ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑ;

Μηνύματα
37
Reaction score
1
Ειμαι κατοχος ενος opel corsa d(2007).Θελω να βαλω ηχοσυστημα με την υπαρχον εργοστασιακη πηγη(cd30mp3).Εχω ηδη στην κατοχη μου 2 subwoofer 12" ESX sxb300 εναν 1καναλο ενισχυτη HIFONICS NEMESIS NX7500 D-class 1x1750.Τι ηχεια μου προτεινεται για τις υπαρχον εργοστασιακες θεσεις-ενισχυτη και καποιον "κλεφτη" για την πηγη.Θα ακουγεται με την υπαρχον πηγη καλα?HELP!!PLEASE!!
 

Μηνύματα
489
Reaction score
0
Καλως ήρθες!:happy_4:

Πριν σου απαντήσω θα πρέπει πρώτα να σε ρωτήσω:
Για ποιο λόγο θες να διατηρήσεις την εργοστασιακή πηγή?

Δεν θα σου προσφέρει τίποτα ηχητικά και Θα σε περιορίσει πολύ στο πεδίο των ρυθμίσεων.
Η άποψη μου είναι να την αλλάξεις με κάποια aftermarket που να σου προσφέρει λύσεις και ευελιξία έτσι ώστε να μην αναλωθείς σε πατέντες με "κλέφτες" και high input στον ενισχυτή.

Στα μεγάφωνα τώρα:
Από όσο κατάλαβα δεν θα τα οδηγήσεις με ενισχυτή άρα θα τα παίξεις με την πηγή.
Εαν αποφασίσεις να κρατήσεις την εργοστασιακή πάρε κάτι σχετικά οικονομικό που να περιλαμβάνει τουλάχιστον ένα υποτυπώδες crossover.

Πχ.


http://www.megamarket.gr/pioneertsa172c-p-32628.html
 

Μηνύματα
37
Reaction score
1
Καλως σας βρηκα!:bravo: Δεν μπορω να αλλαξω την ηδη υπαρχον πηγη γιατι εχει πανω λειτουργιες για τον υπολογιστη ταξιδιου κλπ ρυθμισεις.Ο στοχος μου ειναι να βαλω ενισχυτη και ηχεια αξιολογα με προθεση την ποιοτητα ηχου..Και να δεσουν με τα ηδη υπαρχον sub και ενισχυτη.Και βεβαια να τοποθετηθουν στις εργοστασιακες θεσεις.Ζηταω πολλα ε;:crazy_3:
 


Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑ;

Kαλώς ήρθες!!!

Λοιπόν....
Τι ακριβώς σε προβληματίζει στο θέμα "αλλαγή εργοστασιακής πηγής"??
Γιατί αν αναφέρεσαι απλά στο θέμα ενδείξεων στην οθόνη υγρών κρυστάλλων υπάρχουν εισικοί αντάπτορες που στέλνουν στην οθόνη του αυτοκινήτου τις πληροφορίες και (από όσο ξερω) οι ενδείξεις του υπολογιστή ταξιδίου δε νομίζω να έχουν σχέση με την πηγή.
Ποια πηγή έχεις??? Βασικό αυτό για να δούμε τι κάνουμε.
Αν ξέρεις μοντέλο θα μπορέσουμε να δούμε πχ αν υπάρχουν έξοδοι προενίσχυσης (για σύνδεση εξωτερικού ενισχυτή) και πόσο επεμβαίνει το Rcd στο θέμα της οθόνης (όπως αναφέρεις)

Και μετά βλέπουμε τι ηχεία θα μπορέσεις να βάλεις μπροστά....

Αλήθεια...Πόσα χρήματα σκοπεύεις να "επενδύσεις" στον τομέα ήχο??

Καλή σου μέρα.....
(και μην βιάζεσαι....Όλα θα γίνουν....Υπομονή!!):happy_4: :happy_4:
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑ;

Ωωχχχ.......:oops:
Μόλις είδα ότι αναφέρεις το μοντέλο......:oops:

Για να ψάξω να δω τι μπορώ να βρω!!!!:happy_4:
 

Μηνύματα
37
Reaction score
1
Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον και χαρηκα για την γνωριμια.Δεν εχει εξοδους προενισχυσης το συγκεκριμενο.Εχει κουμπια πανω στο ραδιο-cd για τον υπολογιστη ωστε να τον ρυθμιζεις απο εκει.Ελεγα να βαλω εναν καλο "κλεφτη" αλλα με προβληματιζει η ποιοτητα που θα βγαζει.Μεχρι 1.100 euro τα διαθετω για ολα μαζι (ηχεια-κλεφτη,ενισχυτη-καλωδιωσεις).Και να ταιριαζουν με τα προαναφερθεν πραγματα που ηδη εχω!Α!και μια απορια να βαλω ηχεια και πισω;(στις εργοστασιακες θεσεις παντα)το αμαξι ειναι τριπορτο.Ολοι μου λενε πως ειναι πεταμενα λεφτα..thanks!
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑ;

Γαμώ τον explorer γαμώ......
Με πέταξε έξω και έχασα όσα έγραφα..... :mad_3: :mad_3: :mad_3: :mad_3: :mad_3: :mad_3:


Εν κατακλείδι...
Όχι πίσω ηχεία. Σε καμία περίπτωση.
Δεν θα έβαζα ούτε κλέφτη. Συνήθως κακό κάνει, όχι καλό.....
Βάζεις ένα καλό σετ μπροστινών ηχείων (διαιρούμενα 16.5άρια με crossover χωρούν μπροστά) είναι η καλύτερη λύση (και θα έχεις και συμπαθητικό χαμηλό -όχι επιπέδου sub βεβαίως- και καλή σκηνή)

Αν θες ντε και καλά να ψαχτείς με ενισχυτή και κλέφτες κλπ μπορώ να σου προτείνω 2 καταστήματα να πας και τουλάχιστον να κάνουν κάποια σοβαρή δουλειά (τουλάχιστον να μηδενίσουμε τον παράγοντα κακή τοποθέτηση)

Πάντως είναι ντροπή και αίσχος των εταιριών που "μπλοκάρουν" τις επιλογές των ιδιοκτητών με τέτοιες πηγές.
Θέλουν να κάνουν εντύπωση?? Ας την κάνουν....
Αλλά βάλτε βρε παλικάρια και 2 εξόδους προενίσχυσης....Τσάμπα είναι...Ήμαρτον!!!!
:mad_3: :mad_3: :mad_3:
 


Μηνύματα
37
Reaction score
1
Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον.Μολις σημερα μετα απο πολυ σκεψη κατεληξα και αγορασα τελικα ενα ζευγαρι διαιρουμενα 16.5" της ΕΤΟΝ ADVENTURE A1-160 και εναν ενισχυτη της ιδιας εταιριας 4καναλο ΡΑ1054.Θα παιξουν προς το παρον με την υπαρχουσα πηγη με κλεφτη μεχρι να μαζευτει χρημα για 2"din dvd-cd player.Θα βαλω μονωση στις πορτες και τα ηχεια εμπρος θα τα οδηγησει ο ενισχυτης γεφυρωμενος και χωρις crossover μονο με ενα πυκνωτη.Τι λες καλη επιλογη?thanks!!
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑ;

Xωρίς crossover στα ηχεία?
Ή δεν έχει cross ο ενισχυτής??
(χλωμό το δεύτερο...Οπότε μάλλον δεν θα έχουν cross τα ηχεία...)

Θα επέλεγα ένα x-over για τα ηχεία και προφανώς μιλάω για x-over του κατασκευαστή (στην περίπτωσή μας ETON)
Το περίεργο είναι ότι τα A1-160 έχουν x-over στο πακέτο!!!
Δες...
(από την επίσημη σελίδα: http://www.eton-gmbh.de/







Τα ΕΤΟΝ γενικά είναι τίμια πρόταση και πολύ λογικά στην τιμή!
Να ακούσω τις εντυπώσεις σου στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο!!
Πόσο τα πλήρωσες??


Χμμμμμ.........
Εκτός και αν εννοείς ότι θα παίξεις ενεργά τα ΕΤΟΝ (με τα 2 κανάλια του ενισχυτή στα tweeter και τα άλλα δύο για τα mid bass).
Aν ναι πρέπει να προσέξεις πάρα πολύ με τις ρυθμίσεις γιατί είναι πολύ δυσκολότερο να δουλέψεις (και κυρίως να ρυθμίσεις) ένα σύστημα σαν ενεργό. Θα ήταν πολύ πιο απλό να γεφυρώσεις τον 4κάναλο και τα 2 (πλέον) κανάλια να οδηγήσουν (με αυξημένη ισχύ) μέσω x-over τα δύο ζεύγη midbass-tweeter.
Αν πετύχει η ρύθμιση θα παίξουν πολύ καλά...
Συνήθως όμως δεν....

Σε ποιο κατάστημα τα βάζεις???

Καλή επιτυχία!:happy_4: :cool_4:
(και δεν χρειάζονται ευχαριστώ....Μια παρέα είμαστε:happy_4: :happy_4: )
 

Μηνύματα
37
Reaction score
1
Eχουν crossover στο πακετο,αλλα δεν θα τα βαλουμε.Μαζι με ενισχυτη και καλωδιωσεις 900euro.Θα παιξουν στα 2 καναλια γεφυρωμενα mid bass-tweeter χωρις crossover.Ισως να μην ηταν σωστο να κανω διαφημιση.Oταν θα τα βαλω θα σου πω εντυπωσεις!Ελπιζω να παιζουν αξιολογα και με ποιοτητα.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑ;

Με ποια ακριβώς σκέψη αποφασίσατε να μη βάλετε x-over???
Τι σας έκανε να είστε αρνητικοί??
 

Μηνύματα
37
Reaction score
1
Οτι θα παιζουν καλυτερα ετσι.Ο συγκεκριμενος τεχνικος πιστευω οτι ξερει και τον εμπιστευομαι!Το αποτελεσμα θα δειξει.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑ;

Ποιον τεχνικό έχεις??
Δεν είναι αμαρτία ούτε διαφήμιση!!
Μην αγχώνεσαι....:happy_4: :happy_4:

Καλή επιτυχία πάντως.
Αν το μπροστινό σετ το δουλέψετε παθητικά (έτσι όπως λες) θεωρώ ότι το πιθανότερο είναι να παίξει καλύτερα με το x-over.
Απλά χωρίς x-over (θεωρητικά) θα στείλεις περισσότερα watts στα ηχεία (γιατί σε κάθε x-over "χάνεται" ισχύς)


Περιμένουμε και φωτογραφίες!!!:happy_4:
 

Μηνύματα
37
Reaction score
1
Σε ευχαριστω:cool_4:Θα το επιμεληθει ο Νικος με την γνωστη laguna.Οταν θα ειναι ετοιμο θα ανεβασω φωτο!!!
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Re: ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑ;

Σε ευχαριστω:cool_4:Θα το επιμεληθει ο Νικος με την γνωστη laguna.Οταν θα ειναι ετοιμο θα ανεβασω φωτο!!!

Πάω πάσο!!!
Στον Κωνσταντινίδη: :respect: :respect: :respect:

Περιμένουμε φωτό!!:cool_4: :happy_4:
 

Μηνύματα
37
Reaction score
1
Λοιπον,το ηχοσυστημα εγκατασταθηκε με επιτυχια!!!Παιζει καταπληκτικα σε ολο το φασμα με ενα τελειο μπασο απο τα εμπρος ηχεια και κρυσταλλινο ηχο χωρις την παραμικρη παραμορφωση.Τα woofer εχουν δεσει καταπληκτικα!!Ειμαι υπερευχαριστημενος!Και ακομα ειναι αστρωτα!!!Δεν περιμενα οτι με την υπαρχον πηγη θα παιζει τοσο καλα!!Βεβαια μου ειπε ο Νικος οτι η επομενη κινηση θα ειναι ενα dvd 2" din.Με αυτο θα παιζει ακομα καλυτερα...Ας αρχιζουμε να μαζευουμε money λοιπον!!!Φωτο λειαν συντομος!!
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑ;

Mπράβο!!!:crazy_3: :crazy_3:
Δεν περίμενα τίποτε λιγότερο από τον Νίκο!!:bravo: :respect:
Επιβεβαιώνεται για ακόμα μια φορά ότι ο σωστός εγκαταστάτης θα βρει τον τρόπο να παίξουν όλα σωστά!!!:happy_4: :cool_4:


Περιμένουμε φωτό!!:crazy_3:
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.901
Reaction score
12.532
Μόλις διάβασα για τη μη χρήση του crossover ήμουν σίγουρος ότι είναι στη μέση ο Νίκος. "happy_1"

Η εμμονή αυτού του ανθρώπου να μη χρησιμοποιεί crossover είναι παροιμιώδης. Βέβαια κάτι παραπάνω ξέρει. :cool_4:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top