Παρουσίαση συστήματος... PMC

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Write your reply...Είναι το καλύτερο σύστημα που έχω δει (IMHO) από τις παρουσιάσεις των μελών στο avsite, συγχαρητήρια κι από μένα!
Μια ερώτηση μόνο, τα 2 πίσω ηχεία βρίσκονται ακόμη πάνω στα δύο subs και αν ναι πόση απόσταση έχουν από κάποιον που κάθεται στο κέντρο του καναπέ (μπορεί να το έχεις αναφέρει αλλά δεν έχω διαβάσει όλο το νήμα);;
Ορισμένα πράγματα πρέπει να μπαίνουν...στη θέση τους.

Το καλύτερο setup ως προς την ολική σύνθεση και το τελικόν αποτέλεσμα ανήκει στον Ear,μόνο που δεν είναι πρόσφορο για...αβανταδόρικες εταιρικές αναρτήσεις σε μέσα μαζικής δικτύωσης. :sneaky:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.061
Ορισμένα πράγματα πρέπει να μπαίνουν...στη θέση τους.

Το καλύτερο setup ως προς την ολική σύνθεση και το τελικόν αποτέλεσμα ανήκει στον Γιάνννη ,μόνο που δεν είναι πρόσφορο για...αβανταδόρικες εταιρικές αναρτήσεις σε μέσα μαζικής δικτύωσης. :sneaky:
έτσι μάλιστα.... :lol:
 


P

PMC

Guest
Το καλύτερο σύστημα είναι αυτό που βρίσκεται σε δικο του αποκλειστικά χώρο.( Κώστας έαρ , τέρμα το γκάζι κ.α...):dance2::dance2::dance2:
Όσοι δεν διαθέτουμε ακόμα αποκλειστικό χώρο είμαστε υποχρεωμένοι να προσαρμοζόμαστε όπως μπορεί ο καθένας μας!
Βέβαια στον αποκλειστικό χώρο έχεις την άνεση να κανείς ότι θες προκειμένου να πετύχεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα . Σε ένα οικιακό σαλόνι και μάλιστα διαμερίσματος είναι πιο δύσκολα τα πράγματα.......:dance:




Write your reply...Είναι το καλύτερο σύστημα που έχω δει (IMHO) από τις παρουσιάσεις των μελών στο avsite, συγχαρητήρια κι από μένα!
Μια ερώτηση μόνο, τα 2 πίσω ηχεία βρίσκονται ακόμη πάνω στα δύο subs και αν ναι πόση απόσταση έχουν από κάποιον που κάθεται στο κέντρο του καναπέ (μπορεί να το έχεις αναφέρει αλλά δεν έχω διαβάσει όλο το νήμα);;

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια !
Η απόσταση είναι 1.8μετρα το αυτί από το τουιτερ.





για...αβανταδόρικες εταιρικές αναρτήσεις σε μέσα μαζικής δικτύωσης. :sneaky:
Εμένα μου αρκεί που οι εταιριες που έχω διαλέξει έδειξαν ενδιαφέρον να παρουσιάσουν το στέρεο μου .
Αν και είναι πολύ πετυχημένες στον χώρο τους με προσέγγισαν πολύ διακριτικά ,πολύ ευγενικά και είναι μεγάλη μου τιμη που δέχτηκαν να παρουσιάσουν την προσπάθεια αυτή!
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Ορισμένα πράγματα πρέπει να μπαίνουν...στη θέση τους.

Το καλύτερο setup ως προς την ολική σύνθεση και το τελικόν αποτέλεσμα ανήκει στον Ear,μόνο που δεν είναι πρόσφορο για...αβανταδόρικες εταιρικές αναρτήσεις σε μέσα μαζικής δικτύωσης. :sneaky:






Και του Έαρ είναι γαμάτο αλλά μου φαίνεται κάπως... ψυχρό πιο "επαγγελματικό", δεν διαφωνώ καθόλου ότι μπορεί να ακούγεται καλύτερα αλλά έχει κάνει ένα σωρό παρεμβάσεις στον χώρο για να το πετύχει, του Jiovanni δείχνει πιο ζεστός χώρος αφού δεν έχει παρέμβει δραματικά να αλλοιώσει το παρθένο οικοσύστημα του σαλονιού :p πάντως πολύ σωστή η επισήμανσή σου hidden Guru!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Και του Έαρ είναι γαμάτο αλλά μου φαίνεται κάπως... ψυχρό πιο "επαγγελματικό", δεν διαφωνώ καθόλου ότι μπορεί να ακούγεται καλύτερα αλλά έχει κάνει ένα σωρό παρεμβάσεις στον χώρο για να το πετύχει, του Jiovanni δείχνει πιο ζεστός χώρος αφού δεν έχει παρέμβει δραματικά να αλλοιώσει το παρθένο οικοσύστημα του σαλονιού :p πάντως πολύ σωστή η επισήμανσή σου hidden Guru!
Η χωροταξία έχει κοινές παραμέτρους τόσο για τους αφιερωμένους όσο και για τους τυπικούς οικιακούς χώρους.
Το καλύτερο σύστημα είναι αυτό που βρίσκεται σε δικο του αποκλειστικά χώρο.( Κώστας έαρ , τέρμα το γκάζι κ.α...):dance2::dance2::dance2:
Όσοι δεν διαθέτουμε ακόμα αποκλειστικό χώρο είμαστε υποχρεωμένοι να προσαρμοζόμαστε όπως μπορεί ο καθένας μας!
Βέβαια στον αποκλειστικό χώρο έχεις την άνεση να κανείς ότι θες προκειμένου να πετύχεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα . Σε ένα οικιακό σαλόνι και μάλιστα διαμερίσματος είναι πιο δύσκολα τα πράγματα.......:dance:

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια !
Η απόσταση είναι 1.8μετρα το αυτί από το τουιτερ.
Το δικό σου πρωτεύον ζήτημα δεν είναι ο μη αφιερωμένος οικιακός χώρος,αλλά η ευχέρεια ενεργειών κατά τη διευθέτηση αφού συνυπάρχουν τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας.

Στον συγκεκριμένο χώρο θεωρώ ότι η επιμήκης αντί της εγκάρσιας διευθέτησης στο setup όπου τόσο τα ηχεία όσο και οι θέσεις ακρόασης θα απείχαν από τα οπίσθια προς εκείνα τοιχώματα αποστάσεις τέτοιες ώστε τα προκύπτοντα φαινόμενα SBIR να κείτονταν σε ύψη κατώτερα από εκείνο του κροσαρίσματος με τα sub,θα μπορούσε να δώσει πιο αβανταδόρικο τελικόν αποτέλεσμα.
 

P

PMC

Guest
Ειδικά η pmc που είναι μια εταιρία με επαγγελματικό προσανατολισμο έδειξε πολύ μεγάλο ενθουσιασμό ....
Καταλαβαίνω ( αν και δεν έχω καμία επαφή με κανένα δίκτυο μαζικού κουτσομπολιού και ποτέ δεν πρόκειται να αποκτήσω ) πως για αυτούς μπορεί να είναι απλά μια φθηνή διαφήμιση και ισως πρόταση προς τους εν δύναμη πελετες Τους ώστε να πουληθούν στουντιακου τύπου Ηχεια σε σπίτια !
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Η χωροταξία έχει κοινές παραμέτρους τόσο για τους αφιερωμένους όσο και για τους τυπικούς οικιακούς χώρους.

Το δικό σου πρωτεύον ζήτημα δεν είναι ο μη αφιερωμένος οικιακός χώρος,αλλά η ευχέρεια ενεργειών κατά τη διευθέτηση αφού συνυπάρχουν τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας.

Στον συγκεκριμένο χώρο θεωρώ ότι η επιμήκης αντί της εγκάρσιας διευθέτησης στο setup όπου τόσο τα ηχεία όσο και οι θέσεις ακρόασης θα απείχαν από τα οπίσθια προς εκείνα τοιχώματα αποστάσεις τέτοιες ώστε τα προκύπτοντα φαινόμενα SBIR να κείτονταν σε ύψη κατώτερα από εκείνο του κροσαρίσματος με τα sub,θα μπορούσε να δώσει πιο αβανταδόρικο τελικόν αποτέλεσμα.

Ναι, κι εμένα μου έχει κάνει εντύπωση αυτή η τοποθέτηση αλλά σίγουρα θα έχεις σκεφτεί και αυτό τον τρόπο και για τους λόγους του θα τον έχει απορρίψει.
 
  • Like
Reactions: PMC

P

PMC

Guest
Στον συγκεκριμένο χώρο θεωρώ ότι η επιμήκης αντί της εγκάρσιας διευθέτησης στο setup όπου τόσο τα ηχεία όσο και οι θέσεις ακρόασης θα απείχαν από τα οπίσθια προς εκείνα τοιχώματα αποστάσεις τέτοιες ώστε τα προκύπτοντα φαινόμενα SBIR να κείτονταν σε ύψη κατώτερα από εκείνο του κροσαρίσματος με τα sub,θα μπορούσε να δώσει πιο αβανταδόρικο τελικόν αποτέλεσμα.

Μακάρι να μην ήσουν τόσο hidden και να ερχόσουν από κοντά να αναθεωρήσεις της ανοιχτές προτάσεις- υποθέσεις σου!
Σε διαβεβαιώ πως δεν υπάρχουν στάσιμα από τον πίσω τοίχο και ο ηχος είναι πραγματικά υπέροχος σε όλο το φάσμα και σε ολες τις εντάσεις.
Μην ξεχνάς πως υπάρχει ένας αλτιτιουντ16 να φροντίζει για ολες τις ΅παραφωνίες ΅ καθώς και πως αυτή η διάταξη μας προσφέρει ήχο χωρίς πλαινες πρώτες ανακλασεις. ( συνεκτίμησε σε παρακαλώ ποιο από τα δυο είναι χειρότερο . Αυτό που κερδίζουμε η αυτό που χάνουμε?)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Αφού ο Τζιοβάνι έσπασε τα δεσμά του με το παρελθόν και ξέφυγε από "τη μαγεία του δικαναλου" (του πικάπ συμπεριλαμβανομένου), στήνοντας γύρω από τα τέρατα της PMC ένα πολυκάναλο σεταπ με κύριο στόχο την αναπαραγωγή μουσικής, στο κοστολογιο που κινείται το σετάπ του, είναι από τα ελάχιστα πολυκαναλα στον πλανήτη, σε κοινόχρηστο οικιακό χώρο.

Ιδίως αν συνυπολογιστεί πως συνδύασε το εν λόγω σεταπ με όχι ένα, αλλά με δύο σαμπ της svs παρακαλώ, η προηγούμενη εκτίμησή μου ενισχύεται ακόμα περισσότερο. Ελάχιστα πραγματικά είναι τα πολυκαναλα τέτοιου κοστολογιου σεταπ στον πλανήτη.

Τα τυπικά αυτής της κατηγορίας τιμής, διακρίνονται από ογκώδη γυαλιστερά πικάπ, από ακριβά καλώδια εθερνετ και φυσικά από κάτι τέτχια:

18ml5h5v4lm8kjpg.jpg


Οπότε μπράβο στην PMC που ξέρει πολύ καλά το σπορ, και ουσιαστικά προωθεί τέτοια πολυκάναλα σεταπ σα του Τζιοβάνι, με τη διαφήμιση που κάνει.

Αλήθεια, έχει στο σάιτ της άλλα τέτοια πολυκαναλα σεταπ με διπλά σαμπ άλλης φίρμας; Έστω, έχει άλλο ένα;

Γιααααα δείτε. ;)



ΥΓ. Συνυπολογίστε πως οι άνθρωποι της PMC, είναι εντελώς βλαμμένοι με τον πολυκάναλο ήχο, και αυτό σας το λέω από "πρώτο χέρι". Πέραν της μοναδικότητας του ιμερσιβ σεταπ που έστησαν στην έκθεση του Μονάχου, για το οποίο έγινε μεγάλος σάλος, και το οποίο κινούνταν σε τρομερά υψηλά κοστολογια, σε συνδυασμό με ένα τυπικό oppo 203 σα πηγή και με απλά καλώδια ρεύματος και ιντερκονεκτ, και πέραν της έως εκκεντρικής δουλειάς που έκαναν για τον δίσκο του Μάιλς, ώστε να μπορέσουν να δώσουν τον αυθεντικό ήχο του χώρου ηχογράφησης, για ιμερσιβ απόλαυση στην κατ'οικον αναπαραγωγή, είναι γεγονός πως οι ίδιοι οι άνθρωποι της PMC, οι μηχανικοί ήχου, οι μαστεράδες, οι τεχνικοί τους, όλοι, πέντε λεπτά να μιλούσες μαζί τους καταλάβαινες το ηλίου φαεινότερο: είναι πολύ πιο πολύ βλαμμένοι από μένα στο θέμα της πολυκαναλης αναπαραγωγής. Αν μπορούσαν, μόνο σεταπ μίνιμουμ 11 ηχείων θα πουλούσαν. :gotcha:
 
Last edited:


P

PMC

Guest
Αφού ο Τζιοβάνι έσπασε τα δεσμά του με το παρελθόν και ξέφυγε από "τη μαγεία του δικαναλου"
Το δικαναλο πάντα θα υπάρχει ...πάντα θα είναι εκεί για να μπορούμε να ακούμε ,να συγκρίνουμε και να καταλαβαίνουμε τι χάνουμε όταν δεν ακούμε πολυκαναλα;)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Αλήθεια, έχει στο σάιτ της άλλα τέτοια πολυκαναλα σεταπ με διπλά σαμπ άλλης φίρμας; Έστω, έχει άλλο ένα;
Δεν έχει κανένα γενικά.
Από σπίτια δεν έχει κανένα γενικά, ούτε δικάναλα.

Γειά σου ρε Jio:drinks:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Μπείτε λίγο στα παπούτσια τους.

Δείτε σε τι κόπο μπήκαν, τι δουλειά έριξαν για να ξεζουμισουν μέσα από την αρχαία 3-καναλη ηχογράφηση του Μάιλς, όλη τη χωρική πληροφορία του μουσικού γεγονότος, ώστε με ένα πολύ προσεκτικό φρέσκο μαστερινγκ, να διαθέσουν στην αγορά μια ιμερσιβ ηχογράφηση που να κεντάει, που να σε βάζει μέσα στην αίθουσα που έπαιξε ο Μάιλς.

Η χαρά τους, θα είναι να μπορέσει ο κόσμος να απολαύσει το έργο τους, τον κόπο τους, τις ατέλειωτες ώρες δουλειάς τους, να αγοράσει το δίσκο σε blue ray και να κάτσει αναπαυτικά στο χώρο του σπιτιού του, και να ταξιδέψει πίσω στο χρόνο, να μπει στο χώρο που έπαιξε αυτό το σπουδαίο μουσικό έργο ο γιγάντιος Μάιλς, και να τον περιβάλλει η χωρική πληροφορία με τέτοιο τρόπο που να ζήσει το αρχικό γεγονός, όσο πιο "πιστά" είναι δυνατό.

Τρελαίνονται όταν βλέπουν δικάναλα σεταπ. Θέλουν να τα σπάσουν. :lol:


ΥΓ. Τζιο, στειλτους μήνυμα να σου στείλουν κρυφά την ηχογράφηση του Μάιλς. Ακόμα δεν έχει κυκλοφορήσει, αλλά αυτοί την έχουν. Είσαι ο μόνος που πιθανόν να στο δώσουν. ;)
 

P

PMC

Guest
Ιδίως αν συνυπολογιστεί πως συνδύασε το εν λόγω σεταπ με όχι ένα, αλλά με δύο σαμπ της svs παρακαλώ,
Να τονιστεί ότι αυτό έγινε κυριως για την ομοιογένεια των χαμηλών συχνοτήτων και αφετέρου για την έλλειψη τους σε στάθμες.( αν και ως γνωστόν όσο πιο πολύ μπασο τόσο το καλύτερο.....)

Καλό είναι να καταλάβουμε πως όσο πιο πολύ μπασο μπορούμε να έχουμε τόσο πιο μεγάλες στάθμες μπορούμε να πετύχουμε ....

Παράδειγμα.
Αυτό το ηχείο έχει το ίδιο μιντρειτζ και το ίδιο τουιτερ με αυτά που έχουν τα σαραουντ Ηχεια μου....
Μπορεί να πετύχει όμως περίπου 20 dB παραπάνω σε στάθμες.....Γιατί?
Γιατί μπορεί να βγάλει τις χαμηλές του πολύ δυνατότερα....

A3F035B9-7841-4BA7-9912-8946001F2BFD.jpeg


Με λιγα λόγια ....
Αν θέλετε να ακούσετε πιο δυνατά......μην αλλάξετε Ηχεια .
Βάλτε σαμπ!
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μακάρι να μην ήσουν τόσο hidden και να ερχόσουν από κοντά να αναθεωρήσεις της ανοιχτές προτάσεις- υποθέσεις σου!
Σε διαβεβαιώ πως δεν υπάρχουν στάσιμα από τον πίσω τοίχο και ο ηχος είναι πραγματικά υπέροχος σε όλο το φάσμα και σε ολες τις εντάσεις.
Μην ξεχνάς πως υπάρχει ένας αλτιτιουντ16 να φροντίζει για ολες τις ΅παραφωνίες ΅ καθώς και πως αυτή η διάταξη μας προσφέρει ήχο χωρίς πλαινες πρώτες ανακλασεις. ( συνεκτίμησε σε παρακαλώ ποιο από τα δυο είναι χειρότερο . Αυτό που κερδίζουμε η αυτό που χάνουμε?)
Αναφέρομαι σε φαινόμενα SBIR τα οποία παρεμπιπτόντως δεν διορθώνονται από βαρβάτους επεξεργαστές.Ομοίως και συγκεκριμένος συνδυασμός ιδιορρυθμών σε δεδομένη θέση ακρόασης.

Αυτά τα δύο θεμελιώδη στοιχεία χωροταξίας οφείλουν να διευθετηθούν προτού να παρέμβει η επεξεργασία σήματος.
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.278
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top