Παράσιτα στις χαμηλές

Μηνύματα
2.677
Reaction score
1.393
Ζητώ τη βοηθειά σας μιας και δεν έχω καταφέρει ώς τώρα να βρώ λύση: Στις χαμηλές συχνότητες και κατά 90% στην θέαση ταινιών απο το ένα ηχείο ακούγεται έντονο παράσιτο σαν "ξύσιμο" το οποίο έχει ώς αποτέλεσμα να παραμορφώνει εντελώς τον ήχο.

Το σύστημα είναι στημένο ως εξής:
Προ-Ενισχυτής: Onkyo tx-sr 707
Τελικοί: NAD 214 (x2)
Ηχεία: Magnepan MMG
Πηγές: Sony BD, Sony DVPS770, Oppo 970 & ADCOM GCD 575 cdp
ΔΕΝ έχω sub

Μεχρι στιγμής εχω δοκιμάσει τα εξής:

Αλλαγή καλωδίων ηχείων (δεν έκανε διαφορά)
Αλλαγή των ηχείων μεταξύ τους (δεν έκανε διαφορά)
Αλλαγή καλωδίων σύνδεσης μεταξύ των τελικών & του προ

Κάθε βοήθεια/ιδέα ευπρόσδεκτη
 

Μηνύματα
931
Reaction score
81
Απάντηση: Παράσιτα στις χαμηλές

Bαλε αλλα ηχεια.κοψε τισ χαμηλες απο τα ηχεια σου απο τον ενισχυτη.
 


Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Παράσιτα στις χαμηλές

...
Αλλαγή των ηχείων μεταξύ τους (δεν έκανε διαφορά)
....
Δηλαδή τι δεν άλλαξε ?
Το ίδιο ηχείο παρουσίασε το "ξύσιμο" είτε έπαιζε ως L είτε ως R ?

Είναι συνεχές ή όταν αυξάνει η στάθμη ?
...στην μουσική στο κάνει ?

Φαντάζομαι θα το κάνει με όλες τις 'πηγές', ε ?
 

m_v

Μηνύματα
249
Reaction score
24
Re: Απάντηση: Παράσιτα στις χαμηλές

Τα εχω δοκιμάσει αυτά που λες και δυστυχώς δεν είδα καμιά διαφορά.

Για να βρείς ποιό σημείο της αλυσίδας αναπαραγωγής έχει πρόβλημα, μπορείς να ξεκινήσεις από το τέλος, αποκλείοντας τα επιμέρους τμήματα με δοκιμές.
Βασικό, όταν αλλαζεις καλώδια οι συσκευές να είναι κλειστές.
Έτσι, το πρώτο βήμα είναι να συνδεθούν τα ηχεία στην έξοδο του ενισχυτή ανάποδα (το L στο R και R στο L), εάν το πρόβλημα συνεχιστεί στο ίδιο ηχείο, τότε προέρχεται από το ηχείο.
Εάν το πρόβλημα μεταφερθεί στο άλλο ηχείο, τότε δοκιμάζεις να αντιστρέψεις την είσοδο της πηγής (το L στο R και R στο L) στον ενισχυτή. Εάν το πρόβλημα συνεχιστεί στο ίδιο κανάλι, τότε προέρχεται από τον ενισχυτή. Εάν το πρόβλημα εμφανιστεί στο άλλο κανάλι, τότε είναι η πηγή.
 

Μηνύματα
2.677
Reaction score
1.393
Απάντηση: Παράσιτα στις χαμηλές

Δηλαδή τι δεν άλλαξε ?
Το ίδιο ηχείο παρουσίασε το "ξύσιμο" είτε έπαιζε ως L είτε ως R ?

Είναι συνεχές ή όταν αυξάνει η στάθμη ?
...στην μουσική στο κάνει ?

Φαντάζομαι θα το κάνει με όλες τις 'πηγές', ε ?
Οχι. Στην ίδια θέση (R) όποιο ηχείο και αν δοκίμασα παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα. Μου το εμφανίζει κατα 90% στη θέαση ταινιών και κατά ενα πολυ μικρότερο ποσοστό όταν ακούω μουσική & το κάνει με όλες τις πηγές ανεξαιρέτως. Δεν επηρεάζεται απο την στάθμη, το κάνει παντού !
 

Μηνύματα
2.677
Reaction score
1.393
Απάντηση: Re: Απάντηση: Παράσιτα στις χαμηλές

Για να βρείς ποιό σημείο της αλυσίδας αναπαραγωγής έχει πρόβλημα, μπορείς να ξεκινήσεις από το τέλος, αποκλείοντας τα επιμέρους τμήματα με δοκιμές.
Βασικό, όταν αλλαζεις καλώδια οι συσκευές να είναι κλειστές.
Έτσι, το πρώτο βήμα είναι να συνδεθούν τα ηχεία στην έξοδο του ενισχυτή ανάποδα (το L στο R και R στο L), εάν το πρόβλημα συνεχιστεί στο ίδιο ηχείο, τότε προέρχεται από το ηχείο.
Εάν το πρόβλημα μεταφερθεί στο άλλο ηχείο, τότε δοκιμάζεις να αντιστρέψεις την είσοδο της πηγής (το L στο R και R στο L) στον ενισχυτή. Εάν το πρόβλημα συνεχιστεί στο ίδιο κανάλι, τότε προέρχεται από τον ενισχυτή. Εάν το πρόβλημα εμφανιστεί στο άλλο κανάλι, τότε είναι η πηγή.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Το να φταίει το ηχείο το έχω αποκλείσει μιας και δοκιμασα και το αλλο ηχείο που στην προηγούμενη θέση ακουγοντα κανονικά και το εμφανίζει το πρόβλημα οταν παει στη συγκεκριμένη θέση. Αρα κατά πάσα πιθανότητα είναι στη γραμμή προ-τελικού ή ίσως ευθύνεται ο σταθεροποιητής πάνω στον οποίο καταλήγουν όλα τα πολύπριζα...
 

m_v

Μηνύματα
249
Reaction score
24
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Παράσιτα στις χαμηλές

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Το να φταίει το ηχείο το έχω αποκλείσει μιας και δοκιμασα και το αλλο ηχείο που στην προηγούμενη θέση ακουγοντα κανονικά και το εμφανίζει το πρόβλημα οταν παει στη συγκεκριμένη θέση. Αρα κατά πάσα πιθανότητα είναι στη γραμμή προ-τελικού ή ίσως ευθύνεται ο σταθεροποιητής πάνω στον οποίο καταλήγουν όλα τα πολύπριζα...

Αφού έγινε εναλλαγή και το πρόβλημα ακούστηκε στο άλλο ηχείο, προφανώς δεν είναι τα ηχεία.
Το επόμενο βήμα είναι η αναστροφή L-R από τον προ στον τελικό, εάν το πρόβλημα εμφανίζεται στο ίδιο κανάλι όπως πριν, τότε είναι ο τελικός.
Εάν το πρόβλημα εμφανίζεται στο άλλο κανάλι, τότε είναι ο προ.
Δοκίμασε άλλα καλώδια μεταξύ προ & τελικού, καμμιά φορά ξεκολάει η γή από το βύσμα. Εάν έχεις πολύμετρο, έλεγξε την συνέχεια στα καλώδια.
 

Μηνύματα
2.677
Reaction score
1.393
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Παράσιτα στις χαμηλές

Αφού έγινε εναλλαγή και το πρόβλημα ακούστηκε στο άλλο ηχείο, προφανώς δεν είναι τα ηχεία.
Το επόμενο βήμα είναι η αναστροφή L-R από τον προ στον τελικό, εάν το πρόβλημα εμφανίζεται στο ίδιο κανάλι όπως πριν, τότε είναι ο τελικός.
Εάν το πρόβλημα εμφανίζεται στο άλλο κανάλι, τότε είναι ο προ.
Δοκίμασε άλλα καλώδια μεταξύ προ & τελικού, καμμιά φορά ξεκολάει η γή από το βύσμα. Εάν έχεις πολύμετρο, έλεγξε την συνέχεια στα καλώδια.
Σήμερα έχω πρόγραμμα να τα εφαρμόσω όλα αυτά ! Ευχαριστώ & θα ενημερώσω ανάλογα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.664
Μηνύματα
2.869.326
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top