Παλιό stereo σύστημα και εισαγωγή πηγής μέσω bluetooth.

Μηνύματα
76
Reaction score
1
Καλησπέρα.

Έχω ένα παλιό 20ετίας Wi-Fi (προενισχυτής NAD C160 με τελικό NAD C270) και θα ήθελα να συνδέσω και άλλες πηγές (pc, laptop, mobile...) από απόσταση εννοείται, άρα ασύρματα. Σαν λύση έχω βρει να αγοράσω κάποιον bluetooth receiver με έξοδο RCA για να τον βάλω στο AUX του προενισχυτή μου ο οποίος έχεις telecontrol οπότε θα διαχειρίζομαι το input για παίξει αυτό που θέλω.

Επειδή δεν γνωρίζω αν όλα τα bluetooth receiver κάνουν την ίδια δουλειά (φαντάζομαι όχι) θα ήθελα κάποιες συμβουλές για το τι να προσέξω (μιας και έχω δει περιπτώσεις με πολύ μεγάλο εύρος τιμών).

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.005
Reaction score
6.780
Στη θέση σου θα προτιμούσα ένα μεταχειρισμένο Chromecast audio.

Καλύτερη ποιότητα αλλά και πιο βολικό στη χρήση. Εξαρτάται βέβαια και από τις εφαρμογές που χρησιμοποιείς, αλλά οι περισσότερες υποστηρίζουν Chromecast.
 

gid

Μηνύματα
7.391
Reaction score
8.625
Στο skroutz.gr βρίσκει κανείς πολλά bluetooth receivers, π.χ. ένα της TP-Link που έχει και πολύ θετικά reviews.

Ξέρει κανείς αν αυτά μπορούν να συδεθούν κατευθείαν σε ενεργά ηχεία ή αν θέλουν προενίσχυση;
 

Μηνύματα
1.065
Reaction score
1.116
Το είχα αυτό της TP Link, μια χαρά κάνει την δουλειά του. αν θυμάμαι καλά σε κάποιον από εδώ το χάρισα.
Με RCA το βάζεις όπου γουστάρεις;)
Αλλά γιατί να μην πας απευθείας σε ένα wxad-10 που τα κάνει όλα και συμφέρει
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Καλησπέρα,
Έχω εδώ και ένα χρόνο το συγκεκριμένο το οποίο λειτουργεί άψογα!


Χωρίς διακοπές, συνδεεις έως και 7 συσκευές τις οποίες αποθηκεύει στην μνήμη και δεν χρειάζεται κάθε φορά να κάνεις pairing. Το εχω συνδεσει στην Αux του ενισχυτή μου ο οποίος ειναι 40 ετών ! :)
Έχω συνδέσει Tv , tablet, κινητό και laptop το οποίο μάλιστα το έχω σε άλλο δωμάτιο και λαμβανει κανονικά και χωρίς διακοπές.
Τηλεχειριστήριο δεν χρειαζεσαι , αφού οι συσκευές που συνδεεις είναι φορητές αλλά και για την tv έχεις το δικό της τηλεχειριστήριο από όπου ρυθμιζεις την ένταση.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Καλησπέρα.

Έχω ένα παλιό 20ετίας Wi-Fi (προενισχυτής NAD C160 με τελικό NAD C270)
Καρφώθηκες με τη μία... Wi-Fi είχες στο μυαλό σου και αυτό έγραψες, αντί για Hi-Fi!:):):)

Επειδή αυτό το σκέφτεσαι, δεν θα είναι σκέτος δέκτης, αλλά θα φέρει και ψηφιαναλογικό μετατροπέα. Καλό είναι να δεις και το θέμα της ποιότητας του ήχου, αν και εφόσον σε ενδιαφέρει και αυτό το κομμάτι, πλην της πρακτικότητας των συνδέσεων.
 

ika

News
Μηνύματα
13.981
Reaction score
12.966


Μηνύματα
76
Reaction score
1
Καρφώθηκες με τη μία... Wi-Fi είχες στο μυαλό σου και αυτό έγραψες, αντί για Hi-Fi!:):):)

Επειδή αυτό το σκέφτεσαι, δεν θα είναι σκέτος δέκτης, αλλά θα φέρει και ψηφιαναλογικό μετατροπέα. Καλό είναι να δεις και το θέμα της ποιότητας του ήχου, αν και εφόσον σε ενδιαφέρει και αυτό το κομμάτι, πλην της πρακτικότητας των συνδέσεων.
Η συνήθεια της εποχής! Θα το κοιτάξω να δω τι άλλο παίζει. Βέβαια οι πηγές θα είναι κυρίως από κινητό, pc, κα. Η ποιότητα mp3, youtube στην καλύτερη περίπτωση κάποιο flac ή spotify. Δεν ξέρω δηλ. αν αξίζει να σκάσω πολλά χρήματα για κάτι τέτοιο.
 
Last edited:

Μηνύματα
76
Reaction score
1
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Το logitech που το έψαξα έχει λιγότερα παράπονα από το TP Link. Μάλλον προς κάποιο από αυτά με βλέπω, μιας και δεν θέλω να ξεφύγω από τα χρήματα αυτά. Ίσως να φτάσω στα 50€ για κάτι αρκετά καλύτερο. Ίδωμεν!
 

Μηνύματα
76
Reaction score
1


Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις σου, φαίνονται πολύ καλές επιλογές (ιδίως η πρώτη). Αυτή την εποχή δυστυχώς είναι αρκετά τα χρήματα αυτά για μένα. Δεν γνωρίζω επίσης αν για την χρήση που το θέλω μήπως είναι υπερβολή. Εννοώ πως η ποιότητα θα είναι mp3, youtube, άντε και flac και spotify. Και αυτά μέσω κινητού ή pc/laptop. Αν πιστεύεις ότι θα υπάρχει διαφορά με το σύστημα που έχω ενημερωσέ με να το ξανασκεφτώ, γιατί δεν έχω εμπειρία και γνώση σε αυτό που πάω να κάνω. Να προσθέσω πως τα ηχεία μου είναι audio spectrum sirene.
 

ika

News
Μηνύματα
13.981
Reaction score
12.966
Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις σου, φαίνονται πολύ καλές επιλογές (ιδίως η πρώτη). Αυτή την εποχή δυστυχώς είναι αρκετά τα χρήματα αυτά για μένα. Δεν γνωρίζω επίσης αν για την χρήση που το θέλω μήπως είναι υπερβολή. Εννοώ πως η ποιότητα θα είναι mp3, youtube, άντε και flac και spotify. Και αυτά μέσω κινητού ή pc/laptop. Αν πιστεύεις ότι θα υπάρχει διαφορά με το σύστημα που έχω ενημερωσέ με να το ξανασκεφτώ, γιατί δεν έχω εμπειρία και γνώση σε αυτό που πάω να κάνω. Να προσθέσω πως τα ηχεία μου είναι audio spectrum sirene.
Κάποιο φτηνό παρόμοιο της CRYSTTAL AUDIO που είχα πάρει, με παίδευε πολύ μέχρι να το συνδέσω.
Μετά το WTX το είδα σε κάποιον γνωστό και ήταν καλό και έπαιζε και HD.
Τώρα θα είναι ακόμα καλύτερα τα πράγματα γενικά με τα νεα προϊόντα.
Το Logitech δεν το ξέρω, αλλά ότι Logitech αξεσουάρ (κυρίως για PC) έχω, είναι καλό.

Πριν κανα χρόνο περίπου, κυκλοφορούσε και στις αγγελίες με τα μεταχειρισμένα, δεν ρίχνεις μια ματιά αν το αποφασίσεις;

Και review:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Η συνήθεια της εποχής! Θα το κοιτάξω να δω τι άλλο παίζει. Βέβαια οι πηγές θα είναι κυρίως από κινητό, pc, κα. Η ποιότητα mp3, youtube στην καλύτερη περίπτωση κάποιο flac ή spotify. Δεν ξέρω δηλ. αν αξίζει να σκάσω πολλά χρήματα για κάτι τέτοιο.
Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο στο σκεπτικό σου. Επενδύεις λιγότερα χρήματα και βλέπεις. Σε κάθε περίπτωση, αν δεν σε καλύψει το προϊόν, θα έχεις τις λιγότερες <<απώλειες>>.
 


Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.431
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top