Παντού ο ήχος είναι τέλειος

Μηνύματα
320
Reaction score
17
Χαίρετε συνάδελφοι συμφορουμίτες τον τελευταίο καιρό γενικότερα ψάχνομαι. Μετράω τα χρήματα μαθαίνω για τις τεχολογίες, ακούω ιδέες. Μια σκέφτομαι να πάρω dac και ηχεία γύρω στα 400 ευρώ μια μόνο ενισχυτή και ηχεία για αρχή. Όλα αυτά μέχρι προχθές που είδα αυτό το σύστημα ψάχνοντας στο internet
http://www.hxos.gr/show_page.php?page_id=2038&cat_id=30

Μου αρέσει πάρα πολύ που έχει wifi που πρακτικά ΄μου δίνει πολύ μεγάλη ευελιξία πόσο μάλιστα όταν κατακλειζόμαστε όλο και περισσότερο από ήχο σε μορφή στον υπολογιστή. Το καλό επίσης είναι ότι όλα είναι έτοιμα και δεν χρειάζεται να βρίσκω component component χωριστά. Η τιμή του δεν μου φάνηκε ακριβή (400 ευρώ). Διάβασά στο review ότι ο ήχος είναι εξαιρετικός (Δείτε τα υπέρ) και πραγματικά απορούσα πως το σύστημα αυτό μπορεί να αποδίδει εξαιρετικό ήχο;
Τι σημαίνει στην τελική εξαιρετικός ήχος και συγκρίνεται το σύστημα αυτό με τον ήχο που βγάζουνε για παράδειγμα ηχεία των 400 ευρώ (π.χ τα ηχεία που είχε σε συγκριτικό στο τεύχος Φεβρουαρίου το Ήχος και εικόνα). Θα μπορούσα για παράδειγμα να αγοράσω αυτή τη σύνθεση και να κολλήσω τελικά καλύτερα ηχεία; Μου αρέσει τόσο πολύ η ασύρματη δυνατότητα που θα ήθελα να ρωτήσω εάν θα μπορούσε την έξοδο του συστήματος αυτου να τη ρίχνω σε δικό μου ενισχυτή;
Ευχαριστώ σας μπέρδεψα θαρρώ όπως μπερδεμένος είμαι και εγώ!!
 

Μηνύματα
61
Reaction score
0
Απάντηση: Παντού ο ήχος είναι τέλειος

Καλή χρονιά φίλε!

Απ ότι καταλαβαίνω σε εντυπωσίασαν οι ευκολίες του συστήματος και η τιμή. Σίγουρα αυτό που αναφέρει το περιοδικό, περί πολύ καλού ήχου, αναφέρεται στο πλαίσιο τιμής-αναμενόμενης απόδοσης του προϊόντος. Θα ήταν πολύ μεγάλη έκπληξη να πάρεις πολύ καλό ήχο με απόλυτα κριτήρια.

Προσωπικά από την δική μου ενασχόληση πιστεύω ότι στην ηχητική αλυσίδα παίζουν ρόλο κατά σειρά σπουδαιότητας τα: 1)χώρος, 2)μηχανήματα και 3) μουσική αντίληψη. Για το 2 θα πήγαινα σίγουρα σε ξεχωριστά μηχανήματα (περισσότερη ευελιξία, απόδοση αλλά και χρήματα). Μια πολύ καλή λύση που ίσως κάνει σε σένα είναι ένας σκληρός δίσκος (AV player), ένα καλό CD με ψηφιακή είσοδο (για να πάρεις το ηχητικό σήμα του AV player) και ένας κατάλληλος ενισχυτής. Αυτά θα σου κοστίσουν γύρω στα 600 ευρώ (αν πάρεις ένα κομμάτι μεταχειρισμένο). Για τα ηχεία θα σου πρότεινα να πάρεις τα καλύτερα που μπορεί η τσέπη σου, εκεί είναι Ο παράγοντάς της παραμέτρου 2!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.208
Θα σου πρότεινα να ακούσεις προσεκτικά το συγκεκριμένο συστηματάκι με γνωστό σου πρόγραμμα και μετά να ακούσεις συστήματα που αποτελούνται από ξεχωριστά κομμάτια και έχουν κόστος 1500 με 2000 ευρώ.

Κάνε και ένα κόπο να γράψεις τι άκουσες.
 

Μηνύματα
928
Reaction score
4
Απάντηση: Παντού ο ήχος είναι τέλειος

βλεπω λαθος ή απαντατε σε ενα ποστ που εγινε το μαρτιο του 2009;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.851
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top