιμο τελειωμενο
 


Μηνύματα
4.100
Reaction score
3.596
ΠΑιδιά, πείτε και δυό λόγια για αυτά τα ξύλινα, με ξυλεία Σουηδίας. Τουλάχιστον απ' έξω, είναι πολύ όμορφα.
Προσοχή τα ξύλινα είναι δύο τύπων. Αυτά με ξύλο ραμποτέ και εσωτερικά μονωτικά υλικά αλλά όχι ξύλο , που είναι φθηνά , και αυτά με ξύλα κορμούς που είναι όλος ο τοίχος από δοκάρια ξύλου .
Η δεύτερη περίπτωση είναι σχετικά ακριβή +1000 ευρω/τμ με εγκαταστάσεις μέσα , αλλά είναι το άριστα μονωμένο σπίτι,αντισεισμικό,με προστασία σε φωτιά και γρήγορη κατασκευή.
Στην πρώτη περίπτωση βρίσκεις και 500 ευρώ/τμ με εγκαταστάσεις .
 

Μηνύματα
29.202
Reaction score
23.229
ΕΧΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΠΟ ΤΟ 1968 ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΘΑΛΑΣΣΑ ΑΛΛΑ ΧΤΙΣΜΕΝΟ ΓΥΡΩ ΓΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ. ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΡΑΧΩΒΑ Η ΓΕΝΙΚΑ ΥΨΟΜΕΤΡΟ.
 

Μηνύματα
826
Reaction score
0
δεν ξερω εαν επιτρεπεται να διαφημισουμε εταιρια . οποτε ακομα δεν αναφερω ονομα της κατασκευαστικης.
κοστος το σεπτεμβριο που εκλεισα το συμβολαιο το κοστος ηταν 400ευρω + φπα/ ανα τμ και 4000 ευρω μεταφορα (120κμ βεβαια δεν ειναι σταθερη τιμη)το συγκεκριμενο σπιτι ειναι περιπου 100 τμ μεζονετα και θα παραλαβω τοιχια ετοιμα για βαψιμο -δεν χρειαζονται σπατουλαρισμα η σοβατισμα ( μονο εαν εσυ θεωρεις οτι τα θες λεια σαν χαρτια - αν και απο δειγματα που ειδα ειναι καλυτερα απο χαρτι)
δηλαδη
400χ100 = 40000 + φπα =47600
+ 4000 μεταφορα = 51600
+ μηχανολογος για τα ηλεκτρολογικα 2000 ευρω =53600
+ 1000 η εσωτερικη σκαλα =54600
+ 6000 η σκυροδετημενη βαση =60600
+ αδεια ( εμενα μου βγηκε 21000 γιατι ειναι για 2 διωροφες μεζονετες )
+ ενσημα 110 ενσημα για προκατασκευασμενο ~ 300 για συμβατικη
.

επειδη θα πεσει πολυ προσωπικη εργασια πιστευω οτι δεν θα ξεπερασει τα 100000 ετοιμο τελειωμενο
Μαζί με σπατουλάρισμα-βάψιμο και παρελκόμενα (υδραυλικά-ηλεκτρικά-εννοώ βρύσες λεκάνες διακόπτες-βόθροι κλπ) σου έρχεται κάτι πάνω από 1000€/m2. Ισως γύρω στα 1100. Τόσο είναι και η συμβατική κατασκευή περίπου (από ίδια πείρα)και δεν μπαίνεις σε συμβιβασμούς κατασκευαστικούς. Δεν νομίζω ότι αξίζει το κόπο.
 


Μηνύματα
826
Reaction score
0
Οπως και να έχει οι λεκάνες-βρύσες νεροχύτες-ντουλάπια-βόθροι κλπ δεν περιλαμβάνονται προφανώς. Αλλά και να περιλαμβάνονται πάλι στο κόστος της συμβατικής κατασκευής είναι.
 

Μηνύματα
4.100
Reaction score
3.596
Νομίζω ότι είναι λίγο φθηνότερο από συμβατική κατοικία.
Μην ξεχνάμε ότι έδωσε 21.000 για την άδεια μόνο. Μαζί με ένσημα πιάσαμε 25,000 χωρίς να μπεί πέτραδακι.
 


Μηνύματα
92
Reaction score
0
Καλησπερα και παλι! .
καποια πραγματα δεν τα διευκρινισα μαλλον καλα!
τα 21000 ειναι η αδεια που ετσι και αλλιως θα τα πληρωσεις ειτε σε προκατασκευασμενο σπιτι μπετου ή Συμεικτο προκατασκευασμενο σπιτι ειστε σε κανονικη συμβατικη οικοδομη με τουβλα. η αδεια τοσο περιπου στοιχιζει η διαφορα ειναι στ ανεσημα που ειναι πολυ λιγοτερα σχεδον 1/3.

αυτα που σας ανεφερα παραπανω ( τιμες) ειναι μονο για αγορα τοιχιων προκατασκευασμενων μπετου. εχουνε ολες τις ηλεκτρολογικες και υδραυλικες Αναμονες (δεν κανεις καποιο σκαψιμο)

για συμβατικη οικοδομη χρειαζομουνα ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΜΕΖΟΝΕΤΑ ---> 150 m3 ( κυβικα μετρα ) σε beton το οποιο θα μου ερχοτανε
150m3 χ 260 ευρω/ m3 =39000 ευρω
+ εσκαφες 2000 ευρω
+ φπα =7500 ευρω
+ 100 ενσημα για καθε μεζονετα = περιπου 5000-6000 ευρω
+ σκαλα = 1000 ευρω
+ τουβλα = 6000 ευρω ( δεν γνωριζω ακριβως καπου τοσα)
+ σοβατισμα = 3000 ευρω ( δεν γνωριζω ακριβως κα που τοσα)
+ μηχανολογος = 2000 ευρω
συνολο 66000 ευρω. το οποιο εινατι το λιγοτερο για να το παρω στην ιδια κατασταση.

και στανταρ θα εβγαιναν ολα τα μαστορια εκτος προυπολογισμου και ειδικα στα μπετα ( σε γειτονα ριξανε 80 μ3 παραπανω , τουλαχιστον ετσι ισχυριζοντουσαν)
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Ίσα ίσα που η παραδοσιακή κατασκευή έχει συμβιβασμούς που πλέον δεν είναι ανεκτοί σε ενεργειακό σπίτι (π.χ. θερμογέφυρες).
Δεν είναι δυνατόν τον 21ο αιώνα να ασχολούμαστε ακόμα με τούβλα και κεραμίδια!!
Λόγω καλού καιρού και έλλειψης χρημάτων στην Ελλάδα δεν είχε ασχοληθεί ο κόσμος με νέου τύπου κατασκευές. Έπαιρνε 2 εργάτες και έχτιζε το αυθαίρετο μόνος του.
Γνώμη μου είναι ότι αν θέλει κάποιος πραγματικά να ασχοληθεί με ενεργειακά σπίτια, με κατασκευή φιλική προς το περιβάλλον, η προκατασκευή είναι μονόδρομος.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.864.413
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top