Παρουσίαση στα πατερνάκια του AVSforum...

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Παρουσίαση στα πατερνάκια του AVSforum...

Αν εχετε προβλημα με το πιο αρχειο να κατεβασετε,μερικες απλες οδηγιες.

Στο επιμαχο link του avsforum
http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=948496

Εχει τρια αρχεια α) AVCHD β) BDMV γ) HD DVD
Τα οποια υπαρχουν σε δυο μορφες α) (.exe) β) (.7z)

Το AVCHD ειναι για καψιμο σε DvD και προοριζεται για BR players
To BDMV ειναι για καψιμο σε BR και προοριζεται για BR players
To HD DVD ειναι για καψιμο σε DvD και προοριζεται για HD-DvD players

Το (.exe) ειναι αυτοματα αποσυμπιεσμενο αρχειο για windows
Το (.7z) ειναι μη αυτοματο για οποιαδηποτε πλατφορμα και απαιτει ειτε το winrar ειτε το 7zip

Αφου επιλεξετε το αρχειο που επιθυμειτε το αποσυμπιεζετε (αυτοματα ή μη) σε καποιο φακελο της αρεσκειας σας.
Επειτα τρεχετε καποιο προγραμμα εγγραφης δισκων και του ζητατε να καψετε το ISO αρχειο που εχει εξαχθει.
 

Μηνύματα
114
Reaction score
0
Καλημέρα και χρόνια πολλά. Πολύ ενδιαφέρον θέμα και θέλω πάρα πολύ να το δοκιμάσω με το PS3 μου. Αλλά από χθες προσπαθώ να το κατεβάσω (το .exe) και δεν έρχεται με τίποτα. Υπάρχει κάπου αλλού να το βρω;
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Για όσους έχουν προβλήματα στο να κατεβάσουν τα πατερνάκια του AVSforum και να τα κάψουν σε δισκάκια ή έχουν αργές dialup συνδέσεις κτλ., ετοίμασα πέντε διπλές θήκες και θα τις πάω αύριο στην Projecting Art. Οποιοδήποτε μέλος του forum μπορεί να περάσει και να πάρει μια θήκη.
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
Κάθε διπλή θήκη περιέχει δύο dvd δισκάκια, από τα οποία το ένα περιλαμβάνει τα πατερνάκια του AVSforum στη HD-DVD έκδοση, ενώ το άλλο περιλαμβάνει την έκδοση Blu-Ray.
<o:p></o:p>
Προσοχή: τα δισκάκια δεν αναγνωρίζονται από απλά dvd players, απαιτούν HD-DVD και Blu-Ray players αντίστοιχα για να παίξουν. Όπως σας έχω γράψει ήδη, το μόνο που χρειάζεστε είναι τα φιλτράκια από οποιοδήποτε calibration disk του εμπορίου, όπως DVE pal, DVE HD-DVD, HD basics, AVIA κτλ.
<o:p></o:p>
Στο βασικού μενού του δίσκου κινείστε με τα βελάκια πάνω κάτω του τηλεχειριστηρίου, με τα πλήκτρα επόμενο, προηγούμενο κεφάλαιο αλλάζετε τα πατερνάκια (διπλό κλικ στο προηγούμενο κεφάλαιο για να επαναλάβετε ένα πατερνάκι όταν αυτό αλλάξει). Με το πλήκτρο μενού επανέρχεστε πάντα στο βασικό μενού.
<o:p></o:p>
Αν κάποιο μέλος από επαρχία χρειάζεται τα πατερνάκια, ας μου στείλει pm για να του τα στείλω.
 

Attachments


NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Παρουσίαση στα πατερνάκια του AVSforum...

Εισαι πολυ μερακλης ρε Παναγιωτη!
Σε παραδεχομαι.
 


Μηνύματα
186
Reaction score
0
Απάντηση: Παρουσίαση στα πατερνάκια του AVSforum...

Παναγιώτη και από εμένα δημόσιο ΕΥΓΕ.:607::607::607:
Μήπως είναι όμως ώρα και για λίγο "φροντιστήριο" με την σωστή χρήση των πάτερν? Πολύς κόσμος θα το ήθελε! (φυσικά και εγώ...)


Φιλικά
Γιώργος Δενδρόπουλος.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Παρουσίαση στα πατερνάκια του AVSforum...

Μπράβο ρε Παναγιώτη! Το μόνο που μένει, είναι αυτό που ζητάει ο Γιώργος να το κάνεις on-site, στο σπίτι του ενδιαφερόμενου. :114:
 

Μηνύματα
186
Reaction score
0
Απάντηση: Παρουσίαση στα πατερνάκια του AVSforum...

Μπράβο ρε Παναγιώτη! Το μόνο που μένει, είναι αυτό που ζητάει ο Γιώργος να το κάνεις on-site, στο σπίτι του ενδιαφερόμενου. :114:
Δημήτρη τελικά δεν κατόρθωσα να αποφύγω την ορολογία της δουλειάς μας.:142:
Πάντως στ΄αλήθεια πιστεύω οτι θα ήταν κάτι πολύ χρήσιμο...


Φιλικά
Γιώργος Δενδρόπουλος.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Παρουσίαση στα πατερνάκια του AVSforum...

Μπράβο ρε Παναγιώτη! Το μόνο που μένει, είναι αυτό που ζητάει ο Γιώργος να το κάνεις on-site, στο σπίτι του ενδιαφερόμενου. :114:

Χιχιχιχι! :116: :111:

Λοιπόν, σήμερα πήγα στην Projecting Art τις πέντε θήκες. Που μάλλον καταλήγουν τέσσερις, γιατί από ότι κατάλαβα, η μία κατασχέθηκε ήδη από τον Βάγγο! :137:

Αυτό που ήθελα να τεστάρω, ήταν κυρίως η συμβατότητα που έχουν τα δισκάκια με τα διάφορα players. Στο δικό μου Toshiba E1 η αναπαραγωγή της HD-DVD version γίνεται άψογα με ταχύτατες εναλλαγές στα μενού και στα πατερνάκια.

Στο Sony Blu-Ray player της Projecting Art, η αναπαραγωγή της Blu-Ray version έγινε πολύ καλά, απλώς το player καθυστερούσε ελαφρά στην επιλογή του κυρίως μενού. Μαζί με τον Αντρέα και τον Βάγγο παίξαμε κάμποση ώρα με τα πατερνάκια του AVSforum και προβολείς τους Sony VPL40, BenQ 9000, Infocus X10 κτλ.

Οι μέχρι τώρα εντυπώσεις μου από τα πατερνάκια του AVSforum είναι πολύ θετικές, οι ρυθμίσεις στα HD-DVD δισκάκια συμβαδίζουν σχεδόν με αυτές του DVE HD-DVD, φαίνεται όμως ότι τα πατερνάκια του AVS forum επιτρέπουν ρυθμίσεις απόλυτης ακρίβειας, σε τέτοιο σημείο που είναι σχεδόν αδύνατο να προσεγγιστεί από το δισκάκι του Kane. Βέβαια, μιλάμε για το απόλυτο ψείρισμα της μαιμούς, δηλαδή για διαφορές της τάξης του 1-2%! :116:
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Για όσους έχουν προβλήματα στο να κατεβάσουν τα πατερνάκια του AVSforum και να τα κάψουν σε δισκάκια ή έχουν αργές dialup συνδέσεις κτλ., ετοίμασα πέντε διπλές θήκες και θα τις πάω αύριο στην Projecting Art. Οποιοδήποτε μέλος του forum μπορεί να περάσει και να πάρει μια θήκη.
Όχι ρε γμτ!! Και ήμουν εκεί χθες το πρωί...!!
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Παρουσίαση στα πατερνάκια του AVSforum...

Ποιο καλό παιδάκι θα μας στείλει ένα διπλό δισκάκι για να υπάρχει για "δάνειο" στην Πάτρα?? :121: :107:



 


Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Κάποια σημαντικά στοιχεία που έχω ξεχάσει να σας αναφέρω, είναι τα εξής: τα πατερνάκια του avsforum είναι και στις δύο version σε ανάλυση 1080, οπότε όσοι έχετε προβολείς 720p, δεν είστε σε θέση να ελέγξετε π.χ., την αναλυτικότητα του πάνελ. Βεβαίως, μπορείτε μια χαρά να κάνετε τις υπόλοιπες ρυθμίσεις.
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
Επίσης, στη HD-DVD version τα πατερνάκια είναι σε 1080p, στη Blu-Ray version όμως, τα πατερνάκια είναι σε ανάλυση 1080i. Οπότε, όπως καταλαβαίνετε, έχετε έναν εύκολο τρόπο για να τεστάρετε ποιος αποπλέκτης είναι καλύτερος, αυτός του player ή αυτός του προβολέα.
<o:p></o:p>
Και αν πιστεύετε, όπως λανθασμένα πίστευα κι εγώ, ότι οι διαφορές ανάμεσα στον αποπλέκτη του player και αυτόν του προβολέα θα είναι μικρές και δύσκολα εντοπίσιμες, είναι αρκετά πιθανό να σας φύγει το σαγόνι με τις διαφορές που θα δείτε! :111: Στην Projecting Art με το μικρό Blu-Ray player της Sony, δεν πιστεύαμε στα μάτια μας με τον Βάγγο τις διαφορές που βλέπαμε, όταν βάζαμε το player να δίνει 1080p, δηλαδή να κάνει αυτό την απόπλεξη και όταν του λέγαμε να δίνει 1080i, δηλαδή να κάνουν οι προβολείς την απόπλεξη! Όλοι οι προβολείς που τεστάραμε, Sony VPL40, BenQ 9000, Infocus X10, διέθεταν αποπλέκτες που ξεπερνούσαν με άνεση αυτόν του player και μάλιστα με τέτοια διαφορά που γινόταν πολύ δύσκολα πιστευτή! :111:
<o:p></o:p>
Το πιο κατάλληλο πατερνάκι για να τεστάρετε την απόπλεξη, την αναλυτικότητα του πάνελ, το κρόπινγκ κτλ., είναι αυτό της φωτό. Δώστε ιδιαίτερη βαρύτητα στις περιοχές που σας έχω μαρκαρισμένες σε κύκλο.
 

Attachments



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.365
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top