Παραμόρφωση διαλόγων (Yamaha rxv-581)

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Έχω τον yamaha rxv 581 με ηχεία τα taga harmony tav 506 v2 ( http://www.tagaharmony.com/catalog,product,id,133,home_speakers_audio-video_series_tav-506_v.2 )
Παρακολουθώ ταινίες περίπου στα -19db μέχρι τα -15db. Υπάρχουν κάποιες στιγμές σε συγκεκριμένες ταινίες όπου οι διάλογοι παραμορφώνονται σαν να μην επαρκεί το κεντρικό , σαν να κλιπάρει τον ήχο των διαλόγων, σαν να έχει ο διάλογος παραπάνω treble απ απ ότι πρέπει. Ειδικά στις αντρικές φωνές όταν φωνάζουν δυνατά. Το distortion δεν είναι μεγάλο αλλά υπάρχει και με ενοχλεί, επίσης δε παρουσιάζεται πάντα σε όλες τις ταινίες. Έχω αλλάξει κεντρικό, ένα παλιότερο που είχα και κάνει τα ίδια. Έτρεξα ξανά το ypao πολλές φορές, υπάρχουν κάποιες συγκεκριμένες ρυθμίσεις όπου το πρόβλημα περιορίζεται και άλλες φορές τρέχοντας ξανα το ypao το πρόβλημα μεγαλώνει. Το θέμα είναι ότι αν βάλω το συγκεκριμένο σημείο που ακούγεται η παραμόρφωση απ την θέση ακρόασης και πάω το αυτί μου δίπλα στο κεντρικό δεν ακούω κανένα πρόβλημα! Έχει να κάνει με το δωμάτιο ? Έντονο ήταν το πρόβλημα στο Dunkirk (BD) και στο Αmerican Made ( σε μια σκηνή που ούρλιαζαν δέκα άτομα το distortion ακουγόταν ξεκάθαρα, αυτή τη φορά και με το αυτί δίπλα στο κεντρικό- εκεί βέβαια ίσως το πρόβλημα ήταν στην ηχογράφηση της ταινίας μιας και το έκανε και με ακουστικά και στο Direct Mode και στέλνοντας το διάλογο στα δύο μπροστινά). Το 90% που το ακούω είναι σε DTS HD, πολύ πιο σπάνια σε Dolby TrueHD ή σε απλό DD. Τηλεφώνησα στο κατάστημα που αγόρασα τα ηχεία (μεγάλο της Αθήνας) και μου είπαν ότι δε τους έχει ξαναγίνει τέτοιο παράπονο. Μου πρότειναν κάτι που δε μου ακούγεται σωστό. Είπαν να δώσω boost 6db στο κεντρικό και μετά ανάλογη αύξηση και στα υπόλοιπα μιας και το κεντρικό είναι μεγάλο και ίσως δεν επαρκεί το ρεύμα που στέλνει ο yamaha. Δε μου φάνηκε σωστό από καμιά πλευρά αυτό που είπε, απλά το αναφέρω. Έψαξα γενικότερα σε ξένα forum και βρήκα αρκετούς με το ίδιο πρόβλημα στους διαλόγους αλλά καμιά προφανή λύση. π.χ ( https://www.avforums.com/threads/clipping-distortion-in-center-channel.2100077/ ) Έχετε καμιά ιδέα?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.708
Έχει να κάνει με το δωμάτιο ?
Πιθανό, αλλά πιό πιθανό να ευθύνεται το ράφι ή το έπιπλο.
Ακόμα πιό πιθανό είναι να φταίει και κάποια ρύθμιση. Είναι όλα τα ηχεία small;

Είπαν να δώσω boost 6db στο κεντρικό και μετά ανάλογη αύξηση και στα υπόλοιπα μιας και το κεντρικό είναι μεγάλο και ίσως δεν επαρκεί το ρεύμα που στέλνει ο yamaha.
Μεγάλη μπούρδα σου είπαν.
 

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Πιθανό, αλλά πιό πιθανό να ευθύνεται το ράφι ή το έπιπλο.
Ακόμα πιό πιθανό είναι να φταίει και κάποια ρύθμιση. Είναι όλα τα ηχεία small;


Μεγάλη μπούρδα σου είπαν.
Ναι όλα τα ηχεία small , παίζω με το crossover από τα 80-100 (100 προτείνει το ypao) αλλά δε βλέπω διαφορά. Το σκέφτηκα και εγώ για το ράφι κτλ, στήριξα το ηχείο καλύτερα του έδωσα κλήση προς τα πάνω να με κοιτάει το twitter αλλά τα ίδια. Κάτι κάνει το ypao, μπουσταρει το treble ή κάτι τέτοιο. Εκτός και αν έχω πρόβλημα με τα αυτιά και μία το ακούω και μία όχι ! Ανεβάζω και φώτο να δείτε πως κάθεται.
 

Attachments




Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Δοκίμασες με το YPAO off ή τα άλλα 2 settings του;
Έχει 3 setings 1) PEQ , 2)GEQ και 3)ypao off To peq είναι το calibration του ypao, το geq είναι οι πιθανές manual ρυθμίσεις (που δεν έχω κάνει) και το YPAO OFF παρακάμπτει εντελώς οποιοδήποτε calibration σωστά? Τι διαφορά έχει το YPAO OFF από το DIRECT MODE? Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος και στα 3 mode λίγα πράματα αλλάζουν και το "τρίξιμο" στους διαλόγους παραμένει σε συγκεκριμένους τύπους φωνών σε κάποιες ταινίες. Δε είχα ποτέ πρόβλημα στη μουσική!

Πηγή;
Πηγή είναι το PS4 (Β.D) και το PC μου. Το κάνει και στα δύο αλλά ξαναλέω όχι παντού συνήθως στα hd format και πολύ πολύ σπάνια στο netflix όπου για κάποιο λόγο το ps4 δεν κάνει σωστά bitstream με αποτέλεσμα να παίρνω απλό Dolby Digital ήχο και όχι DD+... Άλλο θέμα και αυτό..όσο και αν έχω ψάξει δεν έχω βρει λύση. Απ το app των win 10 τουλάχιστον παίρνω DD+.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.666
Reaction score
5.500
Αν ειναι αυτο που φανταζομαι δε μπορεις να κανεις κατι και δεν ειναι θεμα ypao. Εχεις δοκιμασει σε ypao natural να δεις αν ειναι καλυτερα ; Εχεις δοκιμασει να βαλεις τον yamaha να παιξει σε στερεο χωρις το κεντρικο και να βαλεις τις ιδιες σκηνες να δεις αν το κανει; Αν το προβλημα ειναι σε καποια συγκεκριμένη συχνοτητα τοτε πιθανοτατα φταιει ο χωρος.
 
Last edited:

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Αν ειναι αυτο που φανταζομαι δε μπορεις να κανεις κατι και δεν ειναι θεμα ypao. Εχεις δοκιμασει σε ypao natural να δεις αν ειναι καλυτερα ; Εχεις δοκιμασει να βαλεις τον yamaha να παιξει σε στερεο χωρις το κεντρικο και να βαλεις τις ιδιες σκηνες να δεις αν το κανει; Αν το προβλημα ειναι σε καποια συγκεκριμένη συχνοτητα τοτε πιθανοτατα φταιει ο χωρος.
Φίλε πρώτον ωραία φώτο προφίλ, είμαι και εγώ χρόνια τώρα μεγάλος fan της σειράς. Στο θέμα μας τώρα... ypao natural κτλ, το έχω δει που αναφέρεται γενικά στα forum αλλά δε το έχω δει πουθενά στον ενισχυτή μου, ίσως ήταν επιλογή για παλιότερα μοντέλα και τώρα το έχουν αλλαξει. Αναφέρω πιο πάνω τι επιλογές έχω. Εννοείς να βάλω το yamaha να παίξει 2channel stereo τη σκηνή χωρίς να ξεσυνδεσω το κεντρικο. Το είχα κανει παλιότερα και νομίζω ότι έπαιζε καθαρά, θα το ξανά τσεκάρω βέβαια. Τι είναι αυτό που νομίζεις ότι είναι? Γιατι και εμένα κάτι μου λέει ότι φταίει ο χώρος και κάποια συγκεκριμένη συχνοτητα!
 

Μηνύματα
3.666
Reaction score
5.500
Φίλε πρώτον ωραία φώτο προφίλ, είμαι και εγώ χρόνια τώρα μεγάλος fan της σειράς. Στο θέμα μας τώρα... ypao natural κτλ, το έχω δει που αναφέρεται γενικά στα forum αλλά δε το έχω δει πουθενά στον ενισχυτή μου, ίσως ήταν επιλογή για παλιότερα μοντέλα και τώρα το έχουν αλλαξει. Αναφέρω πιο πάνω τι επιλογές έχω. Εννοείς να βάλω το yamaha να παίξει 2channel stereo τη σκηνή χωρίς να ξεσυνδεσω το κεντρικο. Το είχα κανει παλιότερα και νομίζω ότι έπαιζε καθαρά, θα το ξανά τσεκάρω βέβαια. Τι είναι αυτό που νομίζεις ότι είναι? Γιατι και εμένα κάτι μου λέει ότι φταίει ο χώρος και κάποια συγκεκριμένη συχνοτητα!
Αυτο ακριβως πιστευω και εγω οτι φταιει καποια συχνοτητα αλλα αν γινεται αυτο θα το κανει και στο στερεο πιθανοτατα γι αυτο σου ειπα αν θες να το δοκιμασεις και ετσι. Το natural στο ypao ουσιαστικα σου κοβει λιγο στις ψηλες συχνοτητες και ισως να το βελτιωνε. Επισης σε πολλες ταινιες ειδικα παλλιοτερες ο ηχος ειναι χαλια και οφειλεται συνηθως στην ηχογραφηση και οχι στα ηχεια σου. Αλλα και σε καινουργιες ταινιες οπως στο darkest hour στο λογο που βγαζει ο Τσωρτσιλ στο τελος παλι γινεται το ιδιο οποτε παιζει και αυτο. Επισης πολυ σημαντικο το εξης. Στο κανει τοσο σε χαμηλες εντασεις οσο και σε ψηλες?
 

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Αυτο ακριβως πιστευω και εγω οτι φταιει καποια συχνοτητα αλλα αν γινεται αυτο θα το κανει και στο στερεο πιθανοτατα γι αυτο σου ειπα αν θες να το δοκιμασεις και ετσι. Το natural στο ypao ουσιαστικα σου κοβει λιγο στις ψηλες συχνοτητες και ισως να το βελτιωνε. Επισης σε πολλες ταινιες ειδικα παλλιοτερες ο ηχος ειναι χαλια και οφειλεται συνηθως στην ηχογραφηση και οχι στα ηχεια σου. Αλλα και σε καινουργιες ταινιες οπως στο darkest hour στο λογο που βγαζει ο Τσωρτσιλ στο τελος παλι γινεται το ιδιο οποτε παιζει και αυτο. Επισης πολυ σημαντικο το εξης. Στο κανει τοσο σε χαμηλες εντασεις οσο και σε ψηλες?
Να τα πάρουμε απ την αρχή, δεν έχω τη δυνατότητα να επιλέξω natural κτλ, μόνο ypao peq,geq και ypao off. Εκτός και αν δε βλέπω το natural που δε το νομίζω.. Αλλάζοντας θέση μέσα στο δωμάτιο το τρίξιμο μειώνεται ή αυξάνεται αναλόγως τη θέση που κάθομαι. Είχα βρει ένα συγκεκριμένο σημείο στο wonder woman ένα "o" που παραμορφωνοταν συνέχεια και έκανα πειράματα εκεί. Βάζοντας το αυτί μου δίπλα στο κεντρικό ακουγόταν πεντακάθαρα, πίσω στη θέση μου και πάλι τα ίδια. Η ένταση δε παίζει ρόλο μια φορά το άκουσα στα - 30 db.
 

Μηνύματα
3.666
Reaction score
5.500
Ωραια προσπαθησε αν μπορεις να βαλεις και λειτουργια στερεο να το δοκιμασεις. Μην αποσυνδεσεις απλα το κεντρικο. Βαλε στερεο ωστε να περναει και η πληροφορια του κεντρικου στα LR. Επισης το ιδιο πραγμα στο κανει και στην ηλεκτρικη κιθαρα καμια φορα?
 

Μηνύματα
415
Reaction score
998
Μπες στο YPAO από το parametric equalizer.
Πάνε στο manual και κάνε copy το Flat.
Έπειτα πάνε στο center speaker και δες την κυματομορφή.
Αν είναι ψηλά οι υψηλές, περιόρισέ τις λίγο και δες τι γίνετε.
Δεν πιστεύω όμως να είσαι από εκεί.

Αλλά σίγουρα δοκίμασες με άλλο ηχείο;
Αν όχι, παίζει να είναι από το πηνίο του τουίτερ.
Επίσης κάνε μια δοκιμή με κλειστό τον ενισχυτή και πίεσε ομαλά και ομοιόμορφα μέσα - έξω αρκετές φορές τα γουφεράκια των ηχείων σου από τις μεμβράνες περιφερειακά (όχι από το κέντρο) και άκου προσεκτικά αν κάποιο γρατσουνάει ηχητικά.
Αν ναι, τότε σημαίνει ότι έχει φύγει από το κέντρο του το πηνίο και βρίσκει πάνω στον μαγνήτη, άρα φταίει το συγκεκριμένο και θέλει αλλαγή.
Αυτό συνήθως δημιουργείτε από πτώση.

Αν πάλι τίποτα από τα παραπάνω, σύνδεσε μια άλλη πηγή.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.708
Δοκίμασε επίσης να ακουμπήσεις το κεντρικό σ' ένα μαξιλάρι ή κάτι αφράτο.
 

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Ωραια προσπαθησε αν μπορεις να βαλεις και λειτουργια στερεο να το δοκιμασεις. Μην αποσυνδεσεις απλα το κεντρικο. Βαλε στερεο ωστε να περναει και η πληροφορια του κεντρικου στα LR. Επισης το ιδιο πραγμα στο κανει και στην ηλεκτρικη κιθαρα καμια φορα?
Όχι δε νομίζω, στη μουσική ακούγεται άψογα, εκτός και αν είναι πιο δύσκολο να το παρατηρήσω. Την επόμενη φορά που θα το συναντήσω θα στείλω τους διαλόγους στα μπροστά!

Μπες στο YPAO από το parametric equalizer.
Πάνε στο manual και κάνε copy το Flat.
Έπειτα πάνε στο center speaker και δες την κυματομορφή.
Αν είναι ψηλά οι υψηλές, περιόρισέ τις λίγο και δες τι γίνετε.
Δεν πιστεύω όμως να είσαι από εκεί.

Αλλά σίγουρα δοκίμασες με άλλο ηχείο;
Αν όχι, παίζει να είναι από το πηνίο του τουίτερ.
Επίσης κάνε μια δοκιμή με κλειστό τον ενισχυτή και πίεσε ομαλά και ομοιόμορφα μέσα - έξω αρκετές φορές τα γουφεράκια των ηχείων σου από τις μεμβράνες περιφερειακά (όχι από το κέντρο) και άκου προσεκτικά αν κάποιο γρατσουνάει ηχητικά.
Αν ναι, τότε σημαίνει ότι έχει φύγει από το κέντρο του το πηνίο και βρίσκει πάνω στον μαγνήτη, άρα φταίει το συγκεκριμένο και θέλει αλλαγή.
Αυτό συνήθως δημιουργείτε από πτώση.

Αν πάλι τίποτα από τα παραπάνω, σύνδεσε μια άλλη πηγή.
Φίλε ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλά ο 581 δε μου δίνει τη δυνατότητα να κάνω όλα αυτά. Μπορώ να μπω στο peq και απλά να το επιλέξω , τίποτα άλλο ούτε flat ούτε natural ούτε να αντιγράψω ρυθμίσεις. Διαβάζω διάφορα post απο κατόχους yamaha με natural, flat κτλ αλλά ο δικός μου δεν έχει τίποτα παραπάνω από απλή επιλογή peq (δε μου δείχνει ούτε ρυθμίσεις ούτε γράφημα), geq( πρόσβαση σε manual ρυθμίσεις) και ΥPAO OFF. Δοκίμασα και άλλο ηχείο μικρότερο βέβαια και έκανε το ίδιο. Πίεσα τα γουφεράκια μέσα έξω όλα φυσιολογικά, θα το ξανακάνω βέβαια με περισσότερη προσοχή. Το ξανά έκανα και ακούω από τα δύο μπροστά ηχεία στο μεσαίο γουφεράκι ένα ήχο ίσα που ακούγεται σαν κλικ ποντικιού.

Δοκίμασε επίσης να ακουμπήσεις το κεντρικό σ' ένα μαξιλάρι ή κάτι αφράτο.
Το έβαλα πάνω σε κάτι λαστιχένια ποδαράκια που μου είχαν δώσει για το sub και δε τα χρησιμοποιώ. Βλέπω τι γίνεται με αυτά και θα βάλω και μαξιλάρι να δω διαφορές. Φαντάζομαι εννοείς κάποιο πολύ λεπτό επίπεδο μαξιλαράκι έτσι?
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.708
Φαντάζομαι εννοείς κάποιο πολύ λεπτό επίπεδο μαξιλαράκι έτσι?
Εννοώ κάτι που θα απομονώσει πλήρως το ηχείο απο το ράφι. Θα αποκλείσουμε έτσι την πιθανότητα να συντονίζει το έπιπλο και θα πάμε στην πιθανότητα να φταίει το ηχείο.
Για να αποκλειστεί ο ενισχυτής, μπορείς να συνδέσεις την έξοδο του κεντρικού σε ένα απο τα αριστερά-δεξιά και να ακούσεις.
 


Μηνύματα
415
Reaction score
998
Κάνε αυτό που λέει ο Zizik και αν σου τρίζει τότε παίζει να συντονίζει η καμπίνα του ηχείου λόγω μη καλής μόνωσης ή μη σωστού πατήματος κατά το βίδωμα.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Αυτό το θέμα το έχω και εγώ, ιδίως σε κάποιους αναστεναγμούς ( μη αρχίσετε το κράξιμο :p ).
Π.χ. όταν σκέφτεται κάτι κάποιος και κάνει το χαρακτηριστικό μμμμμμμμ.
Επίσης μου έτριζε υπερβολικά πολύ σε μουσική σε κάποιες συχνότητες στο καινούργιο blade runner ,
το οποίο ο ζικ ζικ συμφώνησε ότι είναι πολύ δυνατά ή κακογραμμένο.
Δεν πιστεύω ότι είναι θέμα ενισχυτή ( yamaha και εγώ ) ούτε χώρου ή επίπλου αλλά θεωρώ ότι φταίει το κεντρικό το οποίο είναι παλιό και μικρό σχετικά. Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι και με τον νέο ενισχυτή το ίδιο θα κάνει.
Ελπίζω να βοήθησα κάπως. :)
 

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Αυτό το θέμα το έχω και εγώ, ιδίως σε κάποιους αναστεναγμούς ( μη αρχίσετε το κράξιμο :p ).
Π.χ. όταν σκέφτεται κάτι κάποιος και κάνει το χαρακτηριστικό μμμμμμμμ.
Επίσης μου έτριζε υπερβολικά πολύ σε μουσική σε κάποιες συχνότητες στο καινούργιο blade runner ,
το οποίο ο ζικ ζικ συμφώνησε ότι είναι πολύ δυνατά ή κακογραμμένο.
Δεν πιστεύω ότι είναι θέμα ενισχυτή ( yamaha και εγώ ) ούτε χώρου ή επίπλου αλλά θεωρώ ότι φταίει το κεντρικό το οποίο είναι παλιό και μικρό σχετικά. Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι και με τον νέο ενισχυτή το ίδιο θα κάνει.
Ελπίζω να βοήθησα κάπως. :)
Συμφωνώ, στο μμμμ και στο τραβηγμένο οοοο ακούγεται πιο πολύ το τρίξιμο. Όσο για το Blade Runner το είδα σε Βlu Ray σε ένταση -10 και "έπεσε" το σπίτι χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα, ήταν απολαυστικό! Η φωνή του Τom Hardy στο Dunkirk έτριζε συνέχεια σαν να ήταν βραχνή, οι υπόλοιποι πιλότοι ακουγόντουσαν κομπλέ.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Συμφωνώ, στο μμμμ και στο τραβηγμένο οοοο ακούγεται πιο πολύ το τρίξιμο. Όσο για το Blade Runner το είδα σε Βlu Ray σε ένταση -10 και "έπεσε" το σπίτι χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα, ήταν απολαυστικό! Η φωνή του Τom Hardy στο Dunkirk έτριζε συνέχεια σαν να ήταν βραχνή, οι υπόλοιποι πιλότοι ακουγόντουσαν κομπλέ.
Κοίταξε, σε μερικές μέρες θα μπορώ να δοκιμάσω και νέο ενισχυτή με αυτό το ηχείο αλλά και με νέο ηχείο οπότε θα έχω ένα πιο ασφαλή συμπέρασμα. Αλλά στη δική μου την περίπτωση επειδή είναι παλιούτσικο το κεντρικό είμαι σχεδόν 100% σίγουρος ότι ευθύνεται αυτό.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.604
Μηνύματα
2.867.549
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top