1. Καλώς ήρθατε στο AVsite! Ελάτε στην παρέα μας κάνοντας εγγραφή!
    Απόκρυψη ανακοίνωσης

Πέθανε ο Γκόρντον Μπανκς

Συζήτηση στο φόρουμ 'ΑΘΛΗΤΙΚΑ' που ξεκίνησε από το μέλος tigergreg, στις 12 Φεβρουαρίου 2019.

1. tigergreg

melina and PURETONE like this.
  2. PURETONE

PURETONE Ένα σκέτο "Π"

Δεν ειμαι και ειδικος αλλα αν με ρωτουσε καποιος να πω ισως τον καλυτερο τερματοφυλακα που θυμαμαι σιγουρα θα ελεγα τον Μπανκς .

Decembered likes this.
  3. Decembered

Decembered Μαϊμού

4. Nick Arvanitakis

Nick Arvanitakis Administrador
    Administrator

Γίγας λέμε!
    Αρχές 70s συμπαθούσα την Στόουκ Σίτυ γιατί έπαιζε εκεί ο Γκόρντον.

R.I.P.

5. vaggt

Δεν τον πρόλαβα γιατί είμαι μικρός αχαχαχχαχα. Αλλα το ότι έβγαινε τόσα χρονια καλύτερος τερματοφύλακας, αλλα και η απόκρουση στην κεφάλια του Πελέ, τι να λέμε τώρα τεράστια μορφή του αθλήματος. Respect

R.I.P

6. Δημητρης Α

εγω λογω ηλικιας τον πρόλαβα τον Μπανκς,ημουνα 10 χρονων όταν εκανε την διαβόητη απόκρουση.
    Αναμφίβολα τεράστιος τερματοφύλακας,αλλα σε οτι εχει να κανει με Βρετανους είμαι παντα σκεπτικός γιατι εχουν παντα την ταση να θεοποιούν τους δικους τους.Εχουν περασει αρκετοι τεράστιοι τερματοφύλακες.Η συγκεκριμενη απόκρουση είναι θρυλικη γιατι εγινε σε μουντιάλ και απέναντι στον Πελέ.Ως κεφαλια ωστόσο όπως βλέπετε εκανε γκελ στο χόρτο συνεπώς δεν ηταν δυνατον να ηταν τοσο επικίνδυνη οσο άλλες αποκρούσεις που εχω δει.Παρα πολύ καλη απόκρουση,αλλα απόκρουση του αιώνα μονο επειδή είναι Αγγλία.

R.I.P

7. daharis666

daharis666 Crystalator - ΔΑΠάκι

ίσα ίσα...επειδή χτύπησε στο χόρτο και ο τερματοφύλακας ακολουθεί την κίνηση-ροή της φάσης (άρα υπολογίζει στο 80% το direct της κεφαλιάς και όχι το γκελ...έτσι λειτουργεί η όραση και παρασέρνει και τα αντανακλαστικά του σώματος) ήταν εξαιρετικά δύσκολο τα ms εκείνα να υπολογίσεις την κατεύθυνση της μπάλας και να απλώσεις χέρι...

συνήθως από το ποσοστό που μένει είσαι 5% κwλόφαρδος να την βγάλεις (ίσως και λόγω στάσης σώματος) ,10% να πέσει πάνω σου και 5% να την βγάλεις επειδή μπορείς

Υ.Γ. άποψη ως πρώην τερματοφύλακας το αναφέρω:)

#7 daharis666, 12 Φεβρουαρίου 2019
    Last edited: 12 Φεβρουαρίου 2019
    gonis likes this.

Μοιραστείτε τη σελίδα