Παλιό Τεύχη Του Ήχου Και Αναμνήσεις

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.210
Reaction score
27.747
Τότε λεγόταν Ηχος & ΗiFi.
Έψαξα και βρήκα το πρώτο τεύχος που αγόρασα πιτσιρικάς τότε τον Ιούνιο του 1978 τεύχος 63 και το δεύτερο που πήρα ήταν το τεύχος 68.
Από τότε και μετά τα έπαιρνα συνέχεια με κάποιες περιόδους που είχα σταματήσει π.χ. στρατός.
Έχω κανά δυό τόνους βάρος σε περιοδικά, μια στοίβα που μου πιάνει τεράστιο χώρο αλλά και λυπάμαι να τα πετάξω μιας και τα θεωρώ πλέον συλλεκτικά.
Αν διαβάσει κανείς τέτοια τεύχη με τις διαφημήσεις να είναι ασπρόμαυρες και τα άρθρα της εποχής θα γελάει, όχι ειρωνικά αλλά με μια περίεργη αίσθηση του πως ήταν τα πράγματα τότε και πως έχουν γίνει τώρα. Διαβάζοντας διάφορα τεύχη του 1979 - 80 - 81 - 82 έως 90 κάνεις μια ιστορική αναδρομή της εξέλιξης των ηλεκτρονικών και της τεχνολογίας του ήχου και της εικόνας.
Τα βίντεο ήταν συσκευές σε μέγεθος βαλίτσας με φόρτιση της κασέτας από πάνω και ενσύρματο τηλεχ/ριο.
Τα ηχεία ξύλινα τετραγωνισμένα ορθογώνια κουτιά.
Ονόματα που τότε ήταν επίκαιρα αλλά τώρα έχουν χαθεί λίγο ή και τελείως π.χ. Cybernet, Akai, Lennox, Tensai, KLH, Tandberg, Revox, Fisher, Voxson κ.λ.π.
Τέστ από ραδιοκασετόφωνα αυτοκινήτου HiFi αυτά με τη βελόνα και το σπάγγο. Θυμάστε τα PIANOLA;
Ενδιαφέροντα άρθρα όπως αυτό με τις συνέπειες του ατυχήματος στο πυρηνικό εργοστάσιο του Τσερνομπίλ και εκτενή ανάλυση από τον Dr Α.Τ. Κατσένη.
Τότε η ψυχή του περιοδικού ήταν ο Θεόδωρος Σπίνουλας ο οποίος τώρα είναι στο HITECH. Ο λόγος του ενθουσιώδης, όταν επρόκειτο για κάτι το συνταρακτικό π.χ. η παρουσίαση των ενισχυτών με Mosfet της Sanyo, ο Plus P55 με τίτλο "η άνοιξη που ήρθε με τα Mosfet", η παρουσίαση της κεφαλής πικάπ Koetsu με παροιμιώδη και υπερβολικά παρορμητική περιγραφή κ.λ.π.
Αναλυτικά άρθρα για τη θεωρία των ηχείων, την εγγραφή σε μαγνητοταινίες, οι τεχνικές εγγραφής με διαφόρους τύπους μικροφώνων κ.λ.π. με κάποια απ΄αυτά να είναι πολύ επιστημονικά αναπτυγμένα (τοπολογίες αρνητικής ανάδρασης ) και θυμίζουν "Μητρωϊκή ανάλυση γραμμικών φορέων"
Πολύ πλάκα έχει η παρουσίαση του CD. Γίνεται αναφορά σε κάποιο ασημένιο δισκάκι που ανέπτυξε η Philips και χωράει 74 λεπτά μουσικής με άμεση πρόσβαση στο κομμάτι που θέλουμε, ανάγνωση με ακτίνα Laser χωρίς να αγγίζει την επιφάνεια του δίσκου, άφθαρτο στην πολυκαιρία και με μια φωτογραφία ενός CD που τότε έμοιαζε επιστημονική φαντασία. Και φυσικά δεν έλεγε πότε συγκεκριμένα θα κυκλοφορήσει αυτό το νέο μέσο ακρόασης μουσικής.
Πάντως τώρα μπορώ να πω ότι τα CD δεν είναι άφθαρτα στο χρόνο. Δοκιμασμένο 15 χρόνια. Π.χ. δισκάκι της Deutche Grammophone με το έργο "Εικόνες από μία έκθεση" του Mussorgski και δεν παίζει πια σε κανένα player.
Χωρίς να έχει γρατζουνιές χωρίς τίποτα. Η επιφάνειά του είναι "τζάμι" κι όμως.......
Τώρα που τα ξαναδιαβάζω αισθάνομαι περίεργα. Πώς πέρασαν τόσα χρόνια ρε παιδιά;
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.210
Reaction score
27.747
Παλιό Τεύχη Του Ήχου Και Αναμνώσεις

Συγνώμη στο θέμα ήθελα να γράψω "Παλιά τεύχη του Ήχου και αναμνήσεις"
Ο δαίμων του τυπογραφίου βλέπετε
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.095
Reaction score
20.573
Παλιό Τεύχη Του Ήχου Και Αναμνώσεις

Αφού έχεις scanner, τί περιμένεις;
 



Μηνύματα
12.842
Reaction score
10.057
Re: Παλιό Τεύχη Του Ήχου Και Αναμνώσεις

Τι να κάνω με το σκάνερ;
Σκάναρέ τα, κάντα pdf και μοιράσου τα με εμάς! (Δύσκολη και χρονοβόρα δουλειά)

Τότε λεγόταν Ηχος & ΗiFi.
Έχω περίπου 45 τεύχη από τη δεκαετία του 1980, από τον πατέρα μου.

Τα βίντεο ήταν συσκευές σε μέγεθος βαλίτσας με φόρτιση της κασέτας από πάνω και ενσύρματο τηλεχ/ριο.
Είχαμε τέτοιο βίντεο με ενσύρματο τηλεχειριστήριο, το θυμάμαι μικρούλης!

Τα ηχεία ξύλινα τετραγωνισμένα ορθογώνια κουτιά.
Σε ένα τέχος που έχω, κάνουν τέστ τα Magnepan MG ΙΙΙ
 



Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Τα έχω ακόμα τα παλιά τεύχη του "Ηχος & ΗiFi", πάνω από 300, και δε πρόκειται να τα πετάξω, για μένα είναι θησαυρός.

Κώστα τα έχεις ακόμη η τα έφαγαν τα ποντίκια;; :rolleyes:
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Νέος είσαι και φαίνεσαι, διαβάζω το avsite πριν από εσένα, μην κοιτάς που έκανα τώρα λογαριασμό... :p
Άλλαξα και το avatar αφού δεν σου αρέσει και μου την είπες χτες, γιατί άλλο ΜBL και άλλο JBL!.. :p
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.799
Reaction score
77.317
Νέος είσαι και φαίνεσαι, διαβάζω το avsite πριν από εσένα, μην κοιτάς που έκανα τώρα λογαριασμό... :p
Άλλαξα και το avatar αφού δεν σου αρέσει και μου την είπες χτες, γιατί άλλο ΜBL και άλλο JBL!.. :p
ω ρε τι ειν τούτος?!
δεν είπα ότι δεν μου αρέσει...
από την μία κλαιγόσουν χθες που δεν σου δίνανε σημασία ...
είπα να βοηθήσω και σου πρότεινα να βγάλεις τη λεσβία μπας και φταίει αυτό....
και αντί να δώσεις μία δεύτερη ευκαιρία στον εαυτό σου και να βάλεις κάποιο εγκεκριμένο άβαταρ από το καλημέρα-καλησπέρα
πήγες και μου κότσαρες ένα μανιτάρι καφετέριας :gotcha:

ε τι να σου πω μετά?:roflmao:
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Μανιτάρι καφετέριας τα MBL;;; :oops:
Βέβαια... όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια...
Και δεν μοιάζει με μανιτάρι αλλά με λάμπα πετρελαίου. :lol:
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.210
Reaction score
27.747
Αφού ανασύρθηκε ξανά το θέμα, να πω απλώς ότι οι 2 τόννοι περιοδικών δόθηκαν για ανακύκλωση.
Κράτησα μόνο μερικά από τα πολύ παλιά και τα άλλα έφυγαν.
Δεν επρόκειτο ποτέ να κάτσω να τα διαβάσω και μου έπιαναν πολύ χώρο.
Άλλωστε δεν έχει νόημα να διαβάζεις p.x. ομαδικό τεστ από μαγνητοσκόπια (βίντεο) για κασέτες VHS
Πάντως ήταν και μια εποχή που δεν υπήρχαν κινητά!!!
 

Μηνύματα
966
Reaction score
1.673
Αφού ανασύρθηκε ξανά το θέμα, να πω απλώς ότι οι 2 τόννοι περιοδικών δόθηκαν για ανακύκλωση.
Κράτησα μόνο μερικά από τα πολύ παλιά και τα άλλα έφυγαν.
Δεν επρόκειτο ποτέ να κάτσω να τα διαβάσω και μου έπιαναν πολύ χώρο.
Άλλωστε δεν έχει νόημα να διαβάζεις p.x. ομαδικό τεστ από μαγνητοσκόπια (βίντεο) για κασέτες VHS
Πάντως ήταν και μια εποχή που δεν υπήρχαν κινητά!!!
Καλημέρα.

Κρίμα, γιατί τα πέταξες;

Μπορούσες τα χαρίσεις.

Ό,τι είναι σκουπίδι για σένα, για κάποιον άλλον είναι θησαυρός.

Χωρίς παρεξήγηση, καλημέρα και πάλι.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.205
Reaction score
26.945
Αγόρασα το πρώτο μου τεύχος Άνοιξη του 1976. Έκτοτε τα αγόραζα ανελλιπώς μέχρι κάπου το 1981. Αγόραζα και όλες τις έξτρα εκδόσεις (Οδηγούς και τέτοια) που έβγαζε
Αγόραζα και άλλα δύο περιοδικά, "Μουσική" αν θυμάμαι καλά (Μάκης Μηλάτος, για το μικρό όνομα δεν είμαι απολύτως σίγουρος) και ένα χαζό "Ποπ, κάτι".
Δυστυχώς, έτσι που τάφερε η ζωή, έκανα απίστευτα πολλές μετακομίσεις, ούτε και κατάλαβα πότε έκαναν φτερά (υποψιάζομαι τη μάνα μου, καλή της ώρα εκεί που βρίσκεται πια...)
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.210
Reaction score
27.747
Δεν υπάρχει παρεξήγηση.
Απλά στην κατάλληλη στιγμή βρέθηκε ο κατάλληλος άνθρωπος που ανέλαβε και το κουβάλημα που δεν ήταν εύκολο.
Υπήρχαν και άλλα περιοδικά όπως 4 Τροχοί - 2 Τροχοί - Πτήση - Πλεύση - Ελεκτορ κ.λ.π.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.864.413
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top