Παρουσίαση συστήματος... PMC

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Λες


Δηλαδή 2 από τα 20 σε μπέρδεψαν αν ήταν καλύτερος ο Trinnov. Αλλά δεν ήταν επαναλαμβανόμενη η απόφαση σου στα playbacks. Είτε αφορά το ίδιο setu είτε εναλλαγή.
Και μετά εγώ έχω θέμα.

Άσε μας ρε άνθρωπε.
Δηλαδή στο 90% των περιπτώσεων ήμουν 100% σωστός, στο 10% των περιπτώσεων ήμουν ή 33% σωστός (αν εντέλει ο bryston εξακολουθούσε να παίζει καλύτερα όπως έλεγαν οι άλλοι 2 ακροατές..) ή 66% σωστός αν εντέλει όντως έπαιζε καλύτερα ο τρινοβ..
Δηλαδή σύνολο 93,33% ως 96,67% σωστές αποφάσεις.
Ε, ναι, θα το ξαναπώ!!
@alexis , εξακολουθείς να πιστεύεις ότι δεν έχεις πρόβλημα μαζί μου?
Θα έρθεις εντέλει να δούμε τις δικές σου δυνατότητες ή πάλι το παγώνι??
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δεν υπήρχε αυτό όταν κάναμε ακρόαση με τον Λέανδρο ούτε πριν ούτε μετά την ισοσταθμιση του Τομ.
Το δεύτερο διάγραμμα ειναι απο το αποτέλεσμα της ισοστάθμισης του Τομ.

Το τρίτο, το προηγούμενο βράδυ πριν έρθει ο Λέανδρος.


Πόσα θες να μας τρελάνεις;
Δεν ασχολούμαι άλλο. Οποιος κατάλαβε, κατάλαβε.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Το δεύτερο διάγραμμα ειναι απο το αποτέλεσμα της ισοστάθμισης του Τομ.

Το τρίτο το προηγούμενο βράδυ πριν έρθει ο Λέανδρος.


Πόσα θες να μας τρελάνεις;
@Dimifoot μην επιμένεις..
Πήγα μετά τα preset του Τομ, και μάλιστα θυμάμαι ότι οι επιλογές ήταν κλειδωμένες απ'τον Τομ..
Έχει απόλυτο δίκιο ο @ jiovani75!!
Έχεις λάθος, μη το συνεχίζεις, υπήρχε και τρίτος στη παρέα που μπορεί αν θες να στο επιβεβαιώσει..
Υ.Σ. δε μιλάω για τα διαγράμματα εγώ αλλά για τις ακροάσεις..
 

P

PMC

Guest
Το δεύτερο διάγραμμα ειναι απο το αποτέλεσμα της ισοστάθμισης του Τομ.

Το τρίτο το προηγούμενο βράδυ πριν έρθει ο Λέανδρος.


Πόσα θες να μας τρελάνεις;
το δεύτερο διάγραμμα είναι από το αποτέλεσμα της ισοσταθμησης τουΤομ .......όταν το μέτρησα εγώ με λάθος το gain . Που έχεις μπερδευτεί ?
καμια σχέση με την ισοσταθμιση του τομ η αυτό που ακούσαμε .


δεν ήταν λάθος όταν μέτρησε ο τομ . Καταλαβε το σε παρακαλώ και πάμε παρακάτω......
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Τα διαγράμματα εχουν ημερομηνίες.
όταν το μέτρησα εγώ με λάθος το gain . Που έχεις μπερδευτεί ?
Εγώ δεν μπερδεύομαι. Εφοσον υπαρχει λαθος στο gain, έπρεπε να αναφερθεί. Να το μάθουν όλοι.
Δεν το ήξερες, το ανακάλυψα εγω 500 χιλιόμετρα μακριά.

Με τον Λέανδρο ακούγατε αυτο που ανέβηκε, εφοσον δεν ήξερες για το gain μεχρι τότε.

Άστο, δεν σώζεται.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
ρε Κώστα .....δεν έχει γίνει ισοσταθμιση . Μυαλό θέλει ?
Ρε τζιο έλεος...

Το πρώτο διάγραμμα είναι χωρίς ισοστάθμιση, τα υπόλοιπα είναι με τις προσπάθειες ισοστάθμισης που έγιναν.

Ωστόσο, όλα όσα έχουν γίνει ως τώρα, βασίζονται σε μια μόνο κεντρική μέτρηση, και ως εκ τούτου, όπως σου ξαναπα, είναι άκυρα.

Τόσους μήνες έχεις τον τρινοβ, και δεν αξιώθηκες ακόμα να ακούσεις τι σκατά μπορεί να κάνει.

Κρίμα.
Για σένα κρίμα.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Τα διαγράμματα εχουν ημερομηνίες.

Εγώ δεν μπερδεύομαι. Εφοσον υπαρχει λαθος στο gain, έπρεπε να αναφερθεί. Να το μάθουν όλοι.
Δεν το ήξερες, το ανακάλυψα εγω 500 χιλιόμετρα μακριά.

Με τον Λέανδρο ακούγατε αυτο που ανέβηκε, εφοσον δεν ήξερες για το gain μεχρι τότε.

Άστο, δεν σώζεται.
Ακόμα κι αυτό να ισχύει (που δεν το νομίζω) πως εξηγείς ότι και πάλι ο τρινοβ έπαιζε χειρότερα απ'τον bryston?
Aν υπήρχε το οποίο θέμα στο Gain, θα επηρέαζε και το trinnov & το bryston pro.
Το πρόβλημα θα ίσχυε και στις δύο περιπτώσεις.
 

P

PMC

Guest
Ρε τζιο έλεος...

Το πρώτο διάγραμμα είναι χωρίς ισοστάθμιση, τα υπόλοιπα είναι με τις προσπάθειες ισοστάθμισης που έγιναν.

Ωστόσο, όλα όσα έχουν γίνει ως τώρα, βασίζονται σε μια μόνο κεντρική μέτρηση, και ως εκ τούτου, όπως σου ξαναπα, είναι άκυρα.

Τόσους μήνες έχεις τον τρινοβ, και δεν αξιώθηκες ακόμα να ακούσεις τι σκατά μπορεί να κάνει.

Κρίμα.
Για σένα κρίμα.
ναι είναι κρίμα αλλά θα στρώσει ......θέλω να πιστεύω .
θα γίνει ότι πρεπει να γίνει .
παντως ....
εχω ακούσει .....
αυτη είναι η ρύθμιση που είχε κάνει ο ντιμι όταν ήρθε σπίτι μου....πριν τα ρουμ θρεατμεντς.

6E915BAD-2AF8-4305-9EC6-AE1E1E8F894A.jpeg



θα διορθωθεί αλλά δεν είναι αυτό το θέμα ......
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Τα δυο διαγράμματα εχουν πολλές μερες διαφορά.

Στο ενδιάμεσο εχει έρθει ο Λεανδρος, εχει ξαναγίνει ισοσταθμιση (απο μακρυά) με τον Τομ, και ομως το προβλημα του gain ειναι παρόν και στα δυο διαγράμματα.

Αλλα πρέπει να πιστέψουμε πως στο ενδιάμεσο δεν υπηρχε προβλημα, ενώ δεν το ήξερε κανένας για να το διορθώσει.


Ρε πάτε καλά οεο;

Και το χρυσό καλωδιοαυτί δεν εντόπισε το προβλημα, το βρήκα εγω χωρίς να το ακούσω, απο τη Σαλονίκη.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Τα δυο διαγράμματα εχουν πολλές μερες διαφορά.

Στο ενδιάμεσο εχει έρθει ο Λεανδρος, εχει ξαναγίνει ισοσταθμιση (απο μακρυά) με τον Τομ, και ομως το προβλημα του gain ειναι παρόν και στα δυο.

Αλλα πρέπει να πιστέψουμε πως στο ενδιάμεσο δεν υπηρχε προβλημα, ενώ δεν το ήξερε κανένας για να το διορθώσει.


Ρε πάτε καλά οεο;
Ακόμα κι αυτό να ισχύει (που δεν το νομίζω) πως εξηγείς ότι και πάλι ο τρινοβ έπαιζε χειρότερα απ'τον bryston?
Aν υπήρχε το οποίο θέμα στο Gain, θα επηρέαζε και το trinnov & το bryston pro.
Το πρόβλημα θα ίσχυε και στις δύο περιπτώσεις.
Δεν απάντησες όμως γιατί και πάλι ο bryston έπαιζε καλύτερα..
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ρε τζιο έλεος...

Το πρώτο διάγραμμα είναι χωρίς ισοστάθμιση, τα υπόλοιπα είναι με τις προσπάθειες ισοστάθμισης που έγιναν.

Ωστόσο, όλα όσα έχουν γίνει ως τώρα, βασίζονται σε μια μόνο κεντρική μέτρηση, και ως εκ τούτου, όπως σου ξαναπα, είναι άκυρα.

Τόσους μήνες έχεις τον τρινοβ, και δεν αξιώθηκες ακόμα να ακούσεις τι σκατά μπορεί να κάνει.

Κρίμα.
Για σένα κρίμα.
Άπαξ και τον έχει ήδη,μπορεί να διαθέσει προοδευτικά όλον τον απαραίτητο χρόνο για να τον μάθει.Κανένα κρίμα λοιπόν...

Αμφιβάλλω πάντως ότι υπάρχει αυτοματοποιημένο λογισμικό προγραμματισμένο εκ των προτέρων να επιτελούσε κάποιους συνδυασμούς ρυθμίσεων που είχα ο ίδιος επιλέξει συνειδητά κατά τη διαχείριση δικαναλικών πάντα setup...
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Η προηγούμενη καμπύλη του Trinnov, ισοστάθμιση απο τον ΜΚ, αυτήν με την οποία βγήκαν συμπεράσματα απο τον @leandros

View attachment 176331


αυτη είναι η ρύθμιση που είχε κάνει ο ντιμι όταν ήρθε σπίτι μου....πριν τα ρουμ θρεατμεντς.

View attachment 176338
Από τα 2 παραπάνω διαγράμματα, είναι σαφώς προτιμότερη επιλογή το δεύτερο, δηλαδή αυτό που ρύθμισε ο Δημήτρης. Αυτό θα έπρεπε να ακούσει κάποιος για να ευχαριστηθεί το σύστημα. Το άκουσε κανείς έτσι;
Εγώ προσωπικά, στη ρύθμιση του Δημήτρη, θα έδινα λίγα dB ακόμα στο εύρος 22-90 Hz.
 




Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δεν απάντησες όμως γιατί και πάλι ο bryston έπαιζε καλύτερα..
Θεωρείς πως ένας επεξεργαστής με πολύπλοκες, σοφιστικέ δυνατότητες ψηφιακής ισοστάθμισης θα επηρεαζοταν το ίδιο με έναν απλό δικάναλο προενισχυτη χωρίς παρέμβαση στο σήμα (όσο ποιοτικός και αν ήταν), όταν θα καλουνταν και οι δύο να ζευγαρώσουν με τελικά ενισχυτικά στάδια που θα αντιμετωπιζαν σοβαρή δυσλειτουργια σε ένα κανάλι;
Δεν ξέρω την απάντηση, ούτε κάνω τον έξυπνο, αλλά νομίζω είναι εύλογο το ερώτημα.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Αχ Λελο έστησες αυτί και δεν πήρες γραμμή ότι είναι όλα.... ρδελο
Πρέπει να μπορεί κάποιος να καταλάβει ότι η ακρόαση είναι συγκριτική,
Δηλαδή κάποιος ακούει το α και το β και επιλέγει ανάμεσα απ' τα δύο, το αν είχε θέμα ή όχι είναι παντελώς άσχετο σ' αυτό!.
Αν είχε πρόβλημα ή όχι επηρέαζε και τα δύο σεταπ εξίσου.
Γκε Γκε τσουβαλομπασοπαγιδα?!
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Χ
Θεωρείς πως ένας επεξεργαστής με πολύπλοκες, σοφιστικέ δυνατότητες ψηφιακής ισοστάθμισης θα επηρεαζοταν το ίδιο με έναν απλό δικάναλο προενισχυτη χωρίς παρέμβαση στο σήμα (όσο ποιοτικός και αν ήταν), όταν θα καλουνταν και οι δύο να ζευγαρώσουν με τελικά ενισχυτικά στάδια που θα αντιμετωπιζαν σοβαρή δυσλειτουργια σε ένα κανάλι;
Δεν ξέρω την απάντηση, ούτε κάνω τον έξυπνο, αλλά νομίζω είναι εύλογο το ερώτημα.
Χάρη, δύο μηχανήματα που παίρνουν θέση στο ίδιο ακριβώς σεταπ με τα οποία προβλήματα ή όχι επηρεάζονται ακριβώς το ίδιο.
Το ένα μάλιστα θυμίζω ότι έχει και Φιξ καμπύλη μιας και δεν έχει καμία τονική ρύθμιση, ενώ το άλλο έπαιξε και με 20 preset.
Αν θες λοιπόν τη γνώμη μου, ο τρινοβ στη συγκεκριμένη περίπτωση μάλλον ευνοημένος ήταν σε σχέση με το bryston.
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.059
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top