Παρουσίαση συστήματος... PMC


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δηλαδή κάποιος ακούει το α και το β και επιλέγει ανάμεσα απ' τα δύο, το αν είχε θέμα ή όχι είναι παντελώς άσχετο σ' αυτό!.
Αν είχε πρόβλημα ή όχι επηρέαζε και τα δύο σεταπ εξίσου.
Για κάτσε τώρα βρε Λέανδρε.
Έστω, να δεχτώ πως σε συγκριτικό a to b (τυφλό ελπίζω), επέλεξες 18 στις 20 φορές το σετ απ με τον προ της Bryston. Και έστω πως τότε δεν υπήρχε πρόβλημα στον τελικό ή αν υπήρχε επηρέαζε ακριβώς μα ακριβώς το ίδιο και στα δύο σεταπ.
Αυτό τι πρέπει να μας λέει δηλαδή; από πότε τα αυτιά σου και τα γούστα σου ανακηρυχθηκαν στους υπερτατους κριτές αξιολόγησης μηχανημάτων;
Για σένα τα γούστα σου μπορούν να είναι ο υπέρτατος κριτής, αν έτσι θες, αλλά γιατί θα πρέπει να είναι αυτό δεσμευτικό για όλους τους άλλους; γιατί να δεχτούμε πως ο Trinnov πάσχει μόνο και μόνο γιατί εσύ αυτό άκουσες;
Και γιατί να μην πιστέψω και εγώ με τη σειρά μου, πως το άκουσμα του σετ απ με δικάναλο αγνό και αμολυντο, σου ήταν πολύ πιο οικείο με βάση τον τρόπο που ακούς και στο σπίτι σου και ως εκ τούτου επέλεγες συνέχεια αυτό;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.360
Reaction score
79.412
Και έστω πως τότε δεν υπήρχε πρόβλημα στον τελικό ή αν υπήρχε επηρέαζε ακριβώς μα ακριβώς το ίδιο και στα δύο σεταπ
Για να μην ψάχνεσαι:
Διευκρινίζω πως δεν ειδα ούτε μια μέτρηση που να εμφανίζεται προβλημα στο gain οταν επαιζε ο Bryston ως dac, χωρίς τον Trinnov.

Δεν ξέρω γιατι μπορει να συμβαίνει αυτό, δεν είμαι τεχνικός. Εχει σχέση με το καλωδιο απο τον Trinnov στο Bryston (έτσι δουλεύει μόνο ως κρος)? Εχει σχέση με την τάση εξόδου του καθε dac?

Δεν μπορώ να γνωρίζω, και δεν ήμουν εκεί για να κάνω όλα τα τεστ που θα ήθελα.
πριν τα ρουμ θρεατμεντς.
Αυτό είναι σημαντικό. Κουδουνιζε πολυ το σαλόνι σου πριν, φαντάζομαι τώρα θα ειναι καλύτερα.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Και το χρυσό καλωδιοαυτί δεν εντόπισε το προβλημα, το βρήκα εγω χωρίς να το ακούσω, απο τη Σαλονίκη.
Η ακρόαση όπως προείπα Δημήτρη, ήταν συγκριτική α β. Το οποίο πρόβλημα υπήρχε ή όχι είναι παντελώς αδιάφορο.
Σ' αυτή λοιπόν τη σύγκριση ο bryston ήταν μακράν ο ξεκάθαρος νικητής, τα υπόλοιπα είναι συνομοσιολογια ανάξια κουβέντας.
 



leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Για κάτσε τώρα βρε Λέανδρε.
Έστω, να δεχτώ πως σε συγκριτικό a to b (τυφλό ελπίζω), επέλεξες 18 στις 20 φορές το σετ απ με τον προ της Bryston. Και έστω πως τότε δεν υπήρχε πρόβλημα στον τελικό ή αν υπήρχε επηρέαζε ακριβώς μα ακριβώς το ίδιο και στα δύο σεταπ.
Αυτό τι πρέπει να μας λέει δηλαδή; από πότε τα αυτιά σου και τα γούστα σου ανακηρυχθηκαν στους υπερτατους κριτές αξιολόγησης μηχανημάτων;
Για σένα τα γούστα σου μπορούν να είναι ο υπέρτατος κριτής, αν έτσι θες, αλλά γιατί θα πρέπει να είναι αυτό δεσμευτικό για όλους τους άλλους; γιατί να δεχτούμε πως ο Trinnov πάσχει μόνο και μόνο γιατί εσύ αυτό άκουσες;
Και γιατί να μην πιστέψω και εγώ με τη σειρά μου, πως το άκουσμα του σετ απ με δικάναλο αγνό και αμολυντο, σου ήταν πολύ πιο οικείο με βάση τον τρόπο που ακούς και στο σπίτι σου και ως εκ τούτου επέλεγες συνέχεια αυτό;
Χάρη, ειμασταν τρεις και συμφωνούσαν όλοι ότι ο bryston τον πήγαινε... αίμα τον τρινοβ, εκτός αν είχαμε πάθει ομαδική παρακρουση.. παίζει κι αυτό ε?
Μάλλον είναι το επόμενο επιχείρημα!
 



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Χάρη, ειμασταν τρεις και συμφωνούσαν όλοι ότι ο bryston τον πήγαινε... αίμα τον τρινοβ, εκτός αν είχαμε πάθει ομαδική παρακρουση.. παίζει κι αυτό ε?
Μάλλον είναι το επόμενο επιχείρημα!
Όχι, σέβομαι το συμπέρασμα σας( για εσάς, όχι για μένα).
Μόνο που δε μου επιβεβαίωσες αν ήταν τυφλό το συγκριτικό. Ήταν;
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.250
Reaction score
8.149
βρε με μύρισε από μακριά, δεν ξες τι μαντρόσκυλο είναι αυτός
Ψάχνουν Μοντ για πολιτικά, ετοιμάσου...
Εμένα μου κλείδωσαν την πρόσβαση όποτε θα έχεις εύκολο έργο...
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Όχι, σέβομαι το συμπέρασμα σας( για εσάς, όχι για μένα).
Μόνο που δε μου επιβεβαίωσες αν ήταν τυφλό το συγκριτικό. Ήταν;
Εγώ και ο τρίτος της παρέας δε βλέπαμε τι έβαζε κάθε φορά ο τζιο, ο μόνος που ήξερε κάθε φορά το τι έπαιζε ήταν ο τζιο.
Επομένως για μένα και τον άλλο φίλο ήταν τυφλοτατο!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.337
Διευκρινίζω πως δεν ειδα ούτε μια μέτρηση που να εμφανίζεται προβλημα στο gain οταν επαιζε ο Bryston ως dac, χωρίς τον Trinnov
Αυτό εξηγεί πολλά, τουλάχιστον από μόνο του, αρκεί για να δικαιώσει τα συμπεράσματα ακρόασης του καβλωδιά μας του Λέο.

Βεβαίως, τα σχεδιαγράμματα απόκρισης χωρίς ισοσταθμιση, χωρίς τρινοβ, είναι γιάμπαλα, λίαν επιεικώς απαράδεκτα.
Αν ήταν σοβαροί ακροατές, θα έπρεπε να είναι έντονα δυσαρεστημένοι από το αδιόρθωτο άκουσμα, με τέτοιες χαράδρες και τονώσεις... Αφτχιάδες μουυυυ...
Τες πα..
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Για να μη το πολυκουραζουμε το θέμα, αν όντως έπαιζε καλύτερα ο τρινοβ να είστε απόλυτα σίγουροι ότι θα το είχα πει.
Αν διορθωθεί από ρυθμίσεις και παίξει καλύτερα απ'τον bryston, επίσης θα σας το πω.
Αυτή είναι η διαφορά μας, δε προσπαθώ να σας επιβάλλω την άποψη μου, αλλά θεωρώ γελοίες τις τοποθετήσεις κάποιων για το τι και πώς άκουσα εγώ!!
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Αυτό εξηγεί πολλά, τουλάχιστον από μόνο του, αρκεί για να δικαιώσει τα συμπεράσματα ακρόασης του καβλωδιά μας του Λέο.

Βεβαίως, τα σχεδιαγράμματα απόκρισης χωρίς ισοσταθμιση, χωρίς τρινοβ, είναι γιάμπαλα, λίαν επιεικώς απαράδεκτα.
Αν ήταν σοβαροί ακροατές, θα έπρεπε να είναι έντονα δυσαρεστημένοι από το αδιόρθωτο άκουσμα, με τέτοιες χαράδρες και τονώσεις... Αφτχιάδες μουυυυ...
Τες πα..
Η ακρόαση όπως προείπα Δημήτρη, ήταν συγκριτική α β. Το οποίο πρόβλημα υπήρχε ή όχι είναι παντελώς αδιάφορο.
Σ' αυτή λοιπόν τη σύγκριση ο bryston ήταν μακράν ο ξεκάθαρος νικητής, τα υπόλοιπα είναι συνομοσιολογια ανάξια κουβέντας.
Απάντησα πριν στον ένα γιατρό, το κοουταρω στον άλλο.
Τι ρόλο παίζουν σε α β σύγκριση οι χαράδρες και τα βουνά ρε μάστορα?
Απολύτως κανένα!
Με τα οποία προβλήματα παίζουν και τα δύο!!
Λεπτομέρειες φυσικά...
Οι αυτιαδες σου φταιγαν.. αυτί!!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.844
Reaction score
77.422
Ποιος σου είπε αγαπητέ moderator ότι δεν ήταν αντιληπτή με τ' αυτί??
Με το αυτί συγκρίναμε τρινοβ και bryston και είπαμε ότι ο bryston παίζει δραματικά καλύτερα και είπαμε να φέρει τεχνικό να το μετρήσει.
Επίσης, μετά τη διόρθωση απ'τον Τομ, πάλι ακούσαμε το σύστημα, και πάλι στο δικάναλο ο bryston εξακολουθούσε να παίζει από λίγο ως πολύ καλύτερα απ' τον τρινοβ, φυσικά η ψαλίδα είχε κλείσει αρκετά, αλλά και πάλι δεν..
Μόνο σε δύο preset απ' τα 20 έλεγες με μεγάλη δόση αμφιβολίας ότι ίσως ο τρινοβ είναι καλύτερος..κι αυτό το λέω γιατί δεν είχε επαναληψιμότητα το αποτέλεσμα (όρια placebo)..
Μιλάμε πάντα στη δικαναλη αναπαραγωγή μουσικής και μόνο.
άλλο είπα εγώ


το μόνο που ανέφερες από την ακρόαση στο σπίτι του Τζιοβάνι ήταν ότι σε 2κάναλο ο bryston έπαιζε απλά καλύτερα

και δεν αντιλήφθηκες μια κοιλιά τόσων db σε μια συχνοτική περιοχή που κάνει καρα ΜΠΑΜ στο αυτί?
και κατά τα άλλα διαρρηγνύεις τα ιμάτιά σου ότι ακούς διαφορές σε καλώδια,τσέρκια και λοιπά μέταλλα?

θα περίμενα πολύ συγκεκριμένη διάγνωση για ένα τέτοιο φαινόμενο
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.337
Τι ρόλο παίζουν σε α β σύγκριση οι χαράδρες και τα βουνά ρε μάστορα?
Μη ρωτάς πράγματα, που δε μπορείς να καταλάβεις, όσο κι αν προσπαθήσω να σου εξηγήσω.. :cool:

Αν μπορούσες να κρίνεις ένα σχεδιάγραμμα, δε θα ρωτούσες καν αυτό που μόλις ρώτησες, είναι ολοφάνερο πως δεν έχεις ιδέαν από σχεδιαγράμματα, και δεν μπορείς να κατανοήσεις αυτά που ανέβηκαν. 8-)
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.563
Μηνύματα
2.865.705
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top