Παζάρι στη Θεσσαλονίκη ??

Μηνύματα
106
Reaction score
4
Καλησπέρα και καλή χρονιά !! Βρε παιδιά έχω μια ερώτηση ! Πριν χρόνια είχα πάει σε ένα παζάρι στην θεσσαλονίκη με διάφορα αντικείμενα ! σαν λαϊκή έμοιαζε αλλά με αντικείμενα και όχι με τρόφιμα. Τώρα ήταν κλεμμένα ! ήταν νόμιμα ! δεν ξέρω ! πάντως ήταν χύμα παζάρι και λίγο σε ψιλό κρυφή περιοχή αν θυμάμαι καλά !
Το θέμα είναι ότι δεν θυμάμαι που ! γιατί έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε ! και επειδή ψάχνω κασέτες για κασετόφωνο ξέρω ότι είχαν τέτοια πράγματα χύμα γιατί τα είχα δει ! Τότε δεν ασχολούμουν με αυτά οπότε και δεν τα έδωσα σημασία ! τώρα όμως που ασχολούμαι και ψάχνω θέλω αν ξέρει κάποιος να μου πει αν υπάρχει ακόμα κάπου στην θεσσαλονίκη τέτοιου είδους παζάρι για να πάω να ψάξω για κασέτες !
Ευχαριστώ προκαταβολικά !
 

Μηνύματα
717
Reaction score
804
Στο Vinyl Mania εχει σιγουρα κασσετες καινουριες .
Τηλεφωνησε στο 2310234848 .
Ειναι στο κεντρο στην πλατεια Ναυαρινου .
 

Μηνύματα
88
Reaction score
16
Καλησπέρα και καλή χρονιά !! Βρε παιδιά έχω μια ερώτηση ! Πριν χρόνια είχα πάει σε ένα παζάρι στην θεσσαλονίκη με διάφορα αντικείμενα ! σαν λαϊκή έμοιαζε αλλά με αντικείμενα και όχι με τρόφιμα. Τώρα ήταν κλεμμένα ! ήταν νόμιμα ! δεν ξέρω ! πάντως ήταν χύμα παζάρι και λίγο σε ψιλό κρυφή περιοχή αν θυμάμαι καλά !
Το θέμα είναι ότι δεν θυμάμαι που ! γιατί έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε ! και επειδή ψάχνω κασέτες για κασετόφωνο ξέρω ότι είχαν τέτοια πράγματα χύμα γιατί τα είχα δει ! Τότε δεν ασχολούμουν με αυτά οπότε και δεν τα έδωσα σημασία ! τώρα όμως που ασχολούμαι και ψάχνω θέλω αν ξέρει κάποιος να μου πει αν υπάρχει ακόμα κάπου στην θεσσαλονίκη τέτοιου είδους παζάρι για να πάω να ψάξω για κασέτες !
Ευχαριστώ προκαταβολικά !

Πιθανόν εννοείς τα παλιατζίδικα κοντά στο ξενοδοχείο Ολυμπια στην οδό Ολύμπου
 





Μηνύματα
106
Reaction score
4
Πιθανόν εννοείς τα παλιατζίδικα κοντά στο ξενοδοχείο Ολυμπια στην οδό Ολύμπου
Οχι δεν εννοώ τα παλιατζίδικα ! εκείνα ok τα ξέρω ! Εγώ εννοώ σαν παζάρι φάση ! Αυτό που είχα πάει πριν χρόνια ήταν σαν τις λαϊκές αγορές που πας και ψωνίζεις φρούτα λαχανικά ! με την διάφορα όμως ότι το συγκεκριμένο παζάρι είχε ηλεκτρικές συσκευές κασέτες έπιπλα ! και πολλά άλλα ! τα είχαν χύμα στο πάτωμα σαν μικροπωλητές
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.119
Reaction score
30.063
Μην εννοείς των Ρωσοποντίων πίσω από τη Ροτόντα; Αλλά μιλάμε για τουλάχιστον 15 χρόνια πίσω.
 

Μηνύματα
106
Reaction score
4
Μην εννοείς των Ρωσοποντίων πίσω από τη Ροτόντα; Αλλά μιλάμε για τουλάχιστον 15 χρόνια πίσω.
Οχι όχι δεν ήταν εκεί ! Αν θυμάμαι καλά πρέπει να ήταν κάπου προς τον σταθμό τον τρένων ! απέναντι δηλαδή από τον σταθμό ! αλλα και πάλι δεν είμαι σίγουρος ! πάνε πολλά χρονια που είχα πάει
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.119
Reaction score
30.063
Όταν ήμουν φοιτητής πριν από 20 χρόνια και βάλε ήταν στα φόρτε του το συγκεκριμένο παζάρι. Κρίμα δεν μου έκοψε τότε να πάρω μερικούς φωτογραφικούς φακούς και πρέπει, φαντάζομαι, να είχαν και αξιόλογους αν έψαχνες πέραν των κλασικών helios.
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Mηπως, λεω μηπως, γιατι δεν ξερω αν γινεται ακομα, ενα Γιουσουρουμ αν θυμαμαι καλα, καπου δυτικα στο τερμα των λεωφορειων Νικοπολης συνορα χαμηλα με Ωραιοκαστρο?
 

Μηνύματα
106
Reaction score
4
Mηπως, λεω μηπως, γιατι δεν ξερω αν γινεται ακομα, ενα Γιουσουρουμ αν θυμαμαι καλα, καπου δυτικα στο τερμα των λεωφορειων Νικοπολης συνορα χαμηλα με Ωραιοκαστρο?
Μπορεί να είναι και αυτό ! Μπορεί να κάνω λάθος για το σταθμό τον τρένων και να είναι στα κτελ ! Δυστυχώς δεν θυμάμαι καθόλου ! το μονο που θυμάμαι είναι ότι είχε πολύ πράγμα από τα πάντα !
 

Μηνύματα
42
Reaction score
57
Εννοείς μήπως στη Γιαννιτσών εκεί που είχε και ρούχα;Ήταν Κυριακές, δεν ξέρω εάν ακόμα λειτουργεί. Είχαν κι σεκιούριτι που στα μπουφάν τους έγραφαν " RomSecurity"
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.184
Reaction score
27.660
Για κάποιο διάστημα γινόταν παζάρι ακριβώς στον δρόμο που είμαι και στους παρακείμενους.
Η περιοχή είναι τα "Νέα Ξυλάδικα" 'όπως τα έλεγαν τότε, λόγω των πολλών μαγαζιών με ξυλεία.
Λίγο πιο πέρα από τον Ν.Σ. Σταθμό των τρένων, έναν δρόμο κάτω από την Γιαννιτσών.
Οι έμποροι ήταν κυρίως γύφτοι το ίδιο και οι σεκιουριτάδες.
Γινόταν κάθε Κυριακή.
Είχαμε θέμα τότε, διότι μας έκλειναν τις εισόδους των σπιτιών μας και δεν μπορούσαμε να βγούμε και κάθε Κυριακή μαλώναμε μαζί τους για να μαζέψουν τους πάγκους τους λίγο πιο πέρα να μπορούμε να μπαινοβγαίνουμε.
Ο μόνος που ήθελε το παζάρι ήταν ένας που έψηνε σουβλάκια και έκανε φοβερό τζίρο.
Είχαν κυρίως ρούχα, χαλιά, κιλίμια, τσουρταλάδες, εσώρουχα, κάλτσες, όλα της κακιάς ώρας, αλλά είχαν και πολλά άλλα αντικείμενα διάφορα, ότι δεν φαντάζεται κανείς.
Πολλά απ΄αυτά ήταν κλεμμένα, π.χ. ηλεκτρικά εργαλεία, μπιμπελό, διακοσμητικά κ.λ.π. που τα χαρακτήριζαν απλώς "μεταχειρισμένα".
Δεν κράτησε πολύ καιρό όμως.
 

Μηνύματα
106
Reaction score
4
Για κάποιο διάστημα γινόταν παζάρι ακριβώς στον δρόμο που είμαι και στους παρακείμενους.
Η περιοχή είναι τα "Νέα Ξυλάδικα" 'όπως τα έλεγαν τότε, λόγω των πολλών μαγαζιών με ξυλεία.
Λίγο πιο πέρα από τον Ν.Σ. Σταθμό των τρένων, έναν δρόμο κάτω από την Γιαννιτσών.
Οι έμποροι ήταν κυρίως γύφτοι το ίδιο και οι σεκιουριτάδες.
Γινόταν κάθε Κυριακή.
Είχαμε θέμα τότε, διότι μας έκλειναν τις εισόδους των σπιτιών μας και δεν μπορούσαμε να βγούμε και κάθε Κυριακή μαλώναμε μαζί τους για να μαζέψουν τους πάγκους τους λίγο πιο πέρα να μπορούμε να μπαινοβγαίνουμε.
Ο μόνος που ήθελε το παζάρι ήταν ένας που έψηνε σουβλάκια και έκανε φοβερό τζίρο.
Είχαν κυρίως ρούχα, χαλιά, κιλίμια, τσουρταλάδες, εσώρουχα, κάλτσες, όλα της κακιάς ώρας, αλλά είχαν και πολλά άλλα αντικείμενα διάφορα, ότι δεν φαντάζεται κανείς.
Πολλά απ΄αυτά ήταν κλεμμένα, π.χ. ηλεκτρικά εργαλεία, μπιμπελό, διακοσμητικά κ.λ.π. που τα χαρακτήριζαν απλώς "μεταχειρισμένα".
Δεν κράτησε πολύ καιρό όμως.
Πρέπει να ήταν αυτό ! Γιατί θυμάμαι ότι τις καθημερινές είχαμε σχόλιο οπότε δεν έπαιζε να μπορούμε να πάμε ! άρα η Σάββατο η Κυριακή θα ήταν ! Αρα Κυριακή πρέπει να ήταν όπως λες ! Αρα για να μην κράτησε πολύ όπως λες σημαίνει ότι πλέον δεν υπάρχει ! Κρίμα πάντως γιατί θυμάμαι είχε κασέτες ήχου χύμα στο πάτωμα !
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.446
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top