Παρουσίαση συστήματος... PMC

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Δεν είναι δύσκολο και είναι μια σκέψη ώστε να δούμε που μπορεί να φτάσει τελικά αυτό το ηχείο.
Εύχομαι να το αναβαθμίσεις στην ενεργή του μορφή.

Το κόστος δεν είναι αμελητέο (ενεργό κρος και τελικοί ενισχυτές) αλλά το αξίζουν.

Πιθανώς να βρεθεί κανάλι διοχέτευσης των παθητικών κρος προς την φίρμα, ώστε να προκύψει κάποιο οικονομικό όφελος στην αγορά του (εξ'αρχής ενεργού) κεντρικού. ;)
 
Last edited:
  • Like
Reactions: PMC

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Να μου επιτρέψεις να προτείνω ως σκέψη προς διερεύνηση και την πιθανή επιλογή τρίνοβ, καθώς έχει απολύτως άριστες δυνατότητες κρος (σίγουρα θα πάρεις οδηγίες από την κατασκευάστρια εταιρεία για τα σημεία κρος και τα απαραίτητα φίλτρα διόρθωσης, αλλά και ανεξάντλητη υποστήριξη από την τρίνοβ και τους εν Ελλάδι πιστοποιημένους εγκαταστάτες), και ταυτόχρονα θα σου δώσει τις γνωστές δυνατότητες υψηλού επιπέδου ισοσταθμισης, αντίστοιχες του επιπέδου των ηχείων σου. ;)

Οικονομοτεχνικά, υποθέτω πως θα βρεθεί δίοδος ανταλλαγής του υπάρχοντος προενισχυτή, με τα αναγκαία επιπρόσθετα τελικά στάδια ενίσχυσης. ;)
 


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Είναι τεράστιο !
Υπάρχει σαν σκέψη αλλά για άλλον χώρο.
Σε ευχαριστώ πολύ για παρά πολλά Δημήτρη !
Είναι καλό να υπάρχει πάντα περιθώριο βελτίωσης .
Στο σαλόνι όμως είναι πολύ δύσκολο.

View attachment 121459
Αυτα ειναι ηχεια, χορταινει το ματι σου (και τ αυτι σου), Οχι σαν δικα μας ...πορδες! Κι εσυ απο Θεσσαλονικη εισαι?
 
  • Like
Reactions: PMC




Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
για το καλο σου μεινε κατω , θα μπλεξεις με βλαμμενους εδω ...
Εσύ πάρε ιδέες. Είδες που το μεγαφωνο του γουφερ φοράει ζάντες αλουμινίου? Τα δικά μας τπτ. Για αυτό μας λείπουν γκαζια
 


Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
για το καλο σου μεινε κατω , θα μπλεξεις με βλαμμενους εδω ...
Εσύ δηλαδή θεωρείς οτι ο Jiovani με αυτά τα ηχεία που έβαλε στο σαλόνι του είναι στα καλά του;

Βρε πάρτε το χαμπάρι...όλοι εδώ μέσα βλαμμένοι είμαστε, γι' αυτό έχουμε ταιριάξει:)
 

P

PMC

Guest
Εσύ δηλαδή θεωρείς οτι ο Jiovani με αυτά τα ηχεία που έβαλε στο σαλόνι του είναι στα καλά του;

Βρε πάρτε το χαμπάρι...όλοι εδώ μέσα βλαμμένοι είμαστε, γι' αυτό έχουμε ταιριάξει:)

Τα ηχεία .... ‘εξαφανίζονται’..... :p:D
 

P

PMC

Guest
Την προηγούμενη εβδομάδα επισκέφτηκε τον χώρο μου ένας άνθρωπος που έχω σε μεγάλη εκτίμηση πολλά χρόνια. Έχει τύχει στο παρελθόν να μου λύσει απορίες ( χωρίς να έχουμε γνωριστεί ) τυχαία όταν τον είχα πετύχει πρώτες ώρες εκθέσεων ήχου-εικόνας να ρυθμίζει κάποιον κορυφαίο βιντεοπροβολέα .
Το όνομα του Έχει αναφερθεί πολλές φορές στο σάιτ και χαίρει βαθείας εκτίμησης από παρά πολλούς ειδικούς στον χώρο του hifi με την γενική έννοια και του ήχου αλλά και της εικόνας...
Χάρηκα παρά πολύ που γνώρισα από κοντά και είχα την δυνατότητα να συνομιλήσω για την αγαπημένη μου ενασχόληση με τον Μανώλη Καστρουνη.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Την προηγούμενη εβδομάδα επισκέφτηκε τον χώρο μου ένας άνθρωπος που έχω σε μεγάλη εκτίμηση πολλά χρόνια. Έχει τύχει στο παρελθόν να μου λύσει απορίες ( χωρίς να έχουμε γνωριστεί ) τυχαία όταν τον είχα πετύχει πρώτες ώρες εκθέσεων ήχου-εικόνας να ρυθμίζει κάποιον κορυφαίο βιντεοπροβολέα .
Το όνομα του Έχει αναφερθεί πολλές φορές στο σάιτ και χαίρει βαθείας εκτίμησης από παρά πολλούς ειδικούς στον χώρο του hifi με την γενική έννοια και του ήχου αλλά και της εικόνας...
Χάρηκα παρά πολύ που γνώρισα από κοντά και είχα την δυνατότητα να συνομιλήσω για την αγαπημένη μου ενασχόληση με τον Μανώλη Καστρουνη.
αμάν βρε τζιοβάνι..μας κοψοχόλιασες νυχτιάτικα...με τέτοια εισαγωγή ήταν λες και πέθανε κάποιος:p:roflmao::lol:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Καστρουνής, ε;
Και;
Σου'πε ν'αλλαξεις ηχεία;
 




P

PMC

Guest
Όλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι με το hifi ποτέ δεν είχα σκεφτεί ποσό ρόλο μπορεί παίζει ο χώρος.
Δεν μου είχε δημιουργηθεί ποτέ η εντύπωση ότι ο Χώρος μπορεί να φταίει για τυχόν κακό ήχο.
Αυτό μπορεί να φαίνεται παράξενο σε πολλούς όμως είναι αλήθεια.
Η εξήγηση είναι απλή. Ήμουν τυχερός.:p

Πουθενά σε δικό μου σύστημα δεν είχα πρόβλημα που να ενοχλεί η να μπορώ να αντιληφθώ !
Καταλαβαίνω ότι κάποιοι χώροι έχουν προβλήματα ,μπορώ να αναγνωρίσω προβλήματα ηχούς (σωστά το γράφω?) ,έχω ακούσει χώρους με πρόβλημα ,έχω βρεθεί σε σπίτια με πολύ καλά συστήματά και με μεγάλα προβλήματα αλλά εμένα δεν με έχει απασχολήσει ποτέ !


Μετά από Τόσο καιρό που διαβάζω στο avsite τον μπουτχια τον Κώσταear τον dimifoot και άλλους, να μιλάνε για φροντίδα χώρου λοιπόν .....είπα και γω πως πρέπει να τσεκάρω ( τουλάχιστον ) και τον δικό χώρο για να δω τι τελικά ισχύει για μένα.....

Η επίσκεψη ενός ανθρώπου που να ξέρει τι ακριβως μπορεί να χρειάζομαι ( ενός ειδικού δηλαδή ) ήταν επιβεβλημένη ! Η επιλογή μου είναι ο Μανώλης .
 

P

PMC

Guest
Αρχικά ήθελα να μάθω αν ο χώρος όπως είναι τώρα ακούγεται σωστά....
Αν τα Ηχεια είναι σωστά τοποθετημένα
Να μετρηθεί ο χώρος και να έχω μια πρόταση σχετικά με το τι θα πρέπει να διορθώσω οπωσδήποτε
...τι πρέπει να τοποθετηθεί και που...
Να ρωτήσω αν είναι υπερβολή η αγορά ανάλογου κεντρικού και περιφερειακών ηχείων...
Να βρεθεί μια λύση για τον προβολέα που δεν επικοινωνεί με το remote control του...
Και αλλά πολλά !!!!

Επιπλέον μου ρύθμισε την έξοδο του υπολογιστή...
Και Τον σωστό τρόπο που πρέπει να ακούω πολυκαναλο ..

Υπήρχαν πολλά λάθη ....
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top