Παρουσίαση συστήματος... PMC

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Α οκ επειδή το ακούτε μέσω Bluetooth σας το βγαζει «υποβιβασμένο»
 
  • Like
Reactions: PMC



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Η σωστή πορεία του σήματος...

Screenshot_20191201_121522_com.roon.mobile.jpg


Αϊ ιτ γιου γκαμπατζ. :tongue: :tongue: :tongue: :tongue:
Post automatically merged:

Πολύ ωραίος δίσκος, αν δε τον ξέρετε, ψάξτε τα ονόματα. Όλοι τρομεροί.

Screenshot_20191201_122116_com.roon.mobile.jpg
 
Last edited:

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
@costas EAR είναι εύκολο ένα Hover πάνω από κάθε αστεράκι στο path να δούμε τι ακριβως κάνει κι εμείς οι α-Τρίνοφοι;
 
  • Like
Reactions: PMC

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
@costas EAR είναι εύκολο ένα Hover πάνω από κάθε αστεράκι στο path να δούμε τι ακριβως κάνει κι εμείς οι α-Τρίνοφοι;
Οκ, πάντως δε λέει τίποτα φοβερό, ξέρω πιο πολλά από αυτά που λέει...

Screenshot_20191201_130850_com.roon.mobile.jpg
Screenshot_20191201_130928_com.roon.mobile.jpg
Screenshot_20191201_130902_com.roon.mobile.jpg
Screenshot_20191201_130842_com.roon.mobile.jpg
Screenshot_20191201_130833_com.roon.mobile.jpg


Το 2ο κομμάτι αυτού του δίσκου είναι πολυαγαπημένο από τα παλιά... Ντον πουλεν, τον πούλο αρμ.
 


P

PMC

Guest
Ο ίδιος πάλι αναρωτιέμαι πόσο επιφανειακά πρέπει να άγγιζε η Μουσική τόσες και τόσες γενιές προγόνων μας που δεν είχαν τα σύγχρονα μέσα και...αμφιβάλλω ότι ίσχυε κάτι τέτοιο. :sneaky:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.849
Εξαιρετικα υβριστικη η δηλωση του νηματοθετη - και ακρα προσβλητικη ως προς τον τροπο διαβιωσης ολοενα και λιγοτερων μη-πληρως-αλλοτριωμενων ψυχων.
Η φαρσικη αντιμετωπιση, θεωρηση (και ηθικη-αλλα παει πολυ μακρια αυτο) οπως μας την διδαξαν τοσοι πολλοι, θα συνεχιζεται , πιστοι στην αντι-μουσικη και το πραγματικο Underground.
Βλεπεις η "γοητεια της προσμονης της ηττας και παραμονης στις επαλξεις" παραμενει διαχρονικα ακαταμαχητη. so long !
 


Μηνύματα
31
Reaction score
90
Όταν ένα μηχάνημα αλλάζει χέρια ο προηγούμενος κάτοχος κάνει χαρούμενο τον επόμενο και αντίστροφα. Σε ευχαριστώ για το άψογο λειτουργικά και εμφανισιακά πικ απ technics mkii..
 

P

PMC

Guest
Όταν ένα μηχάνημα αλλάζει χέρια ο προηγούμενος κάτοχος κάνει χαρούμενο τον επόμενο και αντίστροφα. Σε ευχαριστώ για το άψογο λειτουργικά και εμφανισιακά πικ απ technics mkii..
Είμαι σίγουρος πως θα το χαρείς όπως του αξίζει .
Σε ευχαριστώ .
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Η ίδια η PMC πάντως έχει προβλέψει - προφανώς μέσω της γεωμετρίας για το σύμπλεγμα mid-tweeter πάνω στην πρόσοψη και των ηλεκτρικών χαρακτηριστικών στο κρος - μια κατωφερή κλίση για το λοβό ακτινοβολίας που θα παρέχει χρονική ευθυγράμμιση μεταξύ των εμπλεκόμενων μονάδων σε δεδομένη θέση ακρόασης.



Ο jio μπορεί επιπλέον να πειραματιστεί με αρχείο ροζ θορύβου πάνω σε πιθανή κατωφερή κλίση του πύργου άμα ήθελε να εξειδικεύσει περισσότερο το ύψος όπου θα αντιλαμβάνεται την ηχητική σκηνή κατά τη δική του διευθέτηση.
Μιστερ Μπουτια,χαου ντου γιου ντου:hi:

Το υψος των αυτιων του μεσου ακροατη οικιακου περιβαλλοντος ειναι περιπου 37".

Τροφη για σκεψη και υπολογισμους...
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ένα μεγάλο πρόβλημα ήταν πως θα κρεμαστούν στο ταβάνι οι μονάδες.
Ο τρόπος που προτείνει η GIKAcoustics είναι με αλουμινένιες βάσεις οι οποίες αφήνουν περίπου 15 εκατοστά από το ταβάνι . Αυτό είναι κάτι που δεν είναι όμορφο και δεν ταιριάζει και στο ήδη χαμηλό ταβάνι μας......

Επιλέχθηκαν ανοξείδωτα λαμακια( Θεοδοσιάδης πειραιας ) που θα έβαζα τέσσερα σε κάθε πάνελ και θα βιδωνονταν με ούπα στο ταβάνι.....;

View attachment 145182


View attachment 145183



View attachment 145184
Post automatically merged:

Και φτάνουμε στο θέμα της επιλογής του σχήματος ....
Πως δηλαδή θα τοποθετούσαμε τα πάνελ στο ταβάνι....
Είχα 5 πιθανούς σχηματισμούς....

View attachment 145185




View attachment 145186


View attachment 145189



View attachment 145187


View attachment 145188


Μετά από πολύ συζήτηση επιλέχθηκε η τελευταία επιλογή.......
Post automatically merged:

Η δουλειά αυτή θέλει μεγάλη προσοχή είναι πολύ κουράστηκη και έχει και πολλές μετρήσεις στις αποστάσεις...
Πραγματικά δύσκολη δουλειά να κρατάς τα πάνελ ανάποδα στο ταβάνι να μετράς να τρύπας και να μην έχεις και περιθώριο για λάθος γιατί όλα θα φαίνονται .....:dance2::dance2::dance2:

Αυτοι που αναλαμβάνουν τέτοιες δουλειές αξίζουν τα λεφτά τους . Μην τα κλαίτε.


Ελπίζω να σας αρέσει .....


View attachment 145190



View attachment 145191


View attachment 145192
Απο τη στιγμη που το σημειο των θεσεων ακροατων ειναι σταθερο,γιατι δεν εβαλες τη μια δυαδα αναμεσα απο τον βιντεοπροβολεα να σου βελτιωσεις τον ηχο των πισω ηχειων?Ετσι θα ελεγα οτι δεν τους εκμεταλευεσαι πληρως!
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Το έχω μόνο δυο μέρες.
Έχει τον καλύτερο ήχο που έχω ακούσει .
Σε χαμηλές στάθμες είναι απλά απίστευτο με λεπτομέρεια και γεμάτο ήχο.
Είναι η ποιο αθόρυβη συσκευή παραγωγής μουσικής που έχω ακούσει.
Είναι πολύ γρήγορο.
Του συνδέεις τους σκληρούς δίσκους πάνω του...
Του βαζεις τα διαφορα συνδρομητικά που τυχών έχεις ( εγώ tidal hifi και gobuz hirez)
Φτιάχνει ολες τις βιβλιοθήκες αμέσως και άψογα.
Συνδέεται ασύρματα με όσες συσκευές ηχου ( τερματικά ) θες και παίζει διαφορετικό προγράμμα σε ολες .
Έχει άψογο ραδιόφωνο.

Και αλλά πολλά που δεν έχω ανακαλύψει ακόμα....
Βλεπω οτι εχεις και πολλα CD.Eχεις καποιο καλο CD τρανσπορτ ακουσεις ποιο παιζει καλυτερα?
Johnny,με τις μετρησεις after τι εγινε?
 

P

PMC

Guest
Βλεπω οτι εχεις και πολλα CD.Eχεις καποιο καλο CD τρανσπορτ ακουσεις ποιο παιζει καλυτερα?
Σε πολλά που έχω τσεκάρει δεν μπορώ να κάταλαβω σαφή υπεροχη κάποιου από τα δυο....( cd η roon )
Ένα CD player της Sony το ns 999es έχω για τρανσπορτ και με καλό καλώδιο coaxial στο dac του τριννοβ.....


Μετρήσεις δεν έχουν γίνει μετά την τοποθέτηση των πάνελ.....περιμένω στην σειρά μου!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Σε πολλά που έχω τσεκάρει δεν μπορώ να κάταλαβω σαφή υπεροχη κάποιου από τα δυο....( cd η roon )
Θεωρητικά, έχει κάποια πλεονεκτήματα το ρουν, και έστω με πολύ μικρή διαφορά, θα πρέπει να παίζει καλύτερα το ρουν. ;)

Βεβαίως η όποια "διαφορά" δεν αξίζει τον κόπο να αποτελέσει αιτία "συγκριτικών ακροάσεων", ώστε να "αποδείξει" κανείς του λόγου το αληθές. 8-)

Δεν χρειάζεται.

Λίγη σοβαρότητα χρειάζεται. :)
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Θεωρητικά, έχει κάποια πλεονεκτήματα το ρουν, και έστω με πολύ μικρή διαφορά, θα πρέπει να παίζει καλύτερα το ρουν. ;)
Που το βασιζεις αυτο;Τα αντιθετα ως συνηθως διαβαζω στο headfi.

ΓιαΝΝαρε αν εχεις ελευθερο χρονο κανα ησυχο βραδακι και σε γαργαλαει το αυτακι σου,κανε μια ΑΒ δοκιμη.Ακομα καλυτερα αν ειναι και με καθαροαιμο CD transprt.
 




Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.334
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top