Παλια ραδιοφωνα. Ποσο κοστιζουν?

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ

απο-Συντονιστής
Μηνύματα
3.190
Reaction score
187
Εχω 2 παλαια ραδιοφωνα και αναρωτιεμαι ποσο να κανουν... Που μπορω να δω τις τιμες τους? Το ενα ειναι ενα Normende Electro το οποιο εχει και δικο του ξεχωριστο πικαπ και το αλλο θα το ανεβασω αυριο γιατι δεν θυμαμαι την μαρκα του...


 

Μηνύματα
4.089
Reaction score
3.583
Μάλλον αξίζουν πιο πολύ να τα κρατήσεις παρά να τα πουλήσεις για μερικές δεκάδες ευρώ. Πάντως σαν διακόσμηση είναι κάτι που το βλέπω συχνά πλέον σε σαλόνια.
 


Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Δεν υπαρχει τιμη σε ειδη που ειναι εκτος παραγωγης εδω και πολλες δεκαετιες, και ειναι ηδη αντικες. Οτι ζητησεις και οτι παρεις.
 

Μηνύματα
111
Reaction score
0
Για να το καλαμπουρίσουμε και λίγο…

Γιατί δεν ρωτάς έναν διακοσμητή ?
 

Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
Λοιπόν , Πατέρας φίλου και μέλους στο ΑV site είναι Μανιακός συλλέκτης αλλά και επισκευαστής παλαιών ραδιοφώνων ! Πλέον έχει ειδικευθεί στην ΠΛΗΡΗ αναπαλαίωση τόσο ηλεκτρονικά όσο και εμφανισιακά των ραδιοφώνων ! Η συλλογή του έχει πάνω από 100 κομμάτια ΟΛΑ σε ΠΛΗΡΗ ΑΥΘΕΝΤΙΚΗ λειτουργική κατάσταση ! Όποτε πάω στο μαγαζί του , ( Ηλεκτρονικός είναι ) βλέπω και κάτι καινούργιο ! ! !
http://www.asda.gr/dimdalipis μπές εδώ να δείς φίλε !
Όσο για την τιμή ΔΕΝ υπάρχει ! Καθώς ο καθένας το κοστολογεί με διαφορετικά κριτήρια . . .
Ελπίζω να βοήθησα ...
 

Μηνύματα
1.077
Reaction score
159
O πατέρας μου, το 1968, μετα απο φοβερους καυγάδες με την μανα μου, αγορασε το ραδιόφωνο philips Philips B5X14A

Εκανε 5000 δρχ τοτε (τεραστιο ποσο για την εποχη), ήταν FM-στερεοφωνικο , παγκοσμιου ληψης και ηταν γεματο λαμπες μεσα.

Στην μαυρες μερες της Χουντας ακούγαμε κυρίως δυο πραγματα με αυτο: Καθε βραδυ, με δυσκολια τις ελληνικες ειδήσεις του BBC, και την Κυριακή το πρωι, απο τα μεγάφωνά του δισκους του Θεοδωράκη απο το πικαπ.

Αργότερα, έφηβος πια, με συντροφευε σε νυχτερινες εκπομπες με ραδιοφωνικούς Χατζηδακικούς ήχους, αλλα και ενίοτε με κλασσική μουσικη απο τους δισκους του πατερα μου

Αριστερα, ειχε ενα απιστευτα ηρεμιστικο πρασινο φωτάκι-"κουρτίνα" που έδειχνε πότε ζεσταινοτανε οι λάμπες, αλλα και πότε "επιανε καλα" το σταθμό.
Ο ήχος του ήταν εξαιρετικα γλυκός, αν και του λειπανε εμφανώς πριμα αλλα δυστυχως καποια στιγμη ψιλοχαλασε και μειωθηκε το volume, οποτε και παραμεληθηκε σχετικα.

Αργότερα το ζητησα απο την μανα μου να το φτιαξω (μια και δεν το ακουγε ποτε), αλλα δεν μου το έδωσε. (δικαιως, γιατι το ήθελε για να της θυμιζει τον πατερα μου)

Τοτε εκανα την πρωτη βλακεια, και μια μερα , πηγα κρυφά και του εβγαλα τα μεγαφωνα, για να φτιαξω diy ηχεια. (τα έχω ακόμα , και παιζουν)
Η δευτερη και χειροτερη βλακεια, εγινε οταν "εφυγε" και η μανα μου. Φορτισμένος ασχημα συναισθηματικα.......το πέταξα.

Αυτη ήταν η μικρη ιστορια του δικου μου Philips B5X14A, και συγγνωμη αν σας κουρασα, αλλα αυτο το ραδιόφωνο, φορτωμένο αναμνησεις, νοσταλγια και καλο ήχο, θα το θυμαμαι παντοτε με αγάπη.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Έλα ρε DIMPAS και εσύ μέλος εδώ!! Καλοσήρθες! Παίδες, στον πατέρα μου αναφέρεται. Όντως στο μαγαζί του έχει κάμποσα παλιά ραδιόφωνα, αλλά στο σπίτι έχει τη συλλογή του. Πραγματικά είναι κομμάτια ένα και ένα.
 


Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Ευχαριστώ! Περισσότερα μπράβο όμως και στον αδερφό μου που του έφτιαξε τη σελίδα ξεκινώντας από μηδενικές γνώσεις.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.228
Μιά και μου άρεσε ,
Ένα UP μετά από 10 χρόνια γιά κάποιουs πού έχουν παλαιά ραδιόφωνα καί θέλουν να τούs δώσουν ζωή .

-
Άσχετο με τον φίλο Πέτρο , ........μα και σχετικό .

-
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.456
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top