ΠΡΟΤΑΣΗ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΥ

Μηνύματα
114
Reaction score
44
Καλημέρα,
σκέφτομαι την αγορά ολοκληρωμένου για να οδηγήσει τα B&W CM10 s2, είμαι ανάμεσα στον Yamaha A-S1100 ή τον A-S2100, έχεται να προτείνεται κάτι άλλο αντίστοιχο;
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Καλημέρα,
σκέφτομαι την αγορά ολοκληρωμένου για να οδηγήσει τα B&W CM10 s2, είμαι ανάμεσα στον Yamaha A-S1100 ή τον A-S2100, έχεται να προτείνεται κάτι άλλο αντίστοιχο;
Διάβασες τι προτείνει η εταιρεία φαντάζομαι: "..30W - 300W into 8Ω on unclipped programme". Άρα ψάχνεις για πολλά watt αν θες να τα οδηγήσεις όπως πρέπει και όχι όπως να΄ναι! Μάλλον >200W 8Ω για σίγουρα.....
Ο A-S2100 είναι γύρω στα 80W στα 8Ω...(δεν συζητώ για τον άλλο)....θα παίξει βέβαια, αλλά αφού διαθέτεις τόσο budget ψάξε για πιο ισχυρό ενισχυτή, καταλληλότερο για το ηχείο σου..θα βρεις...ακόμα και δεύτερο χέρι (θα ήταν μια πολύ καλή λύση) (π.χ αν βρεις κανέναν Krell s-300 ή ακόμα καλύτερα Hegel H-300)...άλλη λύση made in Greece http://omegaamplifiers.blogspot.gr/ μπορείς να ρωτήσεις ή να πας να ακούσεις ή να δανειστείς κάποιον ολοκληρωμένο για δοκιμή στο σπίτι....
Και φυσικά υπάρχουν και πολλές άλλες λύσεις που θα τις δεις σε λίγο....
 


Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Πιστεύω ότι παρά την ποιότητα των 1100 και 2100 τα ρεύματα δεν είναι ικανά να οδηγήσουν σωστά τα 10αρια. Σε χαμηλές εντάσεις το αποτέλεσμα θα είναι φωτεινό, με μικρή έλλειψη όγκου που θα επιβάλλει να τοποθετήσουμε το ρυθμιστικό στάθμης σε υψηλότερες θέσεις , σε μεγαλύτερες εντάσεις μπορεί να γίνει δυσάρεστα λαμπρό.
Ενισχυτές που θεωρώ πως είναι ικανοί βρίσκονται εδώ, εδώ και εδώ από πρόχειρη έρευνα στο διαδίκτυο. Μεγάλη τροφοδοσία, αρκετά βατ, τα κοινά τους χαρακτηριστικά.
 


Μηνύματα
185
Reaction score
195
τους ενισχυτές που αναφερει ο φίλος τους εχει ακουσει κανείς?
η απορρίπτονται μόνο βασει τεχνικών χαρακτηριστικών?
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
τους ενισχυτές που αναφερει ο φίλος τους εχει ακουσει κανείς?
η απορρίπτονται μόνο βασει τεχνικών χαρακτηριστικών?
Δεν κάνουν για τα ηχεία που έχεις...
Από κει και περα... Η απόφαση είναι δικη σου..
 

Μηνύματα
348
Reaction score
685
Ο yamaha 2100 είναι άριστος ενισχυτής , άλλα κατ έμε θα έπαιρνες σίγουρα καλύτερο αποτέλεσμα αν τον ταίριαζες με τα cm8 - (βαριά) cm9 . Τα cm 10 των 5 μεγαφώνων είναι ξεκάθαρα άλλου "οδηγικού" προσανατολισμού. Όχι ότι θα ακουστούν άσχημα με τον yamaha , απλά μόνο θα "ακουστούν"...

Kοίτα για rotel ra 1592 που παίζει καλά με τα cm. Επίσης ο peachtree που αναφέρθηκε πιο πάνω είναι μια μέση λύση τιμής - ήχου - οδήγησης .
 
Last edited:

Μηνύματα
954
Reaction score
518
με 2.000ευρω 300watt δεν θα βρεις σε καμια περιπτωση που να ειναι τελειος ηχητικα.ωραια ως εδω;

Ο peachtree τα κανει ολα και συμφερει αρκει να σου αρεσει. Εγω τον ακουσα ...οκ δεν τρελαθηκα...ομως δεν ειναι μονο ο ενισχυτης σε ενα συστημα οποτε πιστευω μαζευεται το πραγμα εαν σου αρεσει καπως.

Ο rotel οντως ταιργιαζει και τα 200watt δεν ειναι λιγα για τα χρηματα που ζητα...αλλα δεν θα εχεις την οδηγηση του peachtree.

Kατι αλλο; εγω που το εχω ψαχνει καπως γι αυτο το ηχειο (διοτι ηθελα να το παρω) δεν ξερω. ισως μετα να πηγαινα σε αγορα προ και τελικου....παλι σε nad ή ροτελ δινοντας κατι παραπανω.

Οτι ειναι κατω απο 150watt στην θεση σου δεν θα το κοιτουσα καν.
 

I

iason

Guest
E-470
Accuphase :beach:
[DOUBLEPOST=1511012734][/DOUBLEPOST]Magnum Dynalab MD309 για αγριεμένες καταστασεις :D
 

Μηνύματα
114
Reaction score
44
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, δεν σας κρύβω ότι έχω τους ενδιασμούς μου για το συγκεκριμένο "πάντρεμα" και κοιτάω και την λύση pro με τελικό, πέριμένω σήμερα να δοκιμάσω τον NAD C165BEE/C275BEE να δούμε πως θα τα πάει.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Φιλε πες μας τελικα εαν σου αρεσε.

Και θα ηθελα προσωπικά να μαθω εαν το συγκεκριμένο set up nad έχει πλαδαρο μπασο.

Ps: μπορεί καποιος να μου εξηγηση γτ ο c275 ενω λεει στα 4οhm k 8οhm 2x150w ενω πιο κατω δινει 250w κ 410w αντίστοιχα;
 
Last edited:

Μηνύματα
114
Reaction score
44
Φιλε πες μας τελικα εαν σου αρεσε.

Και θα ηθελα προσωπικά να μαθω εαν το συγκεκριμένο set up nad έχει πλαδαρο μπασο.

Ps: μπορεί καποιος να μου εξηγηση γτ ο c275 ενω λεει στα 4οhm k 8οhm 2x150w ενω πιο κατω δινει 250w κ 410w αντίστοιχα;
Μου άρεσε πάρα πολύ ο συνδιασμός και οι ενισχυτές έμειναν στο rack.
Το μπάσο προσωπικά με ικανοποίησε, το βρήκα μια χαρά και καθόλου πλαδαρό.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.270
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top