Παρουσίαση συστήματος... PMC

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Τς-τς-τς... αυτοι οι κυλινδροι...attack wall το λεν στο χωριο μου.
Φαντάζεσαι να έγραφα "Και τα ατάκ γουόλ πίσω, είναι πολύ ωραία πράματα!"? Μόνο συ θα καταλάβαινες, μ@λακία, ε;:D:p
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Πραγματικά προσπαθώ να φανταστώ φίλε jiovani τι θα ακούς από αυτά τα θηρία και όχι τα σαγόνια αλλά τέλος πάντων...
Η συγκεκριμένη εταιρία την οποία πρόσφατα ανακάλυψα ( άκουσα εννοώ) και είχα και την ευτυχία να ακούσω και ένα μεγάλο , όχι σαν το δικό σου βέβαια χαχα αλλά σεβαστό και αυτό το μέγεθος αλλά αυτό που με έκανε να αναθεωρήσω πολλές λανθασμένες αντιλήψεις που είχα όπως αποδείχτηκε στο θέμα του ήχου ήταν οι μικρότερες σειρές, ακόμη και στα 23άρια ψάχνεις στο δωμάτιo να δεις που είναι κρυμμένo τo sub ( transmission line γαρ ). Δεν χρειάζεται να αναφέρω το εξαφάνισμα των ηχείων στον χώρο την λεπτομέρεια και γενικότερα την συνολική ολοκληρωμένη συμπεριφορά και των δίδρομων και των τρίδρομων υλοποιήσεων!!
Τι να πεις, για ταχύτητα , για χαμηλό ακαριαίο χωρίς την παραμικρή υποψία του παραπάνω από όσο χρειάζεται!!
Μπράβο φίλε, Να είσαι καλά και όποτε ψάχνεις κοινό για ακρόαση μαζευόμαστε πολλοί να ξέρεις!!:lolsign:
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Μπραβο σου φιλε Γιαννη, μπραβο σου καπετανιε μου!
πολυ ομορφα πραγματα, εντυπωσιακα ηχεια, εντυπωσιακο σετ-απ / κοσμημα για το σαιτ μας και οχι μονο!
Οταν κατεβω Αθηνα κι εχω χρονο, θα χαρω πολυ να το ακουσω!

Ωραιο πραμα τα μεγαλα ηχεια παντως, αλλη κατασταση, αναντικαταστατα θα ελεγα!
Μπραβο και παλι μπραβο μπραβο, ωραιο ιστορικο!

keep on!
 

P

PMC

Guest
Μπραβο σου φιλε Γιαννη, μπραβο σου καπετανιε μου!
πολυ ομορφα πραγματα, εντυπωσιακα ηχεια, εντυπωσιακο σετ-απ / κοσμημα για το σαιτ μας και οχι μονο!
Οταν κατεβω Αθηνα κι εχω χρονο, θα χαρω πολυ να το ακουσω!

Ωραιο πραμα τα μεγαλα ηχεια παντως, αλλη κατασταση, αναντικαταστατα θα ελεγα!
Μπραβο και παλι μπραβο μπραβο, ωραιο ιστορικο!

keep on!

Με μεγάλη μου χαρά.
Σε ευχαριστώ πολύ για ολη την υποστήριξη .
 



Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Ίδια θα ήταν εμφανισιακά τα ηχεία αυτά στην ενεργή μορφή τους βρε! :D

Απλώς ξεπερνάνε τα 100 χιλιάρικα ως ενεργά! :p

Και μετα λεμε τα Geithain ακριβα...:focus:
 

Μηνύματα
41
Reaction score
30
Καταπληκτική παρουσίαση με μοναδικά ηχεία και ενυσχιτικά. Το καλύτερο απο όλα είναι οτι δεν σταματάνε να παίζουν.

Εύχομαι ατελείωτες ώρες απόλαυσης
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
4.847
Reaction score
25.677
respect.jpg
Δεν θα σχολιάσω ....θα υποκληθώ στην παρουσίαση και το σύστημά σου jiovani 75
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Ίδια θα ήταν εμφανισιακά τα ηχεία αυτά στην ενεργή μορφή τους βρε! :D

Απλώς ξεπερνάνε τα 100 χιλιάρικα ως ενεργά! :p
Ε, οχι ακριβώς ίδια...
Τα ενεργά βγαίνουν νομίζω μόνο σε μαύρο χρώμα:)
 

P

PMC

Guest
Καλησπέρα σε όλους .
Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια και τον χρόνο που αφιερώνεται σε αυτή την παρουσίαση .
Σχετικά με κάποια ερωτήματα ...

Τα Ηχεια αυτά για να γίνουν ενεργά χρειάζονται μερικά πράγματα ...
Δυο κροσοβερ Bax-1 . Τα http://www.bryston.com/products/active/BAX-1.html

Τιμη για το κροσοβερ .https://www.moon-audio.com/bryston-bax-1-digital-crossover.html

Τα οποία παίρνουν το xlr του κάθε καναλιού ( από τον προενισχυτη)και το χωρίζουν σε Τρεις δρόμους ( σε τρία xlr )
Το κάθε ένα από αυτά τα τρία xlr του κάθε καναλιού θα οδηγήσει και έναδρομο σε κάθε τελικο ενισχυτή.
Άρα θα χρειάζονταν και ένας επιπλέον στερεοφωνικός ενισχυτης . Ισως ένας μικρός bryston 4bsst2....( για τα δυο τουιτερ)
Φυσικά θα καταργηθεί το εσωτερικό κροσοβερ του κάθε ηχείου και θα ενωθούν οι έξοδοι των ενισχυτών κατευθείαν πάνω στα μεγάφωνα .
Δεν είναι δύσκολο και είναι μια σκέψη ώστε να δούμε που μπορεί να φτάσει τελικά αυτό το ηχείο.

https://pmc-speakers.com/sites/defa...BD-A-SE-WITH AMPS-Dimension Drawing-Model.pdf

Τα χρώματα που βγαίνει σε ενεργή μορφή είναι εδώ. https://pmc-speakers.com/products/consumer/se-active-series/mb2-xbd-se-active
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Τιμη για το κροσοβερ .https://www.moon-audio.com/bryston-bax-1-digital-crossover.html

Τα οποία παίρνουν το xlr του κάθε καναλιού ( από τον προενισχυτη)και το χωρίζουν σε Τρεις δρόμους ( σε τρία xlr )
Το κάθε ένα από αυτά τα τρία xlr του κάθε καναλιού θα οδηγήσει και έναδρομο σε κάθε τελικο ενισχυτή.
Αυτό το κάνει το Foobar2000 σε έναν υπολογιστή. Από εκεί και μετά παίρνεις ένα πολυκάναλο audio interface για να πάρεις 6 αναλογικά κανάλια σήματος να ταΐσεις τους τελικούς. Και ξεχωριστό σήμα για sub, αν θες.
[DOUBLEPOST=1554673027][/DOUBLEPOST]Βέβαια έχεις τον περιορισμό μετά να ακούς τα πάντα με πηγή τον υπολογιστή. Για μένα αυτό δεν υφίσταται σαν πρόβλημα.
 
  • Like
Reactions: PMC






Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ωραίο εξάρτημα αυτό το Bryston.
Trinnov θα πάρει, όπως λέει και ο τερματογκάζης, και θα πουλήσει όλα τα άλλα που έχει: Dac, Marantz, pro, και το κακό συναπάντημα. Θα έχει και πολυκάναλο προ, και σούπερ dac, και το καλύτερο eq, ακόμα και crossover αν θελήσει να το κάνει ενεργό (υπερβολή κατά την γνώμη μου, προηγείται το κεντρικό και τα surround...και τα atmos :D).

Απλώς δεν το ξέρει ακόμα ;)

:superman:
 

P

PMC

Guest
Trinnov θα πάρει, όπως λέει και ο τερματογκάζης, και θα πουλήσει όλα τα άλλα που έχει, Dac, Marantz, pro, και το κακό συναπάντημα. Θα έχει και πολυκάναλο προ, και σούπερ dac, και τι καλύτερο eq, ακόμα και crossover αν θελήσει να το κάνει ενεργό (υπερβολή κατά την γνώμη μου, προηγείται το κεντρικό και τα surround...και τα atmos :D).

Απλώς δεν το ξέρει ακόμα ;)

:superman:

Γιατί όχι?:dance2:
Σιγά σιγά όμως παιδιά.....:banned:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.187
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top